Anda di halaman 1dari 17

MINGGU : TAHUN : 2016

TEMA 8
CELIK SAINS,
TEKNOLOGI DAN
INOVASI

NAMA GURU: NUR ANATI BINTI AZIZAN


MINGGU : TAHUN : 2016

UNIT 22
CELIK SAINS

NAMA GURU: NUR ANATI BINTI AZIZAN


MINGGU : TAHUN : 2016

RANCANGAN PENGAJARAN HARIAN


Mata Pelajaran : Bahasa Malaysia Tahun : 4
Tarikh / Hari : : Masa :

Tema : 8: CELIK SAINS, TEKNOLOGI Unit : 22: Celik Sains (ms100)


DAN INOVASI
Tajuk : Minggu Sains SJKC Taman Melati
Standard 1.3.2 Mendengar, memahami dan memberikan respons yang sesuai secara lisan
Pembelajaran terhadap soalan tanpa kata tanya dengan betul.
Objektif Pada akhir pengajaran dan pembelajaran, murid dapat:
Pembelajaran 1. Memberikan respons secara lisan terhadap soalan tanpa kata tanya dengan
tepat dan betul.
Aktiviti
1) Guru membimbing murid membaca dan memahami iklan tentang minggu sains SJKC Taman Melati.
2) Murid melengkapkan dialog tentang minggu sains dengan ayat yang betul.
3) Murid memberikan respons secara lisan terhadap soalan tanpa kata tanya berdasarkan soalan yang
disediakan oleh guru.
Sistem Tatabahasa Kosa Kata Peribahasa
Bahasa Sistem Ejaan Sebutan & Intonasi
Nilai Amanah
Bahan Buku Teks LCD Gambar / Carta
Bantu Powerpoint VLE FROG Model
Belajar Internet Buku Cerita Lain-Lain
..
Elemen Keusahawanan Patriotisme Nilai Murni
Merentas Bahasa Sains & Teknologi Kreativiti & Inovasi
Kurikulum Pendidikan Alam Sekitar TMK
KBAT / I- Peta Bulatan Peta Alir Peta Pokok
THINK Peta Dakap Peta Pelbagai Alir Peta Titi
Peta Buih Peta Buih Berganda
Penilaian Murid memberikan respons secara lisan terhadap soalan tanpa kata tanya berdasarkan
soalan yang disediakan oleh guru.
Refleksi ........ / .. orang murid berjaya mencapai objektif pembelajaran dan diberi latihan
pengayaan / pengukuhan
........ / .. orang murid berjaya mencapai objektif pembelajaran dengan bimbingan
guru dan diberi latihan pemulihan.
Aktiviti pengajaran dan pembelajaran ditangguhkan kerana
Mesyuarat / Kursus
Program Sekolah : .
Cuti Rehat Khas / Cuti Sakit
Cuti Bencana / Cuti Khas
Lain lain :
Aktiviti PdP dibawa ke ..

NAMA GURU: NUR ANATI BINTI AZIZAN


MINGGU : TAHUN : 2016

RANCANGAN PENGAJARAN HARIAN


Mata Pelajaran : Bahasa Malaysia Tahun : 4
Tarikh / Hari : : Masa :

Tema : 8: CELIK SAINS, TEKNOLOGI Unit : 22: Celik Sains (ms101)


