Anda di halaman 1dari 5

RANCANGAN MENGAJAR HARIAN BAHASA

MALAYSIA
Tarikh

: 16 April 2014

Kelas

: 4 Berlian

Masa

: 7.30-8.30 pagi

Hari

: Khamis

Subjek

: Bahasa Malaysia

Tema

: Sentiasa Selamat

Tajuk

: Beringat Sebelum Kena

Standard Kandungan : 1.4 Bertutur, berbual dan menyatakan permintaan


tentang sesuatu
perkara daripada pelbagai sumber dalam
situasi formal dan tidak
formal secara bertatasusila
Standard Pembelajaran : 1.4.4 Menyatakan permintaan tentang sesuatu perkara
dengan
menggunakan kata dan bahasa badan yang sesuai dalam situasi
tidak formal secara bertatasusila
Objektif Pembelajaran : Diakhir proses p&p murid dapat :
1. berbual secara bertatasusila tentang langkah keselamatan
menggunakan kata ganti nama diri orang dan kata ganti nama diri tanya
dengan betul berdasarkan gambar
EMK

Nilai Murni

: keberanian

Sistem Bahasa : kata nama diri orang dan kata ganti diri tanya
Strategi P&P
BBB

: KB : Menghubungkait

BCB : Bacaan intensif

: Lembaran kerja

Penilaian P dan P :

Murid membaca dan memahami maklumat yang

tersurat dan tersirat dengan betul mengikut konteks.

LANGKAH PENGAJARAN :
LANGKAH

ISI PELAJARAN

AKTIVITI PEMBELAJARAN DAN

CATATAN

/ MASA
SET

Melawat ke sekitar

PENGAJARAN
Murid dibawa oleh guru untuk

Nilai Murni:

INDUKSI

kawasan sekolah

melawat ke beberapa tempat di

- budiman

( 5 Minit )

untuk melihat tempat

sekitar kawasan sekolah.

yang menarik sambil

KBT : KB

pengetahuan sedia

Murid menyatakan pengetahuan

Menjana

ada dicungkil.

sedia

Idea,

mereka tentang tempat yang

menerangka

dilawati setelah disoal oleh guru.

n sebab.

Contoh soalan :

BCB-

1) Apakah nama tempat ini?

2) Apakah keistimewaan tempat

Intrapersona

ini ?

Murid dibawa semula ke kelas


.

setelah diberitahu pelajaran hari


ini adalah berkaitan dengan kata
nama khs tak hidup.

LANGKAH

Membaca

petikan Murid membaca dan memahami

Nilai Muni:

PERTAMA

yang terdapat di buku secara mekanis dan senyap dan

( 15

teks

minit )

Berjalan

berani

bertajuk melakukan gerak laku yang


dengan sesuai.

KBT :

Berwaspada (m/s45)

KBMurid membaca petikan yang

Menjana dan

terdapat di dalam buku teks

menghasilka

dengan jelas serta intonasi yang

n idea baru

betul dan melakukan gerak laku


LANGKAH

Membaca dan

yang sesuai.
Murid memahami maksud atau Nilai Muni:

KEDUA

menyenaraikan kata

defenisi kata nama khas tak hidup - Berani

( 15

nama khas tak hidup

melalui pengetahuan sedia ada

minit )

yang terdapat pada

dan

petikan bacaan tadi

mengaitkan dengan lawatan tadi.

penerangan

guru

sambil KBT :

didalam peta
pemikiran.

KBMenjana

Murid

membaca

petikan

sekali

idea,

lagi dan mengenalpasti kata nama


khas

tak

hidup

sebanyak BCB-

mungkin.

mendengar
dengan

Murid

berbincang

kumpulan

dan

dalam berkesan

menyenaraikan

kata nama khas tak hidup yang


terdapat dalam petikan tadi dalam EMK:
peta

pemikiran

di

yang diberikan.
Contoh :
1. Pendidikan Jasmani
2. Makmal Bestari
3. tahun 4 Berlian

atas

kertas -kreatif dan


kritis

Kata nama
khas tak
hidup

Murid melaporkan senarai kata


nama khas tak hidup dijumpai
dihadapan kelas dengan
LANGKAH

Membina dan menulis

menggunakan peta pemikiran.


Murid mendengar arahan guru

KETIGA

ayat menggunakan

dengan penuh tekun.

( 20

kata nama khas tak

minit )

hidup dengan ejaan

Murid bersama ahli kumpulan

dan tanda baca yang

menulis sekurang-kurangnya lima

tepat.

ayat yang menggunakan kata

Nilai Murni:

nama khas tak hidup dengan

- tekun

betul dan tepat di atas kad

- kerjasama

manila.

- berani

Sistem
Bahasa:
- kata
gelaran

mencuba
Wakil murid diminta oleh guru
untuk melaporkan dihadapan

KBT :

kelas . Manakala murid lain

KB-

menyatakan betul atau salah bagi

mengumpul

ayat tersebut.

Maklumat

Murid menulis semula ayat yang


menggunakan kata nama khas tak
hidup di dalam buku tulis masingmasing berdasarkan pelaporan
PENUTUP

- Rumusan Isi

tadi.
- Murid dengan dibimbing oleh

( 5 minit )

Pelajaran

guru
berbincang tentang rumusan

Nilai Murni :
- Berani
- Bersyukur

pelajaran yang dipelajari pada


hari ini.
- Murid dengan dibimbing oleh
guru
menyatakan nilai-nilai murni
daripada
pelajaran yang dipelajari.
REFLEKSI
pengajaran

: ______ orang daripada _______ orang murid telah objektif


dan pembelajaran.
Murid yang belum menguasai akan diberi bimbingan.
Murid yang telah menguasai akan diberi latihan
pengayaan
