Anda di halaman 1dari 7

RANCANGAN PELAJARAN HARIAN

(Surat Pekeliling Ikhtisas Bil. 1999 dan


Surat JNS, KL Rujukan JNS 50/91 Jld.5 (47)
Bertarikh 21.04.2003
MATA PELAJARAN
TINGKATAN
TARIKH / MASA
TAJUK

:
:
:
:

Bahasa Malaysia
3D
12.01.2015 (Isnin) /1-2
Tatabahasa: Kata Nama

FOKUS UTAMA
FOKUS SAMPINGAN
PENTAKSIRAN

: 1.1A1(i) Berbual dengan menggunakan intonasi dan nada yang sesuai.


: 1.2A1(ii) Mendengar dan memberi respon.
:

OBJEKTIF

: Pada akhir pembelajaran ini, murid dapat:


i.
Mengenal pasti dan membezakan Kata Nama Am dan Kata Nama Khas
ii.
Mengenal pasti 3 jenis kata nama khas dengan betul
iii.
Menyatakan 3 kata kata nama am dengan betul
AKTIVITI/ STRATEGI
:
1) Set Induksi/ pengenalan: Murid ditanyakan tentang kata nama yang telah dipelajari sebelum ini
2) Murid diberikan penerangan tentang kata nama khas dan am
3) Murid diminta untuk menyatakan kata nama khas dan am
4) Murid diminta untuk membuat latihan
BAHAN BANTU MENGAJAR: Buku teks BM, buku rujukan BM
PENYERAPAN NILAI MURNI: Berani
KBKK: Mengkategorikan
REFLEKSI:

RANCANGAN PELAJARAN HARIAN


(Surat Pekeliling Ikhtisas Bil. 1999 dan
Surat JNS, KL Rujukan JNS 50/91 Jld.5 (47)
Bertarikh 21.04.2003
MATA PELAJARAN
TINGKATAN
TARIKH / MASA
TAJUK
PENTAKSIRAN
OBJEKTIF

:
:
:
:

Kemahiran Hidup- KT
3B
13.01.2015 (Selasa) /1-2
Bab 4: Ruang Kediaman
a. Ruang Tempat Kediaman
b. Keselesaan
: Penerangan PBS T.3/ PT3
: Pada akhir pembelajaran ini, murid dapat:
i.
Menerangkan erti tempat kediaman
ii.
Menyenaraikan jenis ruang tempat kediaman
iii.
Mengenal pasti fungsi ruang
iv.
Mengenal pasti faktor keselesaan tempat kediaman

AKTIVITI/ STRATEGI
:
1. Set Induksi/ pengenalan: Murid ditanya tentang pengetahuan mereka tentang tempat kediaman
2. Murid dijelaskan tentang bab tempat kediaman
3. Murid diminta untuk menerangkan erti tempat kediaman dan jenis ruang kediaman
4. Murid diminta untuk mengenal pasti fungsi ruang
5. Murid diminta untuk mengenal pasti faktor keselesaan tempat kediaman
6. Perbincangan bersama diadakan.
BAHAN BANTU MENGAJAR: Buku Teks, buku rujukan
PENYERAPAN NILAI MURNI: Jujur, Gigih
KBKK: Menghubungkait
REFLEKSI:

RANCANGAN PELAJARAN HARIAN


(Surat Pekeliling Ikhtisas Bil. 1999 dan
Surat JNS, KL Rujukan JNS 50/91 Jld.5 (47)
Bertarikh 21.04.2003
MATA PELAJARAN
TINGKATAN
TARIKH / MASA
TAJUK
PENTAKSIRAN
OBJEKTIF

:
:
:
:

Kemahiran Hidup- KT
3A
13.01.2015 (Selasa) /3-4
Bab 4: Ruang Kediaman
a. Ruang Tempat Kediaman
b. Keselesaan
: Penerangan PBS T.3/ PT3
: Pada akhir pembelajaran ini, murid dapat:
i.
Menerangkan erti tempat kediaman
ii.
Menyenaraikan jenis ruang tempat kediaman
iii.
Mengenal pasti fungsi ruang
iv.
Mengenal pasti faktor keselesaan tempat kediaman

AKTIVITI/ STRATEGI
:
1. Set Induksi/ pengenalan: Murid ditanya tentang pengetahuan mereka tentang tempat kediaman
2. Murid dijelaskan tentang bab tempat kediaman
3. Murid diminta untuk menerangkan erti tempat kediaman dan jenis ruang kediaman
4. Murid diminta untuk mengenal pasti fungsi ruang
5. Murid diminta untuk mengenal pasti faktor keselesaan tempat kediaman
6. Perbincangan bersama diadakan.
BAHAN BANTU MENGAJAR: Buku Teks, buku rujukan
PENYERAPAN NILAI MURNI: Jujur, Gigih
KBKK: Menghubungkait
REFLEKSI:

RANCANGAN PELAJARAN HARIAN


(Surat Pekeliling Ikhtisas Bil. 1999 dan
Surat JNS, KL Rujukan JNS 50/91 Jld.5 (47)
Bertarikh 21.04.2003
MATA PELAJARAN
TINGKATAN
TARIKH / MASA
TAJUK
FOKUS UTAMA
FOKUS SAMPINGAN
PENTAKSIRAN

: Bahasa Malaysia
: 3D
: 13.01.2015 (Selasa) /5-6
: Tatabahasa: Kata Nama
: 1.1A1(i) Berbual dengan menggunakan intonasi dan nada yang sesuai.
: 1.2A1(ii) Mendengar dan memberi respon.
:

OBJEKTIF

: Pada akhir pembelajaran ini, murid dapat:


i.
Mengenal pasti dan membezakan Kata Nama Am dan Kata Nama Khas
ii.
Mengenal pasti 3 jenis kata nama khas dengan betul
iii.
Menyatakan 3 kata kata nama am dengan betul
AKTIVITI/ STRATEGI
:
1) Set Induksi/ pengenalan: Murid ditanyakan tentang kata nama yang telah dipelajari sebelum ini
2) Murid diberikan penerangan tentang kata nama khas dan am
3) Murid diminta untuk menyatakan kata nama khas dan am
4) Murid diminta untuk membuat latihan
BAHAN BANTU MENGAJAR: Buku teks BM, buku rujukan BM
PENYERAPAN NILAI MURNI: Berani
KBKK: Mengkategorikan
REFLEKSI:

RANCANGAN PELAJARAN HARIAN


(Surat Pekeliling Ikhtisas Bil. 1999 dan
Surat JNS, KL Rujukan JNS 50/91 Jld.5 (47)
Bertarikh 21.04.2003
MATA PELAJARAN
TINGKATAN
TARIKH / MASA
TAJUK
FOKUS UTAMA
FOKUS SAMPINGAN
PENTAKSIRAN
OBJEKTIF

: Bahasa Malaysia
: 3C
: 14.01.2015 (Rabu) /2-3
: Tatabahasa: Kata Nama
: 1.1A1(i) Berbual dengan menggunakan intonasi dan nada yang sesuai.
: 1.2A1(ii) Mendengar dan memberi respon.
:

: Pada akhir pembelajaran ini, murid dapat:


i.
Mengenal pasti dan membezakan Kata Nama Am dan Kata Nama Khas
ii.
Mengenal pasti 3 jenis kata nama khas dengan betul
iii.
Menyatakan 3 kata kata nama am dengan betul
AKTIVITI/ STRATEGI
:
1) Set Induksi/ pengenalan: Murid ditanyakan tentang kata nama yang telah dipelajari sebelum ini
2) Murid diberikan penerangan tentang kata nama khas dan am
3) Murid diminta untuk menyatakan kata nama khas dan am
4) Murid diminta untuk membuat latihan
BAHAN BANTU MENGAJAR: Buku teks BM, buku rujukan BM
PENYERAPAN NILAI MURNI: Berani
KBKK: Mengkategorikan
REFLEKSI:

RANCANGAN PELAJARAN HARIAN


(Surat Pekeliling Ikhtisas Bil. 1999 dan
Surat JNS, KL Rujukan JNS 50/91 Jld.5 (47)
Bertarikh 21.04.2003

MATA PELAJARAN
TINGKATAN
TARIKH / MASA
TAJUK
FOKUS UTAMA
FOKUS SAMPINGAN
PENTAKSIRAN
OBJEKTIF

: Bahasa Malaysia
: 3D
: 14.01.2015 (Rabu) /5-6
: Ulasan Karangan
: 1.3A1(iv) Menyatakan pandangan yang tersurat dan tersirat
: 7.1A1(ii) Memilih isi penting yang relevan dengan topik yang diberi.
:
: Pada akhir pembelajaran ini, murid dapat:.
i.

