Anda di halaman 1dari 4

6.3.

Rancangan
Pelajaran
Untuk
Berdasarkan
Konteks Bagi Murid Tahun 6

Pengajaran

Tatabahasa

RANCANGAN PENGAJARAN HARIAN BAHASA MELAYU


Tarikh
Tahun

: 21.02.2011
: Enam Bestari(6 B)

Masa
Tema

: 10.45 am -11.45 am
: Sekolah

Tajuk

: Sekolahku Ceria

Fokus Utama :
5.1

membaca kuat perkataan dan ayat dengan sebutan dan intonasi


yang betul, memahami perkataan yang dibaca.

Aras 3
(i)

Membaca teks dengan sebutan dan intonasi yang betul.

Fokus Sampingan:
1.2
Bertanya dan menjawab sesuatu perkara secara bertatasusila.
Aras 1
(ii)

Mengajukan soalan yang menggunakan kata tanya dan


tanpa kata tanya untuk mendapatkan huraian dan
penerangan.

Objektif
1.

: Pada akhir pelajaran, murid dapat:-

Mengajukan soalan yang menggunakan kata tanya dan tanpa


menggunakan kata Tanya.

2.
3.

Memberikan arahan serta menyampaikan pesanan dengan


menggunakan intonasi yang betul dan bersopan

Membaca teks dengan sebutan dan intonasi yang betul


4.
Menghuraikan isi utama dan isi sampingan yang terdapat dalam
teks.
Kemahiran Bahasa :
Kemahiran menulis,

Kemahiran membaca,
Kemahiran mendengar dan
Kemahiran bertutur.

istem

Bahasa

Tatabahasa : Kata tanya, kata arah


Kosa Kata : dermawan, dimanfaaatkan, disarankan, ditemukannya,
dititikberatkan, fenomena.

Pengisian Kurikulum :
Ilmu

- Kajian Tempatan, Pendidikan Agama Islam,Pendidikan Sivik dan


Kewarganegaraan.

Nilai Murni

- Kebersihan fizikal dan mental, kerjasama, semangat


berpasukan, kerajinan, gotong-royong.

Peraturan sosiobudaya :
= Budaya mencintai kebersihan dan keceriaan
= Kata sapaan yang santun
Kemahiran Bernilai Tambah :1.
2.

Kemahiran Berfikir Menentukan urutan, menjana idea, merumus, mentafsir


Kemahiran Teknologi Maklumat dan Komunikasi Mengakses maklumat

3.
4.

Kemahiran Belajar Cara Belajar merujuki sumber, membaca pantas


Pembelajaran Konstruktivisme

5.

Kecergasan pelbagai verbal linguistic, interpersonal


Bahan Bantu Mengajar:
- Kamus Dewan, CD-ROM, Laman web, LCD, Komputer,
Lembaran Kerja, Petikan, kertas mahjung, pen marker.
Pengetahuan Sedia Ada:
Murid sedang belajar di sekolah berkenaan.
Berikut adalah langkah-langkah yang sesuai untuk pengajaran tatabahasa dalam Bahasa Melayu
bagi murid tahun enam ;
Isi Pelajaran

Aktiviti Pengajaran dan Pembelajaran

Catatan

Set Induksi

- Tayang video - sebuah sekolah yang

KBT:Verbal Linguistik

( 5 minit )

sangat ceria
- Guru bersoal jawab dengan murid tentang

BBM: CD-ROM,
Komputer, LCD

tayangan tersebut

Langkah 1
( 10 minit )

- Murid membaca teks pendek berkaitan


dengan keceriaan sekolah yang diedarkan
oleh guru.

Petikan teks
Verbal linguistik

- Membaca teks dengan intonasi yang kuat


dan memahaminya.
- Guru bersoal jawab dengan murid
berkaitan maklumat yang terdapat dalam
teks(isi petikan dan kata tanya) .

Langkah 2
( 15 minit )

-membahagikan murid kepada lima


kumpulan.

Belajar cara belajar

-Setiap kumpulan dikehendaki mencari isi


penting dalam petikan yang dibaca dan

Konstruktivisme
Interpersonal

mengumpul
tersebut.

Verbal Linguistik
BBM : Kertas mahjung,

kata

tanya

dalam

petikan

-Ketua kumpulan diwajibkan


membentangkan hasil perbincangan dalam
kumpulannya di hadapan kelas.

Langkah 3
( 15 minit )

pen Marker
KBT : Kerjasama,
Semangat
berpasukan

Permainan tatabahasa
-Murid masih lagi dalam kumpulan.

ICT
Interpersonal

-Setiap kumpulan dikehendaki membina lima


kata tanya.

Verbal Linguistik
Kontruktivisme

-Setiap kumpulan akan bersoaljawab antara


kumpulan.Contoh kumpulan A akan bertanya

BCB
BBM :Komputer , laman

kepada kumpulan B.
*Setiap soalan yang dibina mestilah berkaitan
dengan keceriaan sekolah.
-Setiap kumpulan boleh

web

mengakseskan

laman web yang diberikan oleh guru


Langkah 4
( 10 minit )

Latihan
- Murid merujuk laman web yang

Lembaran Kerja
Rujukan URL :

disediakan untuk menulis latihan


-Guru menjalankan aktiviti pengukuhan

http:\\www.learnerdrivers.net/

Dengan merumuskan semula isi


pembelajaran
- Murid diminta membina ayat

information/tjunctions
.htm
Laman web

ayat berdasarkan simulasi video tersebut.

Penutup

-Meminta semua murid membersihkan kelas

KBT:Kerajinan,kerjasma

( 5 minit )

sebagai tanda sokongan untuk keceriaan


kelas dan sekolah.

Bergotong-royong

Reflek
