Anda di halaman 1dari 4

RANCANGAN PENGAJARAN HARIAN (RPH) KAJIAN TEMPATAN TAHUN EMPAT Tarikh : 10 MEI 2012 Masa : 60 MINIT Tahun : 4 Antartika

Bil. Pelajar : 32 orang Tema : Perihal Kawasan Setempat Tajuk : Masyarakat Setempat - Penduduk - Kegiatan Ekonomi

Hasil Pembelajaran: Pada akhir pengajaran dan pembelajaran murid-murid dapat: i.Mengenalpasti ciri-ciri penduduk di sesuatu kawasan. ii. Menyenaraikan jenis kegiatan ekonomi masyarakat setempat. iii. Menyenaraikan faktor yang mempengaruhi pekerjaan setempat Isi Kandungan 1. Menceritakan komposisi penduduk sesuatu kawasan berdasarkan kaum, umur, agama, dan kepercayaan. 2. Mengenal pasti kegiatan ekonomi yang dijalankan di sesuatu kawasan. 3. Berbincang secara kumpulan tentang faktor-faktor yang mempengaruhi jenis pekerjaan di sesuatu kawasan. Penerapan Nilai: - Menghormati - Toleransi - Saling Membantu Unsur Patriotisme: - Menghormati agama dan kepercayaan kaum lain. - Bersyukur dengan sumbangan kegiatan ekonomi setempat.

Pengetahuan Sedia Ada(PSA) : - Murid mengetahui kaum-kaum dan perayaan yang disambut di Malaysia. - Murid mempunyai cita-cita (pekerjaan yang diimpikan)

Bahan sumber Pengajaran dan Pembelajaran (BSPP): 1. LCD dan Labtop 2. Lagu Keranamu Malaysia 3. Lirik lagu Keranamu Malaysia 4. Kad bergambar 5. Kertas sebak 6. Pen marker

Langkah/ Masa

Prosedur Perlaksanaan

Elemen Pengurusan Pembelajaran Bestari/Kemahiran Generik TKP: Verbal-Linguistik KB: Menyampaikan maklumat KBF: Meneroka idea, Banding Beza

Catatan

Set Induksi (5 minit)

Guru menunjukkan gambar yang menunjukkan masyarakat yang terdiri daripada pelbagai bangsa dan agama Guru bersoal jawab dengan murid tentang perbezaan budaya antara kaum dan perayaan yang disambut Murid diminta untuk memadankan pekerjaanpekerjaan berdasarkan jenis-jenis kegiatan ekonomi. Murid dikehendaki memberikan contoh kegiatan ekonomi yang terdapat dalam gambar tayangan (Grafik power point).

Nilai: Menghormati BSPP: LCD dan Labtop

Langkah/ Masa

Prosedur Perlaksanaan

Elemen Pengurusan Pembelajaran Bestari/Kemahiran Generik

Catatan

Langkah 2 (20 minit)

Guru membentuk 4 kumpulan dan memberikan arahan: - Kumpulan 1 dikehendaki berbincang dan menyenaraikan faktor-faktor yang mempengaruhi kegiatan ekonomi jenis Pelancongan. - Kumpulan 2 dikehendaki berbincang dan menyenaraikan faktor-faktor yang mempengaruhi kegiatan ekonomi jenis Pertanian. - Kumpulan 3 dikehendaki berbincang dan menyenaraikan

TKP: Interpersonal, Spatial, Visual Ruang KBF: Meneroka dan menjana idea, pemikiran kreatif KB: Menyusun maklumat, melakar grafik

Nilai: Kerjasama BSPP: Sebak, Alat Tulis

Langkah/ Masa

Prosedur Perlaksanaan

Elemen Pengurusan Pembelajaran Bestari/Kemahiran Generik

Catatan

Langkah 3 (15 minit)

Hasil kerja kumpulan dipamerkan di dinding kelas. Lawatan secara berkumpulan dilakukan ke setiap hasil pameran. Wakil kumpulan dikehendaki menjelaskan hasil tugasan kumpulan.

Pembelajaran Koperatif dan Kolaboratif: One stay Three stray

Langkah/ Masa

Prosedur Perlaksanaan

Elemen Pengurusan Pembelajaran Bestari/Kemahiran Generik TKP: Muzik

Catatan

Penutup (5 minit)

Guru membuat rumusan dan murid dikehendaki menjawab beberapa soalan. Akhir sekali, guru menayangkan lirik lagu saya anak. Guru meminta murid untuk menyanyikan lagu beramai-ramai dengan penuh semangat.

Nilai: Bersemangat BSPP: Lagu saya anak malaysia
