Anda di halaman 1dari 6

Rancangan Pengajaran Harian

Mata Pelajaran : Matematik


Tajuk : Tambah Dalam Lingkungan 10000
Tarikh : 6 Februari 2013
Hari : Rabu
Masa : 7.30 pagi 8.30 pagi
Kelas : 3K
Bilangan Murid : 30 orang
Bidang Pembelajaran : Nombor dan Operasi
Standard Kandungan : Murid dibimbing untuk menambah sebarang tiga nombor.

Pengetahuan Sedia Ada :
Murid-murid sudah mengetahui:
i) Mengira hasil tambah dua nombor sehingga 1000.
ii) Mengira hasil tambah dua nombor sehingga 1000 dalam bentuk lazim.

Objektif Pembelajaran :



Pada akhir pembelajaran, murid-murid dapat menambah tiga nombor sehingga
10 000 dalam bentuk lazim.









14 orang murid lelaki, 16 orang murid
perempuan. 20 orang murid Melayu,
7 orang murid Cina dan 3 orang
murid India.
Murid yang sederhana cerdas
daripada segi mental dan sosial serta
tiada kecacatan fizikal.
Gaya Pembelajaran: Kinestatik-30%,
Audio:30%, Visual: 40%



Waktu yang sesuai untuk
mempelajari konsep tambah
Murid-murid perlu
berpengetahuan untuk mengira
dan mencongak hasil tambah
dua nombor sehingga 1000
sebelum mempelajari tajuk ini.

Analyse
Learner
(Analisis
Pelajar)
State Objective (Nyatakan Objektif)
Audience
Degree
Behaviour
Perubahan
tingkah laku
dapat dilihat
Condition
Condition


Bahan Bantu Mengajar : Kad-kad imbasan, video, borang tontonan video,

lembaran kerja, MS Power Point













































Select Media
and Materials
(Pilih Media dan
Bahan)
Tujuan bahan digunakan:
i)kad imbasan
-guru menggunakan pelbagai warna dan bentuk bagi menarik minat murid
ii) video
-paparan video yang penuh warna warni dan disulami dengan lagu
memberikan pengalaman belajar yang menyeronokkan kepada murid.
iii) borang tontonan video
-menguji sejauhmanakah tumpuan murid terhadap video yang dipaparkan.
iv) lembaran kerja
-sebagai latihan pengukuhan dan menilai kefahaman murid
v) MS Power Point
-untuk menyediakan latihan pengukuhan kepada murid dengan cara yang
lebih baik. Guru menggunakan pendekatan ICT berbanding penggunaan
papan hitam atau papan putih.


-
Langkah/Masa Isi Pelajaran Aktiviti Pengajaran dan
Pembelajaran
Catatan
Set Induksi
(5 minit)
Mencongak
hasil tambah
dua nombor
sehingga
1000
1.Lapan nombor di atas kertas
yang berlainan warna.
2.Guru menampal kad-kad
imbasan tersebut pada papan
hitam.
3.Murid dipilih secara rawak
dan diminta membaca nombor
yang ditunjukkan.
Apakah nombor yang yang
terdapat pada kertas berwarna
merah?
4.Guru menyuruh murid
mencongak hasil tambah dua
nombor dengan menyebut
warna kertas. Dalam masa
yang sama, guru
menggalakkan proses
persaingan antara murid.
Sekarang, cikgu akan
menyebut dua warna kertas
dan kamu dikehendaki
mencongak hasil tambah dua
nombor tersebut. Siapa yang
cepat akan diberi ganjaran
Contoh:
-Merah (531) dan kuning (320)
-Biru (420) dan oren (67)
-Hijau (91) dan ungu (301)
Strategi/Teknik:
Penyoalan untuk
kelas
Bahan Bantu
Mengajar:
Kad-kad imbasan




Utilize Media
and Materials
(Semak Media
Dan Bahan
Sumber)
Select
Method
(Pilih
Kaedah)
Require Learner
Participation
(Penglibatan
Pelajar dalam
meningkatkan
motivasi murid)
Guru menerapkan
cara pembelajaran
secara visual
Guru memanggil nama
seorang murid dan
memintanya mencari
hasil tambah 2 nombor
yang ditampal di hadapan
secara congak.
Murid memberi respon
yang baik terhadaop sesi
P&P


