Course 5
Dividend V = kp
Dividend V = kp
Assume a preferred stock has a $100 par value and a dividend of $8 a year and a required rate of return of 9 percent
$8 = $88.89 V = .09
Dividend kp = Price
At a market price of $85, this preferred stock yield would be
$8 kp = = .0941 $85.00
Which discount rate to use in the Discounted Cash Flow Valuation Approach
The measure of cash flow used: Dividends Cost of equity as the discount rate Operating cash flow (cash flow available to all capital suppliers (debt holders + shareholders) Weighted Average Cost of Capital (WACC) as the discount rate Free cash flow to equity (cash flow available only to equity owners) Cost of equity as the discount rate
D3 D1 D2 D + + + ... + (1 + k ) (1 + k ) 2 (1 + k ) 3 (1 + k ) Dt (1 + k ) t
=
t =1
Where: Vj = value of common stock j Dt = dividend during time period t k = required rate of return on stock j
SPj 2 D1 D2 Vj = + + 2 2 (1 + k ) (1 + k ) (1 + k )
Selling price at the end of year two is the value of all remaining dividend payments, which is simply an extension of the original equation
D3 D1 D2 D Vj = + + + ... + 2 3 (1 + k ) (1 + k ) (1 + k ) (1 + k )
Where: D1 = 0 D2 = 0
a. The
D0 (1 + g ) D0 (1 + g ) 2 D0 (1 + g ) n Vj = + + ... + 2 (1 + k ) (1 + k ) (1 + k ) n
Where: Vj = value of stock j D0 = dividend payment in the current period g = the constant growth rate of dividends k = required rate of return on stock j n = the number of periods, which we assume to be infinite
D1 Vj = kg
(Where D1 is the future period dividend) To find the value V we must: 1. Estimate the required rate of return (k) 2. Estimate the dividend growth rate (g)
Example:
Stock ABC has a current dividend of 1$ per share. You believe that, over the long run, this companys earnings and dividends will grow at 7 percent. If your required rate of return is 11 percent, how much would you be willing to pay for the stock today?
Solution
D1 = D0 (1 + g) = 1$ x 1.07 = 1.07$ V = 1.07/ (0.11 0.07) = 1.07 / 0.04 = 26.75$
Answer:
2.00 (1.25 ) 2.00 (1.25 ) 2 2.00 (1.25 ) 3 Vi = + + 2 1.14 1.14 1.14 3 2.00 (1.25 ) 3 (1.20 ) 2.00 (1.25 ) 3 (1.20 ) 2 + + 4 1.14 1.14 5 2.00 (1.25 ) 3 (1.20 ) 3 2.00 (1.25 ) 3 (1.20 ) 3 (1.15 ) + + 6 1.14 1.14 7 2.00 (1.25 ) 3 (1.20 ) 3 (1.15 ) 2 2.00 (1.25 ) 3 (1.20 ) 3 (1.15 ) 3 + + 8 1.14 1.14 9 2.00 (1.25 ) 3 (1.20 ) 3 (1.15 ) 3 (1.09 ) (.14 .09 ) + = 94 .355 $ 9 (1.14 )
The H Model
H-models assume the growth rate starts out high, and then declines linearly over the high-growth stage until it reaches the long-run average growth rate.
D0 (1 + g L ) D0 H ( g S g L ) D0 (1 + g L ) + D0 H ( g S g L ) + = , r gL r gL r gL
V0 =
where : g S initial short term dividend growth rate g L normal long term dividend growth rate H half life in years of the high growth period
The H Model
Example: Bill's Hardware currently pays a dividend of $1.00. The growth rate is 30% and is expected to decline over the next 10 years to a stable rate of 8% thereafter. The required return is 12%. Calculate the current value of Bill's Hardware. Answer:
Answer:
Calculate a required return using the Gordon growth model and the H-model
D0 r = [(1 + g L ) + H ( g S g L )] + g L P 0 Example using the H-model:
Wettster, Inc. pays a current dividend of $1.33, which has been growing at a rate of 12%. This growth rate is expected to decline to 8% over the next five years and then remain at 8% indefinitely. Calculate the implied required return for Wettster's based on the current price of $26.00.
D1 r = +g P 0
Answer
Define, calculate, and interpret the sustainable growth rate (g) of a company and explain the calculations underlying assumptions
The sustainable growth rate (SGR) is the rate at which earnings (and dividends) can continue to grow indefinitely, assuming that the firms debt-to-equity ratio is unchanged and it doesnt issue new equity. SGR is a simple function of the earnings retention ratio and the return on equity:
g = b ROE
Example: Graham Inc., is growing earnings at an annual rate of 8%. It currently pays out dividends equal to 25% of earnings. Graham's ROE is 21%. Calculate its SGR (g).
Answer
Answer: g = (1 0.25) (21%) = 15.75%
Demonstrate the use of the DuPont analysis of return on equity in conjunction with the sustainable growth rate expression.
N etIncom e E quity N etIncom e Sales T otalA sset s R E = O Sales T otalA sset s E quity N etIncom e D ividends N etIncom e Sales g= N etIncom e Sales T otalA sset R E = O
This has also been called the PRAT model, where P = profit margin, R = retention rate, A = asset turnover, and T = financial leverage. Example: Halo Construction has been successful in a mature industry. Over the last three years, Halo has averaged a profit margin of 10%, a total asset turnover of 1.8, and a leverage ratio of 1.25. Assuming Halo continues to distribute 40% of its earnings as dividends, calculate its long-term SGR.
Answer
g = 0.10 (1 0.4) 1.8 1.25 = 0.135 = 13.5%
OCFt Vj = t t =1 (1 + WACC j )
Where: Vj = value of firm j n = number of periods assumed to be infinite OCFt = the firms operating free cash flow in period t WACC = firm js weighted average cost of capital
t =n
Where: Re = cost of equity Rd = cost of debt E = market value of the firm's equity D = market value of the firm's debt V=E+D E/V = percentage of financing that is equity D/V = percentage of financing that is debt Tc = corporate tax rate
WACC exercise
Suppose that B2B, Inc. has a capital structure of 34 percent equity, 14 percent preferred stock, and 52 percent debt. The before-tax cost of equity is 15.3 percent, the before-tax cost of preferred stock is 10.5 percent and the before-tax cost of debt is 8.6 percent. What is B2B's WACC if the firm faces an average tax rate of 30%?
FCFEt Vj = t t =1 (1 + k j )
Where: Vj = Value of the stock of firm j n = number of periods assumed to be infinite FCFEt = the firms free cash flow in period t K j = the cost of equity
D1 P0 = kg Dividing both sides by expected earnings during the next 12 months (EPS1)
P 0 ES P D1 / E S P = k g
1
1 b = k g
P0 D1 / EPS1 1 b = = EPS1 kg kg
Example 2
Retention rate = 70% Required return = 12% Expected growth = 8% P/E = ?
