Anda di halaman 1dari 9

RANCANGAN PELAJARAN BAHASA MALAYSIA

TEMA
TAHUN
TAJUK
MASA
STANDARD
PENBELAJARAN
OBJEKTIF

AKTIVITI

KELUARGA HARMURNI
2
Hari Keluarga
0730-0830
1.2.6 : Mendengar ,memahami dan menyebut frasa ,ayat
tunggal dan ayat majmuk dengan betul dan tepat
Pada akhir pengajaran , murid dapat:
1. Mendengar dan menyebut frasa dan ayat tunggal
dengan sebutan yang betul dan tepat
1. Murid meneliti gambar tunggal dalam buku teks.
2. Murid bersoaljawab sesama murid tentang aktiviti
yang terdapat dalam gambar.
3. Murid menceritakan pengalaman dalam keluarga
masing-masing.
Aktiviti Kumpulan
4. Aktiviti kumpulan : Dalam kumpulan berempat murid
diminta membuat peta bulatan untuk menyenaraikan
kegiatan hari keluarga.
5.

KBAT : Melalui peta bulatan yang telah dibuat murid


menyenaraikan kegiatan yang dilakukan semasa
sambuatan hari keluarga.

6. Murid menyenaraikan aktiviti tersebut dalam peta


bulatan dan membentangkan hasil dapatan .
7. Melalui frasa yang terdapatdalam peta bulatan guru
meminta murid membina ayat mudah secara lisan.
8. Guru merumuskan pdp
Pemulihan: 1. Murid memadankan perkataan dan
menulis frasa dalam buku aktiviti m/s 1.
Pengayaan: Murid menyusun perkataan menjadi ayat
tunggal dalam buku aktiviti m/s 1 .

PENGISIAN
KURIKULUM

Ilmu
: Pendidikan moral
Nilai Murni : kasih sayang
EMK
: kreativiti dan inovasi,TMK
KB
: Menghubungkait

BAHAN BANTU
BELAJAR
PENILAIAN
PENGAJARAN DAN
PEMBELAJARAN
PENTAKSIRAN
REFLEKSI

Gambar tunggal, kad imbasan,buku teks dan buku latihan


aktiviti.
Membina ayat menggunakan frasa nama secara lisan dengan
betul.

RANCANGAN PELAJARAN HARIAN


BAHASA MALAYSIA

TEMA
TAHUN
TAJUK
MASA
STANDARD
PEMBELAJARAN

Objektif

Set induksi

Aktiviti

Keluarga harmorni
2
Hari keluarga
0730 0830
2.2.1

Membaca dan memahami perkataan dalam


ayat tunggal yang mengandungi dua atau tiga
sukukata ,diftong,vocal berganding digraph dan
konsonan bergabung dengan sebutan yang
betul.
Pada akhir pengajaran,murid dapat:
1. Membaca perkataan yang mengandungi diftong
dan vokal berganding.
1. Menamakan gambar yang ditunjukkan
2. Guru menayangkan video gambar berkaitan
dengan perkataan yang mengandungin diftong
dan vokal berganding.
1. Murid membaca perkataan dalam kad imbasan
yang ditayangkan
2. Murid membaca petikan secara makenis dengan
intonasi yang jelas dan tepat.
3. Guru menjelaskan perkataan yang mengandungi
diftong dan vokal berganding
4. Murid dibahagikan kepada 6 kumpulan. Murid
dikehendaki menyenaraikan perkataan yang
mengandungi diftong dan vokal berganding .
( dibuat dalam bentuk peta pokok )
5. Murid membentang hasil kerja kumpulan di
hadapan kelas.
Aktiviti bertulis
6. Murid menulis perkataan yang mengandungi
diftong dan vokal berganding.
7. Murid mengambil imlak
8. Guru merumuskan pdp

Pemulihan: Mengeja dan membaca perkataan yang


mengandungi diftong dan vocal
berganding.

PENGISIAN KURIKULUM

BAHAN BANTU
PENIALAIAN
PENGAJAJARAN DAN
PEMBELAJARAN/PENTAKS
IRAN
REFLEKSI

Pengayaan : Murid menulis perkataan yang sesuai


dalam ayat dalam buku latihan aktiviti m/s
2
Ilmu : Pendidikan moral dan kesihatan
Nilai : kasih saying , bertanggungjawab dan bekerja
sama.
EMK : kreativiti dan inovatif TMK
KB
: Mengumpulkan dan mengelaskan
Gambar tunggal ,kad imbasan , video,petikan dan
peta pokok,buku teks dan buku aktiviti
Murid dapat mengeja dan membaca perkataan yang
mengandungi diftong dan vokal berganding.

RANCANGAN PELAJARAN HARIAN


BAHASA MALAYSIA
TEMA
TAHUN
MASA
STANDARD
PEMBELAJARAN

OBJEKTIF

Set induksi
Aktiviti

Keluarga Harmorni
2
0730 - 0830
3.2.4 Menulis pelbagai perkataan dan frasa yang
mengandungi perkataan dua atau lebih sukukata ,
diftong, vocal berganding , digraph dan konsonan
bergabung dengan cara yang betul dan tulisan yang
kemas.
Pada akhir pengajaran murid dapat:
1. Mengecam dan menulis perkataan dan frasa yang
mengandungi digraf dan konsonan bergabung
dalam ayat
1. Murid meneka gambar yang imbaskan
1. Murid menamakan gambar yang dipamerkan
2. Murid membaca perkataan yang mengandungi
digraf dan konsonan bergabung
3. Murid membaca petikan yang mengandungi
digraf dan konsonan bergabung.
4. Di dalam kumpulan murid mengenal pasti
perkataan dan frasa yang mengandungi digraf dan
konsonanbergabung dalam petikan.
5. Dengan menggunakan peta pokok murid
mengasingkan perkataan dan frasa yang
mengandungi digraf dan konsonan bergabung
6. Murid membentang hasil kerja dihadapan murid
lain.
7. Murid menulis perkataan yang mengandungi
perkataan dan frasa yang mengandungi digraf dan
konsonan bergabung dalam buku tulis.
8. Guru merumus pdp.
Pemulihan: Murid menulis dengan tulisan yang

kemas, perkataan dan frasa yang mengandungi


digraph dan konsonan bergabung.
Pengayaan : Murid membina ayat menggunakan
perkataan yang di pelajari.

PENGISIAN KURIKULUM

BAHAN BANTU
PENILAIAN PENGAJARAN
DAN
PEMBELAJARAN/PENTAKS
IRAN
REFLESI

Ilmu : Pendidikan moral


Nilai : kasih sayang ,hormat menghormati dan
kerjasama
EMK : Kreativiti dan inovasi,belajar melalui TMK
KB
: Mengumpulkan dan mengelaskan
Gambar tunggal, kad perkataan,kad gambar buku
teks dan buku latihan aktiviti.
Murid mengeja dan menulis perkataan dengan betul
dan kemas.

RANCANGAN PELAJARAN HARIAN


BAHASA MALAYSIA
TEMA
TAHUN
TAJUK
MASA
STANDARD
PEMBELAJARAN
OBJEKTIF

AKTIVITI

Keluarga Harmorni
2
Kata Nama Am
0730 - 0830
5.1.1 Memahami dan menggunakan kata Nama Am hidup
manusia dengan betul mengikut konteks.
Pada akhir pengajaran murid boleh:
1. Memahami dan membina ayat menggunakan Kata
Nama Am hidup manusia.
2.
1. Murid memadankan kata nama am hidup manusia
berdasarkan gambar.
2. Murid membaca perkataan tersebut.
3. Murid membaca teks secara kelas, berkumpulandan
individu..
4. Murid dikehendaki membina dua soalan berdasarkan
teks. Murid lain menjawab soalan yang dikemukakan.
5. Murid memahami penggunaan kata nama am hidup
manusia selepas penerangan guru dan contoh yang
diberi.
6. Murid dibahagikan kepada empat kumpulan dan
dikehendaki menyatakan dan menyenaraikan kata
nama am hidup manusia yang terdapat dalam teks.
( peta bulatan )
7. Murid membina ayat menggunakan kata nama am
hidup manusia .

( aktiviti dalam kumpulan )


8. Ketua kumpulan diminta membentangkan
hasil kumpulan masing- masing.
9. Murid menulis ayat berdasarkan kata am hidup
manusia dalam buku tulis.
10.Guru merumuskan pdp.
Pemulihan : Murid memadankan ayat dengan
gambar.
Pengayaan : Murid melengkapkan ayat dan
menampalkan gambar m/s 12.
PENGISIAN
KURIKULUM
BAHAN BANTU
PENILAIAN
PENGAJARAN DAN
PEMBELAJARAN
/PENTAKSIRAN
Refleksi

Ilmu : Pendidikan moral ,DST


Nilai : kasih sayang, kerjasama hormat menghormati
EMK :Kreativiti dan inovasi, TMK
KB
: Menjanakan idea menghubung kait
Keratan gambar , kad soalan,kad perkataan,
petikan,lembaran kerja,peta bulatan (kertas majung )
Murid dapat mengenal pasti, memahami dan membina
ayat berdasarkan kata nama am hidup manusia.

RANCANGAN PELAJARAN HARIAN


BAHASA MALAYSIA
TEMA
TAHUN
TAJUK
MASA
STANDARD
PEMBELAJARAN
OBJEKTIF

Aktiviti

Keluarga harmorni
2
Pesanan Pak Usu
0730 - 0830
4.1.1 Menyebut senikata lagu dengan jelas secara
didik hibur
Pada akhir pembelajaran ini murid boleh:
i.
Menyebut senikata lagu dengan jelas melalui
nyanyian secara didik hibur.
ii.
Mengenal pasti dan membaca perkataan
yang mengandungi diftong dan vokal
berganding dengan sebutan yang betul.
1. Murid menamakan gelaran ahli keluarga
terdekat.
2. Murid diperdengarkan lagu pesanan Pak Usu
3. Membaca senikata lagu dan bersoal jawab
4. Murid menyanyi sambil melakukan gerak laku
5. Murid mengenal pasti dan perkataan yang
mengandungi diftong dan vokal berganding
dalam senikata lagu dengan sebutan yang betul.

PENGISIAN KURIKULUM

BAHAN BANTU
PENILAIAN PENGAJARAN
DAN PEMBELAJARAN /
PENTAKSIRAN

REFLEKSI

6. Murid merujuk kamus untuk mencari makna


perkataan.
buai , tuai , para, ampai dan cuai.
Ilmu : Pendidikan moral
Nilai : Hormat menghormati, kasih sayang
EMK : Kreativiti dan inovasi,TMK
KB
: Mengenal pasti
komputer, carta lagu, kad gambar, lembaran
kerja ,kad perkataan buku teks dan buku aktiviti.
Murid membaca perkataan yang mengandungi
diftong dan vokal berganding dengan sebutan yang
betul.
