Anda di halaman 1dari 8

RANCANGAN PENGAJARAN HARIAN

BAHASA MELAYU( PENULISAN )



Tarikh/Hari : 28-9-2012 Masa : 11.00a.m
12.00p.m

Kelas : 5B Bil. Pelajar : 48 orang

Mata Pelajaran : Bahasa Melayu(Penulisan)

Tajuk : Berkelah Di Tepi Pantai

Objektif : i) Murid-murid dapat menganalisis gambar yang diberikan
dengan

teliti.

ii) Murid-murid dapat membina 5 ayat majmuk atau ayat
tunggal di

bawah bimbingan guru.

.Pengetahuan Sedia Ada: Murid-murid telah mempelajari kata kerja dan
mengetahui

hubungan antara subjek dan predikat.

Bahan : Gambar tunggal, kad manila, pen marker, plastisin,
kapur,

papan hitam.

Nilai : Menjaga keselamatan diri, menjaga kebersihan
alam sekitar.


Kemahiran : mendengar, menyoal dan menjawab, memerhati,
menganalisis, perbincangan, membaca, menulis,
menerapkan
nilai-nilai moral.

Langkah/Masa

Isi Pelajaran

Aktiviti Pengajaran
Pembelajaran

Catatan

Set Induksi

(+_ 5 minit)

Guru meminta
4 orang murid
untuk
melakonkan
situasi.

Situasi A:

Justina sedang
mengulangkaji
dengan
bersungguh-
sungguh.

Situasi B:

Eric sedang
membuat
senaman agar
badannya sihat.


1) Guru menyuruh 4
orang murid untuk
berlakon situasi di
hadapan kelas.

2) Guru meminta semua
murid untuk meneliti
situasi yang
dilakonkan.

3) Berdasarkan lakonan,
guru mengemukakan
beberapa soalan dan
murid-murid menjawab
soalan-soalan tersebut.

Kemahiran:

memerhati,
menganalisis,

menyoal dan
menjawab.


Situasi C:

Zi Xuan dan
Xin Ern sedang
berbual-bual
dengan
seronoknya.



Perkembangan

(Langkah 1)

+- 10 minit

Gambar
tunggal (sila
rujuk

lampiran 1)



Membina ayat
(sila rujuk

lampiran 2)

1) Guru memperkenalkan
tajuk pengajaran hari
ini, iaitu Bahagian A
Berdasarkan gambar
tunggal yang diberi,
bina 5 ayat.

2) Guru meminta murid-
murid untuk meneliti
gambar tunggal yang
dipaparkan di atas
papan hitam.

3) Guru membimbing
murid-murid untuk
membulatkan 5
perbuatan yang
dilakukan oleh setiap
watak.

4) Murid-murid membina
ayat secara lisan.

5) Guru membetulkan
ayat yang dibina oleh

BBM:

Gambar
tunggal,

pen marker,
plastisin,

papan hitam.





Kemahiran:

Menyoal dan
menjawab,
membina ayat.
murid-murid.










Perkembangan
(Langkah 2)
+-10 minit
5 contoh ayat:
1) Chee Ming dan
abangnya
bermain bola
dengan
seronoknya.
2) Adik
Chee Ming
membina
sebuah istana
pasir yang
besar lagi
cantik.
3) Ibu bapa Chee
Ming berkelah
di bawah
sepohon pokok
yang rending.
4) Seorang budak
lelaki
mengerang
kesakitan
kerana digigit
oleh seekor
1) Guru menyuruh beberapa
orang murid untuk menulis
ayat-ayat yang
dibincangkan di atas papan
hitam.

2) Guru membimbing murid-
murid untuk membaca
ayat-ayat
tersebut.



3) Guru mengarahkan murid-
murid untuk menghabiskan
latihan bina ayat.
BBM:
Papan hitam,
kapur.

Kemahiran:
Menulis,
membaca.

ketam kecil.
5) Beberapa orang
budak lelaki
sedang
bermandi-
manda di laut
yang luas
membiru.
Penutup
(5 minit)
Rumusan
pelajaran:
Kita harus
menjaga
keselamatan diri
semasa
berkelah di tepi
pantai.
Kita juga harus
menjaga
kebersihan
sekitar supaya
alam sekitar
tidak tercemar.
1) Guru menerapkan nilai-
nilai moral selepas
pengajaran topik ini.
Kemahiran:
Menerapkan
nilai-nilai moral.
LAMPIRAN 1

LAMPIRAN 2
