Anda di halaman 1dari 10

RANCANGAN PELAJARAN HARIAN KSSR

BAHASA MALAYSIA

Tarikh

: 22.08.2016

Tahun

: 3 Kathiravan

Bilangan murid

: 26 orang

Masa

: 10.55pagi-11.55pagi

Mata pelajaran

: Bahasa Malaysia

Tema

: Hidup Bermasyarakat

Tajuk

: Hari Mesra Taman Bestari

Standard Kandungan

1.4
Bertutur, berbualdan menyatakan permintaan tentang sesuatu perkara
daripada pelbagai sumber dalam situasi formal dan tidak formal.

Standard Pembelajaran

1.4.2 Berbual tentang sesuatu perkara menggunakan kata panggilan dengan


tepat dalam pelbagai situasi secara bertatasusila.

Objektif

Pada akhir pembelajaran, murid dapat


i.
ii.

Pengisian Kurikulum

Menyatakan dan berbual kata panggilan yang terdapat dalam teks.


Melakukan aktiviti simulasi dan berdialog dengan menggunakan kata ganti
nama diri yang merujuk gelaran dan panggilan yang betul dalam situasi
lain.

Ilmu

: Pendidikan Moral

Nilai

: Hemah tinggi

Peraturan Sosiobudaya
EMK

: Konstruktivisme Mengenalpasti dan menetukkan


:TMK

Strategi Pembelajaran

: kata ganti nama diri yang merujuk gelaran

belajar melalui TMK dan kreatif dan inovasi

Pembelajaran berpusatkan murid dan bahan


Kemahiran Berfikir
Kemahiran Belajar Cara Belajar
Kemahiran Interpersonal

Pengetahuan Sedia Ada

Murid pernah berbual atau bertutur dengan menggunakan kata ganti nama diri
panggilan yang betul dalam pelbagai situasi.

Sistem Bahasa

Kata Ganti Nama diri (gelaran pangggilan)

Bahan Sumber

i. Petikan perbualan dalam slide power point

Pengajaran dan

ii. Bola kecil

Pembelajaran (BSPP)

iii mata kail


iv kad kata panggil
v tag pujian dan mahkota
vi Lembaran kerja

Langkah/Mas
a
Induksi Set

Kandugan

Permainan bola kata panggilan

(5 minit)
Soalan
1. Apakah kata panggilan yang
kamu sebut tadi?
2. Pernah kamu menggunakan
kata panggilan di sekolah dan
di rumah atau dimana-mana?
3. Kenapa kita perlu
menggunakan kata panggilan
semasa berkomunikasi?
(KBAT)

Langkah 1
(15 minit )

Permainan Kami bertuah


Murid bertuah dipilih melalui
iringan muzik dengan baling
bola.
Menyatakan dan berbual kata
ganti nama diri panggilan yang

Aktiviti Pengajaran dan


pembelajaran

Catatan

1. Guru membaling bola


kepada murid yang dipilih.
2. Murid yang menerima bola
diminta membaca satu kata
panggilan yang terdapat
padanya.
3. Murid tersebut membaling
bola itu kepada rakanya
untuk membaca kata
panggila.
4. Permainan ini diteruskan
kepada beberapa murid.
5. Murid diminta teka tajuk
pelajaran.
6. Guru memperkenalkan tajuk
pelajaran lalu mnegadakan
sesi soal jawab?

BBB:
Bola

1. Murid diberi penerangan


tentang permainan kami
bertuah oleh guru dengan
teliti.
2. Murid diminta baling bola
kepada rakan bersama
dengan iringan muzik.
3. Murid yang mempunyai bola
setelah muzik berhenti

BBB :
Slide power point
Bola kecil
Tag pujian

Strategi:
Berpusatkan murid
dan bahan
Sistem Bahasa:
Perkataan
Kata ganti nama diri
gelaran panggilan.
Analisis
Kinestetik
Nilai :
Berani mencuba

BCB :
Kemahiran lisan
yang berkesan

betul dalam petikan yang


dibaca.

