Anda di halaman 1dari 6

RANCANGAN PENGAJARAN HARIAN (PAK21)

MATEMATIK TAHUN 4

Tarikh
Kelas Kemahiran Abad ke-21
Masa
/ Berdaya tahan
Nombor dan Operasi
Bidang
Mahir berkomunikasi
Tajuk Darab Hingga 100 000
/ Pemikir
Standard Kandungan 4.1
Kerja sepasukan
Standard
4.1(i) Bersifat ingin tahu
Pembelajaran
Di akhir pengajaran dan pembelajaran, murid akan dapat:-
Berperinsip
Objektif Pembelajaran 1. Mendarab sebarang nombor hingga empat digit dengan nombor Bermaklumat
satu digit dan hasil darabnya hingga 100 000.
Penyayang / Prihatin
Darab (Buku teks – Muka surat 41)
Patriotik
1. Murid mendengar penerangan guru tentang isi pelajaran dan
kaitannya dengan tajuk pelajaran.
Ringkasan Aktiviti 2. Murid mendarab sebarang nombor hingga empat digit dengan Strategi Pengajaran dan
nombor satu digit dan hasil darabnya hingga 100 000. Pembelajaran
3. Murid melengkapkan latihan yang diberi oleh guru.
5P
4. Murid mendengar guru membuat kesimpulan tentang isi
pelajaran. / Penyelesaian masalah

BBM Buku teks, buku aktiviti, buku tulis Pembelajaran berasaskan


projek
Lembaran kerja
/ Hasil kerja Pembelajaran kooperatif
Pemerhatian Pembelajaran kecergasan
Pentaksiran dan Kuiz
Penilaian pelbagai
Lisan
Tugasan Pembelajaran Kontekstual
Projek
Pembelajaran
Konstruktivisme
Pada akhir pengajaran;
Kemahiran Belajar Cara
______ murid dapat mencapai objektif yang ditetapkan dan ______ Belajar
Refleksi murid yang tidak mencapai objektif akan diberi bimbingan khas
dalam sesi akan datang. Kajian Masa Depan

Pembelajaran Akses
Aktiviti pengajaran dan pembelajaran ditangguhkan kerana:- Kendiri
Mesyuarat / Kursus Pembelajaran Luar Bilik
Program Sekolah Darjah
Mengiringi murid keluar
Catatan
Aktiviti luar Pembelajaran Masteri
Cuti Bencana / Cuti Khas
Cuti Peristiwa / Cuti Umum Pendekatan Modular
Cuti Rehat / Cuti Sakit / Pendekatan Berpusatkan
Murid
Ulasan Pentadbir
Strategi Pengajaran dan
Pembelajaran Abad Ke-21

Round Table

/ Think, Pair, Share

Hot seat

Permainan

3 stray and 1 stay

Pembentangan

Main Peranan

Gallery Walk

Peta I-Think

Nyanyian

Kemahiran Berfikir Aras Tinggi


(KBAT)

/ Mengaplikasi

Menganalisis

Menilai

Mencipta

Elemen Merentas Kurikulum


(EMK)

Bahasa

Kelestarian Alam Sekitar

/ Nilai Murni

Sains dan Teknologi

Patriotisme

Kreativiti dan Inovasi

Keusahawanan

Teknologi Maklumat dan


Komunikasi (TMK)
RANCANGAN PENGAJARAN HARIAN (PAK21)
MATEMATIK TAHUN 4

Tarikh
Kelas Kemahiran Abad ke-21
Masa
Nombor dan Operasi / Berdaya tahan
Bidang
Darab Hingga 100 000 Mahir berkomunikasi
Tajuk
4.1 / Pemikir
Standard Kandungan
Kerja sepasukan
Standard
4.1(ii)(iv)
Pembelajaran Bersifat ingin tahu
Di akhir pengajaran dan pembelajaran, murid akan dapat:-
Berperinsip
1. Mendarab sebarang nombor hingga tiga digit dengan nombor
Objektif Pembelajaran dua digit dan hasil darabnya hingga 100 000. Bermaklumat
2. Mendarab sebarang nombor dengan nombor hingga dua digit,
100 dan 1000 dan hasil darabnya hingga 100 000 dengan Penyayang / Prihatin
pelbagai strategi termasuk membuat anggaran. Patriotik
Darab lagi (Buku teks – Muka surat: 44)

1. Murid mendengar penerangan guru tentang isi pelajaran dan Strategi Pengajaran dan
kaitannya dengan tajuk pelajaran. Pembelajaran
2. Murid mendarab sebarang nombor hingga tiga digit dengan
nombor dua digit dan hasil darabnya hingga 100 000. 5P
Ringkasan Aktiviti
3. Murid mendarab sebarang nombor dengan nombor hingga dua
digit, 100 dan 1000 dan hasil darabnya hingga 100 000 dengan / Penyelesaian masalah
pelbagai strategi termasuk membuat anggaran.
Pembelajaran berasaskan
4. Murid melengkapkan latihan yang diberi oleh guru.
projek
5. Murid mendengar guru membuat kesimpulan tentang isi
pelajaran. Pembelajaran kooperatif

BBM Buku teks, buku aktiviti, buku tulis Pembelajaran kecergasan


pelbagai
Lembaran kerja
Pembelajaran Kontekstual
/ Hasil kerja
Pemerhatian Pembelajaran
Pentaksiran dan Kuiz
Penilaian Konstruktivisme
Lisan
Tugasan Kemahiran Belajar Cara
Projek Belajar

Kajian Masa Depan


Pada akhir pengajaran;
Pembelajaran Akses
______ murid dapat mencapai objektif yang ditetapkan dan ______ Kendiri
Refleksi murid yang tidak mencapai objektif akan diberi bimbingan khas
dalam sesi akan datang. Pembelajaran Luar Bilik
Darjah

Aktiviti pengajaran dan pembelajaran ditangguhkan kerana:- Pembelajaran Masteri


Mesyuarat / Kursus Pendekatan Modular
Program Sekolah
Catatan Mengiringi murid keluar / Pendekatan Berpusatkan
Aktiviti luar Murid
Cuti Bencana / Cuti Khas
Cuti Peristiwa / Cuti Umum
Cuti Rehat / Cuti Sakit Strategi Pengajaran dan
Pembelajaran Abad Ke-21

Round Table

/ Think, Pair, Share

Hot seat

Permainan

3 stray and 1 stay

Pembentangan

Main Peranan

Gallery Walk

Peta I-Think

Nyanyian

Kemahiran Berfikir Aras Tinggi


(KBAT)

/ Mengaplikasi
Ulasan Pentadbir
Menganalisis

Menilai

Mencipta

Elemen Merentas Kurikulum


(EMK)

Bahasa

Kelestarian Alam Sekitar

/ Nilai Murni

Sains dan Teknologi

Patriotisme

Kreativiti dan Inovasi

Keusahawanan

Teknologi Maklumat dan


Komunikasi (TMK)
RANCANGAN PENGAJARAN HARIAN (PAK21)
MATEMATIK TAHUN 4

Tarikh
Kemahiran Abad ke-21
Kelas
Masa / Berdaya tahan
Nombor dan Operasi
Bidang
Mahir berkomunikasi
Tajuk Darab Hingga 100 000
/ Pemikir
Standard Kandungan 4.2
Kerja sepasukan
Standard
4.2(i) Bersifat ingin tahu
Pembelajaran
Di akhir pengajaran dan pembelajaran, murid akan dapat:- Berperinsip
Objektif Pembelajaran
1. Menyelesaikan masalah harian melibatkan pendaraban dua Bermaklumat
nombor dengan menggunakan pelbagai strategi.
Selesaikan masalah (Buku teks – Muka surat: 48) Penyayang / Prihatin

1. Murid mendengar penerangan guru tentang isi pelajaran dan Patriotik


kaitannya dengan tajuk pelajaran.
Ringkasan Aktiviti 2. Murid menyelesaikan masalah harian melibatkan pendaraban
Strategi Pengajaran dan
dua nombor dengan menggunakan pelbagai strategi.
Pembelajaran
3. Murid melengkapkan latihan yang diberi oleh guru.
4. Murid mendengar guru membuat kesimpulan tentang isi 5P
pelajaran.
/ Penyelesaian masalah
BBM Buku teks, buku aktiviti, buku tulis
Pembelajaran berasaskan
Lembaran kerja projek
/ Hasil kerja Pembelajaran kooperatif
Pemerhatian
Pentaksiran dan Kuiz Pembelajaran kecergasan
Penilaian pelbagai
Lisan
Tugasan
Projek Pembelajaran Kontekstual

Pembelajaran
Pada akhir pengajaran; Konstruktivisme

______ murid dapat mencapai objektif yang ditetapkan dan ______ Kemahiran Belajar Cara
Refleksi murid yang tidak mencapai objektif akan diberi bimbingan khas Belajar
dalam sesi akan datang.
Kajian Masa Depan

Pembelajaran Akses
Aktiviti pengajaran dan pembelajaran ditangguhkan kerana:- Kendiri
Mesyuarat / Kursus
Program Sekolah Pembelajaran Luar Bilik
Mengiringi murid keluar Darjah
Catatan
Aktiviti luar
Cuti Bencana / Cuti Khas Pembelajaran Masteri
Cuti Peristiwa / Cuti Umum Pendekatan Modular
Cuti Rehat / Cuti Sakit
/ Pendekatan Berpusatkan
Ulasan Pentadbir Murid
Strategi Pengajaran dan
Pembelajaran Abad Ke-21

Round Table

/ Think, Pair, Share

Hot seat

Permainan

3 stray and 1 stay

Pembentangan

Main Peranan

Gallery Walk

Peta I-Think

Nyanyian

Kemahiran Berfikir Aras Tinggi


(KBAT)

/ Mengaplikasi

Menganalisis

Menilai

Mencipta

Elemen Merentas Kurikulum


(EMK)

Bahasa

Kelestarian Alam Sekitar

/ Nilai Murni

Sains dan Teknologi

Patriotisme

Kreativiti dan Inovasi

Keusahawanan

Teknologi Maklumat dan


Komunikasi (TMK)
