Anda di halaman 1dari 7

Rancangan Pengajaran Harian

Kelas : 1 Bestari (Pemulihan)

Pembelajaran : Bahasa Malaysia

Hari : Selasa

Tarikh : 13 Februari 2010

Masa : 9.00 pagi – 10.00 pagi

Bilangan Murid : 8 orang (4 lelaki, 4 perempuan)

Tajuk : Kura-kura Yang Ingin Terbang

Kemahiran : Menyebut suku-kata

Pengetahuan sedia ada :

1. Murid sudah mengenali beberapa suku kata.


2. Murid telah mempelajari huruf pada pembelajaran lepas.

Objektif pembelajaran : Pada akhir pembelajaran murid dapat,

1. bercerita semula kisah yang didengar.


2. menyebut dan mengeja perkataan.

Penggabungjalinan isi kandungan :

1. pendidikan seni – menggunting, menampal dan mewarna.

Penerapan nilai : Mendengar arahan,

Bahan Sumber Pengajaran dan Pembelajaran : Power point, kad abjad, lembaran kerja, token dan klip video.

Langkah / masa Isi kandungan Aktiviti P & P Catatan

Slaid gambar kisah-kisah teladan. 1. Guru memaparkan gambar haiwan yang Teknik : Soal jawab
dikaitkan dengan kisah-kisah teladan di
slaid power point. Nilai : Mendengar
2. Murid bercerita dan menyatakan arahan, tekun
Set induksi
pendapat mengenai kisah-kisah teladan
(5 minit)
yang pernah mereka ketahui. BSPP : Lembaran
3. Guru mengaitkan cerita dan pendapat gambar
yang murid sampaikan dengan tajuk
pelajaran.
Soalan kepada murid :
a) Murid pernah mendengar cerita
mengenai kisah-kisah teladan?
b) Murid boleh menceritakan semula
mengenai kisah yang pernah
mereka dengar?

Paparan klip video 1. Guru menayangkan cerita Kura-kura Teknik : Soal jawab
Langkah 1 Tajuk : Kura-kura Yang Ingin Terbang Yang Ingin Terbang.
(15 minit) 2. Selesai tayangan video, guru bersoal Nilai : Mendengar
jawab dengan murid mengenai kisah arahan, tekun dan
yang ditayangkan. yakin diri.
BSPP : video.

Kad huruf suku kata 1. Guru menunjukkan kad huruf suku kata Teknik : Latih tubi
di hadapan.
Contoh huruf suku kata : 2. Murid menyebut dan mengeja huruf Nilai : Mendengar
suku kata yang ditunjukkan oleh guru arahan, tekun dan
secara beramai-ramai. yakin diri.
3. Guru memaparkan power point kepada

Langkah 2 murid-murid. BSPP : kad huruf

(15 minit) 4. Murid diminta menjalankan aktiviti vokal dan power


a) kura-kura menjawab soalah permainan bahasa point.
yang terdapat di dalam power point
tersebut.

b) kasut
c) helang

d) burung

e) taman

Latihan permainan bahasa


(lampiran 1)
Langkah 3
(20 minit) Lembaran kerja Guru mengedarkan lembaran kerja kepada Teknik : Latih tubi
murid.
Nilai : Mendengar
arahan, yakin diri,
Lembaran kerja 1 : Lembaran kerja 1 : tekun dan kasih-
Menjawab soalan betul atau salah Murid mendengar soalan yang dibaca dan sayang.
(lampiran 1) menjawab soalan dengan memilih jawapan
betul atau salah. BSPP : lembaran
kerja, token.

Lembaran kerja 2 : Lembaran kerja 2 :


Menyuaikan suku kata dengan gambar Suaikan suku kata dengan gambar yang
sesuai dan tulis jawapan di dalam kotak
dan menulis suku kata.
yang telah disediakan.
(lampiran 2)
Lembaran kerja 3 :
Lembaran kerja 3 : Warnakan gambar dan perkataan di bawah.
Mewarna, menggunting dan menampal
Guru memberi token kepada murid yang
huruf suku kata.
telah menyiapkan latihan dengan kemas
(Lampiran 3)
dan cantik.

Penutup
(5 minit) Tayangan klip video. 1. Guru menayangkan klip video ‘Anak Teknik : Soal jawab.
Tajuk : Anak Rusa Nani Rusa Nani’.
2. Murid diminta menyanyi bersama guru Nilai : Mendengar
sambil membuat gerakan. arahan, tekun dan
3. Guru menerapkan nilai murni yang yakin diri.
terdapat dalam video dan cerita ‘Kura-
kura Ingin Terbang.’ BSPP : klip video.

DISEDIAKAN OLEH :

NUR SHAMIMI BINTI JAMUDIN

PISMP AMBILAN JAN 2011 (UNIT J2)

IPG KAMPUS IPOH.
