Anda di halaman 1dari 5

Rancangan Pengajaran Harian Bahasa Malaysia

(Pengajaran Kemahiran Aspek Membaca)

1. Mata Pelajaran : Bahasa Malaysia


2. Tahun : 4 Ikram
3. Bil Murid : 35 orang
4. Tarikh : 20.6.2019
5. Hari : Khamis
6. Masa : 12.00 – 1.00 Tengah Hari
7. Tema : Pertanian dan Penternakan
8. Tajuk : Kemajuan Pertanian
9. Kemahiran Fokus : Kemahiran Menulis

10. Standard Kandungan


3.5 Mencatat maklumat yang betul tentang sesuatu perkara daripada pelbagai sumber.
11. Standard Pembelajaran
3.5.2 Mencatat maklumat yang betul mengikut urutan untuk membuat carta daripada
pelbagai sumber.
12. Objektif Pembelajaran
Pada akhir proses pengajaran dan pembelajaran ini, murid dapat:
i. Mencatat maklumat mengikut urutan dalam carta berdasarkan bahan.
13. Sistem Bahasa
 Sebutan dan Intonasi

14. Pengisian Kurikulum/Elemen Merentas Kurikulum


 Ilmu : Pendidikan alam sekitar
 Nilai Murni : kerjasama, tanggungjawab, berani mencuba

15. Strategi
 Kemahiran koperatif : bekerjasama, sabar
 Kemahiran berfikir : menganalisis, menghubungkait
 Kecerdasan pelbagai: Verbal linguistik, interpersonal, intrapersonal
 Teknik : Penyoalan, pemerhatian
 Kemahiran belajar cara belajar : bacaan mentalis
16 Bahan bantu mengajar

Bil Perkara Bilangan


1 teks 35
2 Pembesar suara, audio 1
3 Pen marker 5
4 LCD 1
5 Video klip 1
17. Pengetahuan Sedia Ada : Murid pernah mencari isi penting daripada pelbagai bahan dalam
kehidupan seharian.

Langkah Isi pelajaran Aktiviti Pengajaran dan Catatan


/Masa Pembelajaran
Set Induksi Set (5 minit) BBM
Tayangan video Upin dan
Induksi
Ipin  Murid melihat Klip
video Upin dan Ipin Papan Putih, Marker Pen
(5 minit) https://www.youtube.com/
watch?v=c_4Ud47SBBw mengenai tanaman.
 Murid akan dipilih Nilai
secara rawak dan perlu
menulis isi-isi penting - -
yang terdapat dalam
video tersebut di papan Berani
putih.
KB

-Menjana Idea
Jangkaan jawapan
 Tanaman diserang
haiwan perosak
 Tanaman perlu
bersaing
 Tanaman terdedah
kepada ancaman
cuaca.
-
Langkah 1 Dialog “Rumput Hiasan” Aktiviti 1 BBB
(10 minit)
Buku teks m/s 104  Buku teks
Lakonan
KB
 Murid meneliti petikan  Menghubungkait
dialog yang diberi untuk
BCB
memahami isi kandungan  Memproses
petikan dialog tersebut. maklumat
 Murid membaca dialog
secara bergilir -gilir dengan Teknik
intonasi dan sebutan yang  penyoalan
betul dengan bimbingan
KP
guru.
 Interpersonal
 Berdasarkan dialog, murid
berbincang tentang rumput
hiasan.

Langkah 2  Murid membaca teks Aktiviti 2 BBB


dialog  Buku teks
(20 minit) • Murid dibahagikan beberapa
kumpulan  Pen marker
• Murid diminta membaca teks
dialog beramai-ramai secara Nilai Murni
berkumpulan.  Bekerjasama
 Setiap kumpulan berbincang
dan mengeluarkan isi-isi KP
penting yang terdapat di dalam  Kinestetik
teks dan wakil kumpulan akan  Intrapersonal
menulis hasil perbincangan di
papan putih. Pembelajaran koperatif

Langkah 3  Tugas berdasarkan buku BBB


(20 minit) teks Penilaian  Buku teks

 Murid dikehendaki
membaca petikan dan KB
mencatat maklumat  Menghubungkait
mengikut urutan dalam  Menilai
carta.
KP
Pengayaan  Verbal linguistik
 Murid membina ayat  Kinestetik
yang gramatis
berdasarkan perkataan Nilai murni
dan frasa yang  kerjasama
terdapat dalam petikan
ensiklopedia.

Pemulihan
 Murid menyusun
maklumat berdasarkan
urutan dengan
bimbingan guru.
Penutup Sosial KP
(5 minit)  Guru membuat  Guru membuat  Verbal linguistik
penilaian dari segi penilaian dari aspek  Intrapersonal
sebutan, intonasi dan kemahiran bertutur.
bahasa dan KB
 penghargaan kepada
kelancaran bahasa
kumpulan yang  Merumus
yang digunakan.
bersemangat.
Nilai Murni
 Guru merumus
pembelajaran hari ini.  Bekerjasama
LEMBARAN KERJA PENILAIAN

Tajuk :

Ciri Ciri Ciri
