Anda di halaman 1dari 3

HARI : JUMAAT

RANCANGAN PENGAJARAN HARIAN (RPH)

TARIKH : KELAS : WAKTU : PAK 21 (KAEDAH PDPC)


11 APRIL 2019 5 GIGIH 11.00-12.00 *Tandakan (√) pada ruang berkenaan
Berasaskan murid √ Kemahiran hidup
Pembelajaran kolaboratif Berkumpulan

MATA PELAJARAN MATEMATIK Kemahiran Komuniti

TAJUK: OPERASI BERGABUNG Proses Pentaksiran Formatif


BIDANG: NOMBOR DAN OPERASI
Pemikiran aras tinggi Belajar untuk kehidupan

KOD STANDARD KANDUNGAN/PEMBELAJARAN Praktikal


6.1 i) Mengira bagi operasi bergabung: AKTIVITI PAK 21
(a) Menambah dan membahagi,
(b) Menolak dan membahagi hasilnya dalam Peta I-think
Round Table √
lingkungan 1 000 000.

Think-pair-share
Pembelajaran Penyelesaian √
OBJEKTIF PEMBELAJARAN : masalah
Murid boleh :
Hot Seat Simulasi
1. Mengira operasi melibatkan penambahan dan pembahagian serta Deklamasi sajak/Nyanyian Kajian lapangan
penolakan dan pembahagian
Pembentangan Hasil Sendiri Stesen
SET INDUKSI/AKTIVITI PEMULA Role play/Main peranan Eksperimen
1. Murid diterangkan tentang keutamaan operasi dalam gabungan
operasi Gallery Walk Inkuiri penemuan

Three Stray, One Stay ELEMEN MERENTAS


KURIKULUM (EMK)
AKTIVITI UTAMA PETA I-THINK
1. Murid ditunjukkan ayat matematik melibatkan gabungan dua Kreatif dan Inovatif √
operasi Peta Bulatan √ Pendidikan Alam Sekitar
2. Murid menyelesaikan operasi mengikut keutamaan
Peta Buih Sains dan Teknologi
3. Murid diberi latihan operasi gabungan pembahagia dan
penambahan seta penolakan dan pembahagian. Peta Buih Berganda TMK
4. Murid menunjukkan langkah pengiraan di hadapan kelas Peta Pelbagai Alir Bahasa
5. Guru membimbing murid yang lemah Peta Titi Patriotsme
Peta Pokok Keusahawanan √
PENILAIAN : Pemerhatian serta semakan hasil kerja murid Peta Dakap ARAS PEMIKIRAN
AKTIVITI PENUTUP Peta Alir Mencipta
Murid membaca dan menghafal sifir 7 NILAI Menilai
SUMBER/BAHAN BANTU BELAJAR (*Bulatkan yg berkenaan) : Baik Hati Menganalsis √
Buku Teks / Buku kerja / Lembaran / Gambar / Carta / Graf / LCD / P.Point /
CD / Model / Radio-TV / Komputer / Internet / Papan putih/Radas/Buku Cerita Kerjasama Mengapikasi √
REFLEKSI / CATATAN Keberanian PENTAKSIRAN DAN
Kejujuran
PENILAIAN (PBD)

Bersyukur Pemerhatian/soal jawab/lisan √


Tolong - menolong Pembentangan/Hasil Kerja
Bertanggungjawab Projek mudah/produk
Hemah Tinggi Lakonan/main peranan
Hormat Menghormati Lembaran kerja
Kasih sayang Latihan/Tugasan √
Kesabaran Kuiz/ujian bertulis
Ketekunan √ Permainan
RANCANGAN PENGAJARAN HARIAN (RPH)
TARIKH : KELAS : WAKTU : PAK 21 (KAEDAH PDPC)
12 APRIL 2019 4 GIGIH 10.00-11.00 *Tandakan (√) pada ruang berkenaan
Berasaskan murid √ Kemahiran hidup
Pembelajaran kolaboratif Berkumpulan √

MATA PELAJARAN MATEMATIK Kemahiran Komuniti

BIDANG : NOMBOR DAN OPERASI Proses Pentaksiran Formatif


TAJUK : BAHAGI HINGGA 100 000 Pemikiran aras tinggi Belajar untuk kehidupan
KOD STANDARD KANDUNGAN/PEMBELAJARAN Praktikal
AKTIVITI PAK 21
5.2 (i) Menyelesaikan masalah harian melibatkan
pembahagian dua nombor dengan menggunakan Peta I-think
Round Table
pelbagai strategi.

Think-pair-share
Pembelajaran Penyelesaian √
OBJEKTIF PEMBELAJARAN : masalah
Murid boleh : Hot Seat Simulasi
1. Menyelesaikan masalah harian melibatkan pembahagian dua nombor
Deklamasi sajak/Nyanyian Kajian lapangan
dengan menggunakan pelbagai strategi
Pembentangan Hasil Sendiri √ Stesen √

SET INDUKSI/AKTIVITI PEMULA Role play/Main peranan Eksperimen


1. Murid disoal cara membahagi dua nombor yang pernah dipelajari Gallery Walk Inkuiri penemuan
Three Stray, One Stay ELEMEN MERENTAS
KURIKULUM (EMK)
AKTIVITI UTAMA PETA I-THINK
Kreatif dan Inovatif √

1. Murid ditunjukkan kaedah membahagi dengan dua kaedah Peta Bulatan √ Pendidikan Alam Sekitar
berlainan Peta Buih Sains dan Teknologi
2. Murid diedarkan lembaran kerja penyelesaian masalah bahagi Peta Buih Berganda TMK
3. Murid berbincang dengan rakan
4. Murid menunjukkan langkah pengiraan di hadapan kelas. Peta Pelbagai Alir Bahasa
5. Guru membimbing murid yang lemah Peta Titi Patriotsme
Peta Pokok Keusahawanan √
PENILAIAN : Latihan buku kerja Peta Dakap ARAS PEMIKIRAN
AKTIVITI PENUTUP Peta Alir √ Mencipta
Murid membaca dan menghafal sifir 7 NILAI Menilai
SUMBER/BAHAN BANTU BELAJAR (*Bulatkan yg berkenaan) : Baik Hati Menganalsis √
Buku Teks / Buku kerja / Lembaran / Gambar / Carta / Graf / LCD / P.Point /
CD / Model / Radio-TV / Komputer / Internet / Papan putih/Radas/Buku Cerita Kerjasama Mengapikasi √
REFLEKSI / CATATAN Keberanian PENTAKSIRAN DAN
Kejujuran
PENILAIAN (PBD)

Bersyukur Pemerhatian/soal jawab/lisan √


Tolong - menolong √ Pembentangan/Hasil Kerja √
Bertanggungjawab Projek mudah/produk
Hemah Tinggi Lakonan/main peranan
Hormat Menghormati Lembaran kerja
Kasih sayang Latihan/Tugasan √
Kesabaran Kuiz/ujian bertulis
Ketekunan √ Permainan
