Anda di halaman 1dari 4

RANCANGAN PELAJARAN HARIAN PENDEKATAN DEDUKTIF/FORMAT UMUM Tarikh Masa Kelas Bilangan Pelajar Subjek Topik Objektif Pembelajaran

Hasil Pembelajaran 2 September 2013 7.30 8.00 pagi (30 minit) 5 Terbilang 32/32 Sains Tenaga elektrik Memahami litar bersiri dan litar selari Pada akhir pengajaran dan pembelajaran murid akan dapat : i) Mengenal pasti simbol komponen-komponen dalam litar elektrik. ii) iii) Melukis rajah litar elektrik. Mengenal pasti perbezaan susunan mentol di dalam litar bersiri dan litar selari. iv) Strategi Pengajaran Pengetahuan Sedia Ada Menjawab 3 daripada 5 soalan dengan betul.

Demonstrasi, Perbincangan, Soal Jawab Murid telah mengetahui komponen-komponen di dalam litar elektrik

Kemahiran Proses Sains Kemahiran Berfikir

Berkomunikasi, memerhati dan menghubungkait Membuat kesimpulan tentang perbezaan antara litar bersiri dan litar selari

Kemahiran Manipulatif Sikap dan nilai saintifik Sumber Pengajaran dan Pembelajaran Langkah berjaga-jaga

Mengguna dan mengendalikan sumber tenaga Berani mencuba dan yakin Bateri (sel kering), mentol, wayar penyambung, pemegang mentol dan pemegang bateri. Simpan alatan apabila tidak digunakan.

Aktiviti Pengajaran dan Fasa / Masa Isi Kandungan Pembelajaran / Kemahiran Saintifik Catatan

Set Induksi (2 minit)

Peranan elektrik dalam kehidupan seharian

Guru bersoal jawab dengan murid.

KPS : Memerhati Berkomunikasi

Perhatikan di sekeliling kamu dan namakan peralatan yang menggunakan elektrik.

Bagaimana alat tersebut membantu dalam kehidupan seharian kamu?

Perkembangan Litar elektrik ringkas Langkah 1 (5 minit)

Guru menunjukkan sel kering, mentol, suis dan wayar penyambung.

KPS : Memerhati Berkomunikasi

Guru bersoaljawab dengan murid. Sumber pdp : Sel kering, Apa yang boleh dilakukan dengan alat ini? mentol, wayar penyambung, suis, pemegang Simbol komponenkomponen litar elektrik ringkas Guru melukis dan melabel simbol bagi komponenkomponen litar tersebut di papan putih. Guru membina litar elektrik ringkas. mentol dan sel kering

Aktiviti Pengajaran dan Fasa / Masa Isi Kandungan Pembelajaran / Kemahiran Saintifik Catatan

Langkah 2 (10 minit)

Melukis rajah litar elektrik menggunakan simbol

Guru meminta murid melukis gambar rajah litar dengan menggunakan simbol.

KPS : Memerhati Berkomunikasi

Murid berbincang di dalam kumpulan dan melukis rajah litar dengan menggunakan simbol.

Wakil setiap kumpulan membentangkan hasil lukisan litar mereka.

Langkah 3 (7 minit)

Litar bersiri dan litar selari

Guru membina dua litar elektrik dengan susunan komponen yang berbeza.

KPS : Memerhati Berkomunikasi

Guru menerangkan kepada murid tentang litar-litar tersebut.

Guru meminta murid menyatakan perbezaan antara kedua-dua litar tersebut.

Langkah 4 (5 minit)

Pentaksiran

Murid menjawab soalan di dalam lembaran kerja.

Sumber pdp : Lembaran kerja

Aktivit Pengajaran dan Fasa / Masa Isi Kandungan Pembelajaran / Kemahiran Saintifik Catatan

Penutup (1 minit)

Rumusan

Guru bersoaljawab dengan murid.

Sikap dan nilai: Berani mencuba Yakin

Apakah yang telah kamu pelajari pada hari ini?

Apakah perbezaan antara litar bersiri dan litar selari?
