Anda di halaman 1dari 4

RANCANGAN PENGAJARAN HARIAN

KEMAHIRAN MEMBACA
Mata pelajaran : Bahasa Melayu
Tahun : 2 Anggerik
Masa : 8.15 hingga 9.15 pagi
Bilangan murid : 28 orang
Unit : 10. Yang Baik Jadikan Teladan
Tajuk : Pak Senik Insaf

Standard Kandungan :
2.6 Membaca pelbagai bahan sastera dan bukan sastera yang sesuai bagi memupuk minat
membaca.

Standard Pembelajaran :
2.6.1 Membaca pelbagai bahan kreatif yang sesuai untuk menambah kosa kata dan meningkatkan
kelancaran bacaan.

Objektif :
Pada akhir pengajaran dan pembelajaran,murid dapat:
Membaca dengan lancar petikan yang diberi dengan menggunakan sebutan dan intonasi yang
betul.
Menyatakan antonim kepada kata adjektif yang disediakan berdasarkan teks cerita Pak Senik
Insaf.

Sistem bahasa
Kosa kata :luas, kering, miskin, bakhil, gelagat.
Tatabahasa : Kata adjektif
Kemahiran bahasa :Kemahiran membaca dan menulis.

Pengisian kurikulum
Ilmu : Budaya dan Amalan Hidup
Nilai : Murah hati, tolong menolong.

Kemahiran bernilai tambah (KBT)


i) Belajar cara belajar
ii) Kecerdasan pelbagai
a. Interpersonal
b. kemahiran berfikir
c. verbal linguistik

Elemen Merentasi Kurikulum


Kreatifdan Inovatif

Bahan bantu mengajar (BBM)


Teks cerita, kad ayat dan lembaran kerja.

Pengetahuan sedia ada


Murid pernah mendengar cerita-cerita teladan yang lain dan kata adjektif.

Langkahpengajaran dan pembelajaran

Isi pelajaran

Aktiviti pengajaran dan pembelajaran

Tajuk cerita haiwan dan Set induksi (5 minit)


cerita rakyat.
1. Sang

Kancil

Harimau.
2. Pak Pandir

Catatan

BBB : Buku Cerita

- Murid diminta menyatakan tajuk-tajuk cerita Nilai : Keyakinan


Dengan haiwan dan cerita rakyat yang diketahui.

KBT

Kemahiran

- Guru menyatakan bahawa setiap cerita Berfikir


mempunyai pengajaran tertentu.

3. Lebai Malang
Teks cerita Pak Senik Langkah 1 (20 minit)

BBB : Teks cerita

Insaf
Penilaian

- Murid diedar teks cerita Pak Senik Insaf

Nilai : Berani, tekun.

Kemahiran - Murid ditunjukkan cara membaca cerita KBT : KBCB

Membaca Mekanis

dengan kelancaran, sebutan dan intonasi yang


betul.
- Murid membaca teks cerita secara bergilirgilir.
- Guru mengambil markah untuk tujuan
penilaian membaca secara mekanis.

1. Kata adjektif

Langkah 2 (10 minit)

BBB

2. Perkataan berlawanan.

- Murid diterangkan tentang maksud kata lembaran kerja.


adjektif.

Nilai

teks

cerita,

kerjasama,

- Dalam kumpulan, murid diminta mencari berani.


perkataan adjektif yang terdapat dalam teks.

KBT : KBCB, KB, TKP

- Murid mencari perkataan antonim dengan Keusahawanan:


kata adjektif yang telah dicari dalam teks dan Etika
diisi dalam lembaran kerja.

Kerja

Berkumpulan

- Wakil setiap kumpulan membentangkan


hasil perbincangan di hadapan kelas.
1. Menyusun urutan cerita.

BBB : lembaran kerja,

Langkah 3 (10 minit)

2. Nilai yang terdapat dalam - Murid diedar ayat yang tidak tersusun kad ayat.
cerita.

tentang cerita Pak Senik Insaf.


- Murid

menyusun

berpasangan

dan

ayat

Nilai : berani, tekun.

tersebut

membuat

secara KBT : KBCB, TKP

kesimpulan

tentang cerita tersebut.


- Beberapa orang murid tampil ke hadapan
kelas untuk menyusun ayat-ayat yang betul
mengikut urutan cerita di papan tulis.
- Murid membuat kesimpulan cerita dengan
membacakan nilai yang terdapat dalam cerita
tersebut dengan bantuan guru.

Pemulihan

dan Langkah 4 (10 minit)

Pengayaan

BBB : Kertas Manila

Pemulihan: Mengeja dan membaca kata


adjektif dan antonimnya.
Pengayaan:
berkaitan

Mencipta
teks

dan

serangkap

pantun

membacakannya

di

hadapan kelas

Penutup Kognitif:

Penutup (5 minit)

Soal jawab

- Murid

BBB : Kertas sebak

menjawab

setiap

soalan

yang Nilai : tekun.

1. Apakah perkara penting disampaikan oleh guru.


yang

perlu

dalam

dikuasai - Guru

KBT : TKP, KBCB.

merumuskan

pengajaran

pembacaan pembelajaran.

mekanis?
1. Apakah
yang

kata

adjektif

terdapat

dalam

cerita?
2. Apakah nilai yang kamu
peroleh dalam cerita?

Penilaian: Kemahiran Membaca Teks Prosa Moden Secara Mekanis


Aspek yang dinilai

Skor Markah

1. Kelancaran

/20

2. Sebutan

/15

3. Intonasi

/15

JUMLAH

/50

dan
