Anda di halaman 1dari 5

RANCANGAN PENGAJARAN HARIAN PENDIDIKAN KESIHATAN TAHUN 5

Mata Pelajaran : Pendidikan Kesihatan

Tarikh : 8 September 2017

Hari : Jumaat

Masa : 11.30 pagi – 12.00 tengahari

Kelas : 5 Cerdik

Bilangan Murid : / 30 orang

Tajuk : Kekeluargaan

Pengetahuan Sedia Ada : Murid mengetahui maksud harapan

Standard Kandungan : 2.2 Mengetahui peranan diri sendiri dan ahli keluarga serta
kepentingan institusi kekeluargaan dalam aspek kesihatan
keluarga

Standard Pembelajaran : 2.2.2 Memahami harapan ahli keluarga

Hasil Pembelajaran : Di akhir sesi pengajaran dan pembelajaran ini, murid dapat :

1. Menyatakan sekurang-kurangnya dua daripada tiga contoh


harapan ibu bapa terhadap diri sendiri dengan betul.
2. Menghasilkan satu penanda buku yang mengandungi kata-
kata motivasi.

HOM / KBAT : Mengingat kembali, menjana idea reka cipta

EMK : Nilai murni, kreativiti, pendidikan alam sekitar

Penerapan Nilai : Mendengar arahan guru, berfikir secara rasional, keberanian

Bahan Bantu Mengajar : Pembesar suara (1), kertas warna (30), penanda buku (4)

Pembelajaran Abad ke 21 : Penggunaan TMK


Bahagian / Fokus
Aktiviti Pengelolaan / Strategi PdP Catatan
Masa Pembelajaran
Permulaan / “Imbas - Menilai Pengelolaan : Nilai :
Set Induksi Kembali” kefahaman - Murid duduk di tempat masing- Mendengar
(±3 minit) murid masing di dalam kelas. arahan guru
berdasarkan isi - Guru bertanya kepada murid apa
pelajaran lepas yang dipelajari pada kelas sebelum HOM / KBAT :
ini : Mengimbas
Soalan : Berikan contoh peranan kembali
ahli keluarga dari aspek mental,
sosial dan emosi. Teknik :
Jawapan : Pelbagai jawapan Penyoalan
daripada murid.
- Guru mengaitkan jawapan murid
dengan isi pelajaran pada hari ini.
Perkembangan “Apa Itu - Menguji Pengelolaan : Nilai :
Langkah 1 Harapan?” kefahaman - Murid duduk di tempat masing- Keberanian
(±3 minit) murid mengenai masing di dalam kelas.
harapan - Guru bertanya kepada murid: EMK : Nilai
keluarga Soalan : Apa yang anda faham murni
terhadap diri mengenai harapan?
sendiri Jawapan : Pelbagai jawapan Teknik :
daripada murid. Berpusatkan
- Murid diminta memberikan contoh murid
harapan keluarga terhadap diri
mereka.
- Guru memilih dua orang murid
secara rawak untuk berkongsi
harapan keluarga mereka kepada
rakan-rakan di hadapan kelas.
Langkah 2 “Bangkit - Menaikkan Pengelolaan : Nilai :
(±3 minit) Bersama” semangat murid - Guru bertanya soalan kepada Mendengar
untuk mencapai murid: arahan guru,
harapan Soalan : Apakah contoh kata-kata berfikir secara
keluarga motivasi yang dapat membantu rasional
untuk menaikkan semangat anda?
Jawapan : Pelbagai jawapan Teknik :
daripada murid. Penyoalan
Kemuncak / “Aktiviti - Menulis kata- Pengelolaan : BBM : Kertas
Penilaian Membuat kata motivasi - Setiap murid diberikan kertas warna (30),
(±16 minit) Penanda untuk diri sendiri warna yang pelbagai. penanda buku
Buku” - Murid diminta untuk membuat satu (4), pembesar
penanda buku mengikut kreativiti suara (1)
masing-masing.
- Guru menunjukkan contoh Nilai :
penanda buku yang telah siap Mematuhi
dibuat. arahan guru
- Penanda buku yang dibina
mestilah mengandungi kata-kata HOM / KBAT :
motivasi sebagai perangsang. Menjana idea
- Murid diberi masa selama 15 minit reka cipta
untuk menyiapkan penanda buku.
- Muzik dipasang sewaktu aktiviti EMK :
sedang dijalankan. Kreativiti
- Hasil kerja mereka perlu dihantar
kepada guru sebelum proses Pembelajaran
pengajaran dan pembelajaran Abad ke 21 :
tamat. Penggunaan
TMK

Strategi :
Berpusatkan
bahan
Penutup Rumusan - Merumuskan Pengelolaan : Nilai :
(±5 minit) isi pelajaran - Guru merumuskan isi pelajaran Mendengar
pada hari ini. arahan guru
- Guru bertanya soalan kepada
murid secara rawak: HOM / KBAT :
Soalan : Apakah tindakan anda Mengingat
sebagai anak untuk menunaikan kembali
harapan keluarga?
Jawapan : Pelbagai jawapan EMK :
daripada murid. Pendidikan
- Murid diminta untuk mengemas alam sekitar
kelas mereka sebelum proses
pengajaran dan pembelajaran Strategi :
tamat. Penyoalan