Langkah I
(15 minit)

Mengira hasil
tambah dua
nombor
sehingga
1000.
1. Murid-murid telah
diberikan borang
tontonan video yang
mengandungi beberapa
soalan.
Murid-murid, sila baca
soalan-soalan di atas kertas
penilaian video yang telah
cikgu berikan, kamu
dikehendaki menjawab
soalan-soalan semasa
menonton video ini
I. Kemudian murid-murid
dikehendaki menonton
video Cerita seorang
petani
II. Selepas menonton, murid
diberikan masa
tambahan selama 2 minit
untuk menjawab soalan-
soalan.
Murid-murid, kamu diberikan
masa 2 minit untuk menjawab
soalan-soalan
III. Kemudian, guru bersama
murid-murid membincang
soalan-soalan penilaian
video.
IV. Guru memilih murid-
murid secara rawak untuk
menjawab.







Soalan bertumpu:
Pengetahuan
(Bloom
Taksonomi)











Utilize Media
and Material
(Sediakan
Media dan
Bahan Sumber)
Utilize Media
Sediakan pengalaman
pembelajaranmelalui
Gaya Pembelajaran
Visual
Require
Learner
Participation
(Penglibatan
Pelajar
secara aktif)

Video berunsurkan
cerita yang ringkas
dan pemilihan lagu
sesuai dengan mood
cerita dan tajuk yang
diajar
Perbincangan
Guru akan
menunjukkan langkah
pengiraan di hadapan
ataupun guru boleh
meminta murid
menunjukkan langkah
pengiraan.
Langkah II
(15 minit)
Mengira hasil
tambah tiga
nombor dalam
bentuk lazim.

i) Guru membuat 5
soalan di papan hitam
dan menyuruh murid
mengira hasil tambah
dua nombor dalam
bentuk lazim.
ii) Beberapa murid
dipanggil untuk
menjawab soalan-
soalan tersebut.
Contoh:




iii) Guru mengajarkan
murid cara penambahan
3 nombor dalam bentuk
lazim sehingga 10 000
di papan hitam
iv) Kemudian guru
menyuruh murid
membuat soalan
berdasarkan soalan
yang telah diberikan.
Contoh:



Soalan bertumpu:
Pengetahuan
(Bloom
Taksonomi)

Perbendaharaan
kata:
Bentuk lazim
Hasil tambah










Soalan bertumpu:
Pengetahuan
(Bloom
Taksonomi)
1) 673 + 146
2) 280 +561
3) 473 + 507
4) 307 + 197
10)178 +372
2351
1017
+ 2031
5399
Require Learner
Participation

Require
Learner
Participation

Langkah III
(10 minit)
Mengira hasil
tambah
sehingga
10 000
i) Guru memaparkan
slide PowerPoint
yang mengandungi
soalan objektif dan
soalan penyelesaian
masalah.
ii) Guru menyuruh murid-
murid menjawab soalan
berdasarkan soalan
yang terdapat dalam
slide persembahan.
iii) Soalan yang dijawab
dibincangkan di dalam
kelas bersama guru.
Guru memanggil beberapa
orang murid untuk menjawab
soalan di hadapan.
Soalan bertumpu:
Pengetahuan

Soalan bercapah:
Kefahaman
(Bloom
Taksonomi)
Pengukuhan
(10 minit)
Lembaran
kerja: Mencari
hasil tambah
tiga nombor
sehingga
empat nilai
digit dalam
bentuk lazim.
i) Murid berkeupayaan untuk
mencari hasil tambah tiga
nombor bulat sehingga
empat nilai digit dalam
bentuk lazim dalam
lembaran kerja yang
diberikan.

Simbol konsep
dan proses

Perbendaharaan
kata:
Nombor bulat
Bentuk lazim
Penutup
(5 minit)
i) Meminta murid membuat
penilaian dengan
mengedarkan borang
penilaian bahan media.





Utilize
Media
and
Material
-Murid
peka
dengan
gambar
latar
belakang
slide
-Murid
lebih
fokus
terhadap
sesi P&P

Require
Learner
Participation

Utilize
Media
and
Material

Evaluate
and Revise
(Nilai dan
Semak
Semula)
