Anda di halaman 1dari 5

RANCANGAN PELAJARAN HARIAN

MINGGU HARI TARIKH KELAS MASA SUBJEK

7:20 a.m - 8:20 a.m


23 Ahad 16/6/2019 4A3 Dunia Seni Visual
60 minit

TEMA

Objek Ciptaan Manusia

Membuat Corak dan Rekaan


TOPIK
(Baju Bercorak)
2.1 Persepsi Estetik 2.2 Aplikasi Seni 2.3 Ekspresi Kreatif 2.4 Apresiasi Seni
2.1.1 Unsur Seni 2.2.1 Media 2.3.1 2.4.1
21.1.1, 2.1.1.2, 2.1.1.3 2.2.1.1, 2.2.1.2 2.3.2 2.4.2
STANDARD 2.3.3 2.4.3
PEMBELAJARAN 2.1.2 Prinsip Rekaan 2.2.2 Teknik dan
2.1.2.1, 2.1.2.2, 2.1.2.3Proses
2.2.2.1 Teknik
Lukisan
Pada akhir pembelajaran, murid dapat;
1. mengenal, memahami dan menyatakan bahasa seni visual yang ada pada corak
teknik lukisan.
2. mengaplikasikan pengetahuan bahasa seni visual, media, serta proses dan teknik
OBJEKTIF dalam penghasilan corak teknik lukisan.
PEMBELAJARAN 3. mengaplikasikan pengetahuan dan kefahaman bahasa seni visual, kemahiran
media serta proses dan teknik dalam penghasilan corak teknik lukisan secara
kreatif.
4. membuat apresiasi terhadap karya sendiri dan rakan dengan menumpukan pada
aspek bahasa seni visual.
Persepsi Estetik
1. Guru menunjukkan contoh - contoh baju yang bercorak susunan cerminan yang
terhasil daripada teknik cetakan.
2. Guru memperkenalkan corak susunan cerminan yang menggunakan teknik
cetakan.
Aplikasi Seni
1. Guru memperkenalkan media yang digunakan.
2. Guru menunjuk cara menghasilkan corak susunan cerminan menggunakan teknik
cetakan.
AKTIVITI PDP
3. Ekspresi Kreatif
1. Murid melakar dan menggunting rupa organic mudah di atas kadbod bergelugor
untuk dijadikan blok cetakan.
2. Murid menyapu warna pada blok cetakan.
3. Murid mencetak mengikut susunan cerminan berdasarkan kreativiti.
Apresiasi Seni
1. Murid mempamerkan karya yang dihasilkan.
2. Murid menceritakan pengalaman sendiri dalam proses penghasilan karya
Murid menghargai dan menceritakan karya sendiri dan rakan secara lisan.
EMK Keusahawan, Kreativiti dan Inovasi
1. Proses penghasilan karya sepanjang aktiviti membuat lukisan berdasarkan empat
PENILAIAN PDP
standard kandungan.
1. Alat : pembaris, kadbod bergelugor, berus lukisan, palet, dan alatan lain yang
BAHAN BANTU sesuai
BELAJAR 2. Bahan : kertas lukisan, cat air atau cat poster atau cat tempera, dan bahan lain
yang sesuai
Kehadiran : /

REFLEKSI

Lesson Plan (June) Page 1


MINGGU HARI TARIKH KELAS MASA SUBJEK

8:20 a.m - 8:50 a.m


23 Ahad 16/6/2019 6A3 Pendidkan Kesihatan
30 minit

TEMA

KESIHATAN PERSEKITARAN

TOPIK PENYAKIT

STANDARD 3.1 Mengetahui jenis penyakit dan cara mencegah serta mengelak risiko
KANDUNGAN penyakit dalam kehidupan harian.

STANDARD
3.1.1 Mengetahui penyakit bawaan makanan, dan penyakit bawaan air
PEMBELAJARAN

Pada akhir pembelajaran dan pengajaran, murid dapat :


OBJEKTIF
1. Menyenaraikan penyakit bawaan makanan, dan penyakit bawaan air. (TP 1)
1. Guru meminta murid melihat gambar didalam buku teks.
2. Murid membaca penerangan mengenai dadah.
AKTIVITI 3. Murid berbincang bersama guru mengenai jenis-jenis penyakit.
4. Murid menyenaraikan contoh penyakit.
5. Murid membuat latihan yang diberikan.

PENGISIAN Ilmu / Nilai : Kerjasama, mendengar arahan guru


KURIKULUM EMK / KB / BCB : Kretiviti dan inovasi

ALAT DAN BAHAN Buku teks.

PENILAIAN Murid menyatakan contoh.

Kehadiran : /

REFLEKSI

Lesson Plan (June) Page 2


MINGGU HARI TARIKH KELAS MASA SUBJEK

8:50 a.m - 9:50 a.m


23 Ahad 16/6/2018 6A3 Pendidkan Moral
30 minit

TEMA

KASIH SAYANG

TOPIK SAYANGILAH ALAM, HARGAI KEHIDUPAN

STANDARD
7.1
KANDUNGAN
STANDARD
7.1.1, 7.1.2, 7.1.3, 7.1.4
PEMBELAJARAN
Pada akhir pembelajaran dan pengajaran murid dapat;

1. Menerangkan cara menyayangi alam sekitar untuk menjamin


kesejahteraan negara

OBJEKTIF 2. Menyimpulkan kepentingan menyayangi alam sekitar untuk menjamin


PEMBELAJARAN kesejahteraan negara
3. Mengekspresikan perasaan apabila menyayangi alam sekitar untuk
menjamin kesejahteraan negara
4. Melibatkan diri dalam aktiviti menjaga alam sekitar untuk menjamin
kesejahteraan negara
1. Murid mendengar penerangan guru tentang isi pelajaran dan kaitannya
dengan tajuk pelajaran.

AKTIVITI 2. Guru membimbing murid menjalankan kuiz secara terkawal.


3. Murid mendengar guru membuat pengukuhan tentang isi pelajaran.
4. Murid melengkapkan latihan yang diberi oleh guru.
EMK TMK
BBM Buku teks, buku kerja, buku latihan
PENILAIAN Murid membuat latihan
Kehadiran : /

REFLEKSI

Lesson Plan (June) Page 3


MINGGU HARI TARIKH KELAS MASA SUBJEK
30 minit
15 Ahad 7/4/2018 2 Adab 3 Sains
9:50 a.m 10:20 a.m
TEMA

Sains Hayat

UNIT 3 : Manusia
TOPIK
(Pewarisan)
KOD STANDARD KANDUNGAN 3.1 Pembiakan dan tumbesaran manusia
3.1.4 Memerihalkan bahawa anak mewarisi ciri daripada ibu, bapa atau keturunan.
KOD STANDARD PEMBELAJARAN 3.1.5 Memberi contoh ciri yang diwarisi oleh anak daripada ibu bapa atau keturunan
seperti warna kulit, warna mata dan jenis rambut
Pada akhir sesi pengajaran dan pembelajaran, murid dapat :
OBJEKTIF PEMBELAJARAN 1. Menyatakan warna mata rakan mereka.
2. Membanding beza rupa wajah Ali.

KRITERIA KEJAYAAN Murid mencirikan wajah Ali.

