Anda di halaman 1dari 5

FORMAT UMUM RANCANGAN PENGAJARAN HARIAN (RPH)

A. BUTIRAN PDP

Mata Pelajaran Pendidikan Muzik

Tarikh 12 Jun 2019

Masa 11.00-11.30 pagi

Kelas 3 Kamil

Bilangan Murid 29 orang

Tema MP Modul 1

Tajuk Pengalaman Muzikal

Kemahiran/Fokus Warna ton (bunyi)

Kemahiran Sedia Ada Murid pernah melihat haiwan dan mendengar bunyi
haiwan.
1.1 Menyanyi pelbagai repertoire secara solo atau
Standard Kandungan
berkumpulan
1.1.1 Mendemontrasi warna ton bunyi :
Standard Pembelajaran - Haiwan

Pada akhir pengajaran dan pembelajaran murid akan


dapat :
1. Menyatakan sekurang-kurang 3 daripada 4 nama
Objektif Pembelajaran haiwan bersama bunyi haiwan tersebut.
2. Menyanyikan lagu ‘Bunyi di Ladang’ secara
kumpulan

Pentaksiran Formatif

Tabiat Berfikir (HOM/KBAT) Mengaplikasi

 Kreativiti dan Inovatif - Pengaplikasian kreativiti melalui


Elemen Merentas Kurikulum (EMK) ubah suaian, membaiki dan mempraktikkan idea.

 Berdisiplin – murid dapat mengikut arahan guru


semasa melakukan aktiviti
Penerapan Nilai  Kerjasama dan Kolaborasi – murid memberi kerjasama
semasa menyanyi mengikut muzik
 Kerajinan – murid bersungguh-sungguh melakukan
tugasan yang diberikan kepada mereka
Bahan Bantu Mengajar Kad ikon haiwan, audio lagu ‘Bunyi di lading’, Laptop,
Pembesar suara
Seni dalam Pendidikan Kemahiran Seni Pergerakan Asas

B. BUTIRAN GURU

Tema Fokus Bimbingan(TFB) : Kemahiran penuguhan

Kemahiran Insaniah (KI): CTPS2, CTPS3 dan TS6

Pedagogi Masa Ini(PMI): Kolaborasi


Langkah / Aktiviti Pengajaran dan
Isi Pelajaran Catatan
Masa (Minit) Pembelajaran
ABM
1. Guru meminta beberapa - Kotak misteri
orang murid tampil ke depan - Kad ikon
untuk mencabut kad dalam haiwan
kotak misteri.
Menarik perhatian 2. Guru meminta murid untuk
 Jangkaan jawapan : mimic aksi haiwan yang

-Kambing diperoleh daripada kotak


Set Induksi
-Lembu misteri.
(± 2 Minit)
-Itik 3. Haiwan :

-Ayam -Kambing
-Lembu
-Itik
-Ayam

ABM
Melihat dan meneka 1. Guru meminta murid yang lain Kad ikon haiwan
untuk melihat dengan teliti dan
meneka aksi yang
ditunjukkan.
2. Guru bersoal jawab dengan
Langkah 1 murid tentang aksi yang
(±4Minit) ditunjukkan.
3. Menggunakan respon murid-
murid, guru menunjukkan kad
ikon haiwan yang diaksikan.

Langkah 2
Pemanasan suara 1. Guru membuat bunyi seperti
(±14 Minit) ABM
ular (Hiss) dan meminta murid
meniru. - Kad ikon
2. Murid-murid membuat haiwan
pemanasan suara yang - Track01-Bunyi
berbunyi ‘hiss’. di ladang
Pengenalan bunyi 1. Guru menunjukkan kad ikon - Lirik lagu
haiwan setiap haiwan. ‘Bunyi di
2. Guru meminta murid-murid ladang’.
berbunyi seperti haiwan yang KI
ditunjukkan. CTPS2, CTPS3
3. Guru meminta murid-murid EMK
membuat pergerakan sambil Kreativiti dan
membunyikan bagi haiwan inovatif
yang ditunjukkan. NILAI
- Kerajinan
1. Guru memperkenalkan lagu
Nyanyian lagu - Berdisiplin
‘Bunyi di ladang’.
2. Guru meminta murid-murid
membacakan lirik lagu ‘Bunyi
di ladang’.
3. Guru memainkan audio lagu
‘Bunyi di ladang’.
4. Guru meminta murid-murid
menyanyikan lagu ‘Bunyi di
ladang’ dengan iringan muzik.

ABM
Persembahan kelas 1. Guru membahagikan murid- -Track01-Bunyi
 Menyanyikan lagu murid kepada 4 kumpulan. di ladang
sambil membuat 2. Guru membahagikan kumpulan - Lirik lagu
pergerakan dan bunyi mengikut bunyi haiwan ‘Bunyi di
Langkah 3 haiwan Contoh : ladang’.
(±7 Minit) -Kumpulan 1: Bunyi Kambing PMI
-Kumpulan 2 : Bunyi Lembu Kolaborasi
-Kumpulan 3: Bunyi Itik KI
-Kumpulan 4: Bunyi Ayam TS6
3. Guru meminta setiap kumpulan SDP
menyanyikan keseluruhan Kemahiran Seni
lagu dan secara berkumpulan Pergerakan
murid-murid perlu Asas
menyanyikan bunyi haiwan
yang didapati oleh mereka
bagi bahagian menyanyikan
bunyi haiwan.
4. Guru memainkan audio lagu
‘Bunyi di ladang’.
5. Murid-murid menyanyikan lagu
secara berkumpulan.

Rumusan pengajaran
1. Guru bersoal jawab dengan
 Sosial dan kognitif
murid tentang lagu yang
dinyanyikan oleh mereka
mengikut bunyi haiwan yang

Penutupan dinyanyikan oleh mereka

(±3 Minit) - Contoh soalan :

Nyatakan bunyi yang terdapat


dalam lagu yang dimainkan
tadi.
2. Guru merumuskan mata
pelajaran.

Catatan Guru Pembimbing:

Catatan Pensyarah Penyelia:
