Anda di halaman 1dari 5

RANCANGAN PENGAJARAN HARIAN

SEJARAH TAHUN 5 UPM

MATA PELAJARAN Sejarah

KELAS 5 UPM

TAJUK 3 : YANG DI-PERTUAN AGONG


TAJUK UNIT 7: Yang Di-Pertuan Agong Payung Negara.
(Kaedah pemilihan Yang Di-Pertuan Agong)

TARIKH 30 Ogos 2018

MASA 9.00 – 10.00 pagi (60 minit)

BIL.MURID 31 Orang

STANDARD KANDUNGAN:

FOKUS 8. Institusi Yang di-Pertuan Agong

STANDARD PEMBELAJARAN

8.1.1 Menyatakan Yang di-Pertuan Agong sebagai institusi ketua


negara Malaysia.
8.1.2 Menyatakan cara pelantikan Yang di-Pertuan Agong.

K 8.1.6 Menjelaskan keunikan institusi Yang Di-Pertuan Agong dalam


sistem pemerintahan di Malaysia.

OBJEKTIF Pada akhir pengajaran dan pembelajaran, murid akan dapat;


PEMBELAJARAN
i. Menyatakan Yang di-Pertuan Agong sebagai institusi ketua negara
Malaysia secara lisan dengan baik.
ii. Menyatakan sekurang-kurangnya 2 cara pelantikan Yang di-Pertuan
Agong.

1. Set induksi iaitu hafal dan sampaikan.


2. Penerangan ringkas oleh guru berdasarkan tajuk yang ingin dipelajari.
3. Kerja Kumpulan iaitu travelling file iaitu melengkapkan Peta I-Think (Peta
AKTIVITI
Alir).
4. Pelaksanaan lembaran kerja.
5. Rumusan keseluruhan.

EMK STRATEGI PdP :


 Pembelajaran koperatif
 Aktiviti ’travelling file’
 Strategi berpusatkan murid.

KPS :

 Menjana idea
 Menghubungkaitkan
 Mengingat semula
 Merumus
 Penghargaan kepada murid.
 Semangat inkuiri

Nilai Murni :

 Kerjasama
 Bertanggungjawab
 Mendengar arahan

KBAT :
 Peta I-Think (Peta Alir)

BBM/ABM :

 Fail
 Kertas A4
BAHAN BANTU  Alat tulis
MENGAJAR  Buku teks
 Wisel
 Lembaran Kerja
 Pen marker
LANGKAH-LANGKAH PELAKSANAAN AKTIVITI

LANGKAH/MASA AKTIVITI CATATAN

1) Guru memastikan murid bersedia untuk BBM :


belajar.
 Maklumat tentang
2) Guru membisikkan perkataan Yang Di-Pertuan tajuk yang dipelajari.
Set Induksi Agong kepada dua orang murid.
KPS :
(5 minit) 3) Murid tersebut akan menyampaikan maklumat
tersebut kepada rakan sekelas yang lain.  Menjana idea
 Menghubungkaitkan
4) Murid yang terakhir menerima maklumat  Kemahiran
tersebut diminta tampil ke hadapan dan mengingat.
 Semangat inkuiri
menyatakan maklumat tersebut di hadapan
kelas.
5) Guru akan mengaitkan jawapan murid dengan
isi pelajaran pada hari ini.

STRATEGI PDP :
Langkah 1
1) Guru akan menerangkan secara ringkas tajuk
(5 minit)  Strategi berpusatkan
yang akan dipelajari pada hari ini. murid.
2) Guru akan bersoal jawab dengan murid.
DK :
Contoh soalan:
 Perkongsian sejarah
1. Siapakah Yang di-Pertuan Agong?
KPS :
2. Siapakah yang melantik Yang di-Pertuan Agong?
 Elemen asas
3. Apakah maksud Majlis Raja-raja Melayu? Sejarah
 Susunan masa
4. Mengapakah pelantikan Yang di-Pertuan agong
dianggap unik? BBM :

 Buku Teks
 Pen Marker
 Soalan KBAT
STRATEGI PDP :
1) Guru akan membahagikan murid kepada 6
kumpulan.  Pembelajaran
koperatif
2) Setiap kumpulan diberikan fail yang berisi
Peta I-Think (Peta Alir).  Travelling File

Langkah 2 3) Perbincangan antara kumpulan mengenai


(25 minit) tugasan yang diberikan oleh guru. KBAT :

4) Setiap kumpulan perlu mengisi salah satu  Peta I-Think


kotak dalam Peta Alir tersebut (Peta Alir)
5) Guru akan memantau dan membimbing
murid dalam menyiapkan tugasan yang NILAI MURNI :
diberikan.  Kerjasama,
6) Guru akan membunyikan wisel menandakan  Bertanggungjawab
setiap kumpulan perlu menukarkan fail  Mendengar arahan
tersebut kepada kumpulan yang lain.  Patriotisme
7) Setelah selesai, wakil setiap kumpulan akan
menerangkan satu jawapan daripada peta I-
DK :
Think ( Peta Alir) yang telah dilaksanakan.
 Perkongsian
Sejarah

KPS :

 Kemahiran kreatif
dan inovatif.

BBM :

 Fail
 Buku teks
 Alat tulis
 Pen marker.
 Kertas A4
 Wisel
BBM :
1) Guru memberikan lembaran kerja kepada
Langkah 3  Lembaran kerja
setiap murid.
(20 minit )  Alat tulis
2) Perbincangan jawapan lembaran kerja di
KPS
dalam kelas.
 Kemahiran berfikir
 Kemahiran
mengingat

1) Murid diminta menyatakan apa yang dipelajari KPS :


Penutup (5 minit) pada hari ini.  Mengingat semula
 Merumus
2) Guru akan merumuskan secara keseluruhan  Penghargaan
pelajaran pada hari ini. kepada murid.
3) Guru memberi pujian kepada murid kerana
berjaya mengikuti pembelajaran pada hari ini.
