Anda di halaman 1dari 6

RANCANGAN PENGAJARAN HARIAN BAHASA MELAYU TAHUN 4

Mata Pelajaran Tarikh Masa Tahun/Kelas Bil. Murid Tema Tajuk

: Bahasa Melayu : 28 Ogos 2013 / Rabu : 9.00 10.00 pagi (60 Minit) : 4 Gemilang : / 50 orang murid ( L = 14, P = 36 )

: Keajaiban Alam : Kebaikan Madu Lebah

Hasil Pembelajaran : Fokus Utama 8.4 Membina dan menulis ayat topik dan ayat huraian berdasarkan sesuatu perkara. Aras 1 (i) Mengenal pasti isi yang sesuai dengan tajuk.

Fokus Sampingan 1.3 Memberikan dan memahami arahan serta pesanan tentang sesuatu perkara. Aras 3 (i) Menyalurkan arahan serta pesanan yang diterima kepada orang lain dengan jelas dan tepat.

Objektif Pelajaran: Pada akhir pembelajaran, murid dapat; 1. Mengenal pasti sekurang-kurangnya 5 daripada 8 isi yang sesuai dengan tajuk Kebaikan Madu Lebah

2. Menyalurkan arahan serta pesanan yang diterima daripada guru kepada rakan sekumpulan dengan jelas dan tepat.

Sistem Bahasa : a) Sintaksis : ayat tunggal, ayat majmuk b) Kosa kata: Memulihkan, mencegah

Pengisian Kurikulum : a) Ilmu : Sains b) Nilai : kerjasama, mendengar arahan, gigih c) Kemahiran Bernilai Tambah (KBT) i. Kemahiran Berfikir : menjana idea, menganalisis, mengenal pasti, membuat keputusan ii. iii. Kecerdasan Pelbagai : verbal linguistik, interpersonal, muzik TMK : Video Hatchi Dan Mama

Pengetahuan Sedia Ada : Murid mengenali lebah. Bahan Bantu Mengajar : 1. Video Hatchi Dan Mama 2. Madu, bekas, 3. Peta minda Kebaikan Madu Lebah 4. Kotak pilih dan susun 5. Kad jawapan 6. Kad pesanan 7. Topeng lebah 8. Lembaran kerja pengukuhan, pengayaan, pemulihan

Langkah/ Masa Set induksi (5 minit)

Isi Pelajaran 1. Video Hatchi Dan Mama

Aktiviti PDP

Catatan

1. Murid menonton video Hatchi Dan Mama.

BBM : Video Hatchi Dan Mama.

2. Soalan guru : a. Apakah serangga yang terdapat dalam video tersebut? b. Apakah yang dihasilkan oleh lebah?

2. Murid menjawab soalan guru. 3. Guru mengaitkan aktiviti dengan tajuk pembelajaran hari ini.

Kemahiran berfikir: Menjana idea

Nilai : Mendengar arahan. 1. Peta Minda Kebaikan Madu Lebah : a. Membersih dan menambah darah. b. Mengelak cacing perosak dalam perut. c. Menambah kelazatan makanan. d. Membekalkan tenaga yang diperlukan oleh badan dengan cepat. e. Membantu memulihkan tenaga ahli sukan atau sesorang yang menggunakan tenaga dengan banyak. 1. Murid memerhatikan madu yang ditunjukkan oleh guru. 2. Murid membaca, memahami dan mengingati kebaikan madu lebah pada peta minda yang dipaparkan di hadapan kelas. 3. Guru dan murid berbincang mengenai makna perkataan. 4. Secara berkumpulan, murid mengenal pasti kebaikan madu lebah yang terdapat dalam Nilai: kerjasama Kemahiran berfikir : mengenal pasti, menganalisis , membuat keputusan

Langkah 1 (20 minit )

BBM : Peta minda, kotak Pilih dan Susun, kad jawapan, madu.

f. Membantu mengekalkan daya ingatan g. Mencegah penyakit gusi berdarah dan kerosakan gigi. h. Membantu mengubati banyak penyakit seperti sakit jantung, paru-paru, penyakit kulit, luka pada badan, demam, selesema, keracunan makanan dan sakit mata. 2. Kosa kata : a. Memulihkan menyembuhkan b. Mencegah menghalang

kotak Pilih dan Susun. 5. Murid menyusun isi yang telah dikenal pasti dalam bentuk peta minda pada kad jawapan. 6. Murid dan guru menyemak jawapan bersama-sama.

Kecerdasan pelbagai: interpersonal .

3. Peta minda :

3. Kotak Pilih dan Susun

Langkah 2 (15 minit)

1. Permainan Bahasa a. Permainan kereta api

1. Setiap ketua kumpulan akan membaca,

BBM : Kad

2. Pesanan / arahan : a. Tolong belikan saya madu lebah asli di kedai Pak Wasli yang berhampiran dengan Klinik Sazali. b. Tolong hantarkan madu lebah asli ini ke rumah Puan Masturi di Taman Kasturi pada pukul 3.00 petang nanti.

memahami dan mengingati pesanan / arahan pada kad arahan yang diberikan. 2. Secara berkumpulan,

pesanan, kertas kosong

Kemahiran

arahan / pesanan yang berfikir: diterima akan disampaikan kepada ahli kumpulan secara berantai dan berbisik sehingga sampai ke ahli kumpulan yang terakhir. 3. Ahli kumpulan yang terakhir akan menulis pesanan yang didengar dalam kertas. 4. Guru menyemak pesanan yang ditulis. Nilai : kerjasama, gigih menganalisis

Langkah 3 ( 10 minit )

1. Nyanyian lagu Hatchi dan Mama

1. Murid lagu

menyanyikan BBM: video Hatchi dan Hatchi dan

Mama dengan iringan Mama, muzik sambil topeng lebah

menggunakan topeng lebah. Nilai: mendengar arahan

Kecerdasan pelbagai : Muzik

2. Pengukuhan (Rujuk Lampiran )

1. Murid menandakan (/) BBM : pada pernyataan yang Lembaran betul dan (X) pada kerja pernyataan salah. yang pengukuhan

2. Pengayaan (Rujuk Lampiran )

1.

Murid

mencari BBM :

gambar

tersembunyi Lembaran kerja pengayaan

pada lembaran kerja.

3. Pemulihan (Rujuk Lampiran )

1.

Murid

mencari BBM :

gambar yang

tersembunyi Lembaran mudah pada kerja pemulihan merasa Nilai: kerjasama, guru mendengar isi arahan, gigih

lembaran kerja. Penutup ( 5 minit) 1. Merasa madu lebah. 2. Rumusan : a. Apa yang telah anda pelajari hari ini? 1. Murid diminta

madu lebah. 2. Murid bersama

merumuskan pelajaran.

Penutup kognitif a. Nyatakan kebaikan madu lebah.

3. Murid menjawab soalan Kecerdasan guru. pelbagai:

4. Guru menerapkan nilai Verbal murni yang terdapat linguistik

Penutup sosial Nilai murni: - kerjasama, mendengar arahan, gigih

dalam pelajaran hari ini.
