Anda di halaman 1dari 18

RANCANGAN PENGAJARAN HARIAN

TAHUN 2019

PENGGAL / TAHUN MINGGU TARIKH HARI MASA SUBJEK / KELAS

P1/2019 1 2/1/2019 RABU 7.30 - 8.00 a.m Sains (Tahun 5)

Tema:
PENGENALAN KEPADA SAINS

Tajuk:
2.0 Peraturan Bilik Sains

Standard Kandungan:
2.1 Peraturan Bilik Sains

Standard Pembelajaran:
Murid boleh:
2.1.1 Mematuhi peraturan bilik sains

BBM :

Peta Minda Peraturan Bilik Sains , Buku kerja ,Buku teks , Buku Nota Sains, Buku Nota kecil Sains

Aktiviti:

1. Murid mengimbas kembali peraturan-peraturan bilik sains yang pernah mereka pelajari.

2. Murid menyatakan kepentingan setiap peraturan bilik sains.


Murid menjawab jadual skor kepatuhan terhadap peraturan bilik sains.
3.
Murid menjawab Ujian Kendiri (Buku Teks pg. 18)
4.
Rumusan isi pelajaran .
5.

Refleksi

1
Pada akhir pengajaran;

…..… / ……. orang murid telah menguasai dapat mencapai objektif yang telah ditetapkan .

Kemudian …..… / ……. orang murid yang telah menguasai dan mencapai objektif diberi latihan pengukuhan .

Manakala …..… / ……. orang murid yang belum menguasai dan belum mencapai objektif dibimbing secara individu
oleh guru dari meja ke meja hingga mereka faham dan mencapai objektif.

PdP ditunda kerana…………………………………………......................................................…………………….

…………………………………………………………………………………………………………………………………

…………………………………………………………………………………………………………………………………

RANCANGAN PENGAJARAN HARIAN

TAHUN 2019

PENGGAL / TAHUN MINGGU TARIKH HARI MASA SUBJEK / KELAS

P1/2019 1 2/1/2019 RABU 9.00 - 10.00 a.m PSV (Tahun 5)

STANDARD 1.1 Persepsi Estetik : 1.1.1 Unsur Seni - 1.1.1.1 , 1.1.1.2 , 1.1.1.3
:
PEMBELAJARAN 1.1.2 Prinsip Rekaan -1.1.2.1,1.1.2.2

2
1.2 Aplikasi seni : 1.2.1 Media - 1.2.1.1 , 1.2.1.2

1.2.2 Proses Teknik - 1.2.2.1

(Teknik titik)

EMK : Keusahawanan , (EK1 , EK2 ,EK3,EK5), TMK, Kreativiti, inovasi dan Nilai Murni

1. Contoh Lukisan,Contoh gambar


Bahan Bantu Belajar :
2. Media: Kertas lukisan ,pensel, pen marker atau pen gel atau pen teknikal.

1. Memahami dan menyatakan bahasa seni visual dalam penghasilan


Objektif Pembelajaran
: Mengetahui dan mengenal jenis-jenis media, proses serta teknik dalam
2.
menghasilkan lukisan bunga.

Aktiviti PdP

1. Guru meminta murid memaparkan contoh karya menggunakan komputer guru dan bersoal jawab mengenai bahasa
seni yang ada pada contoh karya.(EK1).

2. Guru memperkenalkan media dan menunjukkan cara melakar serta menggunakan teknik titik .(EK 2)

3. Murid meneroka media, proses dan teknik dalam penghasilan karya. (EK 2)

4. Murid membuat proses awal menghasilkan karya.

5. Rumusan isi pelajaran .

Penilaian PdP

Proses penghasilan karya sepanjang aktiviti menggambar menggunakan teknik lukisan berdasarkan dua standard
kandungan.

PdP akan disambung pada sesi pembelajaran akan datang

Refleksi

Seramai …… /.…… orang murid dapat mencapai objektif yang telah ditetapkan.

…… /.…… orang murid yang tidak mencapai objektif akan diberi bimbingan khas dalam sesi pembelajaran yang akan
datang.

