Anda di halaman 1dari 6

6.

0 RANCANGAN PENGAJARAN HARIAN


BAHASA MELAYU

Hari : Khamis
Tarikh : 2 Februari 2009
Tahun : 4 Arif
Masa : 9:30 – 10:30 pagi
Tema : Pelancongan
Tajuk : Menyusuri Sungai Baram
Objektif : Pada akhir pelajaran, murid dapat ;
i) Membaca teks yang disediakan dengan nada dan intonasi yang
betul.
ii) Menjawab sekurangnya 3 daripada 5 soalan yang menggunakan
imbuhan Men- kan dengan tepat.
iii) Menghasilkan 5 ayat daripada gambarajah yang diberikan.

Fokus Utama : HPU 5.0 Membaca kuat dengan kelancaran sebuta intonasi dan gaya pembacaan yang sesuai.

HPK 5.1 Membaca kuat perkataan dan ayat dengan sebutan dan intonasi yang

betul dan memahami perkara yang dibaca.


Aras 1
i)Membaca perkataan, frasa, dan ayat yang mengandung ayat tunggal dan ayat majmuk dengan sebutan dan intonasi
yang betul.

ii) Menerangkan makna perkataan, frasa, dan ayat berdasarkan tajuk.

Kemahiran Bahasa : Mendengar dan bertutur serta membaca.


Sistem Bahasa :
a) Tatabahasa : Mencari kata kerja yang terdapat di dalam petikan.
b) Kosa kata : keunikan, pesawat, pedalaman, kegiatan, habitat.
c) Sebutan dan intonasi : Membaca petikan dengan sebutan dan intonasi
yang betul.

Pengisian Kurikulum :
a) Ilmu : Moral dan Sivik
b) Nilai murni : Kasih sayang, bersyukur
c) Kemahiran bernilai tambah :
 Kemahiran Berfikir :- merumus dan menjana idea
 Kemahiran belajar :- interprestasi, mengumpul maklumat.
 Kecerdasan pelajar :- intrapersonal , interpersonal
Bahan Bantu Belajar :
a) Klip video
b) Majalah
c) Gambar berkaitan dengan negeri Sarawak

Pengetahuan Sedia Ada :


1) Murid pernah menonton di televisyen mengenai negeri Sarawak.
2) Murid mengetahui kedudukan negeri Sarawak.
Langkah/Masa Isi Pelajaran Aktiviti Pengajaran dan Catatan
Pembelajaran
Set Induksi
(5 minit)  Murid melihat baju melawat BBB:
T-shirt Borneo yang dibawa ke Borneo yang dibawa oleh t-shirt dan model kapal terbang.
oleh guru guru.
 Guru bertanya siapa antara KBF
- model kapal terbang murid yang pernah ke sana. Menjana idea
 Guru meminta murid
memejamkan mata dan KP
berimiginasi sedang menaiki Visual ruang
kapal terbang.

Langkah 1 Petikan Menyusuri Sungai  Murid menerima petikan KBI:


(15 minit) Baram. pemahaman yang bertajuk Keluar isi penting
”Menyusuri Sungai Baram”.
Kosa Kata : keunikan  Petikan dibaca oleh murid KPi:
pesawat secara imbasan bagi Bahasa
pedalaman mendapatkan idea utama
kegiatan tentang teks tersebut. Nilai
habitat  Guru memilih secara rawak Bertanggungjawab
beberapa orang pelajar
untuk membaca petikan
tersebut secara kuat.
 Murid mengeluarkan
perkataan yang baru dan
tidak diketahui.
Langkah 2 Edarkan latihan imbuhan  Murid menerima edaran
(15 minit) men-kan latihan dari guru “imbuhan
men-kan”
 Murid melengkapkan latihan
tersebut dengan bantuan
guru.
 Guru dan murid
membincangkan jawapan
yang sesuai dan tepat.

Langkah 3  Guru mengarahkan murid KBF


(20 minit) membentuk 5 kumpulan Kreatif dan kritis
yang setiap satunya mewakili
satu stesyen.
 Setiap stesyen menerima
satu gambar dan mereka
diminta membina 5 ayat (3 KP
majmuk dan 2 ayat tunggal) Bahasa
bagi setiap gambar.
 Dalam masa 2 minit murid
perlu menukar gambar
tersebut dengan stesyen
yang berikutnya.
 Aktiviti diteruskan sehingga
setiap kumpulan menerima 5
gambar.
 Guru mengumpul hasil kerja
murid untuk disemak.

Penutup  Guru mengarahkan murid KBF


(5minit) Refleksi afektif dan kognitif kembali menutup mata dan Menilai
pelajar menaiki kapal terbang untuk
kembali ke semenanjung.
 Guru bertanyakan murid Nilai
tentang perasaan mereka bersyukur
melancong ke Sarawak dan
apa yang telah mereka
dapati sepanjang perjalanan
mereka.