DAN INOVASI
Tajuk : Kaleidoskop
Standard 2.2.3 Membaca dan memahami ayat yang mengandungi perkataan berimbuhan
Pembelajaran apitan daripada pelbagai sumber dengan sebutan yang betul
Objektif Pada akhir pengajaran dan pembelajaran, murid dapat:
Pembelajaran 1. Menyenaraikan 10 ayat yang mengandungi perkataan berimbuhan apitan
dengan betul.
Aktiviti
1) Guru membimbing murid membaca dan memahami maklumat tentang kaleidoskop.
2) Guru menunjukkan tayangan video cara menghasilkan kaleidoskop kepada murid-murid.
3) Berdasarkan maklumat yang dibaca, murid diminta menyenaraikan 10 ayat yang mengandungi
perkataan berimbuhan apitan yang terdapat di dalam teks.
4) Murid membina ayat menggunakan perkataan tersebut.
Sistem Tatabahasa Kosa Kata Peribahasa
Bahasa Sistem Ejaan Sebutan & Intonasi
Nilai Bekerjasama
Bahan Buku Teks LCD Gambar / Carta
Bantu Powerpoint VLE FROG Model
Belajar Internet Buku Cerita Lain-Lain
..
Elemen Keusahawanan Patriotisme Nilai Murni
Merentas Bahasa Sains & Teknologi Kreativiti & Inovasi
Kurikulum Pendidikan Alam Sekitar TMK
KBAT / I- Peta Bulatan Peta Alir Peta Pokok
THINK Peta Dakap Peta Pelbagai Alir Peta Titi
Peta Buih Peta Buih Berganda
Penilaian Murid menyenaraikan 10 ayat yang mengandungi perkataan berimbuhan apitan dengan
betul.
Refleksi ........ / .. orang murid berjaya mencapai objektif pembelajaran dan diberi latihan
pengayaan / pengukuhan
........ / .. orang murid berjaya mencapai objektif pembelajaran dengan bimbingan
guru dan diberi latihan pemulihan.
Aktiviti pengajaran dan pembelajaran ditangguhkan kerana
Mesyuarat / Kursus
Program Sekolah : .
Cuti Rehat Khas / Cuti Sakit
Cuti Bencana / Cuti Khas
Lain lain :
Aktiviti PdP dibawa ke ..

NAMA GURU: NUR ANATI BINTI AZIZAN


MINGGU : TAHUN : 2016

RANCANGAN PENGAJARAN HARIAN


Mata Pelajaran : Bahasa Malaysia Tahun : 4
Tarikh / Hari : : Masa :

Tema : 8: CELIK SAINS, TEKNOLOGI Unit : 22: Celik Sains (ms102)


DAN INOVASI
Tajuk : Projek Mengawet Daun
Standard 3.5.2 Mencatat maklumat yang betul mengikut kronologi pada borang pengurusan
Pembelajaran grafik daripada pelbagai sumber
Objektif Pada akhir pengajaran dan pembelajaran, murid dapat:
Pembelajaran 1. Mencatat maklumat mengikut kronologi dalam bentuk carta alir dengan
betul.
Aktiviti
1) Guru membimbing murid membaca dan memahami email tentang projek mengawet daun.
2) Murid mencatat cara-cara membuat projek mengawet daun mengikut kronologi dalam bentuk carta
alir dengan betul dan kemas.
3) Murid menghasilkan projek mengawet daun.
Sistem Tatabahasa Kosa Kata Peribahasa
Bahasa Sistem Ejaan Sebutan & Intonasi
Nilai Kesungguhan
Bahan Buku Teks LCD Gambar / Carta
Bantu Powerpoint VLE FROG Model
Belajar Internet Buku Cerita Lain-Lain
..
Elemen Keusahawanan Patriotisme Nilai Murni
Merentas Bahasa Sains & Teknologi Kreativiti & Inovasi
Kurikulum Pendidikan Alam Sekitar TMK
KBAT / I- Peta Bulatan Peta Alir Peta Pokok
THINK Peta Dakap Peta Pelbagai Alir Peta Titi
Peta Buih Peta Buih Berganda
Penilaian Murid mencatat cara-cara membuat projek mengawet daun mengikut kronologi dalam
bentuk carta alir dengan betul dan kemas.
Refleksi ........ / .. orang murid berjaya mencapai objektif pembelajaran dan diberi latihan
pengayaan / pengukuhan
........ / .. orang murid berjaya mencapai objektif pembelajaran dengan bimbingan
guru dan diberi latihan pemulihan.
Aktiviti pengajaran dan pembelajaran ditangguhkan kerana
Mesyuarat / Kursus
Program Sekolah : .
Cuti Rehat Khas / Cuti Sakit
Cuti Bencana / Cuti Khas
Lain lain :
Aktiviti PdP dibawa ke ..

NAMA GURU: NUR ANATI BINTI AZIZAN


MINGGU : TAHUN : 2016

UNIT 23
TEKNOLOGI MESRA
PENGGUNA

NAMA GURU: NUR ANATI BINTI AZIZAN


MINGGU : TAHUN : 2016

RANCANGAN PENGAJARAN HARIAN


Mata Pelajaran : Bahasa Malaysia Tahun : 4
Tarikh / Hari : : Masa :

Tema : 8: CELIK SAINS, TEKNOLOGI Unit : 23: Teknologi Mesra


DAN INOVASI Pengguna (ms103)
Tajuk : Pelupusan Sampah
Standard 1.4.4 Menyatakan permintaan tentang sesuatu perkara dengan betul menggunakan
Pembelajaran kata, ayat dan bahasa badan yang sesuai secara bertatasusila
Objektif Pada akhir pengajaran dan pembelajaran, murid dapat:
Pembelajaran 1. Menyatakan permintaan dengan betul menggunakan kata, ayat dan bahasa
badan yang sesuai secara bertatasusila.
Aktiviti
1) Guru membimbing murid membaca dan memahami maklumat tentang pelupusan sampah.
2) Murid dibimbing melengkapkan dialog dengan ayat permintaan.
3) Setiap murid diminta menyatakan ayat permintaan dengan betul menggunakan kata, ayat dan bahasa
badan yang sesuai secara bertatasusila.
Sistem Tatabahasa Kosa Kata Peribahasa
Bahasa Sistem Ejaan Sebutan & Intonasi
Nilai Menghargai
Bahan Buku Teks LCD Gambar / Carta
Bantu Powerpoint VLE FROG Model
Belajar Internet Buku Cerita Lain-Lain
..
Elemen Keusahawanan Patriotisme Nilai Murni
Merentas Bahasa Sains & Teknologi Kreativiti & Inovasi
Kurikulum Pendidikan Alam Sekitar TMK
KBAT / I- Peta Bulatan Peta Alir Peta Pokok
THINK Peta Dakap Peta Pelbagai Alir Peta Titi
Peta Buih Peta Buih Berganda
Penilaian Murid menyatakan ayat permintaan dengan betul menggunakan kata, ayat dan bahasa
badan yang sesuai secara bertatasusila.
Refleksi ........ / .. orang murid berjaya mencapai objektif pembelajaran dan diberi latihan
pengayaan / pengukuhan
........ / .. orang murid berjaya mencapai objektif pembelajaran dengan bimbingan
guru dan diberi latihan pemulihan.
Aktiviti pengajaran dan pembelajaran ditangguhkan kerana
Mesyuarat / Kursus
Program Sekolah : .
Cuti Rehat Khas / Cuti Sakit
Cuti Bencana / Cuti Khas
Lain lain :
Aktiviti PdP dibawa ke ..

NAMA GURU: NUR ANATI BINTI AZIZAN


MINGGU : TAHUN : 2016

RANCANGAN PENGAJARAN HARIAN


Mata Pelajaran : Bahasa Malaysia Tahun : 4
Tarikh / Hari : : Masa :

