Anda di halaman 1dari 3

Subjek Sejarah

Tahun 4 Ikhsan

Bilangan Murid 35 Orang

Tarikh/Hari 19 Jun 2019 / Rabu

Masa 9.40 – 10.40 pagi

Tajuk Zaman Prasejarah

Pengetahuan Sedia Murid pernah menonton video atau cerita berkaitan zaman
Ada prasejarah di dalam televisyen atau internet.
Standard Kandungan:
Fokus 3.1 Kehidupan manusia prasejarah
Standard Pembelajaran:
3.1.1 Menyatakan maksud prasejarah.
3.1.2 Menyatakan lokasi prasejarah.
K3.1.6 Menyatakan kepentingan menghargai tinggalan sejarah.
Objektif Pada akhir pengajaran dan pembelajaran, murid akan dapat;
Pembelajaran
i. Menyatakan maksud prasejarah.
ii. Menyenaraikan sekurang-kurangnya enam lokasi
prasejarah.
iii. Menyenaraikan sekurang-kurangnya 3 kepentingan
menghargai tinggalan sejarah.
EMK KPS - membuat interpretasi, membuat
rasionalisasi, membuat penjelasan
KBAT - kepentingan menghargai tinggalan
sejarah.
Dimensi Kewarganegaraan – Menghargai sejarah asal usul
negara
TMK – belajar melalui TMK
ENT - kreativiti dan inovatif
Penerapan Nilai bersyukur , bekerjasama, menghormati

Bahan Bantu Komputer, LCD, klip video, buku teks


Mengajar
Penilaian Pengajaran TP1 : Murid tahu tentang kehidupan manusia prasejarah.
dan Pembelajaran TP2 : Murid memahami tentang kehidupan manusia prasejarah.
DSP
TP3 : Murid boleh menerangkan tentang kehidupan manusia
prasejarah dengan memberikan contoh.
Tema Bimbingan Objektif Pembelajaran dalam RPH
yang difokuskan  Kurang menepati tahap kognitif murid
LANGKAH AKTIVITI PENGAJARAN DAN PEMBELAJARAN CATATAN
Set Induksi BBM
5 Minit
1. Murid melihat poster peta Melaysia. -Poster Peta
Malaysia

Nilai

- bersyukur
- patriotik

Peta Malaysia -EMK

2. murid bersoal jawab dengan Guru berkaitan peta yang -TKP


ditayangkan:
KB
a) Adakah bentuk muka bumi kini sama seperti
zaman prasejarah?
b) Masihkah ada tinggalan prasejarah di Malaysia? -Menjana Idea
menghubung
3. Guru mengaitkan jawapan murid dengan tajuk kait
pelajaran hari ini.

Langkah 1 BBM:
20 Minit 1. Murid menonton video mengenai zaman Komputer,
prasejarah. Video, LCD,
Nilai:
menghargai sej
arah
awal

KB:
menjana idea

2. Murid diminta mencatat isi penting di dalam video.


KPS:
3. Guru bersoal jawab dengan murid berhubung zam
Membuat penje
an prasejarah.
lasan
4. Murid diminta menjelaskan maksud pra sejarah.

Langkah 2 BBM:
20 minit 1. Murid dibahagikan kepada 4 kumpulan mewakili setiap Sampul surat
satu zaman parasejarah.
KPS:
2. Guru juga mengedarkan jadual kosong mengenai lokas Membuat
i zaman-zaman utama pra sejarah kepada murid. penjelasan
3. Setiap kumpulan perlu berbincang dan melengkapkan
lokasi prasejarah berdasarkan zaman yang kumpulan EMK:
mereka wakili. Kreativiti dan
4. Murid diminta melengkapkan jadual tersebut dengan Inovasi
mendapatkan maklumat dari sampul surat mereka
atau dari kumpulan-kumpulan lain. NILAI:
5. Kumpulan pertama yang dapat melengkapkan jadual Bersyukur
dengan betul akan dikira pemenang. Kreatif dan
6. Guru dan murid sama-sama menyemak tugasan Kritis
dan guru membuat rumusan keseluruhan tajuk Bekerjasama
dengan bantuan tayangan powerpoint. Menghormati
7. Hasil (jadual) akan diletakkan dalam buku latihan kawan
sebagai nota.

Langkah 3 BBM:
10 Minit 1. Murid menjawab lembaran kerja yang diberikan oleh Lembaran
guru mengenai kepentingan menghargai tinggalan kerja
sejarah.
2. Murid diminta membuat rujukan di dalam buku teks KB:
halaman 90-91 untuk mencari jawapan dalam masa menghubung
ditetapkan. kait
3. Setelah masa ditetapkan tamat, perbincangan jawapan
diadakan. NILAI:
Berdikari
Penutup 1. Murid merumuskan isi pelajaran dengan bimbingan NILAI:
5 Minit guru Bersyukur
2. Guru merumuskan isi pelajaran
3.Sesi soal jawab diadakan bagi melihat sejauhmana
kefahaman murid
