Anda di halaman 1dari 8

RANCANGAN PERSEDIAAN HARIAN (RPH) KAJIAN TEMPATAN SEKOLAH RENDAH

Mata Pelajaran Tarikh Masa Kelas Bil Murid

: : : : :

Kajian Tempatan __.__.2013 _____ _____ pagi 4 ________ ____ Orang

Tema Tajuk Sub Topik

: : :

UNIT 4: KEPENTINGAN RUMAH A Fungsi Rumah -

Hasil Pembelajaran

Pada akhir pembelajaran ini, murid akan dapat :1. Menyenaraikan 2 daripada 3 fungsi rumah, 2. Menyenaraikan 3 daripada 5 kepentingan rumah kepada manusia. 3. Menyatakan aktiviti yang boleh mewujudkan kemesraan yang boleh dilakukan di dalam rumah.

Ringkasan Isi Kandungan :-

1. Menyenaraikan fungsi rumah:-memberikan perlindungan -menyediakan keselesaan -mewujudkan kemesraan keluarga. -tempat keluarga berkumpul -memupuk kasih sayang -menjalankan pelbagai aktiviti

2. Mengetahui akan aktiviti keluarga yang dapat mewujudkan kemesraan.

Penerapan Nilai-Nilai Murni 1. Tolong menolong 2. Menghargai kepelbagaian rumah 3. Bekerjasama

Unsur Patriotisme 1. Berbangga dengan kesejahteraan dan keamanan negara yang bebas daripada bencana alam. 2. Bersyukur akan kehidupan berkeluarga yang mampu memiliki rumah.

Nilai Murni Alam Sekitar 1. 2. 3. 4. Prinsip bekerjasama Prinsip rendah diri Prinsip cintakan persekitaran Prinsip sayangi keluarga

Pengetahuan Sedia Ada 1. Murid pernah bersama-sama ahli keluarga mengemas rumah.

Bil 01. Pemancar LCD

Sumber -

Kuantiti Pemancar LCD (Slide Power Point) 1 1 ikut bilangan murid

02. Gambar set induksi 03. Slide power point 04. Komputer riba/mouse 05. Lembaran kerja 06. Lagu Rasa Sayang 07. Kotak Bertuah (mengandungi nama pelajar) 08. Gambar Pokok Sakti (Kepentingan 09. rumah)

1 buah

Pengisian Kurikulum Kemahiran Bernilai Tambah: o

Kemahiran Belajar(KB):- Kemahiran memerhati, kemahiran komunikasi

o o

Kecerdasan Pelbagai(MI) :- Kinestetik, Muzik, Interpersonal, Ruang

Kemahiran Berfikir (KBF) :- Membuat keputusan & Menyelesaikan Masalah

o o

Pembelajaran Koperatif :- Round Table,

Pendekatan Konstruktivisme

Elemen Pengurusan, Pembelajaran Prosedur Pelaksanaan Bestari, Kemahiran Generik

Catatan, Penerapan Nilai Murni, Nilai Alam Sekitar, Patriotisme &Sumber P&P

Set Induksi (2 Minit)

KB : Menghubung Kait Membanding Beza Menklasifikasikan

Sumber P & P Tayangan gambar berkaitan

Situasi Pertama
1. Murid dipamerkan video ( aktiviti Upin dan Ipin mengemas rumah ).

dengan tajuk.

Situasi Kedua
1. Murid dipamerkan gambar kejadian bencana alam di papan white board 2. Murid diminta memberi pendapat

KBF : Membuat Keputusan

Nilai Murni Bersyukur

MI : Ruang/Visual Interpersonal Unsur Patriotisme Bersyukur EIC : Kompetensi kecerdasan emosi (Emotional Intelegent Competency) akan negara

mengenai dua situasi tersebut. 3. Murid dikemukakan beberapa soalan oleh guru iaitu : Bagaimanakah kehidupan kita sekiranya tidak memiliki rumah (tempat tinggal) ? 4. Guru mengaitkan jawapan murid

Malaysia yang bebas bencana kerana ia adalah anugerah

Allah s.w.t.

dengan tajuk pelajaran hari ini.

Langkah 1 (10 minit) 1. Murid dipamerkan tayangan slide yang dihasilkan oleh guru tentang Kepentingan Rumah dan Fungsinya.

MI : Visual/Ruang Interpersonal

Sumber P & P -Slide mengenai Fungsi dan Kepentingan rumah kepada

KB : Memerhati Menjana Idea

manusia

2. Berlaku proses soal jawab antara murid dan guru mengenai sesi

Menghubung kait

Nilai Murni Menyayangi dan melindungi

pembelajaran pada masa ini iaitu :2.1 Apakah fungsi rumah yang anda fahami daripada penerangan guru? 2.2 Mengapakah rumah ini penting kepada kita?

harta benda keluarga Menghormati ahli keluarga

Nilai Alam Sekitar Prinsip cintakan persekitaran di sekeliling (kediaman rumah

3. Secara rawak murid diminta untuk menyatakan semula tentang: - Fungsi dan kepentingan rumah Aktiviti yang dapat mewujudkan

dan masyarakat)

Unsur Patriotisme Berbangga dengan keluarga. dan bersyukur dimiliki

kemesraan dalam rumah. (guru membimbing murid)

harta

yang

Langkah 2 (10 Minit)

POKOK SAKTI

MI :- Kinestetik, Ruang, Interpersonal, Linguistik

Sumber P & P -Kotak Bertuah -Gambar pokok Sakti

1. Guru

menyediakan

kotak

yang EIC:- Kesedaran Sosial

mempunyai cabutan nama pelajar.

Nilai 2. Murid dipaparkan pohon sakti di KBF:-Membuat Keputusan & Menyelesaikan Masalah Nilai Alam Sekitar SPP:-Mediatif, Kontekstual 3. Guru akan memulakan permainan Prinsip Sayangi harta benda (rumah) Menghargai rumah

hadapan kelas melalui pemancar LCD dan menerima arahan permainan.

dengan mecabut nama daripada kotak bertuah dan namanya soalan murid yang terpilih menyelesaikan sakti yang

diminta bagi pohon

disediakan di hadapan rajah.

4. Murid

dikehendaki

menjawab

di

ruangan gambar di hadapan.

5. Murid tersebut kemudianya mencabut nama untuk rakannya yang lain. 6. (langkah 4 dan 5 dilakukan

sehinggalah selesai / lengkap pohon sakti yang terpapar di papan

whiteboard.

7. Murid diberikan bimbingan semasa aktiviti dijalankan.

8. Murid diminta menyalin jawapan yang ditulis.

Langkah 3 (5 Minit) KB :- Menulis, Mengingat 1. Murid diminta untuk menulis semula jadual pokok sakti ke lembaran buku KMF :- Menjana idea kerja sebagai bukti proses P&P telah dilaksanakan pada sesi tersebut. SPP : Lembaran Kerja

Penutup (5 Minit) 2. Murid membuat rumusan dengan MI :

SPP : Video tayangan Upin dan Ipin.

bimbingan guru. 3. Murid dipamerkan semula tayangan video di hadapan ( aktiviti Upin dan Ipin mengemas rumah ). Muzik Interpersonal kinestetik Sayangi Keluarga rumah, Sayangi Nilai :-
