Unduh sebagai doc, pdf, atau txt
Unduh sebagai doc, pdf, atau txt
Anda di halaman 1dari 8

RPH FEBRUARI 2016

MINGGU: 5 HARI: ISNIN TARIKH: 1 FEBRUARI 2016

Masa/Kelas/Mata Pelajaran 08.05-9.15 / 5 Gigih/ Sains

Tajuk Pemeliharaan dan pemuliharaan alam sekitar

Objektif Menganalisa keseimbangan alam semulajadi

Kriteria Kejayaan Murid Berjaya sekiranya berupaya


1. Memerihalkan maksud keseimbangan alam,
2. Menyatakan kitar semulajadi yang membantu dalam mengekalkan keseimbangan alam,
3. Menerangkan bagaimana kitar semulajadi dapat membantu dalam mengekalkan
keseimbangan alam,
4. Menerangkan bagaimana siratan makanan dapat membantu dalam mengekalkan
keseimbangan alam.

Set Induksi Membincangkan tentang isu alam sekitar yang sering berlaku sejak akhir akhir ini.

Aktiviti 1. Melawat taman dan menjalankan aktiviti-aktiviti berikut:


(a) menyenaraikan organisma (b) melukis siratan makanan,
(c) membincangkan peranan siratan makanan dalam mengekalkan keseimbangan alam

KBAT / Skil Pembelajaran / i-THINK Menggunakan Peta buih

BBM Buku Teks, Slaid, Gambar

Refleksi

Masa/Kelas/Mata Pelajaran 10.45-11.55/5 Amanah/ Biologi

Tajuk Pengangkutan dalam tumbuhan

Objektif Mensintesis konsep pengangkutan bahan di dalam tumbuhan

Kriteria Kejayaan Murid Berjaya sekiranya berupaya


1. Menerangkan peranan tekanan akar, dalam pergerakan air pada tumbuhan.
2. Menerangkan peranan tindakan kapilari dalam pergerakan air pada tumbuhan.
3. Mengkonsepsikan mekanisme pengangkutan dalam tumbuhan

Set Induksi Mencetus idea bagi menerangkan bagaimana air dapat bergerak dari akar ke daun bagi
pokok setinggi 20 meter.

Aktiviti 1. Membincang dan melukis peta konsep tentang pergerakan molekul air dalam tumbuhan
yang melibatkan perkara berikut: osmosis, tarikan transpirasi, tindakan kapilari, pembukaan
dan penutupan stomata serta tekanan akar.

KBAT / Skil Pembelajaran / i-THINK Menjawab soalan KBAT

BBM Buku Teks, Rujukan dan Bahan Bergambar

Refleksi

Guru Besar / Penolong Kanan / Penolong Kanan Petang: ……………………………


RPH JANUARI 2016

MINGGU: 5 HARI: Selasa TARIKH: 2 FEBRUARI 2016

Masa/Kelas/Mata Pelajaran 08.05-9.15 / 5 Bakti / Biologi

Tajuk Pengangkutan dalam tumbuhan

Objektif Mensintesis konsep pengangkutan bahan di dalam tumbuhan

Kriteria Kejayaan Murid Berjaya sekiranya berupaya


1. Menerangkan peranan tekanan akar dalam pergerakan air pada tumbuhan.
2. Menerangkan peranan tindakan kapilari dalam pergerakan air pada tumbuhan.
3. Mengkonsepsikan mekanisme pengangkutan dalam tumbuhan

Set Induksi Mencetus idea bagi menerangkan bagaimana air dapat bergerak dari akar ke daun bagi
pokok setinggi 20 meter.

Aktiviti 1. Membincang dan melukis peta konsep tentang pergerakan molekul air dalam tumbuhan
yang melibatkan perkara berikut: osmosis, tarikan transpirasi, tindakan kapilari, pembukaan
dan penutupan stomata serta tekanan akar.

KBAT / Skil Pembelajaran / i- Menjawab soalan KBAT


THINK

BBM Buku Teks, Rujukan dan Bahan Bergambar

Refleksi

Masa/Kelas/Mata Pelajaran 10.45-11.55/5 Amanah/Biologi

Tajuk Pengangkutan dalam tumbuhan(ulangkaji)

Objektif Mensintesis konsep pengangkutan bahan di dalam tumbuhan

Kriteria Kejayaan Murid Berjaya sekiranya berupaya


1. Menerangkan peranan tekanan akar dalam pergerakan air pada tumbuhan.
2. Menerangkan peranan tindakan kapilari dalam pergerakan air pada tumbuhan.
3. Mengkonsepsikan mekanisme pengangkutan dalam tumbuhan

Set Induksi Mencetus idea bagi menerangkan bagaimana air dapat bergerak dari akar ke daun bagi
pokok setinggi 20 meter.

Aktiviti 1. Membincang dan melukis peta konsep tentang pergerakan molekul air dalam tumbuhan
yang melibatkan perkara berikut: osmosis, tarikan transpirasi, tindakan kapilari, pembukaan
dan penutupan stomata serta tekanan akar.

KBAT / Skil Pembelajaran / i-THINK Menjawab soalan KBAT

BBM Buku Teks, Rujukan dan Bahan Bergambar

Refleksi

Guru Besar / Penolong Kanan / Penolong Kanan Petang: …………………………………………


RPH JANUARI 2016

MINGGU: 05 HARI: RABU TARIKH: 3 FEBRUARI 2016

Masa/Kelas/Mata Pelajaran 9.15-9.50 / 4 Fasih / Sains

Tajuk Keturunan dan variasi

Objektif Memahami penentuan seks anak dan kejadian kembar pada manusia.

Kriteria Kejayaan Murid Berjaya sekiranya berupaya


1. Menerangkan maksud kromosom seks,
2. Menerangkan mekanisme penentuan seks anak,
3. Menerangkan kejadian kembar seiras dan kembar tak seiras,
4. Membanding dan membezakan kembar seiras dengan kembar tak seiras,
5. Menerangkan mengenai kembar siam.

Set Induksi Menceritakan pengalaman hidup cikgu(diri sendiri) tentang ketidakesimbangan hormon

Aktiviti 1. Menjalankan aktiviti padankan dan teka teki untuk menyenaraikan hormon dan
fungsinya.secara berkumpulan,

KBAT / Skil Pembelajaran / i-THINK Menjawab soalan KBAT

BBM Buku Teks, Rujukan dan Bahan Bergambar

Refleksi

Masa/Kelas/Mata Pelajaran 10.45-11.55/ 5 Gigih/ Sains

Tajuk Pemeliharaan dan pemuliharaan alam sekitar

Objektif Menganalisa keseimbangan alam semulajadi

Kriteria Kejayaan Murid Berjaya sekiranya berupaya


1. Menerangkan bagaimana siratan makanan dapat membantu dalam mengekalkan
keseimbangan alam,
2. Menerangkan dengan contoh kesan bencana alam terhadap keseimbangan alam,
3. Mencadangkan cara-cara untuk mengekalkan keseimbangan alam.

Set Induksi Membincangkan tentang bencana alam.

Aktiviti Membentangkan dan membincangkan tentang perkara yang berikut :


(a) kesan bencana alam terhadap keseimbangan alam, (b) cara mengekalkan keseimbangan
alam.

KBAT / Skil Pembelajaran / i-THINK Menjawab soalan KBAT

BBM Buku Teks, Rujukan dan Bahan Bergambar

Refleksi

Guru Besar / Penolong Kanan / Penolong Kanan Petang: …………………………………………


RPH JANUARI 2016

MINGGU: 05 HARI: RABU TARIKH: 3 FEBRUARI 2016

Masa/Kelas/Mata Pelajaran 11.55-1.05 / 5 Efisien / Sains

Tajuk Pemeliharaan dan pemuliharaan alam sekitar

Objektif Menganalisa keseimbangan alam semulajadi

Kriteria Kejayaan Murid Berjaya sekiranya berupaya


1. Memerihalkan maksud keseimbangan alam,
2. Menyatakan kitar semulajadi yang membantu dalam mengekalkan keseimbangan alam,
3. Menerangkan bagaimana kitar semulajadi dapat membantu dalam mengekalkan
keseimbangan alam,
4. Menerangkan bagaimana siratan makanan dapat membantu dalam mengekalkan
keseimbangan alam.

Set Induksi Membincangkan tentang isu alam sekitar yang sering berlaku sejak akhir akhir ini.

Aktiviti 1. Melawat taman dan menjalankan aktiviti-aktiviti berikut:


(a) menyenaraikan organisma (b) melukis siratan makanan,
(c) membincangkan peranan siratan makanan dalam mengekalkan keseimbangan alam

KBAT / Skil Pembelajaran / i- Menggunakan Peta buih


THINK

BBM Buku Teks, Slaid, Gambar

Refleksi

Guru Besar / Penolong Kanan / Penolong Kanan Petang: …………………………………………


RPH JANUARI 2016

MINGGU: 05 HARI: KHAMIS TARIKH: 4 FEBRUARI 2016

Masa/Kelas/Mata Pelajaran 7.30-8.40/ 4 Fasih / Sains

Tajuk Keturunan dan variasi

Objektif Memahami proses pembahagian sel(latihan ulangkaji)

Kriteria Kejayaan Murid Berjaya sekiranya berupaya


1. Menyatakan maksud gen, asid deoksiribonukleik (DNA) dan kromosom,
2. Memerihalkan hubungkait antara gen, DNA dan kromosom,
3. Menyatakan maksud mitosis,
4. Memerihalkan proses mitosis,

Set Induksi Soal jawab tentang penyembuhan luka dan bagaimana manusia mengekalkan bilangan
kromosom dalam setiap kali kelahiran.

Aktiviti 1. Menonton tayangan video, simulasi komputer

KBAT / Skil Pembelajaran / i-THINK Menjawab soalan KBAT

BBM Buku Teks, Rujukan dan Bahan Bergambar

Refleksi

Masa/Kelas/Mata Pelajaran 10.45-11.20/ 5 Efisien / Sains

Tajuk Pemeliharaan dan pemuliharaan alam sekitar

Objektif Menganalisa keseimbangan alam semulajadi

Kriteria Kejayaan Murid Berjaya sekiranya berupaya


1. Menerangkan bagaimana siratan makanan dapat membantu dalam mengekalkan
keseimbangan alam,
2. Menerangkan dengan contoh kesan bencana alam terhadap keseimbangan alam,
3. Mencadangkan cara-cara untuk mengekalkan keseimbangan alam.

Set Induksi Membincangkan tentang bencana alam.

Aktiviti Membentangkan dan membincangkan tentang perkara yang berikut :


(a) kesan bencana alam terhadap keseimbangan alam, (b) cara mengekalkan keseimbangan
alam.

KBAT / Skil Pembelajaran / i-THINK Menjawab soalan KBAT

BBM Buku Teks, Rujukan dan Bahan Bergambar

Refleksi

Guru Besar / Penolong Kanan / Penolong Kanan Petang: …………………………………………

RPH JANUARI 2016


MINGGU: 05 HARI: KHAMIS TARIKH: 4 FEBRUARI 2016

Masa/Kelas/Mata Pelajaran 11.55-1.05 / 5 Bakti / Biologi

Tajuk Pengangkutan dalam tumbuhan(ulangkaji)

Objektif Mensintesis konsep pengangkutan bahan di dalam tumbuhan

Kriteria Kejayaan Murid Berjaya sekiranya berupaya


1. Menerangkan peranan tekanan akar dalam pergerakan air pada tumbuhan.
2. Menerangkan peranan tindakan kapilari dalam pergerakan air pada tumbuhan.
3. Mengkonsepsikan mekanisme pengangkutan dalam tumbuhan

Set Induksi Mencetus idea bagi menerangkan bagaimana air dapat bergerak dari akar ke daun bagi
pokok setinggi 20 meter.

Aktiviti 1. Membincang dan melukis peta konsep tentang pergerakan molekul air dalam tumbuhan
yang melibatkan perkara berikut: osmosis, tarikan transpirasi, tindakan kapilari, pembukaan
dan penutupan stomata serta tekanan akar.