3
RANCANGAN PENGAJARAN HARIAN

TAHUN 2019

PENGGAL / TAHUN MINGGU TARIKH HARI MASA SUBJEK / KELAS

P1/2019 1 2/1/2019 RABU 10.30 - 11.00 a.m Matematik (Tahun 4)

Bidang Nombor dan Operasi

Tajuk Nombor hingga 100 000

Standard
1.1 Nilai nombor
Kandungan

Standard (i) Membaca, menyebut dan menulis sebarang nombor hingga 100 000 yang
Pembelajaran diberi dalam perkataan dan angka.

Di akhir pengajaran dan pembelajaran, murid akan dapat:-


Objektif
1. Menyatakan sebarang nombor hingga 100 000
Pembelajaran
2. Menulis nombor hingga 100 000 dalam angka dan perkataan.

1. Guru menulis bebearapa nombor asas di papan putih dan meminta murid
menyebut nombor tersebut.
2. Kemudian, guru menggabungkan dua nombor asas dan meminta murid cuba
menyebut apakah nombot tersebut.
3. Guru mengulangi penggabungan nombor sehingga empat jenis nombor asas.
4. Seterusnya, guru meminta seorang murid menggabungkan lima jenis nombor
Aktiviti asas dan meminta murid dalam kelas cuba menyebut nombor tersebut.
5. Guru turut menulis perkataannya apabila jawapan disebut oleh murid.
6. Dua contoh diambil daripada buku teks sebagi rujukan.
7. Guru membimbing murid mengenal pasti kata kunci dalam perkataan seterusnya
menulisnya dalam angka.
8. Latihan
9. Perbincangan jawapan dan perbincangan pembelajaran hari ini.

1. Nilai Murni: Mendengar arahan guru, keyakinan


EMK
2. EMK: Keusahawanan

BBB Buku teks

4
Penilaian P&P TP1: Menyatakan sebarang nombor hingga 100 000

Pada akhir pengajaran;

…..… / ……. orang murid telah menguasai dapat mencapai objektif yang telah ditetapkan .

Kemudian …..… / ……. orang murid yang telah menguasai dan mencapai objektif diberi
latihan pengukuhan .

Manakala …..… / ……. orang murid yang belum menguasai dan belum mencapai objektif
Refleksi
dibimbing secara individu oleh guru dari meja ke meja hingga mereka faham dan mencapai
objektif.

PdP ditunda kerana………………………………………….............................................

……………………………………………………………………………………………………
…………………………………………………………………………………………………..

RANCANGAN PENGAJARAN HARIAN

TAHUN 2019

PENGGAL / TAHUN MINGGU TARIKH HARI MASA SUBJEK / KELAS

P1/2019 1 2/1/2019 RABU 11.30 - 12.00 a.m Matematik (Tahun 5 )

Bidang Nombor dan Operasi

Tajuk 1) Nombor Bulat hingga 100 000

Standard
1.1
Kandungan

Standard
1.1.1 dan 1.1.2
Pembelajaran

Objektif Pada akhir pembelajaran,murid berupaya untuk :-


Pembelajaran a) Menama dan menulis nombor bulat sehingga 1 000 000

5
b) Menyatakan nilai tempat dan nilai digit pada digit yang digariskan

1. Tuliskan tajuk bagi suatu artikel , jadual statistic kaum di Sabah dan satu cek
2. Bincangkan bagaimana nombor boleh digunakan dalam perlbagai cara
3. Gunakan nombor dalam tajuk artikel , jadual dan cek untuk memberikan satu
gambaran yang lebih jelas kepada murid.
4. Dengan menggunakan cara nilai tempat , bimbing murid menuliskan nombor
dalamnya dan seterusnya menamakan nombor tersebut berdasarkan nilai
tempatnya
5. Bimbing murid menulis nombor dalam perkataan dan angka
Aktiviti
6. Berdasarkan carta nilai tempat, bimbing murid dalam menentukan nilai
tempat dan nilai digit berdasarkan digit yang digariskan.
7. Latihan KBAT – “Bina satu nombor di mana ia memenuhi kriteria seperti:
a)Digit 6 mesti berada pada nilai tempat ratus ribu
b)Digit 3 mesti mempunyai nilai digit 300 . Nyatakan nombor tersebut dalam
perkataan.
8. Instrumen pentaksiran diberikan kepada murid
9. Latihan kerja rumah – buku teks.

1. Nilai Murni: Mendengar arahan guru, keyakinan


EMK
2. EMK: Keusahawanan

BBB Buku teks, buku latihan.

Ditafsir melalui aktiviti secara individu bagi mengelas mengikut tahap


Pentaksiran
penguasaan yang ditetapkan dalam DSKP.

Pada akhir pengajaran;

…..… / ……. orang murid telah menguasai dapat mencapai objektif yang telah ditetapkan .

Kemudian …..… / ……. orang murid yang telah menguasai dan mencapai objektif diberi
latihan pengukuhan .

Manakala …..… / ……. orang murid yang belum menguasai dan belum mencapai objektif
Refleksi
dibimbing secara individu oleh guru dari meja ke meja hingga mereka faham dan mencapai
objektif.

PdP ditunda kerana…………………………………………...............................................

……………………………………………………………………………………………………
……………………………………………………………………………………………………

6
RANCANGAN PENGAJARAN HARIAN

TAHUN 2019

PENGGAL / TAHUN MINGGU TARIKH HARI MASA SUBJEK / KELAS

P1/2019 1 2/1/2019 RABU 12.30 - 1.00 p.m Sains (Tahun 4)

Tema:
PENGENALAN KEPADA SAINS

Tajuk:
2.0 Peraturan Bilik Sains

Standard Kandungan:

2.1 Mengamalkan peraturan bilik sains

Standard Pembelajaran:
Murid boleh:
2.1.1 Mematuhi peraturan bilik sains

Aktiviti :
1. Penerangan ringkas guru tentang peraturan bilik sains.

2. Perbincangan dan sesi soal-jawab .

3. Latihan - guru mengedarkan lembaran kerja kepada murid .

4. Rumusan pelajaran .

Refleksi

Pada akhir pengajaran;

…..… / ……. orang murid telah menguasai dapat mencapai objektif yang telah ditetapkan .

Kemudian …..… / ……. orang murid yang telah menguasai dan mencapai objektif diberi latihan pengukuhan .

Manakala …..… / ……. orang murid yang belum menguasai dan belum mencapai objektif dibimbing secara individu

7
oleh guru dari meja ke meja hingga mereka faham dan mencapai objektif.

PdP ditunda kerana…………………………………………......................................................…………………….

…………………………………………………………………………………………………………………………………

…………………………………………………………………………………………………………………………………

RANCANGAN PENGAJARAN HARIAN

TAHUN 2019

PENGGAL / TAHUN MINGGU TARIKH HARI MASA SUBJEK / KELAS

P1/2019 1 3/1/2019 KHAMIS 7.30 - 8.30 p.m Sains (Tahun 4)

Tema :
Pengenalan Kepada Sains

Tajuk :
1.0 Kemahiran Saintifik

Standard Kandungan :
1.1 Memahami kemahiran proses sains.

Standard Pembelajaran :
1.1.1 Memerhati
1.1.2 Mengelas

8
1.1.3 Mengukur dan menggunakan nombor

Aktiviti :
1. Penerangan ringkas guru tentang kemahiran proses sains.

i) Memerhati

ii) Mengelas

iii) Menguku menggunakan nombor

2. Perbincangan dan sesi soal-jawab .

3. Latihan - guru mengedarkan lembaran kerja kepada murid .

4. Rumusan pelajaran .

Refleksi

Pada akhir pengajaran;

…..… / ……. orang murid telah menguasai dapat mencapai objektif yang telah ditetapkan .

Kemudian …..… / ……. orang murid yang telah menguasai dan mencapai objektif diberi latihan pengukuhan .

Manakala …..… / ……. orang murid yang belum menguasai dan belum mencapai objektif dibimbing secara individu
oleh guru dari meja ke meja hingga mereka faham dan mencapai objektif.

PdP ditunda kerana…………………………………………......................................................…………………….

…………………………………………………………………………………………………………………………………

…………………………………………………………………………………………………………………………………

RANCANGAN PENGAJARAN HARIAN

TAHUN 2019

9
PENGGAL / TAHUN MINGGU TARIKH HARI MASA SUBJEK / KELAS

P1/2019 1 3/1/2019 KHAMIS 8.30 - 9.30 p.m Sains (Tahun 5)

Tema :
Pengenalan Kepada Sains

Bidang Pembelajaran :
1.0 Kemahiran Saintifik

Standard Kandungan :
1.0 Kemahiran Proses Sains

Standard Pembelajaran :
Murid boleh:

1.1.1 Memerhati
1.1.2 Mengelas
1.1.3 Menggukur dan menggunakan nombor
1.1.4 Membuat inferens
1.1.5 Meramal
1.1.6 Berkomunikasi
1.1.7 Menggunakan perhubungan ruang dan masa
1.1.8 Mentafsir
1.1.9 Mendefinisi secara operasi
1.1.10 Mengawal pembolehubah
1.1.11 Membuat hipotesis

Aktiviti :
1. Penerangan ringkas guru tentang kemahiran proses sains.
2. Murid menjalankan eksperimen Ayunan Bandul Ringkas.
3. Murid menggunakan semua kemahiran proses sains semasa menjalankan eksperimen dan sewaktu menyediakan
laporan eksperimen.
4. Perbincangan dan sesi soal-jawab .
5. Latihan - guru mengedarkan lembaran kerja kepada murid .
6. Rumusan pelajaran .

Refleksi

Pada akhir pengajaran;

…..… / ……. orang murid telah menguasai dan dapat mencapai objektif yang telah ditetapkan .

Kemudian …..… / ……. orang murid yang telah menguasai dan mencapai objektif diberi latihan pengukuhan .

Manakala …..… / ……. orang murid yang belum menguasai dan belum mencapai objektif dibimbing secara individu

10
oleh guru dari meja ke meja hingga mereka faham dan mencapai objektif.

PdP ditunda kerana…………………………………………......................................................…………………….

…………………………………………………………………………………………………………………………………

…………………………………………………………………………………………………………………………………

RANCANGAN PENGAJARAN HARIAN

TAHUN 2019

PENGGAL / TAHUN MINGGU TARIKH HARI MASA SUBJEK / KELAS

P1/2019 1 3/1/2019 KHAMIS 10.30 - 11.30 a.m Matematik (Tahun 5 )

Bidang Nombor dan Operasi

Tajuk 1)Nombor Bulat hingga 100 000

Standard Kandungan 1.1

Standard
1.1.3 dan 1.1.4
Pembelajaran

Pada akhir pembelajaran,murid berupaya untuk :-

Objektif a) Mencerakinka nombor mengikut nilai tempat dan nilai digit


Pembelajaran b) Menyusun nombor mengikut tertib menaik dan menurun

1) Tuliskan dua nombor seperti 860 187 dan 806 187 pada papan putih dan soalkan murid
mana nombor lebih besar atau kecil
2) Dengan menggunakan carta nilai tempat, masukkan nombor ke dalam carta tersebut dan
menunjukkan murid cara membezakan nilai besar atau kecil
3) Terangkan kepada murid maksud susunan tertib menaik dan menurun selepas membezakan
nilai nombor-nombor
Aktiviti 4) Bimbing murid mencerakinkan nombor tersebut mengikut nilai tempat dan nilai digit
5) 2contoh diberikan kepada murid
6) Latihan KBAT – “Bina satu susunan nombor tertib menaik yang merangkumi 3 nombor
di mana dua nombor telah diberikan seperti:
Nombor 1 : 3 ratus ribu + 5 puluh ribu + 2 ratus + 4 sa
Nombor 2 : 400 000 + 4000 + 300 + 80 “
7) Latihan kerja rumah – Buku Teks

11
1.Nilai Murni: Mendengar arahan guru, keyakinan

EMK 2.EMK: Keusahawanan

Buku teks, buku latihan.


