Anda di halaman 1dari 4

RANCANGAN PENGAJARAN HARIAN BAHASA MALAYU TAHUN 1

Mata Pelajaran : Bahasa Melayu

Kelas : 1 Bijak

Tarikh : 4 September 2018

Hari : Selasa

Masa : 8.45 pagi -9.45 pagi (60 minit)

Bilangan Murid : 11 orang

Kumpulan A Kehadiran
Muhammad Khairol Rizwan Shah
Muhammad Noramin Hisyam bin Ahmad Qasim
Muhammad Adam Haikal bin Zayawi
Nurul Asyikin binti Dasuki

Kumpulan B Kehadiran
Hazim Zulhilmi bin Mohamed Zaidi
Muhamad Aiman Izani bin Arisham
Muhammad Abid Ajwad bin Mohd Ali
Muhammad Aliff Aiman bin Mohd Noor
Sharifah Alia Wardah binti Syed Zainal Abidin
Siti Nur Amalin Aishah binti A.Kader
Khairi

Tajuk/Tema : Kemahiran Membaca

Tunjang Utama : Membaca

Standard Kandungan : 4.2 Membunyikan suku kata

Standard Pembelajaran : 2.1 Membunyikan suku kata KV

Pengetahuan Sedia Ada : Murid sudah mengenal huruf a,e,i,o,u


Hasil Pembelajaran :

Di akhir pembelajaran dan pengajaran murid dapat :

Kumpulan A (Aras tinggi)


1. Membunyikan 3 daripada 4 suku kata KV dengan sebutan yang betul.

Kumpulan B (Aras rendah)


1. Membunyikan 2 daripada 3 suku kata KV dengan sebutan yang betul.

Tunjang Lain Yang Disepadukan : Komunikasi

Elemen Merentas Kurikulum : Fizikal dan Estetika

Unsur Terapi : Sentuhan, seni, pertuturan dan pergerakan

Penerapan nilai : Semangat inkuiri, rajin, kerjasama, kesungguhan,


Berani, mendengar arahan dan berdikari.

Kemahiran Berfikir (KBKK) : Memerhati, menganalisis dan menjana idea

BBM/Resos : Kad gambar huruf, batang aiskrim, kertas mahjong,

Kolaj dan suku kata KV

Aktiviti Pengajaran &


Langkah Isi Kandungan Catatan
Pembelajaran
Set induksi Cari benda 1. Guru telah menampal beberapa Teknik :
(5 minit) tersembunyi keping kad gambar huruf di - Bermain
sekitar kelas.
Terapi :
2. Murid diberi batang aiskrim iaitu - Bermain
warna merah dan kuning.
Nilai:
3. Murid dikehendaki untuk - Semangat inkuiri
mencari kad gambar huruf yang - Kerjasama
mempunyai warna sama
dengan batang aiskrim mereka.
KBKK: Memerhati
4. Murid diminta untuk meneka
kad gambar huruf yang Resos :
dijumpai oleh mereka.
- Kad gambar huruf
- Batang aiskrim
5. Guru menerangkan dan
mengaitkan aktiviti yang
dilakukan dengan
pembelajaran hari ini.
Langkah 1 Pengenalan kepada Teknik :
(15 minit) suku kata KV dengan 1. Murid ditunjukkan dengan kad - Pandang sebut
menggunakan kertas gambar huruf beserta suku kata
mahjong kv. Terapi :
- Pertuturan
Suku kata kv : 2. Guru membunyikan suku kata
1. Ba kv berdasarkan pada kertas Nilai:
2. Bi mahjong yang ditulis. - Semangat
3. Be
4. Bo Resos :
5. Bu
3. Murid mendengar dan mengikut - Kertas mahjong
guru membunyikan suku kata
yang ditunjukkan oleh guru.

Langkah 2 Aktiviti pengukuhan Guru membahagikan murid kepada Terapi :


(15 minit) 2 kumpulan : - Pergerakan motor
halus
Kumpulan 1:
- Latih tubi
1. Guru mengedarkan lembaran
kerja kepada murid.
KBKK: Menjana idea
2. Guru membimbing murid dan
membaca arahan kepada Nilai:
murid. - Mendengar arahan
- Rajin
3. Murid diminta untuk
menyiapkan kerja yang
diberikan.
Langkah 3 Aktiviti seni kolaj 1. Guru akan menunjukkan Teknik
(20 minit) contoh cara dan hasil kerja - Latihan
yang telah siap kepada murid.
Terapi :
2. Murid diedarkan lembaran
kerja. - Seni
- Sentuhan
3. Murid dibekalkan dengan
bahan membuat seni kolaj Nilai:
seperti kertas warna dan gam. - Kreatif
- Kesungguhan
4. Murid dikehendaki membuat
seni kolaj di setiap suku kata Resos :
KV. - Hasil kerja kolaj
- Suku kata KV
5. Hasil kerja setiap murid akan
ditonjolkan di hadapan kelas.

6. Setelah siap, setiap murid


diminta untuk menyebut dan
membunyikan suku kata di
hadapan kelas.
7. Guru membimbing murid
semasa melakukan aktiviti
seni kolaj ini.

Penutup Soal jawab 1. Murid diuji oleh guru dengan Teknik


(5 minit) memanggil murid untuk - Soal jawab
menyebut dan membunyikan - Komunikasi
suku kata KV yang ditunjukkan
oleh guru. Nilai:
- Berani
2. Murid yang berjaya menyebut - Kesungguhan
dan membunyikan suku kata
dengan betul akan diberikan Resos :
token sebagai peneguhan - Suku kata KV
positif. - Token

3. Guru menyimpulkan
pembelajaran hari ini.

Refleksi :

Proses pengajaran dan pembelajaran tidak dapat dijalankan pada hari ini kerana semua
murid terlibat dengan latihan sambutan hari kemerdekaan. Pada hari khamis kelas
berikutnya tidak dapat dijalankan juga kerana Pendidikan Khas mengadakan mesyuarat
bersama ibu bapa murid. Oleh itu, rancangan pengajaran ini akan dibawa pada hari selasa
minggu hadapan.
