Anda di halaman 1dari 5

RANCANGAN PENGAJARAN HARIAN ( mengikut Model Assure )

Nama Guru Nik Mimi Salwani Binti Nik Muhamad Amin

Mata Pelajaran Sains

Kelas 4 Bestari

Tarikh 24 Julai 2017

Masa 8.00 9.00 pagi (60 minit )

Bilangan Murid 20 orang

Bidang Sains

Unit Proses Hidup Manusia

Tajuk Pernafasan Manusia

Hasil Pembelajaran - Mengenal dan melabel organ-organ yang terlibat


dalam sistem pernafasan manusia.
- Menerangkan mekanisma pernafasan manusia
melalui proses Tarik nafas dan hembus nafas.

Analisis Pelajar Ciri Umum Pelajar Pengetahuan Sedia Gaya Pembelajaran


Ada

- Murid-murid - Murid - Pelajar


berada dalam mengetahui cenderung
lingkungan bahawa kepada gaya
umur 10 tahun manusia pembelajaran
bernafas praktikal,
- Berada dalam menggunakan demonstrasi
kumpulan hidung, mulut dan
sederhana dari dan udara.

1
segi pembelajaran
pencapaian kooperatif.
akademik.

Menyatakan Objektif Di akhir pembelajaran, pelajar dapat :


- Melabelkan 3 organ utama dalam sistem pernafasan manusia.
- Menghuraikan mekanisma pernafasan manusia secara teorikal dan
praktikal.

Memilih Kaedah, Kaedah Media Alat dan bahan sumber


Media dan Sumber. yang diperlukan

- Kaedah tunjuk - Tayangan - Model sistem


cara video, pernafasan.
- Kaedah persembahan - Kertas mahjong
demonstrasi slaid, - Pen marker
- Kaedah latih demonstrasi - Komputer
tubi model sistem - Gambar sistem
pernafasan pernafasan
- Speaker
- LCD
Bahan yang digunakan adalah satu klip video yang bertajuk Mekanisma
Menggunakan media Pernafasan dan tempoh tayangannya adalah selama 50 saat. Video ini
dan bahan bertindak sebagai set induksi untuk tajuk pembelajaran pada hari ini.
Seterusnya slaid yang mempunyai gambar model pernafasan manusia

2
yang menunjukkan gambaran dalaman organ yang terlibat dalam sistem
pernafasan.

Set induksi ( 5 minit )


Melibatkan Pelajar
1. Guru menayangkan video Mekanisma Pernafasan
2. Murid-murid melihat dan memerhati pergerakan mekanisma
pernafasan daripada video.
3. Guru bersoal jawab dengan murid-murid tentang video yang telah
ditonton.
4. Guru mengaitkan tayangan video dengan tajuk pembelajaran hari
ini.
Langkah 1 : (10 minit)
1. Guru menerangkan secara ringkas berkaitan dengan pernafasan
manusia.
a) Bagaimana manusia bernafas?
Dengan hidung / mulut atau peparu ?
b) Mengapa dada menjadi besar apabila bernafas ?
Udara disedut dan dihembus
2. Guru menunjukkan slaid yang mengandungi gambaran organ
dalaman dan luaran yang terlibat dalam system pernafasan.
3. Guru menjelaskan setiap fungsi organ pernafasan dan guru
membimbing pelajar untuk mengenali dan membezakan setiap
organ terlibat.
4. Seterusnya, guru menunjukkan satu tayangan slaid yang
mempunyai keratin rentas mekanisma pernafasan tidak berlabel.
5. Guru memanggil beberapa orang pelajar secara rawak.
6. Murid perlu tampil ke hadapan kelas dan cuba melengkapkan
nama bahagian organ yang terlibat dalam sistem pernafasan
degan melabelkannya dengan bimbingan guru.

Langkah 2 : (20 minit)


1. Guru mengagihkan murid kepada 4 kumpulan.
2. Guru memberi kertas yang mengandungi label-label organ terlibat.

3
3. Guru meminta setiap kumpulan membuat lakaran struktur dan
mekanisma sistem pernafasan manusia beserta label.
4. Murid mempamerkan hasil lakaran mereka di hadapan kelas
kepada ahli-ahli kumpulan yang lain.
5. Guru menerangkan fungsi setiap struktur yang terlibat secara
menyeluruh dan membuat sesi soal jawab bersama murid-murid.

Langkah 3 : ( 15 minit )
1. Guru mengedarkan kertas permainan maze, sampul berwarna,
gam dan kertas mahjong kepada setiap kumpulan.
2. Murid perlu menyelesaikan permainan maze dahulu dengan
menamakan setiap jenis struktur organ yang terlibat dalam sistem
pernafasan untuk mencari jalan keluar.
3. Murid perlu menyelesaikan permainan tersebut dan membuka
sampul surat yang mengandungi gambar struktur organ yang telah
dipotong.
4. Murid perlu mencantumkan dan menampal gambar struktur
tersebut serta melabelkan bahagian-bahagian tersebut secara
berkumpulan.
5. Murid mempamerkan hasil kerjanya dan guru memberi ganjaran
kepada setiap kumpulan mengikut kreativiti, kerjasama kumpulan
dan juga penglibatan mereka.

Langkah 4 : ( 10 minit )
1. Guru memberi beberapa soalan kuiz kepada murid.
2. Guru membincangkan jawapan dengan murid apabila murid
selesai menyiapkan soalan tersebut.
3. Guru menyediakan kuiz dan teka-teki dalam slaid mengenai
pernafasan haiwan.
4. Guru memilih murid secara rawak dan menyuruh mereka meneka
jawapan bagi kuiz tersebut.
5. Guru memberi hadiah kepada setiap murid yang Berjaya menjawab
soalan kuiz.

4
Rumusan dan Penutup

- Guru mengakhiri kelas dengan membuat kesimpulan secara


ringkas mengenai tajuk sistem pernafasan manusia.
- Guru menyuruh murid membuat lukisan mekanisma pernafasan
berlabel yang lengkap sebagai tugasan di rumah.

Penilaian
Pencapaian murid dinilai dari :
- Hasil catatan dari langkah 1 hingga langkah 3.
- Lembaran kerja (soalan kuiz)