Tema : 8: CELIK SAINS, TEKNOLOGI Unit : 23: Teknologi Mesra


DAN INOVASI Pengguna (ms104)
Tajuk : Teknologi Mesra Alam
Standard 2.3.2 Membaca kuat pelbagai bahan yang mengandungi pelbagai jenis ayat yang
Pembelajaran mempunyai sebutan e taling dengan lancar, sebutan yang jelas dan intonasi yang
betul.
Objektif Pada akhir pengajaran dan pembelajaran, murid dapat:
Pembelajaran 1. Membaca kuat teks yang mengandungi pelbagai jenis ayat yang
mempunyai sebutan e taling dengan lancar, sebutan yang jelas dan
intonasi yang betul.
Aktiviti
1) Guru membimbing murid membaca dan memahami maklumat tentang teknologi mesra alam.
2) Murid dibimbing menyenaraikan perkataan yang mempunyai e taling.
3) Murid membaca kuat teks yang mengandungi pelbagai jenis ayat yang mempunyai sebutan e
taling dengan lancar, sebutan yang jelas dan intonasi yang betul.
Sistem Tatabahasa Kosa Kata Peribahasa
Bahasa Sistem Ejaan Sebutan & Intonasi
Nilai Menjaga kebersihan
Bahan Buku Teks LCD Gambar / Carta
Bantu Powerpoint VLE FROG Model
Belajar Internet Buku Cerita Lain-Lain
..
Elemen Keusahawanan Patriotisme Nilai Murni
Merentas Bahasa Sains & Teknologi Kreativiti & Inovasi
Kurikulum Pendidikan Alam Sekitar TMK
KBAT / I- Peta Bulatan Peta Alir Peta Pokok
THINK Peta Dakap Peta Pelbagai Alir Peta Titi
Peta Buih Peta Buih Berganda
Penilaian Murid membaca kuat teks yang mengandungi pelbagai jenis ayat yang mempunyai
sebutan e taling dengan lancar, sebutan yang jelas dan intonasi yang betul.
Refleksi ........ / .. orang murid berjaya mencapai objektif pembelajaran dan diberi latihan
pengayaan / pengukuhan
........ / .. orang murid berjaya mencapai objektif pembelajaran dengan bimbingan
guru dan diberi latihan pemulihan.
Aktiviti pengajaran dan pembelajaran ditangguhkan kerana
Mesyuarat / Kursus
Program Sekolah : .
Cuti Rehat Khas / Cuti Sakit
Cuti Bencana / Cuti Khas
Lain lain :
Aktiviti PdP dibawa ke ..

NAMA GURU: NUR ANATI BINTI AZIZAN


MINGGU : TAHUN : 2016

RANCANGAN PENGAJARAN HARIAN


Mata Pelajaran : Bahasa Malaysia Tahun : 4
Tarikh / Hari : : Masa :

Tema : 8: CELIK SAINS, TEKNOLOGI Unit : 23: Teknologi Mesra


DAN INOVASI Pengguna (ms105)
Tajuk : Oh, dinginnya!
Standard 3.7.2 Menghasilkan penulisan kreatif jenis imaginatif berbentuk keperihalan,
Pembelajaran autobiografi dan dialog dengan betul.
Objektif Pada akhir pengajaran dan pembelajaran, murid dapat:
Pembelajaran 1. Menulis karangan Aku Sebuah Peti Sejuk dengan kreatif dan betul.
Aktiviti
1) Guru membimbing murid menghasilkan peta minda Aku Sebuah Peti Sejuk
2) Murid dibimbing menghasilkan draf karangan autobiografi Aku sebuah peti sejuk.
3) Murid menulis karangan Aku Sebuah Peti Sejuk dengan kreatif dan betul.
Sistem Tatabahasa Kosa Kata Peribahasa
Bahasa Sistem Ejaan Sebutan & Intonasi
Nilai Menghargai
Bahan Buku Teks LCD Gambar / Carta
Bantu Powerpoint VLE FROG Model
Belajar Internet Buku Cerita Lain-Lain
..
Elemen Keusahawanan Patriotisme Nilai Murni
Merentas Bahasa Sains & Teknologi Kreativiti & Inovasi
Kurikulum Pendidikan Alam Sekitar TMK
KBAT / I- Peta Bulatan Peta Alir Peta Pokok
THINK Peta Dakap Peta Pelbagai Alir Peta Titi
Peta Buih Peta Buih Berganda
Penilaian Murid menulis karangan Aku Sebuah Peti Sejuk dengan kreatif dan betul.
Refleksi ........ / .. orang murid berjaya mencapai objektif pembelajaran dan diberi latihan
pengayaan / pengukuhan
........ / .. orang murid berjaya mencapai objektif pembelajaran dengan bimbingan
guru dan diberi latihan pemulihan.
Aktiviti pengajaran dan pembelajaran ditangguhkan kerana
Mesyuarat / Kursus
Program Sekolah : .
Cuti Rehat Khas / Cuti Sakit
Cuti Bencana / Cuti Khas
Lain lain :
Aktiviti PdP dibawa ke ..

