Anda di halaman 1dari 8

RANCANGAN PELAJARAN HARIAN

1. Mata Pelajaran : Matematik


2. Tahun : 5 Champion
3. Bilangan Murid : 25 Orang
4. Tarikh : 19 Julai 2019
5. Hari : Jumaat
6. Masa : 11.00 pagi hingga 12.00 tengah hari.
7. Bidang : Sukatan dan Geometri
8. Tajuk : Masa dan Waktu

9. Standard Kandungan :
11.3 Penolakan masa

10. Standard Pembelajaran :


11.3 (i) Menolak dua masa daripada satu masa melibatkan
a) Tahun dan Dekad
b) Tahun dan Abad

11. Objektif Pembelajaran :


Pada akhir pengajaran dan pembelajaran, murid dapat:
i. Menukar unit masa dengan tepat dengan menggunakan formula.
ii. Menolak 3 soalan melibatkan tahun, dekad dan abad dengan tepat.

12. Pentaksiran :
i. Pemerhatian berterusan terhadap respon murid sepanjang proses pengajaran dan
pembelajaran.
ii. Aktiviti pengukuhan dan penggunaan bentuk lazim yang tepat akan dijadikan
indikator pencapaian standard pembelajaran.

13. Pengetahuan Sedia Ada :


 Murid-murid sudah belajar cara menukarkan tahun kepada dekad dan abad serta
sebaliknya.
14. Elemen Merentas Kurikulum :
i. Nilai murni - Kerjasama, Bertanggungjawab, Keberanian
ii. Kreativiti dan Inovasi - menggunakan anak panah sebagai formula penukaran

15. Bahan Bantu Mengajar :


 Kertas Sebak, Marker Pen, Soalan, Gambar Tempat, Sampul Bewarna, Board
Formula, Latihan Pengukuhan

16. Kemahiran Berfikir:


 Menghubungkait, menganalis dan mengenalpasti maklumat.

Aktiviti Pengajaran dan


Fasa/ Masa Isi Kandungan Catatan
Pembelajaran dan Komunikasi
Flash Card ‘Gambar 1. Guru menyediakan Flash Card BBM
Tempat’ ‘Gambar Tempat’.  Flash Card
2. Murid ditanya mengenai ‘Gambar
gambar yang ditayangkan. Tempat’
3. Murid bersoal jawab dengan
guru. KB
4. Guru membantu murid  Menghubung
Menara Berkembar
membuat kesimpulan tentang kait
Petronas
perkara yang akan dipelajari  Mengenalpasti
Persediaan pada hari tersebut. maklumat
Pemerhatian  Membuat
Analisis Jangkaan Jawapan kesimpulan
(5 minit) 1. Menara Berkembar
Petronas/ Kota A’Famosa/ Nilai
Kota A’Famosa
Menara Condong  Keberanian
2. 1998/ 1511/ 1885  Kerjasama
3. 21/ 508/ 134 Tahun  Keyakinan

Menara Condong
Soalan :
1. Apakah nama tempat
dalam gambar ?
2. Pada tahun bilakah
tempat ini dibina ?
3. Sehingga sekarang,
berapakah tahunkah
tempat ini telah dibina ?
‘Board Formula’ 1. Murid ditayangkan ‘board KB
formula’ yang telah dipelajari  Menghubung
dalam penukaran masa. kait
2. Murid ditanyakan mengenai  Mengenalpasti
formula yang ditampal di papan maklumat
putih.  Menganalisis
3. Murid diberikan contoh
penukaran oleh guru. Nilai
Imaginasi
1 Dekad = 10 Tahun 4. Murid juga diberi contoh  Kerjasama
Penjanaan Idea
1 Abad = 100 Tahun pengiraan penolakan masa.
Sintesis Idea
1 Abad = 10 Dekad 5. Murid diterangkan cara menolak BBM
(15 minit)
masa dengan betul dalam  Board Formula
Contoh Soalan : bentuk lazim.  Soalan
1. 6 dekad 8 tahun - 2 6. Murid diminta untuk mengira
dekad 2 tahun = bersama-sama dengan guru.
2. 14 dekad 8 tahun - 5
dekad 2 tahun =
3. 5 abad 48 tahun - 3
abad 27 tahun =
Aktiviti Berkumpulan 1. Murid dibahagikan kepada 6 BBM
Bahan yang digunakan : kumpulan.  Kertas
1. Kertas Sebak 2. Murid perlu mencabut soalan Sebak
Perkembangan
dalam ‘Sampul Bewarna’  Pen Marker
Penambahbaik
3. Setiap kumpulan akan  Soalan
Menilai
mendapat 5 soalan penolakan  Sampul
(20 minit)
masa. Bewarna
2. Pen Marker 4. Setiap kumpulan diberi masa KB
untuk berbincang dan  Menghubung
menjawab soalan. kait
5. Setiap kumpulan akan  Menganalisis
menggunakan kertas sebak
untuk menulis jawapan. EMK:
6. Setiap kumpulan perlu  Kreativiti dan
berbincang untuk mengira Inovasi -
operasi masa dalam bentuk membina dan
lazim. menggunakan
7. Kumpulan yang memberi formula untuk
jawapan yang tepat dan menjawab
menjawab dengan betul akan soalan
mendapat 5 mata bagi satu
soalan.
8. Markah yang dikumpul akan
dikira untuk menentukan
pemenang.
Latihan Pengukuhan 1. Murid akan diberikan lembaran KB:
kerja operasi penolakan masa  Mengaplikasi
Lampiran Pengukuhan 2. Murid diminta untuk
Tindakan
menyiapkan latihan yang diberi. BBM
Pelaksanaan
3. Murid dibenarkan bertanya  Lampiran Kerja
Amalan
kepada guru sekiranya berlaku Nilai
Berterusan
kekeliruan.  Keyakinan
(15 minit)
 Keberanian

Rumusan Pengajaran 1. Guru memilih murid secara KB


rawak dan meminta murid  Membuat
Soalan : tersebut untuk membuat rumusan
Penutup 1. Apakah yang dipelajari rumusan tentang pengajaran
(5 minit) pada hari ini ? dan pembelajaran pada hari ini. Nilai
2. Sebutkan kembali 2. Guru membimbing murid untuk  Kasih
formula penukaran membuat rumusan tentang sayang
masa ? pengajaran hari ini.
3. Guru mengajak murid  Hormat-
mengingat semula formula menghorm
penukaran masa. ati
4. Guru memberi pujian kerana
telah memberi kerjasama
sewaktu pembelajaran
dijalankan

4. Refleksi
_________________________________________________________________________
_________________________________________________________________________
_________________________________________________________________________
_________________________________________________________________________
_________________________________________________________________________
_________________________________________________________________________
Lampiran 1

Gambar Tempat

Menara Berkembar Kuala Lumpur

Kota A’Famosa

Menara Condong
Lampiran 2

Lembaran Kerja

Jawab soalan dibawah dengan betul menggunakan bentuk lazim.

Soalan Jalan Kerja

160 tahun – 140 tahun =


______ dekad

48 dekad 6 tahun – 12 dekad 9 tahun =


_____ dekad _____ tahun

48 dekad 6 tahun – 12 dekad 9 tahun =


_____ dekad _____ tahun

14 dekad 9 tahun – 54 tahun – 7 dekad 8


tahun = _____ tahun

25 abad 18 tahun – 23 abad 39 tahun =


_____ abad _____ tahun

74 abad 52 tahun – 49 abad 27 tahun – 16


abad 25 tahun = _____ abad
Lampiran 3

Board Formula
