Anda di halaman 1dari 4

RANCANGAN PENGAJARAN HARIAN (RPH)

Tarikh
Masa
Kelas
Bilangan Murid
Bidang
Tajuk
Standard Kandungan
Standard Pembelajaran

:
:
:
:
:
:
:
:

16 Februari 2016
2.00 petang 2.30 petang
5 Baiduri
20/20 orang
Teknologi Pertanian
5.1 Menanam benih di dalam bekas
5.1.11 Melakukan aktiviti penjagaan tanaman iaitu
merumput, menggembur, membaja, menyiram dan

mengawal perosak
: Pada akhir pengajaran dan pembelajaran, murid

Objektif Pembelajaran

dapat :
1. Melakukan penjagaan tanaman dengan betul.
2. Menyenaraikan langkah penjagaan tanaman
dengan betul.
3. Menggunakan alatan tangan yang sesuai bagi
Elemen Merentas Kurikulum

aktiviti penjagaan tanaman


: 1. Keusahawanan
EK1 Sikap bertanggungjawab terhadap
keputusan yang dipilih
EK2 Menilai idea secara kritis
2. Kreativiti dan inovatif

Penerapan Nilai

- Memilih idea yang terbaik untuk inovasi


: Kebersihan, mematuhi arahan, bekerjasama,

Bahan Bantu Mengajar

berdisiplin, tolong-menolong
: Slaid bergambar, tayangan video, serampang tangan,

Pengetahuan Sedia Ada

sudip tangan
: Murid telah dididik dengan sanitasi penyediaan
makanan di rumah

Langkah
Masa (minit)
Set Induksi

Isi Pelajaran

- Guru bertanyakan kepada

- Murid memberitahu apa

murid adakah mereka

yang mereka lakukan

pernah membantu ibu

ketika membantu ibu

Pengetahuan sedia

bapa dalam penyediaan

bapa dalam penyediaan

ada & objektif

makanan di rumah

makanan

pembelajaran

Soalan :

( 5 minit)

Penyediaan makanan

Aktiviti Pengajaran & Pembelajaran


Guru
Murid

1. Pernahkah kamu terfikir

untuk makan ikan hiasan


yang pernah kamu belajar
pada minggu lepas?
Jawapan :
Pernah.
- Guru mengaitkan
jawapan murid dengan
tajuk pembelajaran pada
Penyampaian

Definisi sanitasi makanan

Langkah 1
( 5 minit)
Pengetahuan sedia
ada murid

hari ini.
- Guru menyatakan definisi
sanitasi makanan di

Akibat jika tidak

hadapan kelas.

mengamalkan kebersihan

- Guru bertanyakan kepada

- Murid menyatakan

semasa penyediaan

murid sebab dan akibat jika

sebab dan akibat

mengabaikan prinsip

mengabaikan prinsip

kebersihan dalam

kebersihan dalam

penyediaan makanan

penyediaan makanan

makanan

Soalan :
2. Apakah akibat jika kita
tidak mengamalkan
kebersihan semasa
penyediaan makanan?
Jawapan :
Pelbagai respon dari
Langkah 2

Prinsip-prinsip kebersihan

( 7 minit)

murid.
- Guru memperkenalkan

- Murid mendengar

enam prinsip kebersihan

dengan teliti apa yang

yang perlu diamalkan

disampaikan oleh guru

Media yang

semasa mengendalikan

digunakan :

makanan.

powerpoint

1. Sebelum penyediaan
1. Kebersihan diri

makanan :

Cara penggunaan

- Guru bertanya kepada

- Murid memberi maklum

media

murid apa yang mereka

balas terhadap soalan

lihat dalam gambar yang

yang diberikan.

dipaparkan dan seterusnya


bertanyakan apa yang

dipakai oleh kanak-kanak


tersebut.
- Guru meminta murid

- Murid memeriksa kuku

untuk memeriksa kuku

tangan kawan di sebelah

tangan kawan di sebelah


Penglibatan murid

mereka sama ada pendek


ataupun tidak

- Murid mengikut setiap

- Guru membuat

pergerakan guru mencuci

demonstrasi membasuh

tangan dengan betul

tangan dengan betul dan

- Murid menyatakan

diikuti dengan murid

kepentingan sanitasi

- Guru meminta murid

sebelum menyediakan

untuk menyatakan

makanan

kepentingan sanitasi
sebelum menyediakan
makanan
2. Semasa penyediaan
2. Menyediakan makanan

makanan :
- Guru memberi

3. Memasak makanan

penerangan kepada murid


berkaitan prinsip
kebersihan kedua dan

- Murid menyatakan

ketiga

kepentingan sanitasi

- Guru meminta murid

semasa penyediaan

untuk menyatakan

makanan

kepentingan sanitasi
semasa penyediaan
Langkah 3

makanan
3. Selepas penyediaan

( 5 minit)

makanan
4. Menyaji makanan

- Guru memberi
penerangan kepada murid
apa yang perlu dilakukan
selepas penyediaan
makanan

5. Menyimpan makanan
segar

- Guru menerangkan
bagaimana cara

penyimpanan makanan
6. Menyimpan makanan
yang telah dimasak

dalam peti sejuk dan


penyimpanan makanan
yang telah dimasak

Penilaian

Aktiviti mencuci tangan

( 5 minit)

Penglibatan murid

- Guru bertanya kepada

- Murid cuba untuk

murid kenapa makanan

memberikan jawapan

yang panas tidak boleh

kepada soalan yang

dimasukkan terus ke dalam

diberikan.

peti sejuk
- Guru meminta dua orang

- Dua orang murid datang

murid untuk tampil ke

ke hadapan untuk

hadapan bagi melakukan

melakukan aktiviti

aktiviti mencuci tangan

mencuci tangan

dengan langkah-langkah

menggunakan langkah-

yang betul.

langkah yang telah


dipelajari

Penutup

Merumus apa yang telah

( 3 minit)

dipelajari

Menilai

- Guru meminta murid

- Murid menyatakan apa

untuk merumuskan apa

yang telah mereka

yang telah mereka pelajari

pelajari pada hari ini

pada hari ini