NAMA GURU: NUR ANATI BINTI AZIZAN


MINGGU : TAHUN : 2016

RANCANGAN PENGAJARAN HARIAN


Mata Pelajaran : Bahasa Malaysia Tahun : 4
Tarikh / Hari : : Masa :

Tema : 8: CELIK SAINS, TEKNOLOGI Unit : 23: Teknologi Mesra


DAN INOVASI Pengguna (ms106)
Tajuk : Kata Tanya dan Kata Sendi Nama
Standard 5.1.7 Memahami dan menggunakan kata sendi nama menunjukkan tempat, arah, dan
Pembelajaran masa dengan betul mengikut konteks
Objektif Pada akhir pengajaran dan pembelajaran, murid dapat:
Pembelajaran 1. Melengkapkan teks dengan kata sendi nama dan kata tanya yang betul dan
sesuai.
Aktiviti
1) Guru bersoal jawab dengan murid tentang kata sendi nama dan kata tanya.
2) Guru membimbing murid membaca teks yang bertajuk Permata.
3) Murid melengkapkan teks dengan kata sendi nama dan kata tanya yang betul dan sesuai.
4) Murid membaca teks yang telah lengkap dengan sebutan yang betul dan intonasi yang jelas.
Sistem Tatabahasa Kosa Kata Peribahasa
Bahasa Sistem Ejaan Sebutan & Intonasi
Nilai Menghargai
Bahan Buku Teks LCD Gambar / Carta
Bantu Powerpoint VLE FROG Model
Belajar Internet Buku Cerita Lain-Lain
..
Elemen Keusahawanan Patriotisme Nilai Murni
Merentas Bahasa Sains & Teknologi Kreativiti & Inovasi
Kurikulum Pendidikan Alam Sekitar TMK
KBAT / I- Peta Bulatan Peta Alir Peta Pokok
THINK Peta Dakap Peta Pelbagai Alir Peta Titi
Peta Buih Peta Buih Berganda
Penilaian Murid melengkapkan teks dengan kata sendi nama dan kata tanya yang betul dan sesuai.
Refleksi ........ / .. orang murid berjaya mencapai objektif pembelajaran dan diberi latihan
pengayaan / pengukuhan
........ / .. orang murid berjaya mencapai objektif pembelajaran dengan bimbingan
guru dan diberi latihan pemulihan.
Aktiviti pengajaran dan pembelajaran ditangguhkan kerana
Mesyuarat / Kursus
Program Sekolah : .
Cuti Rehat Khas / Cuti Sakit
Cuti Bencana / Cuti Khas
Lain lain :
Aktiviti PdP dibawa ke ..

NAMA GURU: NUR ANATI BINTI AZIZAN


MINGGU : TAHUN : 2016

UNIT 24
REKA CIPTA LESTARI

NAMA GURU: NUR ANATI BINTI AZIZAN


MINGGU : TAHUN : 2016

RANCANGAN PENGAJARAN HARIAN


Mata Pelajaran : Bahasa Malaysia Tahun : 4
Tarikh / Hari : : Masa :

