Anda di halaman 1dari 8

Rancangan Pengajaran Harian Reka Bentuk Dan Teknologi

Mata pelajaran
Kelas
Tarikh
Masa
Bilangan Murid
Standard Kandungan

Reka Bentuk Dan Teknologi


5 Adil
16/4/2015 (khamis)
8.00 9.00 Pagi
16 murid
2.2 Memasang dan membuka kit model berfungsi secara

Standard

elektromekanikal berpandukan manual.


2.2.1 Membaca dan memahami manual.
2.2.2 Menyatakan nama dan fungsi alatan tangan yang

Pembelajaran

diperlukan untuk memasang dan membuka kit model.


2.2.3 Mengenal pasti nama dan fungsi komponen kit model
seperti motor, gear, takal, tali sawat, gegancu, rantai, roda
dan gandar, alat kawalan jauh, sensor, bateri, sel solar suis,
Objektif Pembelajaran

pemegang bateri dan kerangka.


Di akhir pengajaran ini, murid dapat:
a) Mengenali dan memahami tentang manual kit model
dengan betul.
b) Menyatakan nama dan fungsi alatan tangan dengan
betul.
c) Menyatakan nama dan fungsi komponen kit model

Pengetahuan Sedia
Ada

dengan betul.
d) Murid pernah melihat alatan tangan yang biasa
digunakan di rumah.
e) Murid pernah melihat beberapa jenis kit model yang
ada di pasaran.
f) Murid

Elemen

telah

mempelajari

kit

model

dalam

matapelajaran Dunia Sains dan Teknologi.


Merentas Keusahawanan pengetahuan teknologi

Kurikulum

Kreativiti menggunakan kaedah dan slaid powerpoint

Penerapan nilai murni

dengan menarik.
Peka, hormat menghormati, bersungguh sungguh,
menjaga

keselamatan

semasa

menggunakan

alatan

tangan, berkerjasama dalam kumpulan, yakin, mendengar


Kemahiran Berfikir

arahan, bertanggungjawab, menjaga kebersihan bengkel.


Menjana idea, menghubung kait, membandingkan dan

membezakan,
gambaran

meramal,

mental,

mengikut

membuat

urutan,

inferens,

membuat

menganalisi,

Bahan Bantu

membuat menilai, membuat kesimpulan.


Gambar gambar kit model, kertas manual kit model,

Mengajar

video, slaid powerpoint, komputer, LCD, bahan maujud,


lembaran kerja, kertas warna, sampul surat, gambar alatan

Penyerapan Ilmu
Strategi Pembelajaran

tangan, kad manila, kertas majung, kotak, lagu


Dunia sains dan teknologi
berpusatkan guru, berpusatkan murid, berpusatkan bahan.

Kaedah

Pemerhatian,

soal

jawab,

bermain,

perbincangan,

pergerakan, latih tubi

Langkah
Set induksi

Isi pelajaran
Menunjukkan beberapa

(5 minit)

Aktiviti P & P
1) Guru menunjukkan
beberapa gambar

Catatan
BBM: gambar
gambar kit model

gambar kit model yang


contoh gambar

terdapat di pasaran.
2) Guru bertanya

gambar kit model yang

beberapa soalan yang

terdapat di pasaran.

berkaitan dengan

Soalan:

gambar tersebut.

Kemahiran berfikir:
Menjana idea,
Menghubung kait,
Membandingkan dan
membezakan.

1) Apakah yang
anda lihat dalam
kad ini?
2) Adakah ia
menunjukkan

3) Guru mengaitkan
gambar kit model

Strategi P&P:

kereta dengan topik

berpusatkan bahan

pelajaran.
4) Guru memperkenalkan

objek serupa

tajuk pengajaran hari

dengan objek

ini iaitu mengenali

sebenar?
3) Apakah alatan
yang biasa

Kaedah:
Pemerhatian, kaedah
sokratik (soal jawab)

komponen kit model


dan alatan tangan
yang diperlukan.

digunakan untuk

Nilai murni:
peka,
hormat- menghormati

fungsikan kit
model manian
ini?
4) Nyatakan
komponen
komponen yang
terdapat dalam kit
Langkah 1

model kereta ini?


Membaca dan

(10 minit)

memahami manual kit

kertas manual kit

model.

model kepada setiap

1) Guru mengedarkan

kumpulan.
2) Selepas itu, guru
memberi masa kepada
murid murid untuk
membaca dan

BBM: kertas manual


kit model
Kemahiran berfikir:
Menjana idea,
Meramal, Mengikut
urutan, Menghubung
kait,

memahami manual kit


model tersebut.
3) Akhir sekali, guru
memberi penerangan
tentang manual kit
model tersebut.