Langkah 2
(20 minit )

Aktiviti Kumpulan
Permainan Memancing kata
panggilan.
Memancing kad kepingan kata
panggilan .
Bincang dalam kumpulan dan
melakukan aktiviti simulasi dan
berdialog dengan
menggunakan kata panggilan
dan situasi yang mereka dapat

dianggap bertuah dan


diminta memilih seorang
rakan sambil berdiri.
4. Murid yang bertuah, diminta
menyatakan dan menyebut
kata ganti nama diri
panggilan yang betul dalam
petikan perbualan yang
dipaparkan dalam slide
power point serta berbual
perbualan itu..
5. Murid yang menyebut dan
berbual kata panggilan yang
betul diberi tag pujian.
6. Aktiviti murid dibimbingi oleh
guru.

1. Ketua kumpulan diminta


tampil ke hadapan untuk
memancing kad kata ganti
nama diri gelaran panggilan.
2. Murid dalam kumpulan
diminta membincang
bersama ahli kumpulan
tentang lakonan dan dialog
yang mereka hendak
mempersembahkan.
3. Murid diberi 10 minit untuk
bersedia.
4. Setelah bunyi visel berbunyi,
murid akan ke tempat situasi
masing-masing
5. Aktiviti murid dibimbingi dan
dinilai oleh guru.
6. Kumpulan yang bagus diberi
gelaran.

Verbal linguistic

KB :
Intrapersonal dan
intrapersonal
Sistem Bahasa:
Kata Ganti nama diri
gelaran panggilan.
EMK :
Belajar melalui TMK

BBB:
Mata kail.
Kad kepingan kata
panggilan
Strategi berpusatkan
murid dan bahan
KB
Menjana idea
KP
Kaedah Simulasi
Kinestetik
Visual ruang
Sistem Bahasa:
Kata Ganti nama diri
(gelaran panggilan)
Nilai
Berkerjasama
EMK :
Kreatif dan inovasi

Langkah 3
(20 minit)

Soalan pentaksiran
Senaraikan kata panggilan

1. Murid diminta membuat


latihan pentaksiran yang
disediakan oleh guru.

BBB :
Lembaran Kerja

ddaripada petikan dibaca


Isi tempat kosong.

Pemulihan
1. Murid diminta menyenaraikan
kata panggilan daripada petikan
dibaca.

EMK :
Menjana idea
Nilai :
Berkeyakinan

Pengayaan
1. Murid diminta mengisi tempat
kosong dengan
menggunakan kata
panggilan yang betul dalam
teks perbualan.

Penutup
( 5 minit)

Penutup Kognitif :

Penutup Sosial :

Permainan upin ipin dimainkan oleh


murid bersama guru. Murid yang
gagal dalam permainan ini diminta
menyebut kata panggilan yang
belajar pada hari ini.
Guru menyedarkan murid tentang
kepentingan hidup bermasyarakat
dalam kumpulan.

Nilai:
Hidup
Bermasyarakat

Senaraikan Kata Ganti Nama diri gelaran panggilan dalam peta bulatan.

Kata Ganti
Nama Diri
(Gelaran
Panggilan)

Senaraikan Kata Ganti Nama diri gelaran panggilan daripada petikan


dibaca.

Selepas sarapan, Farah dan keluraganya


mengemaskan rumah mereka. Ayah Farah mebuang habuk
dan sesawang pada siling rumah. Ibu Farah membersihkan
permaidani. Abang Farah mengelap barang-barang hiasan
dan bingkai gambar. Kakak Farah membuka langsir
tingkap untuk dibasuh. Farah pula menolong adiknya
menyimpan barang-barang mainan ke dalam bakul.
Keluarga Farah mempunyai seorang jiran yang sangat baik
hati iaitu Encik Azmi dan isterinya Puan Syariah.

Senaraikan Kata Ganti Nama diri gelaran panggilan dalam peta bulatan.

Kata Ganti
Nama Diri
(Gelaran
Panggilan)

Isi tempat kosong dengan menggunakan kata panggilan yang betul dan
tepat.
_____, adik hendak pergi bermain bola bersama
kawan.

Boleh bermain _________, tetapi mesti siap kerja


rumah kamu.

_________________ dan ________________, sila hadir ke Program


Gotong Royong yang diadakan pada minggu depan.

Baikllah, ______________________

______________, dimanakah tempat duduk unruk menunggu


doktor Asyraf?

______________, Kamu tunggu di bilik 106. Doktor Asyraf


akan jumpa _________ sebentar lagi.