Answer
.30 P/E = .12 - .08 = .30/.04 = 7.5
a. Earnings Multiplier Model (PER model) A small change in either or both k or g will have a large impact on the multiplier
Pi D1 / E1 = E1 kg
a. Earnings Multiplier Model (PER model) A small change in either or both k or g will have a large impact on the PER D/E = .50; k=.13; g=.08
Pi D1 / E1 = E1 kg
a. Earnings Multiplier Model (PER model) A small change in either or both k or g will have a large impact on the multiplier D/E = .50; k=.13; g=.08 P/E = .50/(.13-/.08) = .50/.05 = 10
Pi D1 / E1 = E1 kg
a. Earnings Multiplier Model (PER model) A small change in either or both k or g will have a large impact on the multiplier D/E = .50; k=.13; g=.08 P/E = 10
Pi D1 / E1 = E1 kg
a. Earnings Multiplier Model (PER model) A small change in either or both k or g will have a large impact on the multiplier D/E = .50; k=.13; g=.08 P/E = 10 D/E = .50; k=.12; g=.09
Pi D1 / E1 = E1 kg
a. Earnings Multiplier Model (PER model) A small change in either or both k or g will have a large impact on the multiplier D/E = .50; k=.13; g=.08 P/E = 10 D/E = .50; k=.12; g=.09 P/E = .50/(.12-/.09) = .50/.03 = 16.7
Pi D1 / E1 = E1 kg
a. Earnings Multiplier Model (PER model) A small change in either or both k or g will have a large impact on the multiplier D/E = .50; k=.13; g=.08 P/E = 10 D/E = .50; k=.12; g=.09 P/E = 16.7
Pi D1 / E1 = E1 kg
a. Earnings Multiplier Model (PER model) A small change in either or both k or g will have a large impact on the multiplier D/E = .50; k=.13; g=.08 P/E = 10 D/E = .50; k=.12; g=.09 P/E = 16.7 D/E = .50; k=.11; g=.09
Pi D1 / E1 = E1 kg
a. Earnings Multiplier Model (PER model) A small change in either or both k or g will have a large impact on the multiplier D/E = .50; k=.13; g=.08 P/E = 10 D/E = .50; k=.12; g=.09 P/E = 16.7 D/E = .50; k=.11; g=.09 P/E = .50/(.11-/.09) = .50/.02 = 25
Pi D1 / E1 = E1 kg
a. Earnings Multiplier Model (PER model) A small change in either or both k or g will have a large impact on the multiplier D/E = .50; k=.13; g=.08 P/E = 10 D/E = .50; k=.12; g=.09 P/E = 16.7 D/E = .50; k=.11; g=.09 P/E = 25
Pi D1 / E1 = E1 kg
Solution:
EPS1 = EPS0 (1 + g) = 2 x 1.09 = $2.18 P/E = 0.5/0.03 =16.7$ Then we have: P/2.18 = 16.7 P = 2.18 x 16.7 = 36.41$ Compare this estimated value to market price to decide if you should invest in it.
Pt P / CFi = CFt +1
Where: P/CFj = the price/cash flow ratio for firm j Pt = the price of the stock in period t CFt+1 = expected cash low per share for firm j
Pt P / BV j = BVt +1
Where: P/BVj = the price/book value for firm j Pt = the end of year stock price for firm j BVt+1 = the estimated end of year book value per share for firm j
Pt = end of year stock price for firm j St +1 = annual sales per share for firm j during Year t
Calculate the impact of different national taxes on the return of an international investment
Example: Suppose a U.S. investor buys 100 shares of SAP Systems (SAP) listed in Germany on the XETRA, quoted at EUR 14.5 per share (including commissions) for a total trade cost of EUR1,450. The exchange rate is one EUR = USD 0.90. The U.S. currency cost is USD 1,305 for the entire trade, including commissions charged by the U.S. broker. Three months later a one-euro dividend is paid for each share owned. Dividends are subject to a 15% withholding tax in Germany, and 28% tax on short-term capital gains and dividends in the U.S. At this point, the investor decides to sell the 100 shares of SAP now worth EUR 16. The current exchange rate is now one EUR = USD 0.95. Calculate the impact of taxes on the total return.
Answer
Before the 25% stock dividend: EPS = 6,000,000/1,000,000 = $6 P/E = P/6 = 10, so P = $60 per share. Value = $60 x 120 shares = $7,200 After the 25% stock dividend: # shares = 1,000,000 x 1.25 = 1,250,000. EPS = 6,000,000/1,250,000 = $4.80 P/E = P/4.80 = 10, so P = $48 per share. Investor now has 120 x 1.25 = 150 shares. Value = $48 x 150 = $7,200
Stock Dividends
In-class Problem
shares outstanding: 250,000 net income = $750,000; stock price = $84 50% stock dividend. What is the new stock price?
Hint:
P/E =
Before the 50% stock dividend: EPS = 750,000 / 250,000 = $3 P/E = 84 / 3 = 28. After the 50% stock dividend: # shares = 250,000 x 1.50 = 375,000. EPS = 750,000 / 375,000 = $2 P/E = P / 2 = 28, so P = $56 per share. (a 50% stock dividend is equivalent to a 3-for-2 stock split)