Tema : 8: CELIK SAINS, TEKNOLOGI Unit : 24: Reka Cipta Lestari


DAN INOVASI (ms107)
Tajuk : Lampu Mesra Teknologi Hijau
Standard 1.6.2 Berbicara untuk menyampaikan maklumat yang tersirat tentang sesuatu
Pembelajaran perkara daripada sesuatu sumber berbentuk ucapan dengan tepat secara bertatasusila
Objektif Pada akhir pengajaran dan pembelajaran, murid dapat:
Pembelajaran 1. Berbicara untuk menyampaikan maklumat yang tersirat berdasarkan ucapan
dengan tepat dan secara bertatasusila.
Aktiviti
1) Guru membimbing murid membaca teks ucapan tentang lampu mesra teknologi hijau.
2) Di dalam kumpulan, murid berbincang tentang maklumat tersirat yang terdapat di dalam teks ucapan
yang dibaca.
3) Berdasarkan ucapan, murid diminta berbicara untuk menyampaikan maklumat yang tersirat dengan
tepat dan secara bertatasusila.
Sistem Tatabahasa Kosa Kata Peribahasa
Bahasa Sistem Ejaan Sebutan & Intonasi
Nilai Bertanggungjawab
Bahan Buku Teks LCD Gambar / Carta
Bantu Powerpoint VLE FROG Model
Belajar Internet Buku Cerita Lain-Lain
..
Elemen Keusahawanan Patriotisme Nilai Murni
Merentas Bahasa Sains & Teknologi Kreativiti & Inovasi
Kurikulum Pendidikan Alam Sekitar TMK
KBAT / I- Peta Bulatan Peta Alir Peta Pokok
THINK Peta Dakap Peta Pelbagai Alir Peta Titi
Peta Buih Peta Buih Berganda
Penilaian Berdasarkan ucapan, murid diminta berbicara untuk menyampaikan maklumat yang tersirat
dengan tepat dan secara bertatasusila.
Refleksi ........ / .. orang murid berjaya mencapai objektif pembelajaran dan diberi latihan
pengayaan / pengukuhan
........ / .. orang murid berjaya mencapai objektif pembelajaran dengan bimbingan
guru dan diberi latihan pemulihan.
Aktiviti pengajaran dan pembelajaran ditangguhkan kerana
Mesyuarat / Kursus
Program Sekolah : .
Cuti Rehat Khas / Cuti Sakit
Cuti Bencana / Cuti Khas
Lain lain :
Aktiviti PdP dibawa ke ..

NAMA GURU: NUR ANATI BINTI AZIZAN


MINGGU : TAHUN : 2016

RANCANGAN PENGAJARAN HARIAN


Mata Pelajaran : Bahasa Malaysia Tahun : 4
Tarikh / Hari : : Masa :

Tema : 8: CELIK SAINS, TEKNOLOGI Unit : 24: Reka Cipta Lestari


DAN INOVASI (ms108)
Tajuk : Perahu Rekaan
Standard 2.4.2 Membaca dan memahami maklumat yang tersurat daripada pelbagai bahan
Pembelajaran yang sesuai untuk menjanakan idea dengan betul.
Objektif Pada akhir pengajaran dan pembelajaran, murid dapat:
Pembelajaran 1. Menyatakan maklumat tersurat daripada teks yang dibaca untuk menjanakan
idea.
Aktiviti
1) Guru membimbing murid membaca dan memahami teks tentang perahu rekaan.
2) Guru bersoal jawab dengan murid tentang teks yang dibaca.
3) Murid menyatakan maklumat tersurat yang terdapat di dalam teks.
4) Murid menghasilkan perahu layar sendiri.
Sistem Tatabahasa Kosa Kata Peribahasa
Bahasa Sistem Ejaan Sebutan & Intonasi
Nilai Rasional
Bahan Buku Teks LCD Gambar / Carta
Bantu Powerpoint VLE FROG Model
Belajar Internet Buku Cerita Lain-Lain
..
Elemen Keusahawanan Patriotisme Nilai Murni
Merentas Bahasa Sains & Teknologi Kreativiti & Inovasi
Kurikulum Pendidikan Alam Sekitar TMK
KBAT / I- Peta Bulatan Peta Alir Peta Pokok
THINK Peta Dakap Peta Pelbagai Alir Peta Titi
Peta Buih Peta Buih Berganda
Penilaian Murid menyatakan maklumat tersurat daripada teks yang dibaca untuk menjanakan idea.
Refleksi ........ / .. orang murid berjaya mencapai objektif pembelajaran dan diberi latihan
pengayaan / pengukuhan
........ / .. orang murid berjaya mencapai objektif pembelajaran dengan bimbingan
guru dan diberi latihan pemulihan.
Aktiviti pengajaran dan pembelajaran ditangguhkan kerana
Mesyuarat / Kursus
Program Sekolah : .
Cuti Rehat Khas / Cuti Sakit
Cuti Bencana / Cuti Khas
Lain lain :
Aktiviti PdP dibawa ke ..

