Anda di halaman 1dari 3

Rancangan Mengajar Harian

Tahun : Empat

Bilangan murid : 20

Tarikh : 19 September 2016

Masa : 9:00 – 9:30 a.m. (30 minit)

Mata pelajaran : Pendidikan Muzik

Tajuk Lagu : Onde-onde

Modul : Modul 1 - Pengalaman Muzikal

Standard Kandungan : 1.4 Memainkan rekoder secara ensembel.

Fokus : Tekstur Nipis dan Tebal

Konsep : Tekstur

Standard Pembelajaran : 1.4.2 Memainkan rekoder berdasarkan skor.

- memainkan frasa lagu

- memainkan melodi kaunter

- memainkan melodi

Objektif Eksplisit : Pada akhir pembelajaran, murid-murid dapat:

- Memainkan melodi dan melodi kaunter dengan baik


- Memainkan rekoder secara ensembel

Pengetahuan Sedia Ada : Murid-murid pernah memainkan not G, A, B, C’ dan D’

dengan ton yang baik menggunakan rekoder

BBM : Rekoder, audio dan skor

Kemahiran Berfikir : Mengaplikasi dan banding beza

Penerapan Nilai-nilai Murni : Kerjasama dan berdisiplin


Langkah / Kemahiran Aktiviti Guru Aktiviti Murid Catatan /
Masa BBM / Nilai
Set induksi Konsep 1. Guru menggunakan 1. Murid-murid Audio
(±3 minit) tekstur audio tekstur nipis mendengar
nipis dan dan tebal. audio tekstur
tebal. 2. Guru menyoal nipis dan tebal.
pendapat murid- 2. Murid-murid
murid tentang audio memberi
tersebut. pendapat
3. Guru menerangkan tentang apa
konsep tekstur nipis yang didengar
dan tebal daripada audio
tersebut.
Langkah 1 Corak 1. Guru membimbing 1. Murid-murid Skor lagu
(±5 minit) irama lagu murid-murid untuk menepuk corak
Onde-onde menepuk corak irama melodi
irama melodi dan dan melodi
melodi kaunter kaunter
Langkah 2 Memainkan 1. Guru 1. Murid-murid Rekoder,
(±7 minit) melodi dan mendemonstrasi memainkan skor
melodi melodi lagu Onde- melodi Onde-
kaunter onde onde
lagu Onde- 2. Guru membimbing 2. Murid-murid
onde murid-murid untuk memainkan
dengan memainkan melodi melodi kaunter
menggunak kaunter lagu Onde- Onde-onde
an rekoder onde
Langkah 3 Memainkan 1. Guru 1. Murid Rekoder,
(±10 minit) lagu Onde- membahagikan kumpulan A skor
onde murid-murid kepada memainkan Nilai
secara 2 kumpulan melodi, murid kerjasama
ensembel berdasarkan kumpulan B dan
bahagian skor lagu memainkan berdisiplin
2. Guru membimbing melodi kaunter.
murid-murid 2. Murid-murid
semasa memainkan akan bertukar
rekoder secara bahagian
ensembel permainan
supaya
berpeluang
untuk
memainkan
bahagian yang
tidak pernah
dimainkan.
Penutup Konsep 1. Guru memainkan 5 1. Murid-murid Audio
(±5 minit) tekstur audio “Row-row-row menjawab
nipis dan Your Boat” yang soalan guru
tebal mempunyai tekstur berdasarkan
yang nipis dan audio yang
tebal. didengari.
2. Guru menilai dan
menyoal murid-
murid tentang
tekstur nipis dan
tebal
3. Guru memuji murid-
murid yang aktif
dalam proses
pembelajaran
