Anda di halaman 1dari 3

RANCANGAN PENGAJARAN HARIAN KSSR

PENDIDIKAN MORAL
TAHUN 5

1. Mata Pelajaran : Pendidikan Moral

2. Tahun : 5 Pintar

3. Tarikh/ Masa : 8 Oktober 2018 (11.10 – 12.10 tengah hari)

4. Bilangan Murid : 7 orang

5. Tema : Saya dan Masyarakat

6. Tajuk : Rajin berusaha masyarakat maju

7. Standard Kandungan : 13.1 Kesederhanaan bersikap tidak keterlaluan


dalam membuat pertimbangan dan tindakan
tanpa mengabaikan diri dan orang lain.

8. Standard Pembelajaran : 13.1.1 Menghuraikan cara bersederhana dalam

hidup bermasyarakat

13.1.3 Menjelaskan perasaan bersikap

sederhana dalam hidup bermasyarakat

9. Objektif Pembelajaran:
Pada akhir pembelajaran murid dapat;
i. Menghuraikan sekurang-kurangnya empat cara bersederhana dalam hidup
bermasyarakat.
ii. Menjelaskan sekurang-kurangnya tiga perasaan bersikap bersederhana
dalam hidup bermasyarakat.

10. Pendekatan:
i. Penjelasan Nilai
ii. Pemupukan Nilai

11. EMK:
i. Kreativiti: Menjana idea dan menghubung kait
ii. Pembelajaran kontekstual
12. Bahan Bantu Belajar:

1. Video bersederhana apabila berbelanja


2. Pantun ‘Mari amalkan sikap bersederhana”
3. Lembaran kerja
4. Sampul surat beracun
5. Lirik lagu bersederhana
6. Muzik minus one Oh Wau Bulan

13. Aktiviti Pembelajaran:

Langkah/ Isi Pelajaran Aktiviti Pembelajaran Catatan


Masa
1. Guru menayangkan satu Kemahiran Utama:
Set Induksi Tontonan video video kepada pelajar. - Analisis
(5 minit) 2. Pelajar diarahkan untuk - Imaginasi
Contoh soalan: menonton dan meneliti
1.Apa yang awak video tersebut dengan BBM:
Nampak dalam baik. - Video
video? 3. Pelajar disoal mengenai - Pembesar
2.Adakah video yang telah suara
perbuatan tersebut ditayangkan.
bagus? 4. Guru memperkenalkan
topik yang ingin dipelajari.

Bacaan pantun 1. Guru memaparkan pantun Kemahiran Utama:


Langkah 1
“Mari amalkan “Mari amalkan sikap
(15 minit) sikap - Sintesis idea
bersederhana kepada
bersederhana” - Imaginasi
pelajar.
2. Pelajar diarahkan untuk
BBM:
membaca pantun dengan
bimbingan guru. - Pantun
3. Guru bersoal jawab
bersama pelajar.mengenai
setiap rangkap pantun
4. Guru menerangkan cara
bersederhana

Menghuraikan 1. Pelajar diberikan satu Kemahiran Utama:


Langkah 2
cara lembaran kerja oleh guru. - Menjawab
(20 minit) bersederhana
2. Guru menerangkan dan soalan.
dalam kehidupan - Menyatakan
masyarakat memberi contoh tentang
perasaan.
tugasan.
3. Pelajar dibimbing oleh
guru untuk menyiapkan BBM:
tugasan tersebut. - Lembaran
kerja
4. Guru menyemak dan
berbincang jawapan yang
telah disiapkan.

Langkah 3 Sampul surat 1. Guru menerangkan aktiviti Kemahiran Utama:


(15 minit) beracun yang akan dijalankan - Imaginasi
kepada pelajar.
2. Pelajar diarahkan untuk
BBM:
memilih dan membuka
- Sampul surat
sampul surat. beracun
3. Pelajar diarahkan
membaca surat yang
terdapat didalam sampul
dan membalas surat
tersebut.
4. Pelajar diarahkan untuk
menjelaskan perasaan
bersikap bersederhana
berdasarkan isi
kandungan dalam sampul
surat.
5. Guru berbincang hasil
kerja pelajar bersama-
sama

Penutup Nyanyian lagu 1. Guru mengedarkan lirik Kemahiran Utama:


(5 minit) “Kesederhanaan” lagu bersederhana - Membuat
kepada pelajar. refleksi
2. Guru memasang muzik - Merumus
lagu yang akan
dinyanyikan bersama BBM
pelajar. - Lirik lagu
3. Pelajar menyanyikan lagu
“bersederhana” bersama
guru.
4. Guru merumuskan tajuk
yang telah diajar bersama
pelajar.