NAMA GURU: NUR ANATI BINTI AZIZAN


MINGGU : TAHUN : 2016

RANCANGAN PENGAJARAN HARIAN


Mata Pelajaran : Bahasa Malaysia Tahun : 4
Tarikh / Hari : : Masa :

Tema : 8: CELIK SAINS, TEKNOLOGI Unit : 24: Reka Cipta Lestari


DAN INOVASI (ms109)
Tajuk : Baja Kompos
Standard 3.6.1 Menulis untuk menyampaikan maklumat yang betul dengan menggunakan
Pembelajaran penanda wacana dan menegaskan bahasa yang santun
Objektif Pada akhir pengajaran dan pembelajaran, murid dapat:
Pembelajaran 1. Menulis maklumat dengan betul menggunakan penanda wacana dan
menegaskan bahasa yang santun.
Aktiviti
1) Guru membimbing murid membaca dan memahami cara pembuatan baja kompos.
2) Guru memberi penerangan tentang penggunaan penanda wacana dalam penulisan.
3) Murid menulis cara-cara pembuatan baja kompos berpandukan gambar menggunakan penanda
wacana yang betul.
Sistem Tatabahasa Kosa Kata Peribahasa
Bahasa Sistem Ejaan Sebutan & Intonasi
Nilai Prihatin
Bahan Buku Teks LCD Gambar / Carta
Bantu Powerpoint VLE FROG Model
Belajar Internet Buku Cerita Lain-Lain
..
Elemen Keusahawanan Patriotisme Nilai Murni
Merentas Bahasa Sains & Teknologi Kreativiti & Inovasi
Kurikulum Pendidikan Alam Sekitar TMK
KBAT / I- Peta Bulatan Peta Alir Peta Pokok
THINK Peta Dakap Peta Pelbagai Alir Peta Titi
Peta Buih Peta Buih Berganda
Penilaian Murid menulis cara-cara pembuatan baja kompos berpandukan gambar menggunakan
penanda wacana yang betul.
Refleksi ........ / .. orang murid berjaya mencapai objektif pembelajaran dan diberi latihan
pengayaan / pengukuhan
........ / .. orang murid berjaya mencapai objektif pembelajaran dengan bimbingan
guru dan diberi latihan pemulihan.
Aktiviti pengajaran dan pembelajaran ditangguhkan kerana
Mesyuarat / Kursus
Program Sekolah : .
Cuti Rehat Khas / Cuti Sakit
Cuti Bencana / Cuti Khas
Lain lain :
Aktiviti PdP dibawa ke ..

NAMA GURU: NUR ANATI BINTI AZIZAN


MINGGU : TAHUN : 2016

RANCANGAN PENGAJARAN HARIAN


Mata Pelajaran : Bahasa Malaysia Tahun : 4
Tarikh / Hari : : Masa :

Tema : 8: CELIK SAINS, TEKNOLOGI Unit : 24: Reka Cipta Lestari


DAN INOVASI (ms110)
Tajuk : Ampaian Inovatif
Standard 4.3.1 Mengujarkan dialog yang mengandungi diksi yang betul serta melakukan aksi
Pembelajaran yang sesuai dalam lakonan.
Objektif Pada akhir pengajaran dan pembelajaran, murid dapat:
Pembelajaran 1. Mengujarkan dialog yang mengandungi diksi yang betul serta melakukan
aksi yang sesuai dalam lakonan.
Aktiviti
1) Guru membimbing murid membaca dialog dengan sebutan dan intonasi yang betul.
2) Guru membimbing murid membaca dialog beserta dengan gaya dan aksi yang sesuai.
3) Secara berkumpulan, murid melakonkan dengan mengujarkan dialog yang mengandungi diksi yang
betul, beserta dengan aksi yang sesuai dan sebutan yang jelas.
Sistem Tatabahasa Kosa Kata Peribahasa
Bahasa Sistem Ejaan Sebutan & Intonasi
Nilai Berdikari
Bahan Buku Teks LCD Gambar / Carta
Bantu Powerpoint VLE FROG Model
Belajar Internet Buku Cerita Lain-Lain
..
Elemen Keusahawanan Patriotisme Nilai Murni
Merentas Bahasa Sains & Teknologi Kreativiti & Inovasi
Kurikulum Pendidikan Alam Sekitar TMK
KBAT / I- Peta Bulatan Peta Alir Peta Pokok
THINK Peta Dakap Peta Pelbagai Alir Peta Titi
Peta Buih Peta Buih Berganda
Penilaian Murid melakonkan dengan mengujarkan dialog yang mengandungi diksi yang betul,
beserta dengan aksi yang sesuai dan sebutan yang jelas.
Refleksi ........ / .. orang murid berjaya mencapai objektif pembelajaran dan diberi latihan
pengayaan / pengukuhan
........ / .. orang murid berjaya mencapai objektif pembelajaran dengan bimbingan
guru dan diberi latihan pemulihan.
Aktiviti pengajaran dan pembelajaran ditangguhkan kerana
Mesyuarat / Kursus
Program Sekolah : .
Cuti Rehat Khas / Cuti Sakit
Cuti Bencana / Cuti Khas
Lain lain :
Aktiviti PdP dibawa ke ..

