Anda di halaman 1dari 2

RANCANGAN PENGAJARAN HARIAN PROGRAM PEMULIHAN KHAS

KELAS/BIL
TARIKH/HARI/MINGGU 10.2.2020 ISNIN 5 TAHUN 4I, 4E,4D / 3 ORANG
MURID

MATA PELAJARAN BAHASA MELAYU PEMULIHAN MASA 11.00-12.00 TENGAH HARI

KUMPULAN 1 KUMPULAN 2
KUMPULAN
MAXI RAIS, HASZANI

TEMA/TAJUK Kekeluargaan Persekitaran

Kemahiran 5 : Suku kata KV KV. Kemahiran 16 : Perkataan KVKK


KEMAHIRAN PEMULIHAN
5.1 Menyebut perkataan KV KV 16.1 Menyebut perkataan KVKK
1.2 Mendengar, mengecam dan menyebut bunyi
1.2 Mendengar, mengecam dan menyebut bunyi
bahasa, iaitu abjad, suku kata, frasa dan ayat
bahasa iaitu abjad, suku kata, perkataan,
dengan betul.
STANDARD frasa dan ayat dengan betul.
PEMBELAJARAN 1.2.6 Mendengar, memahami dan menyebut frasa
1.2.6 Mendengar, memahami dan menyebut
dan ayat dengan struktur binaan ayat yang
frasa dan ayat dengan struktur binaan
betul dan tepat.
ayat yang betul dan tepat.

PENGETAHUAN SEDIA Murid sudah diajar melengkapkan suku kata KV Murid sudah tahu menulis perkataan KVK KV KVK
ADA yang betul. dengan betul.

PAK21 ¨ Komunikasi ¨ Kolaboratif ¨ Kreatif ¨ Kritis ¨ Nilai

BAHAN BANTU
BELAJAR/BAHAN BANTU LCD, Laptop, lagu, slaid powerpoint, pen marker, LCD, Laptop, lagu, slaid powerpoint, pen marker,
MENGAJAR papan putih si comel papan putih si comel

Pada akhir PdP, murid berupaya: Pada akhir PdP, murid berupaya:
OBJEKTIF 1. Menyebut 4 daripada 5 perkataan KV KV
PEMBELAJARAN 1. Menyebut 5 daripada 7 perkataan KVKK
dengan betul. dengan betul.
AKTIVITI PEMBELAJARAN Set Induksi ( 5 minit ) Set Induksi ( 5 minit )
DAN PEMUDAHCARAAN
(PdPc) 1. Guru menayangkan video mengenai perkataan 1. Guru menayangkan video tentang perkataan
KV KV. KVKK.
2. Guru dan murid bersoal-jawab tentang video 2. Guru dan murid bersoal -jawab tentang video
tersebut tersebut.

Langkah 1 ( 10 minit ) Langkah 1 ( 10 minit )

1. Guru memaparkan suku kata KV KV 1. Guru memaparkan perkataan KVKK


menggunakan slaid powerpoint. menggunakan slaid powerpoint.
2. Guru meminta murid menyebut suku kata KV 2. Guru meminta murid menyebut perkataan KVKK
KV dengan betul. dengan betul.

kuku pipi dada bank tong wang


dahi mata dadu zink gong jong
siku kaki paku sang gung yang

3. Guru membimbing murid jika murid 3. Guru membimbing murid jika murid menghadapi
menghadapi masalah dalam menyebut suku masalah dalam menyebut perkataan KVKK.
kata KV KV.
Langkah 2 ( 10 minit ) Langkah 2 ( 10 minit )

1. murid duduk dalam kumpulan. 1. Murid duduk dalam kumpulan.


2. Guru menyediakan 3 stesen. 2. Guru mengadakan permainan kotak beracun.
3. Stesen pertama: Murid akan memancing 3. Murid akan berikan kotak itu pada rakan
perkataan KV KV. disebelah dan begitulah seterusnya dengan iringan
4. Stesen kedua: Murid akan melontarkan dart muzik.
pada perkataan KV KV 4. Apabila muzik diberhentikan. Murid yang terakhir
5. Stesen ketiga: murid akan bermain bowling memegang kotak tersebut akan tampil ke hadapan
botol perkataan KV KV dan mencabut satu perkataan pada kotak beracun
6. Perkataan yang berjaya diperolehi disetiap tersebut.
stesen dibawah dihadapan guru dan murid 5. Murid akan menyebut perkataan yang dicabut
menyebut perkataan tersebut. dengan betul.
6. Permainan diteruskan semula.

‘Bridging Up’ (KSSR)


‘Bridging Up’ (KSSR)
1. Membimbing murid mendengar, memahami dan
1. Meminta murid mendengar, memahami dan
menyebut frasa dan ayat dengan struktur menyebut frasa dan ayat dengan struktur binaan
binaan ayat yang betul dan tepat. ayat yang betul dan tepat.

Langkah 3 ( 10 minit ) Langkah 3 ( 10 minit )

Guru memberikan lembaran kerja kepada Guru memberikan lembaran kerja kepada
murid-murid mengikut kumpulan. murid-murid mengikut kumpulan.

Guru akan membimbing murid jika murid Guru akan membimbing murid jika murid
menghadapi masalah dalam menyelesaikan menghadapi masalah dalam menyelesaikan
lembaran kerja. lembaran kerja.

Penutup ( 5 Minit ) Penutup ( 5 Minit )

1. Guru menyoal murid secara lisan. 1. Guru menyoal murid secara lisan.
2. Murid yang dapat menjawab soalan dengan 2. Murid yang dapat menjawab soalan dengan
betul akan diberikan ganjaran atau token. betul akan diberikan ganjaran atau token.
3. Guru memberikan kerja rumah kepada murid. 3. Guru memberikan kerja rumah kepada murid.

REFLEKSI/IMPAK
_______________________________________________________________________ PdP ditangguhkan kerana:
_______________________________________________________________________ ¨ Mesyuarat/Kursus
¨ Program Sekolah
Kumpulan 1: ____/____ murid mencapai objektif ¨ Guru Pengiring
____/____ murid belum mencapai objektif ¨ Aktiviti Luar
Kumpulan 2: ____/____ murid mencapai objektif ¨ Cuti Rehat/Cuti Sakit
____/____ murid belum mencapai objektif ¨ Cuti Peristiwa/Cuti Am
¨ Cuti Bencana/Cuti Khas
TINDAKAN SUSULAN ¨ Lain-lain:
Tindakan susulan untuk mengatasi masalah murid:- ____________________
_______________________________________________________________________ ____________________