Strategi P&P:
berpusatkan bahan
dan berpusatkan guru

Kaedah:
Pemerhatian,
perbincangan
Nilai murni:
peka,
1) Pertama sekali, guru

hormat - menghormati
BBM: bahan maujud,

Langkah 2

Menunjukkan bahan

(10 minit)

maujud alatan tangan

menunjukkan bahan

kertas warna, sampul

yang diperlukan untuk

maujud alatan tangan

surat, gambar alatan

membuka dan

yang diperlukan untuk

tangan, kad manila

memasang kit model.

membuka dan
memasang kit model.
2) Guru bertanya soalan
yang berkaitan dengan
nama dan kegunaan
alatan tangan kepada

Kemahiran berfikir
membuat gambaran
mental, membuat
urutan, membuat
inferens.

murid murid.
3) Selepas itu, guru
memberi satu sampul
Melakukan aktiviti
menguji minda

surat dan kertas warna


kepada setiap
kumpulan.
4) Dalam sampul surat

Strategi P&P:
berpusatkan bahan,
berpusatkan murid
Kaedah:

tersebut, ada gambar

Diskusi

alatan tangan yang

(perbincangan),

tidak tersusun.
5) Maka, murid murid
diberi masa selama 2
minit untuk menyusun
gambar tersebut
supaya dapat
dihasilkan satu gambar

pemerhatian
Nilai murni:
Peka, menjaga
keselamatan semasa
menggunakan alatan

alatan tangan.
6) Selepas itu, murid
murid diminta tampal
gambar tersebut di

tangan, bersungguh
sungguh,
berkerjasama dalam
kumpulan

atas kertas warna.


7) Akhir sekali, murid
murid diminta menulis
kegunaan alatan
tangan tersebut di atas
kad manila yang
disediakan dan diminta
tampal di hadapan
kelas.
1) Murid diminta melihat

Langkah 3

Pengenalan nama dan

(15 minit)

fungsi komponen kit

tayangan slaid

powerpoint, LCD,

model.

powerpoint mengenai

komputer, bahan

nama komponen dan

maujud

kegunaannya.
2) Guru menunjukkan
bahan maujud
komponen kit model
supaya murid dapat
lihat lebih jelas.
3) Murid diminta
menyatakan fungsi

BBM: slaid

Kemahiran berfikir:
menjana idea,
membuat inferens,
menghubung kaitan,
membuat gambaran
mental

komponen kit model


tersebut berpandu
pada slaid yang
ditayangkan.

Strategi P&P:
Berpusatkan bahan,
berpusatkan murid
Kaedah:
Diskusi
(perbincangan),

pemerhatian
Nilai murni:
Peka, hormat,
Pengukuhan
(15 minti)

Melakukan aktiviti
mengenali potensi diri

1. Pertama sekali,

menghormati
BBM: Kertas majung,

guru menampal

kad manila, kotak,

kertas majung di

lagu

hadapan kelas.
2. Dalam kertas
majung terdapat
beberapa soalan
yang berkaitan
dengan isi
pelajaran.
3. Guru akan

Kemahiran berfikir:
Menganalisis,
membuat menilai
Strategi P & P:
berpusatkan bahan,
berpusatkan murid

disediakan jawapan
bagi setiap soalan.
Jawapannya perlu
diletakkan di dalam
satu kotak.
4. Selepas itu, murid

Kaedah:
bermain,
perbincangan
Nilai murni:

murid diminta

yakin, bersungguh

duduk dalam satu

sungguh, mendengar

bulatan.
5. Guru memberi satu
kotak kepada
murid.
6. Dengan mengiringi
lagu, murid murid
bagi kotak kepada
rakan sebelah dan
ia akan diteruskan

arahan

sehingga lagu
berhenti.
7. Selepas lagu
behenti, murid yang
memegang kotak
akan ditampil ke
hadapan dan
mengambil jawapan
yang betul dari
kotak.
8. Murid diminta
menampal jawapan
pada soalan yang
diberi.
9. Akhir sekali, semua
murid diminta
membaca
jawapannya
dengan kuat.
1) Guru membuat
rumusan dan murid
Rumusan isi pelajaran:
Rumusan
(5 minit)

1) Alatan tangan
yang diperlukan.
2) Nama dan fungsi
komponen kit
model.

diminta mengimbas
kembali tentang isi
pelajaran.
2) Selepas itu, murid dan
guru bersama sama
menyanyikan lagu
papaku pulang dari
Kota.
3) Akhir sekali, guru

BBM:
Lembaran kerja, lagu
video, LCD, komputer
Kemahiran berfikir:
Menganalisis,
Membuat kesimpulan,

memberi lembaran
kerja kepada murid
murid sebagai latihan.
4) Murid murid

Kaedah:
Pergerakan, Latih tubi

membersihkan bengkal
sebelum balik ke kelas.

Nilai murni:
peka, bersungguh
sungguh,
bertanggungjawab,
Menjaga kebersihan
bengkel.

REFLEKSI:
______________________________________________________________________
______________________________________________________________________
______________________________________________________________________
______________________________________________________________________
______________________________________________________________________
______________________________________________________________________

ULASAN:
______________________________________________________________________
______________________________________________________________________
______________________________________________________________________
______________________________________________________________________
______________________________________________________________________
______________________________________________________________________