BBB

Ditafsir melalui aktiviti secara individu bagi mengelas mengikut tahap penguasaan yang
Pentaksiran ditetapkan dalam DSKP.

Pada akhir pengajaran;

…..… / ……. orang murid telah menguasai dapat mencapai objektif yang telah ditetapkan .

Kemudian …..… / ……. orang murid yang telah menguasai dan mencapai objektif diberi
latihan pengukuhan .

Manakala …..… / ……. orang murid yang belum menguasai dan belum mencapai objektif
Refleksi
dibimbing secara individu oleh guru dari meja ke meja hingga mereka faham dan mencapai
objektif.

PdP ditunda kerana…………………………………………...............................................

……………………………………………………………………………………………………
……………………………………………………………………………………………………

RANCANGAN PENGAJARAN HARIAN

TAHUN 2019

PENGGAL / TAHUN MINGGU TARIKH HARI MASA SUBJEK / KELAS

P1/2019 1 3/1/2019 KHAMIS 11.30 - 12.30 p.m Matematik (Tahun 4 )

Bidang Nombor dan Operasi

12
Tajuk Nombor hingga 100 000

Standard
1.1 Nilai nombor
Kandungan

(i) Membaca, menyebut dan menulis sebarang nombor hingga 100 000 yang
Standard diberi dalam perkataan dan angka.
Pembelajaran
(ii) Menamakan nilai tempat dan nilai digi bagi sebarang nombor.

Di akhir pengajaran dan pembelajaran, murid akan dapat:-

Objektif 1. Menyatakan sebarang nombor hingga 100 000


Pembelajaran 2. Menulis nombor hingga 100 000 dalam angka dan perkataan.

1. Guru mengulangkaji penyebutan nombor sehingga 100 000.


2. Guru membimbing murid menulis angka daripada kata kunci yang ada.
3. Murid mencuba contoh-contoh dari buku teks.
4. Guru menulis beberapa nombor seperti 10 000, 1 000, 100, 10 dan 1 dan
meminta murid menyebut nombor tersebut.
Aktiviti 5. Guru memperkenalkan nilai tempat dan nilai-nilai digit berdasarkan
nombor yang di tulis.
6. Beberapa contoh dari buku teks dibincangkan.
7. Latihan
8. Perbincangan jawapan dan perbincangan pembelajaran hari ini.
9. Kerja rumah – buku teks

1. Nilai Murni: Mendengar arahan guru, keyakinan


EMK
2. EMK: Keusahawanan

BBB Buku teks

TP1: Menyatakan sebarang nombor hingga 100 000


Penilaian P&P TP2: Menentukan nilai tempat dan nilai digit bagi sebarang nombor sehingga
100 000.

Pada akhir pengajaran;

….. / …… orang murid telah menguasai dan dapat mencapai objektif yang telah ditetapkan .

Kemudian …..… / ……. orang murid yang telah menguasai dan mencapai objektif diberi
Refleksi
latihan pengukuhan .

Manakala …..… / ……. orang murid yang belum menguasai dan belum mencapai objektif
dibimbing secara individu oleh guru dari meja ke meja hingga mereka faham dan mencapai
objektif.

13
PdP ditunda kerana………………………………………….............................................

……………………………………………………………………………………………………
…………………………………………………………………………………………………..

RANCANGAN PENGAJARAN HARIAN

TAHUN 2019

PENGGAL / TAHUN MINGGU TARIKH HARI MASA SUBJEK / KELAS

P1/2019 1 4/1/2019 JUMAAT 9.00 - 10.00 a.m Matematik (Tahun 5 )

Bidang Nombor dan Operasi

Tajuk 1)Nombor Bulat hingga 100 000

Standard
1.2
Kandungan

Standard
1.2.1
Pembelajaran

Pada akhir pembelajaran,murid berupaya untuk :-


Objektif
Pembelajaran a) Menganggar bilangan objek dengan menyatakan kuantiti yang munasabah
berdasarkan set rujukan yang diberi

1) Dengan bantuan gambar rajah gula dalam botol, murid mengira bilangan
gula dalamnya
2) Bimbing murid menganggar bilangan-bilangan gula sekiranya ia menjadi
separuh atau satu suku daripadanya
3) Seterusnya , guna gambar rajah yang berlainan di mana nombornya adalah
lebih besar nilainya.
Aktiviti 4) Galakkan murid menganggar menggunakan kemahiran menganggar yang
telah dipelajri
5) 2 contoh daripada buku teks dibincangkan bersama murid
6) Latihan KBAT – menganggar bilangan kacang untuk botol ketiga sekiranya
botol pertama dan kedua telah diketahui
7) Latihan kerja rumah – Buku Teks

1. Nilai Murni: Mendengar arahan guru, keyakinan


EMK
2. EMK: Keusahawanan

14
BBB Buku teks, buku latihan.

Ditafsir melalui aktiviti secara individu bagi mengelas mengikut tahap


Pentaksiran
penguasaan yang ditetapkan dalam DSKP.

Pada akhir pengajaran;

…..… / ……. orang murid telah menguasai dapat mencapai objektif yang telah ditetapkan .

Kemudian …..… / ……. orang murid yang telah menguasai dan mencapai objektif diberi
latihan pengukuhan .

Manakala …..… / ……. orang murid yang belum menguasai dan belum mencapai objektif
Refleksi
dibimbing secara individu oleh guru dari meja ke meja hingga mereka faham dan mencapai
objektif.

PdP ditunda kerana…………………………………………...............................................

……………………………………………………………………………………………………
……………………………………………………………………………………………………

RANCANGAN PENGAJARAN HARIAN

TAHUN 2019

PENGGAL / TAHUN MINGGU TARIKH HARI MASA SUBJEK / KELAS

P1/2019 1 4/1/2019 JUMAAT 10.30 - 11.30 a.m Matematik (Tahun 4 )

Bidang Nombor dan Operasi

Tajuk Nombor hingga 100 000

Standard
1.1 Nilai nombor
Kandungan

Standard (iii) Mencerakinkan sebarang nombor mengikut nilai tempat dan nilai digit.
Pembelajaran (iv) Menentukan nilai nombor mengikut tertib menaik.

15
Di akhir pengajaran dan pembelajaran, murid akan dapat:-

Objektif 1. Mencerakinkan nombor mengikut nilai dan tempat dan digit.


Pembelajaran 2. Menyusun nombor mengikut tertib menaik dan menurun.

1. Guru mengulangkaji nilai tempat yang dipelajari pada pengajaran lepas.


2. Guru menulis ayat matematik seperti 10 + 5 = ?
3. Guru turut mengulangkaji 200 + 20 + 5 = ?
4. Murid cuba mencerakinkan 15671 mengikut nilai digit.
5. Guru menulis cerakinan dalam nilai tempat.
6. Beberapa contoh dari buku teks dibincangkan.
Aktiviti 7. Guru meminta membandingkan dua nombor iaitu 11 000 dan 12 000.
8. Murid menyusun dalam tertib menaik dan menurun selepas guru
memberikan arahan.
9. Beberapa contoh dari buku teks dibincangkan.
10. Latihan
11. Perbincangan jawapan dan perbincangan pembelajaran hari ini.
12. Kerja rumah – buku teks

Nilai Murni: Mendengar arahan guru, keyakinan


EMK
EMK: Keusahawanan

BBB Buku teks

Penilaian P&P -

Pada akhir pengajaran;

….. / …… orang murid telah menguasai dan dapat mencapai objektif yang telah ditetapkan .

Kemudian …..… / ……. orang murid yang telah menguasai dan mencapai objektif diberi
latihan pengukuhan .

Manakala …..… / ……. orang murid yang belum menguasai dan belum mencapai objektif
Refleksi
dibimbing secara individu oleh guru dari meja ke meja hingga mereka faham dan mencapai
objektif.

PdP ditunda kerana………………………………………….............................................

……………………………………………………………………………………………………
…………………………………………………………………………………………………..

16
