Anda di halaman 1dari 2

RANCANGAN MENGAJAR HARIAN

KELAS : 3 Mutiara
MASA : 10.10 hingga 11.10 pagi
MATA PELAJARAN : Bahasa Malaysia
TEMA : Kenegaraan
TAJUK : Bunga Kebangsaan Kita
HASIL PEMBELAJARAN : FU: 5.1 FS: 8.1
OBJEKTIF :
Pada akhir pengajaran dan pembelajaran, murid-murid berupaya
1. Membaca 3 ayat tunggal dengan sebutan dan intonasi yang betul.
2. Membina 3 ayat tunggal berdasarkan bahan rangsangan yang ditunjukkan.

OBJEKTIF LITERASI :
Pada akhir pengajaran dan pembelajaran, murid-murid berupaya,
1. Membaca 4 perkataan dengan sebutan yang betul.
2. Menulis 4 perkataan yang disebut oleh guru dengan betul.

ISI PELAJARAN AKTIVITI PENGAJARAN DAN PEMBELAJARAN CATATAN

Set Induksi (5 Minit)

Bunga Raya  Guru menunjukkan kad tetingkap bunga raya BBB : Kad tetingkap
dan membuka tetingkap satu per satu. gambar bunga raya
 Guru meminta murid meneka gambar yang
ditunjukkan.
 Guru bersoal jawab dengan murid berdasarkan
gambar yang ditunjukkan.

Kata Kerja : Langkah 1 (15 minit)

- tanam  Guru membaca petikan lagu dengan sebutan BBB : petikan lagu Bunga
dan intonasi yang betul, kemudian diikuti oleh Raya
- siram murid.
 Murid membaca petikan secara kelas dan
- petik individu.
 Murid freshie perdana menyatakan perkataan
- jalan yang bergaris dalam petikan.

Mengeja perkataan Langkah 2 (15 minit)


dan membina ayat
- tanam  Murid Linus diminta untuk mengeja perkataan BBB : kad perkataan
yang ditunjukkan oleh guru.
- siram
 Guru meminta murid perdana membina ayat
- petik secara lisan berdasarkan perkataan yang
- jalan ditunjukkan.
 Murid freshie menyusun perkataan yang diberi
untuk membentuk ayat tunggal.
Lembaran kerja Langkah 3 (20 minit)
a)menyusun suku
kata  Guru mengedarkan lembaran kerja kepada BBB: lembaran kerja, Kad
murid. Perkataan, kad suku kata
- ta, nam, si, ram, pe,
 Murid Linus menyusun suku kata untuk
tik, ja, lan membentuk perkataan.
 Murid freshie perdana menyusun perkataan
b)menyusun menjadi ayat tunggal bermakna.
perkataan menjadi  Murid perdana membina 3 ayat tunggal
ayat berdasarkan gambar yang diberikan.
 Guru meminta murid LINUS menulis semula
- Bunga raya warna
jawapan di papan tulis.
merah  Murid perdana diminta untuk memberi respon
- Ibu tanam bunga terhadap jawapan yang diberikan.
raya  Guru meminta murid freshie perdana menulis
- Kakak siram pokok semula ayat yang telah dibentuk.
bunga  Murid perdana memberi respon terhadap
jawapan yang diberikan.
 Guru meminta murid perdana membacakan
c) membina ayat
satu ayat yang telah dibina.
- 3 ayat dibina oleh
murid sendiri
berdasarkan gambar
bunga raya
Penutup (5 minit)

Penutup kognitif  Guru membuat rumusan tentang tajuk BBB: petikan lagu
pelajaran hari ini.
 Guru menyanyikan lagu Bunga Raya dan diikuti Nilai murni : Semangat
oleh murid. patriotik
