Anda di halaman 1dari 2

RANCANGAN PENGAJARAN HARIAN

KELAS /
MATA PELAJARAN BAHASA MELAYU 3dan 5 /3
BIL MURID

TARIKH / HARI /
04.01.2019 Jumaat 1 MASA 0750-0850
MINGGU

KUMPULAN 1 KUMPULAN 2

KEKELUARGAAN
TEMA / TAJUK KEKELUARGAAN

UNIT 1.KELUARGA CERGAS (Suria pagi) 1.KELUARGA CERGAS(Suria pagi)

KEMAHIRAN
Vokal Berganding Perkataan KVKV
PEMULIHAN

Konstruk8 – Keupayaan membaca dan menulisperkataan Konstruk 3– Keupayaan membacadan menulis perkataan
KONSTRUK LINUS mengandungi suku kata terbuka.
mengandungi vocal berganding.

STANDARD
BRIDGING
PEMBELAJARAN 1.1.1 (i) Mendengar dan menyebut ayat tunggal.
(FOKUS DSKP)
Pada akhirPdP, murid berupaya: Pada akhirPdP, murid berupaya:

OBJEKTIF 1. Mengecam dan memahami ayat 2. Mengecam dan memahami ayat tunggal daripada
PEMBELAJARAN tunggaldaripadabahan yang dipelajari dengan bahan yang dipelajari denganbetul.
betul.

SET INDUKSI ( 5 minit )


Guru menayangkandanmemperdengarkanlagukanak-kanakselamatpagiolehEzaidarisumber U-Tube di
skrinputih.https://youtu.be/133IdoUuHKcGurudanmuridmenyanyibersama-sama

LANGKAH 1 (10 minit)


AKTIVITI
1. Guru menayangkan lukisan ‘suriapagi’ kepadamurid-murid. (sumber: bukuteksjilid 1mukasurat 2-3)
PEMBELAJARAN DAN 2. Guru membimbing muridmembaca dialog bergambardalamlukisan ‘suriapagi’ menerusibukuteksmasing-masing.
PEMUDAHCARAAN 3. Muridmengejadanmembacaperkataan(sekeluarga, beriadah, suria, bertuah, menguatkan) padakad-kadperkataan
(PdPc) yang disediakan.(kumpulan 1)
4. Murid mengejadan membaca perkataan (pa-gi, sa-ya, pa-da, ki-ta, ju-ga)pada kad-kad perkataan yang disediakan
dengan bimbingan guru.(kumpulan 2)
5. Murid diminta melakonkan watak-watakdalam dialog lukisan ‘suriapagi’. (KBAT)

LANGKAH 2 (15 minit) LANGKAH 2 (15 minit)


1. Murid membina perkataan(sekeluarga, beriadah,
suria, bertuah, menguatkan) 1. Murid dedarkankad-kadsuku kata KV.
2. Murid diedarkan kad-kadhurufvokaldankadsuku 2. Guru meminta muridmenyusunkad-kadsuku kata
kata KV tersebut dalam petaaliruntuk
KV/KVKK/KVKdandimintauntukmelengkapkanperk membentukperkataan-perkataanpagi, saya, pada,
ataan yang disusundalampetaAlir. kita, dan juga.
3. Murid diminta membaca semulaperkataan yang 3. Murid diminta mengeja dan membaca
dibentuk dalam petaAlir tersebut dalam perkataanyang telah
ayattunggalnya.(Rujukbukuteks). dipelajaridalamayattunggalnyaberdasarkanlukisan
‘suriapagi’dengan bimbingan guru.
Bahan: (BBM i-think IQfreshvia)

Bahan: (BBM i-think IQfreshvia) i-think


LANGKAH 3 (15 minit) LANGKAH 3 (15 minit)
Muridmelengkapkanayattunggaldenganmenulis
perkataanpadatempatkosong. 1. Murid berada di sudut komputer riba
BRIDGING 2. Guru memberikan penerangantentang tugasan
Muridmenuturkansemulaayattunggal di murid.
(FOKUS DSKP) atasdenganbantuanlukisan ‘suriapagi’. 3. Murid diminta melengkapkan suku kata
KVtertinggaldalam perkataan-perkataan KVKV
berdasarkan gambar‘suriapagi’ dengan bimbingan
guru.
4. Murid diminta mengeja dan menyebut perkataan
LANGKAH 4 (10 minit) LANGKAH 4 (10 minit)

1. Melantikketuauntukmelaksanakan 1. Melantik ketua untuk melaksanakan aktiviti kerusi


aktivitikerusipanas (hot seat) panas (hot seat)
2. Ketua duduk di kerusi yang telahdisediakan. 2. Ketua duduk di kerusi yang telah disediakan.
3. Rakan lain dudukbersila di hadapanketua. 3. Rakan lain dudukbersila di hadapanketua.
4. Rakan rakan dimintauntuk menyoal ketua 4. Rakan-rakan dimintauntuk menyoal ketua
berdasarkanceritanya mengenai lukisan ‘suriapagi’ berdasarkan situasi yang telah dipaparkan.
yang telah dipaparkan. Contoh soalan:
Contohsoalan: Bagaimana mengeja perkataan pagi, saya, pada,
Adakah kitapatut bersenam pada waktupagi dalam kita, dan juga(menunjuksuku kata KV satu-satu)
situasi gambar inii? 5. Murid menyebut perkataan KVKV yang telah
Guru dan murid membuatrumusan terhadapaktiviti dipelajari.
yang dilaksanakan Guru dan muridmembuatrumusanterhadapaktiviti
yang dilaksanakan
PAK
21
PENUTUP (5 minit)

Guru memintamuridmenyenarainilai-nilai yang terdapatlukisan ‘suriapagi’.(KBAT)


ContohSoalan:
1. Apakahperkataan yang telahandapelajaripadahariini?
2. Apakahaktiviti yang kamusukalakukan di waktupagi?
Kerjarumah: BukuAktivitiJilid 1 (m/s 1)

BAHAN BANTU Lagu, kadgambar, kadperkataan,


video, LCD, komputerriba, ELEMEN MERENTAS
Matematik
BELAJAR (BBB) lembarankerjacikguFeli, BBM KURIKULUM (EMK)
ithinkIQfreshvia
NILAI :KasihSayang

PENGISIAN ILMU : Pendidikan Moral


KBAT
PetaAlir KURIKULUM KAEDAH / TEKNIK
:DIDIK HIBUR/
PENYOALAN

REFLEKSI / IMPAK P&P ditangguhkankerana:


____/____ muridmencapaiobjektif  Mesyuarat / Kursus
____/____ muridbelummencapaiobjektif  Program Sekolah
 Guru Pengiring
________________________________________________________________________  AktivitiLuar
________________________________________________________________________  CutiRehat / CutiSakit
Tindakansusulanuntukmengatasimasalahmurid :-  CutiPeristiwa / Cuti Am
 CutiBencana / CutiKhas
____________________________________________________________________________