Memberikan respons atau ulasan secara lisan dan bertulis tentang


gambarajah yang diberikan

ii.
Mengenalpasti 3 isi tersurat dan 2 isi tersirat yang berkaitan.
AKTIVITI/ STRATEGI
:
1. Set Induksi/ pengenalan: Murid diterangkan tentang penulisan bagi ulasan
2. Murid diminta untuk mengenalpasti isi tersurat dan tersirat yang berkaitan
3. Murid diminta untuk menyiapkan latihan yang diberikan oleh guru.
4. Perbincangan
BAHAN BANTU MENGAJAR: Buku teks BM, kertas latihan
PENYERAPAN NILAI MURNI: Bekerjasama
KBKK: Menjana idea
REFLEKSI:

RANCANGAN PELAJARAN HARIAN


(Surat Pekeliling Ikhtisas Bil. 1999 dan
Surat JNS, KL Rujukan JNS 50/91 Jld.5 (47)
Bertarikh 21.04.2003

MATA PELAJARAN
TINGKATAN
TARIKH / MASA
TAJUK
FOKUS UTAMA
FOKUS SAMPINGAN
PENTAKSIRAN
OBJEKTIF

: Bahasa Malaysia
: 3C
: 15.01.2015 (Khamis) /1-2
: Ulasan Karangan
: 1.3A1(iv) Menyatakan pandangan yang tersurat dan tersirat
: 7.1A1(ii) Memilih isi penting yang relevan dengan topik yang diberi.
:
: Pada akhir pembelajaran ini, murid dapat:.
i.

Memberikan respons atau ulasan secara lisan dan bertulis tentang


gambarajah yang diberikan

ii.

Mengenalpasti 3 isi tersurat dan 2 isi tersirat yang berkaitan.

AKTIVITI/ STRATEGI
:
1. Set Induksi/ pengenalan: Murid diterangkan tentang penulisan bagi ulasan
2. Murid diminta untuk mengenalpasti isi tersurat dan tersirat yang berkaitan
3. Murid diminta untuk menyiapkan latihan yang diberikan oleh guru.
4. Perbincangan
BAHAN BANTU MENGAJAR: Buku teks BM, kertas latihan
PENYERAPAN NILAI MURNI: Bekerjasama
KBKK: Menjana idea
REFLEKSI:

RANCANGAN PELAJARAN HARIAN


(Surat Pekeliling Ikhtisas Bil. 1999 dan
Surat JNS, KL Rujukan JNS 50/91 Jld.5 (47)
Bertarikh 21.04.2003
MATA PELAJARAN
TINGKATAN
TARIKH / MASA
TAJUK
PENTAKSIRAN
OBJEKTIF

:
:
:
:

Kemahiran Hidup- KT
3E
15.01.2015 (Khamis) /6-7
Bab 4: Ruang Kediaman
a. Ruang Tempat Kediaman
b. Keselesaan
: Penerangan PBS T.3/ PT3
: Pada akhir pembelajaran ini, murid dapat:
i.
Menerangkan erti tempat kediaman
ii.
Menyenaraikan jenis ruang tempat kediaman
iii.
Mengenal pasti fungsi ruang
iv.
Mengenal pasti faktor keselesaan tempat kediaman

AKTIVITI/ STRATEGI
:
1. Set Induksi/ pengenalan: Murid ditanya tentang pengetahuan mereka tentang tempat kediaman
2. Murid dijelaskan tentang bab tempat kediaman
3. Murid diminta untuk menerangkan erti tempat kediaman dan jenis ruang kediaman
4. Murid diminta untuk mengenal pasti fungsi ruang
5. Murid diminta untuk mengenal pasti faktor keselesaan tempat kediaman
6. Perbincangan bersama diadakan.
BAHAN BANTU MENGAJAR: Buku Teks, buku rujukan
PENYERAPAN NILAI MURNI: Jujur, Gigih
KBKK: Menghubungkait
REFLEKSI:

RANCANGAN PELAJARAN HARIAN


(Surat Pekeliling Ikhtisas Bil. 1999 dan
Surat JNS, KL Rujukan JNS 50/91 Jld.5 (47)
Bertarikh 21.04.2003
MATA PELAJARAN
TINGKATAN
TARIKH / MASA
TAJUK
PENTAKSIRAN
OBJEKTIF

:
:
:
:

Kemahiran Hidup- KT
3B
15.01.2015 (Khamis) /9
Bab 4: Tempat Kediaman
c. Penjagaan tempat kediaman
d. Susun Atur Alatan dan Kelengkapan
: Penerangan PBS T.3/ PT3
: Pada akhir pembelajaran ini, murid dapat:
i.
Mengenal pasti pembersihan tempat kediaman
ii.
Mengenal pasti alat dan agen pencuci
iii.
Mengenal pasti faktor yang diambil kira semasa menyusun atur alatan
dan kelengkapan

AKTIVITI/ STRATEGI
:
1. Set Induksi/ pengenalan: Murid ditanya tentang sesi pembelajaran yang lepas
2. Murid dijelaskan tentang penjagaan tempat kediaman dan susun atur alatan dan kelengkapan
3. Murid diminta untuk mengenal pasti pembersihan tempat kediaman, alat dan agen pencuci serta faktor
susunan alatan dan kelengkapan
BAHAN BANTU MENGAJAR: Buku Teks, buku rujukan
PENYERAPAN NILAI MURNI: Gigih
KBKK: Menghubungkait
REFLEKSI:

RANCANGAN PELAJARAN HARIAN


(Surat Pekeliling Ikhtisas Bil. 1999 dan
Surat JNS, KL Rujukan JNS 50/91 Jld.5 (47)
Bertarikh 21.04.2003
MATA PELAJARAN
TINGKATAN
TARIKH / MASA
TAJUK
PENTAKSIRAN
OBJEKTIF

:
:
:
:

Kemahiran Hidup- KT
3E
16.01.2015 (Jumaat) /2
Bab 4: Tempat Kediaman
a. Penjagaan tempat kediaman
b. Susun Atur Alatan dan Kelengkapan
: Penerangan PBS T.3/ PT3
: Pada akhir pembelajaran ini, murid dapat:
i.
Mengenal pasti pembersihan tempat kediaman
ii.
Mengenal pasti alat dan agen pencuci
iii.
Mengenal pasti faktor yang diambil kira semasa menyusun atur alatan
dan kelengkapan

AKTIVITI/ STRATEGI
:
1. Set Induksi/ pengenalan: Murid ditanya tentang sesi pembelajaran yang lepas
2. Murid dijelaskan tentang penjagaan tempat kediaman dan susun atur alatan dan kelengkapan
3. Murid diminta untuk mengenal pasti pembersihan tempat kediaman, alat dan agen pencuci serta faktor
susunan alatan dan kelengkapan
BAHAN BANTU MENGAJAR: Buku Teks, buku rujukan
PENYERAPAN NILAI MURNI: Gigih
KBKK: Menghubungkait
REFLEKSI:

RANCANGAN PELAJARAN HARIAN


(Surat Pekeliling Ikhtisas Bil. 1999 dan
Surat JNS, KL Rujukan JNS 50/91 Jld.5 (47)
Bertarikh 21.04.2003
MATA PELAJARAN
TINGKATAN
TARIKH / MASA
TAJUK
PENTAKSIRAN
OBJEKTIF

:
:
:
:

Kemahiran Hidup- KT
3A
16.01.2015 (Jumaat) /2
Bab 4: Tempat Kediaman
a. Penjagaan tempat kediaman
b. Susun Atur Alatan dan Kelengkapan
: Penerangan PBS T.3/ PT3
: Pada akhir pembelajaran ini, murid dapat:
i.
Mengenal pasti pembersihan tempat kediaman
ii.
Mengenal pasti alat dan agen pencuci
iii.
Mengenal pasti faktor yang diambil kira semasa menyusun atur alatan
dan kelengkapan

AKTIVITI/ STRATEGI
:
1. Set Induksi/ pengenalan: Murid ditanya tentang sesi pembelajaran yang lepas
2. Murid dijelaskan tentang penjagaan tempat kediaman dan susun atur alatan dan kelengkapan
3. Murid diminta untuk mengenal pasti pembersihan tempat kediaman, alat dan agen pencuci serta faktor
susunan alatan dan kelengkapan
BAHAN BANTU MENGAJAR: Buku Teks, buku rujukan
PENYERAPAN NILAI MURNI: Gigih
KBKK: Menghubungkait
REFLEKSI:

RANCANGAN PELAJARAN HARIAN


(Surat Pekeliling Ikhtisas Bil. 1999 dan
Surat JNS, KL Rujukan JNS 50/91 Jld.5 (47)
Bertarikh 21.04.2003
MATA PELAJARAN
TINGKATAN
TARIKH / MASA
TAJUK
FOKUS UTAMA
FOKUS SAMPINGAN
PENTAKSIRAN
OBJEKTIF

: Bahasa Malaysia
: 3C
: 16.01.2015 (Jumaat)/ 5-6
: Komsas: Novel Cempaka Putih Untukmu
: 1.21A1(iii) Memperkatakan hasil perbincangan
: 7.1A1(i) Mendengar dan menyatakan idea utama
:
: Pada akhir pembelajaran ini, murid dapat:
i.
Mengenal pasti pengenalan bagi Novel Cempaka Putih Untukmu
ii.
Mengenal pasti sinopsis bagi novel tersebut.

AKTIVITI/ STRATEGI
:
1. Set Induksi/ pengenalan: Ditanya tentang novel yang pernah dipelajari
2. Murid diterangkan tentang pengenalan bagi Novel Cempaka Putih Untukmu
3. Murid diminta untuk mengenal pasti sinopsis bagi novel tersebut
4. Murid diminta untuk menjawab soalan yang berkaitan dengan novel tersebut.
5. Perbincangan
BAHAN BANTU MENGAJAR: Buku komsas BM
PENYERAPAN NILAI MURNI: Bekerjasama
KBKK: Mencirikan
REFLEKSI:
