Anda di halaman 1dari 5

Rancangan Pengajaran Harian Sekolah Menengah (KSSM)

Nama : Siti Aisyah Abdullah


No Matrik : D20191070528
Tarikh : 11 September 2019

Kemahiran Bahasa Kemahiran Menulis

Tingkatan 2A4

Masa 90 minit (10.10 a.m – 11.40 a.m)


Penulisan Karangan Perbincangan :
Tema/ Tajuk Kesan – kesan negatif penyalahgunaan dadah.
3.4 : Menulis untuk menghasilkan perenggan dan karangan secara
Standard Kandungan terancang.
3.4.4 : Menulis karangan menggunakan ejaan yang betul dan bahasa yang
Standard tepat, indah serta menarik.
Pembelajaran
Objektif Pengajaran Pada akhir pembelajaran, murid boleh:
& Pembelajaran
i. membina sekurang-kurangnya satu perenggan yang lengkap
melalui aktiviti berkumpulan menggunakan ejaan yang betul,
bahasa yang tepat, indah serta menarik.
ii. menyenaraikan sekurang-kurangnya satu kesan negatif
penyalahgunaan dadah melalui aktiviti perbincangan kumpulan
dengan menggunakan ayat yang betul.

Elemen Merentas Ilmu : Kesihatan (Perubatan)


Kurikulum
Nilai : Kesedaran, Menjaga nama baik keluarga, Jangan mudah
terpengaruh dengan rakan, Menjauhi dadah, Rasional, Kerjasama, Jauhi
dadah dan Perangi dadah (tidak perlu terlalu banyak/ nilai mesti ada
diterapkan dlm pdpc dan bahan)

a) KBAT : Menganalisis dan Mengaplikasi


b) KBT : Kemahiran berfikir dan kemahiran berkomunikasi
c) PAK21 : Sumbang saran, Chain Line dan Gallery Walk
d) ABM/ BBM : Pecahan gambar (Puzzle), Lembaran peta minda, Kot
makmal, Replika jarum dadah dan pil dadah, Slaid Powerpoint,
Kertas berwarna, Tabung cabutan tajuk, Kertas sebak,Wisel, Kertas
kosong, Audio muzik, Kotak beracun dan Kuiz Powerpoint

Pengetahuan Sedia Ada Murid telah mempelajari teknik menghasilkan pemerengganan karangan
yang berkesan.
Model Pembelajaran Diskusi

Fasa/ Isi Kandungan Aktiviti Pengajaran dan Pembelajaran Catatan


(KBT/ Nilai/ KBAT/
Pentaksiran /Aktiviti
PA21/ ABM)

Set Induksi : 1. Murid dipastikan dalam keadaan yang ABM/BBM :


(5 minit) bersedia. Pecahan gambar
(Puzzle)
Kad Imbasan (Flash
2. Murid diberikan sekeping sampul surat yang
Guru menarik perhatian Card)
murid dengan pecahan berisi pecahan gambar (Puzzle).
gambar Puzzle tentang
penyalahgunaan dadah. 3. Murid perlu menyusun pecahan gambar KBT :
(Puzzle) atas Kad Imbasan (Flash Card) Kemahiran berfikir
yang disediakan oleh guru.

4. Murid mengangkat hasil pecahan gambar Nilai :


(Puzzle) yang dipasang. Kesedaran

5. Murid menjelaskan apa yang mereka fahami


Penilaian :
daripada pecahan gambar (Puzzle) tersebut. Aktiviti menyusun
Puzzle
6. Pengetahuan sedia ada murid dikaitkan
dengan topik pembelajaran pada hari ini.
Fasa 1 : 1. Pada fasa ini murid diterangkan fokus ABM/BBM :
Pemberitahuan pembelajaran pada hari ini dan topik Lembaran peta
(10 minit) pembelajaran. minda
Kot Makmal
Jenis dadah: 2. Murid diberikan lembaran peta minda. Replika Jarum
-Morfin dadah dan pil dadah.
-Heroin 3. Guru membawa situasi sebagai seorang Slaid Powerpoint
-Amfetamin pakar kesihatan yang menerangkan jenis- Kertas label jenis-
-Kokain jenis dadah dengan memakai kot makmal. jenis dadah
-Pil Ecstacy
-Gam 4. Murid juga disoal tentang dadah dengan KBT :
beberapa soalan. Kemahiran berfikir
Soalan :
1.Apakah itu dadah? 5. Murid ditunjukkan Replika jarum dadah dan
pil dadah yang bersaiz besar. Nilai :
2. Apakah kegunaan Kesedaran
dadah? 6. Murid bersoal jawab dan melabelkan jenis-
jenis dadah bersama guru.
3. Bagaimana dadah Penilaian :
digunakan? 7. Murid ditunjukkan gambar jenis-jenis dadah Soal jawab
oleh guru melalui slaid Powerpoint.
4. Mengapa ada yang
menyalahgunakan
dadah?

5.Apakah akta-akta
berkaitan dengan dadah?
Fasa 2 : ABM/BBM :
Eksplorasi 1. Murid dibahagikan kepada 6 kumpulan. Kertas berwarna
(12 minit) Tabung cabutan
2. Pembahagian kumpulan berdasarkan warna tajuk
Pembahagian kumpulan kertas yang diberikan.
berdasarkan jumlah
murid yang hadir pada 3. Murid bergerak ke dalam kumpulan masing- KBT :
hari tersebut. masing. Murid yang memegang nombor tiga Kemahiran berfikir
merupakan ketua kumpulan.
Nilai :
Kesan-kesan negatif 4. Setiap kumpulan berbincang dan Menjaga nama baik
penyalahgunaan dadah memberikan satu isi dan satu huraian tentang keluarga
(isi jangkaan) : kesan-kesan negatif penyalahgunaan dadah. Jangan mudah
- Memberi kesan kepada terpengaruh dengan
institusi kekeluargaan 5. Murid dan guru bersama-sama rakan
-Kadar jenayah membincangkan isi yang telah dikemukakan Menjauhi dadah
meningkat oleh setiap kumpulan.
- Mengakibatkan KBAT :
pelbagai penyakit (HIV) 6. Murid diterangkan bagaimana membina Menganalisis
-menjejaskan ekonomi perenggan pendahuluan, perenggan isi dan
negara perenggan penutup yang baik. PA21:
-Kesan ke atas wanita Sumbang saran
mengandung 7. Setiap ketua kumpulan mencabut bahagian
-Pembaziran wang masing-masing dalam tabung cabutan tajuk.
Penilaian :
Objektif 2: Soal jawab
Murid dapat
menyenaraikan
sekurang-kurangnya satu
kesan penyalahgunaan
dadah melalui aktiviti
perbincangn kumpulan
dengan menggunakan
ayat yang betul.

Format perenggan
pendahuluan :
Ayat 1 : Isu
Ayat 2 : Huraian 1
Ayat 2 : Huraian 2
Ayat 3 : Kehendak
soalan

Format perenggan isi :


-Ayat Topik
-Ayat Huraian
- Contoh
-Peribahasa
-Penegasan

Format perenggan
penutup :
Ayat 1: Rangkumkan
semua isi
Ayat 2 : Cadangan
Ayat 3 : Harapan
Ayat 4 : Penegasan

Tabung Cabutan Tajuk


berdasarkan bahagian
dalam karangan iaitu :
- Pendahuluan
- Perenggan isi 1
- Perenggan isi 2
- Perenggan isi 3
- Perenggan isi 4
- Kesimpulan
Fasa 3 : ABM/BBM :
Merumus 1. Setiap kumpulan menghasilkan satu Kertas sebak
(50 minit) perenggan mengikut bahagian masing- Wisel
masing yang telah dicabut tadi. Kertas kosong
Murid diberikan nombor
masing-masing : 2. Setiap ahli kumpulan bergilir-gilir menulis
Nombor 1 : Ayat 1 mengikut nombor yang telah diberikan oleh KBT :
Nombor 2 : Ayat 2 guru pada awal pembelajaran seperti Kemahiran berfikir
Nombor 3 : Ayat 3 membentuk satu rangkaian penulisan. Kemahiran
Nombor 4 : Ayat 4 berkomunikasi
3. Giliran setiap ahli mengikut tiupan wisel
Objektif 1: iaitu apabila wisel dibunyikan ahli yang
[SP 3.4.4] memegang marker pen perlu berhenti dan KBAT :
memberikan kepada ahli kumpulan yang Mengaplikasi
Murid dapat membina seterusnya. (Aktiviti Chain Line)
sekurang-kurangnya satu PA21 :
perenggan yang lengkap 4. Setiap kumpulan membentangkan perenggan Chain Line
melalui aktiviti yang telah dihasilkan. Gallery Walk
berkumpulan
menggunakan ejaan yang 5. Hasil perenggan yang dihasilkan oleh setiap Nilai:
betul, bahasa yang tepat, kumpulan dibetulkan oleh guru. Kesedaran
indah serta menarik. Rasional
6. Setiap ahli kumpulan berpecah dan menyalin Kerjasama
perenggan kumpulan lain yang telah disemak
oleh guru dan membentuk satu karangan Penilaian :
yang lengkap. (Aktiviti Gallery Walk) Menulis sebuah
perenggan karangan.
Fasa 4 : ABM/BBM :
Penilaian 1. Murid menjawab kuiz daripada Powerpoint. Audio muzik
(10 minit) Kotak beracun
2. Murid dipilih untuk menjawab kuiz ini Kuiz Powerpoint
Kuiz Powerpoint dengan cara menggunakan kotak beracun.
menilai kefahaman KBT :
murid terhadap topik 3. Murid yang memegang kotak beracun Kemahiran berfikir
yang dipelajari. apabila muzik dihentikan perlu menjawab
kuiz yang dipaparkan. Nilai :
Fokus
4. Murid diberikan hadiah misteri sekiranya Keprihatinan
dapat menjawab soalan kuiz tersebut.
Penilaian :
Kuiz Powerpoint

Penutup : 1. Beberapa orang murid diminta untuk KBT :


(3 minit) merumuskan keseluruhan pembelajaran pada Kemahiran berfikir
hari ini.
Murid dan guru
merumuskan 2. Guru merumuskan pengajaran dan Nilai :
pembelajaran pada hari pembelajaran pada hari ini. Jauhi dadah
ini. Perangi dadah

Refleksi: (Wajib diisi oleh guru setiap kali selesai pdpc)

Elemen berikut perlu ada


- pencapaian objektif pdpc
- kekuatan / kelemahan pdpc
- cadangan penambahbaikan