AKTIVITI PEMULA
1. Guru meminta murid-murid untuk melihat kepada rakan mereka.
2. Murid menyatakan warna mata rakan mereka.
AKTIVITI UTAMA
1. Guru menunjukkan beberapa gambar kepada murid.
2. Guru mmeberi penerangan mengenai warisan.
AKTIVITI PENGAJARAN &
3. Murid diberi penerangan mengenai aktiviti seterusnya.
PEMBELAJARAN (P&P)
4. Guru meminta murid untuk menyuaikan gambar dengan jawapan yang betul.
5. Murid menyuaikan gambar dengan betul.
PENTAKSIRAN 1 2 3 4 5 6
AKTIVIITI PENUTUP
1. Murid berbincang bersama guru.
2. Guru bertanya tentang perbezaan rupa seseorang..
PEMULIHAN PENGUKUHAN PENGAYAAN
TINDAKAN SUSULAN MURID Menyatakan perbezaan
antara mereka dan rakan.
 Buku teks  Internet  Radio / TV  Spesimen
 Modul  Projektor  Radas  Gambar /
BAHAN BANTU BELAJAR (BBB)
 Powerpoint  Model  Buku Cerita Cerita √
 Lain-lain
 Memerhati  Membuat inferens  Menggunakan  Mengawal
 Mengelas  Meramal perhubungan pembolehubah
 Mengukur dan  Berkomunikasi ruang dan  Membuat
KEMAHIRAN PROSES SAINS (KPS)
menggunakan  Mentafsir data masa hipotesis
nombor  Mendefinisi  Mengeksperim
secara operasi en
 Mengguna & mengendalikan alatan dan  Melakar specimen, peralatan sains
KEMAHIRAN MANIPULATIF SAINS bahan sains dengan betul dengan cara yang betul
(KMS)  Mengendalikan specimen dengan betul  Menyimpan peralatan dan bahan
dan cermat sains dengan betul
 Muzikal  Kinestatik  Naturalis
KECERDASAN PELBAGAI  Interpersonal  Verbal Linguistik  Logik  Visual Ruang
 Intrapersonal Matematik
 Kreativiti & Inovasi  Bahasa  Sains &  Keusahawanan
ELEMEN MERENTASI KURIKULUM
 Pendidikan Alam  Patriotisme Teknologi  Nilai Murni
(EMK)
Sekitar  TMK
 Membanding  Menghubungkait  Membuat  Membuat
beza  Menginterpretasi Inferens Keputusan
KEMAHIRAN BERFIKIR  Mengkategori  Mencipta Analogi  Membuat  Membuat
 Menjana Idea Ramalan Rumusan
 Mentafsir  Menilai
PENILAIAN PENGAJARAN &  Lembaran Kerja  Pemerhatian  Lisan  Tugasan
PEMBELAJARAN  Hasil Kerja  Kuiz  Drama  Projek

Kehadiran: ______/_______
REFLEKSI

Lesson Plan (June) Page 4


World of Self, Family
and Friends Week: 15 Day : Sunday Date: 7 April 2019

Time : 11.20 a.m. - 12.20 a.m. Class : 4A3 Subject : English language
Title: UNIT 5: ROSEMARY AND THE FOUR GUTSY GNOMES

Skills Listening and Speaking

1.1.4 Able to talk about related topics with guidance


Learning standard 1.2.2 Able to listen to, follow and give instructions

By the end of the lesson pupils should be able to:


Objectives 1. Talk about the story of Rosemary and the Four Gutsy Gnomes.
2. Listen to, follow and give instructions
Teaching aids Textbook, worksheets
CCE : Language HOTS: Application
Differentiation Strategies: Types of question asked 21 CL : Inquiry Discovery
LEARNING ACTIVITIES
Let’s Talk ( page 41)
1. Teacher brings pupils to explore the story.
2. Teacher asks some questions.
• How many characters can you seen the cover?
• Describe the characters.
• What are they doing?
3. Pupils respond.
4. Teacher directs pupils to guess the name of each character.
5 Classroom Discussions.
• The story plot
Activity:
Group Work
• Practise the words/phrases.
• Listen and point to picture.
• Direct pupils to raise their hands if they can answer the questions.
• Classmates agree (thumbs up) or disagree (Thumbs down).

Individual work
1. Write the favourite characters and give reason in a small piece of paper.
2 .Stick it on the board
Assessment Task

Reflection:

Lesson Plan (June) Page 5
