Anda di halaman 1dari 7

RANCANGAN PENGAJARAN HARIAN

Mata Pelajaran : Reka Bentuk dan Teknologi


Kelas :Tahun 4
Tarikh/Hari : 11 September 2014 (Khamis)
Masa : 11.15 pagi-12.15 tengahari
Bilangan murid : 10
Tajuk : 4.0 Penghasilan Projek
Standard Kandungan : 4.1 Menghasilkan projek berasakan bahan bukan logam dengan litar elektrik.
Standard Pembelajaran : 4.1.10 Menyatakan nama, simbol dan fungsi komponen elektrik iaitu mentol, bateri dan suis.

Objektif pembelajaran : Pada akhir pengajaran dan pembelajaran, murid dapat :


1)menyebut nama,simbol dan fungsi komponen elektrik dengan betul.
2) melukis gambar dan simbol komponen elektrik dengan betul.
KBKK: 1)menjana idea.
2)mengenalpasti
3)mengingat kembali
4) Melukis semula

Nilai: 1) tekun
2) patuh arahan
3) Kasih sayang
Alat Bantu Mengajar :1)LCD
2) Komponen elektrik(bateri,mentol, suis, wayar, pemegang bateri, pegang mentol)
3) Kertas A4
4) Perisian hot potatoes
5) Paparan slaid

Langkah/Masa

Isi pelajaran

Set induksi
(5 Minit)

Tayangan video.
(Lagu Aeman : Kasih sayang
ibu bapa)

Langkah 1
(15 minit)

Soalan.
1. Apakah peranan ibu
dalam hidup kita?
2. Apakah peranan ayah
dalam hidup kita?
3. Apakah peranan anakanak-anak untuk ibu
bapa.
Pengenalan kepada
komponen elektrik.
-nama
-simbol
-fungsi
Komponen.

Aktiviti pengajaran dan


pembelajaran.
-Guru minta murid berada
dalam keadaan sedia.
-guru menayangkan video
kasih sayang ibu bapa.
-guru bertanyakan peranan
setiap ahli keluarga.
-guru mengaitkan peranan
dengan fungsi komponen
elektrik.

Catatan

-guru menerangkan nama,


simbol dan fungsi komponen
elektrik kepada murid.
-guru minta murid menyebut
komponen elektrik yang
diterangkan di hadapan
menggunakan paparan slaid.
-guru menunjukkan
komponen elektrik yang
sebenar di hadapan kelas
semasa menerang.

KBKK: Mengenalpasti.

KBKK: menjana idea


Kaedah : Soal Jawab.
ABM: Laptop, LCD, Pembesar
suara.
Nilai: Kasih sayang.

Nilai : tekun
ABM: komponen elektrik,
paparan slaid.
Kaedah: Soal jawab.

-guru bersoal jawab dengan


murid-murid.
-guru membetulkan jawapan
yang salah dan memberi
pujian atas jawapan yang
betul.

Bahan tambahan

Langkah 2
( 20 minit)

Melukis gambar dan simbol


komponen elektrik

-guru mengedarkan kertas


A4 kepada murid-murid.
-guru minta murid lukis
semula gambar dan simbol
komponen elektrik yang
telah di pelajari.
-guru membimbing murid
melukis gambar komponen

KBKK: Melukis kembali


ABM : Kertas A4
Nilai: Tekun, patuh arahan
Kaedah : Tunjuk Cara

Penilaian
(15 minit)

Latihan pengukuhan.
Perisian Hot Potatoes
-JQuiz
-JCross
Soalan.
-nama,simbol dan fungsi
komponen elektrik.

Penutup
(5 minit)

Lagu: pak mamat ade kebun


Lirik: tahun 4 belajar
komponen

berserta simbol dengan


betul.
-guru bertanya secara rawak
tentang fungsi komponen
elektrik yang telah dilukis
oleh murid.
-guru membetulkan jawapan
yang salah dan memberi
pujian atas jawapan yang
betul.
-guru meayangkan soalan
yang dibuat menggunakan
perisian hot potatoes di
hadapan kelas
menggunakan LCD.
-guru minta murid baca
soalan bersama-sama.
-guru pilih murid secara
rawak untuk menjawab
soalan.
-Guru mempamerkan lirik
lagu di hadapan kelas,
-guru nyanyi bersama murid.

KBKK: Mengingat Kembali

Kaedah: Soal Jawab


ABM: LCD,Perisian Hot
Potatoes,

KBKK: Mengingat Kembali

Refleksi