KBAT / Skil Pembelajaran / i- Menjawab soalan KBAT


THINK

BBM Buku Teks, Rujukan dan Bahan Bergambar

Refleksi 20/25 pelajar menguasai objektif pembelajaran hari ini. 5 pelajar memerlukan bimbingan
tambahan.

Guru Besar / Penolong Kanan / Penolong Kanan Petang: …………………………………………


RPH JANUARI 2016

MINGGU: 05 HARI: JUMAAT TARIKH: 5 FEBRUARI 2016

Masa/Kelas/Mata Pelajaran 7.30-8.40/ 4 Fasih / Sains

Tajuk Keturunan dan variasi

Objektif Memahami mekanisme pewarisan sifat

Kriteria Kejayaan Murid Berjaya sekiranya berupaya


1. Mengilustrasi mekanisme pewarisan sifat menggunakan rajah skema,
2. Meramalkan nisbah genotip dan fenotip bagi kacukan monohibrid

Set Induksi Bercerita tentang sejarah kajian genetik.

Aktiviti Melakarkan gambarajah skema untuk menerangkan kacukan monohibrid dan


menggunakan Hukum Mendel untuk meramalkanperkara berikut:
(a) nisbah genotip bagi generasi F1 atau ’first filial’ dan generasi F2 atau ’second filial’
b) nisbah fenotip bagi generasi F1 atau ’first filial’ dan generasi F2

KBAT / Skil Pembelajaran / i- Peta buih berganda


THINK

BBM Buku Teks, Rujukan dan Bahan Bergambar

Refleksi

Masa/Kelas/Mata Pelajaran 9.15-10.25/ 5 Efisien/ Sains

Tajuk Pemeliharaan dan pemuliharaan alam sekitar(ulangkaji)

Objektif Menganalisa keseimbangan alam semulajadi

Kriteria Kejayaan Murid Berjaya sekiranya berupaya


1. Menerangkan bagaimana siratan makanan dapat membantu dalam mengekalkan
keseimbangan alam,
2. Menerangkan dengan contoh kesan bencana alam terhadap keseimbangan alam,
3. Mencadangkan cara-cara untuk mengekalkan keseimbangan alam.

Set Induksi Membincangkan tentang bencana alam.

Aktiviti Membentangkan dan membincangkan tentang perkara yang berikut :


(a) kesan bencana alam terhadap keseimbangan alam, (b) cara mengekalkan keseimbangan
alam.

KBAT / Skil Pembelajaran / i-THINK Menjawab soalan KBAT

BBM Buku Teks, Rujukan dan Bahan Bergambar

Refleksi

Guru Besar / Penolong Kanan / Penolong Kanan Petang: …………………………………………

RPH JANUARI 2016


MINGGU: 05 HARI: JUMAAT TARIKH: 22 JANUARI 2016

Masa/Kelas/Mata Pelajaran 11.55-12.30 / 5 Gigih / Sains

Tajuk Pemeliharaan dan pemuliharaan alam sekitar (ulangkaji)

Objektif Menganalisa keseimbangan alam semulajadi

Kriteria Kejayaan Murid Berjaya sekiranya berupaya


1. Memerihalkan maksud keseimbangan alam,
2. Menyatakan kitar semulajadi yang membantu dalam mengekalkan keseimbangan alam,
3. Menerangkan bagaimana kitar semulajadi dapat membantu dalam mengekalkan
keseimbangan alam,
4. Menerangkan bagaimana siratan makanan dapat membantu dalam mengekalkan
keseimbangan alam.

Set Induksi Membincangkan tentang isu alam sekitar yang sering berlaku sejak akhir akhir ini.

Aktiviti 1. Melawat taman dan menjalankan aktiviti-aktiviti berikut:


(a) menyenaraikan organisma (b) melukis siratan makanan,
(c) membincangkan peranan siratan makanan dalam mengekalkan keseimbangan alam

KBAT / Skil Pembelajaran / i- Menggunakan Peta buih


THINK

BBM Buku Teks, Slaid, Gambar

Refleksi

Guru Besar / Penolong Kanan / Penolong Kanan Petang: …………………………………………