NAMA GURU: NUR ANATI BINTI AZIZAN


MINGGU : TAHUN : 2016

RANCANGAN PENGAJARAN HARIAN


Mata Pelajaran : Bahasa Malaysia Tahun : 4
Tarikh / Hari : : Masa :

Tema : 8: CELIK SAINS, TEKNOLOGI Unit : 24: Reka Cipta Lestari


DAN INOVASI (ms111)
Tajuk : Kata Majmuk Rangkai Kata Bebas
Standard 5.2.3 Memahami dan menggunakan kata majmuk rangkai kata bebas dalam
Pembelajaran pelbagai situasi dengan betul.
Objektif Pada akhir pengajaran dan pembelajaran, murid dapat:
Pembelajaran 1. Menyenaraikan 5 kata majmuk rangkai kata bebas berdasarkan grafik dan
teks.
2. Membina 2 daripada 5 ayat menggunakan kata majmuk rangkai kata bebas
dengan betul.
Aktiviti
4) Guru memberi penerangan kepada murid tentang kata majmuk rangkai kata bebas.
5) Murid membaca dan memahami teks tentang kit telefonik.
6) Murid menyenaraikan kata majmuk rangkai kata bebas berdasarkan grafik dan teks.
7) Murid membina 5 ayat menggunakan kata majmuk rangkai kata bebas dengan betul.
Sistem Tatabahasa Kosa Kata Peribahasa
Bahasa Sistem Ejaan Sebutan & Intonasi
Nilai Prihatin
Bahan Buku Teks LCD Gambar / Carta
Bantu Powerpoint VLE FROG Model
Belajar Internet Buku Cerita Lain-Lain
..
Elemen Keusahawanan Patriotisme Nilai Murni
Merentas Bahasa Sains & Teknologi Kreativiti & Inovasi
Kurikulum Pendidikan Alam Sekitar TMK
KBAT / I- Peta Bulatan Peta Alir Peta Pokok
THINK Peta Dakap Peta Pelbagai Alir Peta Titi
Peta Buih Peta Buih Berganda
Penilaian Murid menyenaraikan kata majmuk rangkai kata bebas berdasarkan grafik dan teks dan
membina 5 ayat menggunakan kata majmuk rangkai kata bebas dengan betul.
Refleksi ........ / .. orang murid berjaya mencapai objektif pembelajaran dan diberi latihan
pengayaan / pengukuhan
........ / .. orang murid berjaya mencapai objektif pembelajaran dengan bimbingan
guru dan diberi latihan pemulihan.
Aktiviti pengajaran dan pembelajaran ditangguhkan kerana
Mesyuarat / Kursus
Program Sekolah : .
Cuti Rehat Khas / Cuti Sakit
Cuti Bencana / Cuti Khas
Lain lain :
Aktiviti PdP dibawa ke ..

NAMA GURU: NUR ANATI BINTI AZIZAN


MINGGU : TAHUN : 2016

NAMA GURU: NUR ANATI BINTI AZIZAN
