Anda di halaman 1dari 3

RANCANGAN PENGAJARAN HARIAN 49

Mata Pelajaran : Pengajian Am


Tarikh : 24/9/2018 (Isnin)
Tingkatan : 6 Rendah Muzzaffar
Jumlah Pelajar : __ / 35
Masa : 12.20 - 1.40 (80 Minit)
Tajuk : Malaysia Kekal Berdaulat
Subtajuk : Perlembagaan Persekutuan: Peruntukan Cara Mendapat
Kewarganegaraan dalam Perlembagaan Persekutuan.

Objektif Pengajaran : Guru menerangkan peruntukan cara mendapat


kewarganegaraan dalam Perlembagaan Persekutuan.

Hasil Pembelajaran : Di akhir pembelajaran ini, murid dapat:


i) menerangkan peruntukan cara mendapat kewarganegaraan
dalam Perlembagaan Persekutuan.
ii) mengelaskan empat cara mendapat kewarganegaraan dalam
Perlembagaan Persekutuan.
iii) membentuk diri sebagai warganegara yang menghargai
taraf kewarganegaraan yang diperoleh.

Pengetahuan : Murid mempunyai pengetahuan sedia ada tentang dokumen


sedia ada pengenalan diri sebagai pengesahan warganegara.

Alat bantu mengajar : Gambar, slaid Powerpoint, kad imbasan, pen marker, kad
Plickers.

Nilai : Tekun, patuh, yakin.

Kemahiran berfikir : Membuat andaian, mengumpul dan mengelas, menganalisis.


PELAKSANAAN PENGAJARAN DAN PEMBELAJARAN

Langkah Isi Pelajaran Aktiviti Pengajaran dan Pembelajaran Catatan


(Masa)
Aktiviti Guru Aktiviti Murid
Set Induksi Gambar Guru menunjukkan Murid melihat video ABM: Gambar
(5 minit) gambar dokumen yang ditunjukkan
pengenalan diri. guru. Nilai: Tekun
Guru mengemukakan dua Murid menjawab
soalan berdasarkan soalan yang telah Kemahiran berfikir:
gambar yang dipaparkan. diberikan guru. Membuat andaian

1) Apakah yang
ditunjukkan dalam video
tersebut?

2) Apakah kegunaan
dokumen yang
ditunjukkan dalam video
tersebut?

Murid diminta untuk Murid meneka tajuk


meneka tajuk pelajaran pelajaran.
yang akan diajar oleh
guru.

Guru memberitahu tajuk Murid mengambil


pelajaran kepada murid. tahu tentang tajuk
pelajaran.

Langkah 1 Isi Pelajaran: Guru menerangkan cara Murid melihat slaid Kaedah: Menerang
(35 minit) Cara mendapat mendapatkan powerpoint serta
kewarganegaraan kewarganegaraan dan mendengar ABM:
hilang kewarganegaraan penerangan
dan hilang Slaid Powerpoint,
berpandu kepada slaid daripada guru dan
kewarganegaraan. powerpoint disamping terdapat murid yang kad imbasan, pen
meminta beberapa murid perlu memegang marker.
untuk memegang kad kad imbasan semasa
imbasan masing-masing. guru menerang isi Nilai: Patuh
pelajaran.
Kemahiran berfikir:
Mengumpul dan
Guru mengadakan soal- Murid menyertai
jawab berkaitan isi mengelas
sesi soal-jawab.
pelajaran.
Langkah 2 Aktiviti: Guru memberikan arahan Murid menerima Strategi: Berpusat
(35 minit) Plickers mengenai cara permainan arahan daripada kepada murid
Plickers. guru.
Murid membaca ABM: Kad Plickers
Guru memberikan arahan
kepada murid untuk soalan dan
menjawab soalan yang menjawab soalan Nilai: Yakin
dipaparkan. tersebut.
Kemahiran berfikir:
Menganalisis

Penutup Rumusan Guru meminta murid Murid membuat


(5 minit) membuat rumusan rumusan tentang
tentang pembelajaran. pembelajaran.

Refleksi:
