Anda di halaman 1dari 15

RANCANGAN PENGAJARAN HARIAN

SEJARAH TAHUN 4

Mata Pelajaran
Sejarah Tahun 4 Tekun (Aras Sederhana) (27 orang)
dan Kelas

Tema/Tajuk Tajuk 5: Tokoh Terbilang Kesultanan Melayu Melaka

Tarikh/Hari 7 Oktober 2018 (Ahad)

Masa 9.45 pagi – 10.15 pagi (30 minit)

Standard 5.4 Hang Tuah sebagai laksamana Melaka


Kandungan

5.4.3 Menjelaskan peristiwa pertarungan antara Hang Tuah dengan


Standard Hang Jebat dalam Hikayat Hang Tuah.
Pembelajaran
K.5.4.5 Menyatakan kebijaksanaan tokoh dalam menyelesaikan
sesuatu masalah.

Pada akhir pengajaran dan pembelajaran, murid akan dapat;

Objektif i. Menyakatan riwayat hidup Hang Tuah dengan betul.


Menyebut peranan Hang Tuah dengan betul.

Aktiviti (Rujuk muka surat sebelah)

Nilai murni – Bekerjasama


EMK KBAT – Menganalisis
ENT – Kreativiti

Bahan Bantu
Tanjak, replikasi keris, kertas undian.
Belajar
Penilaian
Pengajaran dan
Pembelajaran

Refleksi
Aktiviti Perkembangan Aktiviti Catatan

1. Seorang murid akan dipakaikan tanjak dan


Set Induksi BBM:
memegang keris.
Tanjak, keris
(5 minit) 2. Murid akan meneka siapakah gerangan lelaki
tersebut.

1. Murid dibahagikan kepada 4 kumpulan.


2. Guru memberi arahan dan peraturan permainan
radio rosak.
3. Setiap kumpulan menghantar seorang wakil
untuk mencabut undi.
BBM:
Aktiviti 1 4. Undi tersebut mengandungi fakta berkenanaan
Kertas undian
Hang Tuah.
(12 minit)
5. Murid dikehendaki menghafal kemudian
membisik kepada rakan yang lain.
6. Kumpulan yang berjaya menamatkan bisikkan
dengan pantas dan fakta yang betul dikira
pemenang.
7. Permainan dijalankan sebanyak 2 pusingan.

Penutup
1. Guru merumuskan pembelajaran hari ini.
(7 minit)
RANCANGAN PENGAJARAN HARIAN
SEJARAH TAHUN 4

Mata Pelajaran
Sejarah Tahun 4 Bestari (Aras Tinggi) (33 orang)
dan Kelas

Tema/Tajuk Tajuk 5: Tokoh Terbilang Kesultanan Melayu Melaka

Tarikh/Hari 7 Oktober 2018 (Ahad)

Masa 11.45 pagi – 12.15 tengahari (30 minit)

Standard 5.4 Hang Tuah sebagai laksamana Melaka


Kandungan

5.4.3 Menjelaskan peristiwa pertarungan antara Hang Tuah dengan


Standard Hang Jebat dalam Hikayat Hang Tuah.
Pembelajaran
K.5.4.5 Menyatakan kebijaksanaan tokoh dalam menyelesaikan
sesuatu masalah.

Pada akhir pengajaran dan pembelajaran, murid akan dapat;


Objektif
i. Menyatakan riwayat Hang Tuah dengan betul.
ii. Menyebut peranan Hang Tuah dengan betul

Aktiviti (Rujuk muka surat sebelah)

Nilai murni – Berkerjasama


EMK KPS –
KBAT – Menganalisis
ENT –Kreativiti

Bahan Bantu
Tanjak, keris, kertas undian.
Belajar
Penilaian
Pengajaran dan
Pembelajaran

Refleksi

Aktiviti Perkembangan Aktiviti Catatan


1. Seorang murid akan dipakaikan tanjak dan
Set Induksi BBM:
memegang keris.
Tanjak, keris
(5 minit) 2. Murid akan meneka siapakah gerangan lelaki
tersebut.

1. Murid dibahagikan kepada 4 kumpulan.


2. Guru memberi arahan dan peraturan permainan
radio rosak.
3. Setiap kumpulan menghantar seorang wakil
untuk mencabut undi.
BBM:
Aktiviti 1 4. Undi tersebut mengandungi fakta berkenanaan
Kertas undian
Hang Tuah.
(12 minit)
5. Murid dikehendaki menghafal kemudian
membisik kepada rakan yang lain.
6. Kumpulan yang berjaya menamatkan bisikkan
dengan pantas dan fakta yang betul dikira
pemenang.
7. Permainan dijalankan sebnaak 2 pusingan

Penutup
1. Guru merumuskan pembelajaran hari ini.
(7 minit)

RANCANGAN PENGAJARAN HARIAN


SEJARAH TAHUN 4
Mata Pelajaran
Sejarah Tahun 4 Tekun (Aras Sederhana) (27 orang)
dan Kelas

Tema/Tajuk Tajuk 5: Tokoh Terbilang Kesultanan Melayu Melaka

Tarikh/Hari 8 Oktober 2018 (Isnin)

Masa 10.45 pagi – 11.15 pagi (30 minit)

Standard 5.4 Hang Tuah sebagai laksamana Melaka


Kandungan

5.4.3 Menjelaskan peristiwa pertarungan antara Hang Tuah dengan


Standard Hang Jebat dalam Hikayat Hang Tuah.
Pembelajaran
K.5.4.5 Menyatakan kebijaksanaan tokoh dalam menyelesaikan
sesuatu masalah.

Pada akhir pengajaran dan pembelajaran, murid akan dapat;

i. Menyakatan dan memahami secara ringkas riwayat hidup Hang


Objektif
Tuah dengan betul.
ii. Menyebut peranan Hang Tuah sebagai Laksamana Melaka dengan
betul.

Aktiviti (Rujuk muka surat sebelah)

Nilai murni – Bekerjasama


EMK KPS – Meneroka bukti
KBAT – Menganalisis
ENT – Kreativiti

Bahan Bantu
Gambar-gambar riwayat hidup Hang Tuah dan lembaran kerja
Belajar
Penilaian
Pengajaran dan
Pembelajaran

Refleksi

Aktiviti Perkembangan Aktiviti Catatan


BBM:
Set Induksi Gambar-
1. Guru menunjukkan gambar-gambar riwayat
gambar
(5 minit) hidup Hang Tuah.
riwayat hidup
Hang Tuah

BBM:
1. Lembaran kerja diedarkan kepada semua
Aktiviti 1 Lembaran
murid.
kerja
(10 minit) 2. Murid dikehendaki menjawab kesemua soalan
secara berkumpulan.

1. Perbincangan bersama guru dijalankan selepas


selesai menjawab kesemua soalan.
Aktiviti 2 2. Pengiraan markah bagi setiap kumpulan
dengan jawapan yang betul seperti kuiz.
(8 minit)
3. Kumpulan yang mendapat markah terendah
dikenakan denda.

Penutup
1. Guru merumuskan pembelajaran hari ini.
(7 minit)

RANCANGAN PENGAJARAN HARIAN


SEJARAH TAHUN 4
Mata Pelajaran
Sejarah Tahun 4 Usaha (Aras Rendah) (20 orang)
dan Kelas

Tema/Tajuk Tajuk 5: Tokoh Terbilang Kesultanan Melayu Melaka

Tarikh/Hari 2 Oktober 2018 (Selasa)

Masa 8.45 pagi – 9.115 pagi (30 minit)

Standard 5.4 Hang Tuah sebagai laksamana Melaka


Kandungan

5.4.3 Menjelaskan peristiwa pertarungan antara Hang Tuah dengan


Standard Hang Jebat dalam Hikayat Hang Tuah.
Pembelajaran
K.5.4.5 Menyatakan kebijaksanaan tokoh dalam menyelesaikan
sesuatu masalah.

Pada akhir pengajaran dan pembelajaran, murid akan dapat;

Objektif i. Menyatakan peristiwa pertarungan dua sahabat.


ii. Menyusun peristiwa pertarungan dua sahabat secara kronologi
dengan betul.

Aktiviti (Rujuk muka surat sebelah)

Nilai murni – Berdisiplin


EMK KPS – Membuat kronologi
KBAT – Menganalisis dan kemahiran imaginasi
ENT – TMK

Tanjak, replikasi keris, projektor, komputer riba, pembesar suara, slaid


Bahan Bantu
pengajaran, peta alir dan video pertarungan Hang Tuah dan Hang
Belajar
Jebat.
Penilaian
Pengajaran dan
Pembelajaran

Refleksi

Aktiviti Perkembangan Aktiviti Catatan


1. Seorang murid akan dipakaikan tanjak dan
Set Induksi BBM:
memegang keris.
Tanjak, keris
(5 minit) 2. Murid akan meneka siapakah gerangan lelaki
tersebut.

1. Murid dibahagikan kepada 4 kumpulan.


2. Guru memberi arahan dan peraturan permainan
radio rosak.
3. Setiap kumpulan menghantar seorang wakil
untuk mencabut undi.
BBM:
Aktiviti 1 4. Undi tersebut mengandungi fakta berkenanaan
Kertas undian
Hang Tuah.
(12 minit)
5. Murid dikehendaki menghafal kemudian
membisik kepada rakan yang lain.
6. Kumpulan yang berjaya menamatkan bisikkan
dengan pantas dan fakta yang betul dikira
pemenang.
7. Permainan dijalankan sebnaak 2 pusingan

Penutup
1. Guru merumuskan pembelajaran hari ini.
(7 minit)

RANCANGAN PENGAJARAN HARIAN


SEJARAH TAHUN 4
Mata Pelajaran
Sejarah Tahun 4 Cemerlang (Aras Rendah) (20 orang)
dan Kelas

Tema/Tajuk Tajuk 5: Tokoh Terbilang Kesultanan Melayu Melaka

Tarikh/Hari 10 Oktober 2018 (Rabu)

Masa 9.45 pagi – 10.15 pagi (30 minit)

Standard 5.4 Hang Tuah sebagai laksamana Melaka


Kandungan

5.4.3 Menjelaskan peristiwa pertarungan antara Hang Tuah dengan


Standard Hang Jebat dalam Hikayat Hang Tuah.
Pembelajaran
K.5.4.5 Menyatakan kebijaksanaan tokoh dalam menyelesaikan
sesuatu masalah.

Pada akhir pengajaran dan pembelajaran, murid akan dapat;

Objektif i. Menyatakan peristiwa pertarungan dua sahabat.


ii. Menyusun peristiwa pertarungan dua sahabat secara kronologi
dengan betul.

Aktiviti (Rujuk muka surat sebelah)

Nilai murni – Berdisiplin


EMK KPS – Membuat kronologi
KBAT – Menganalisis dan kemahiran imaginasi
ENT – TMK

Tanjak, replikasi keris, projektor, komputer riba, pembesar suara, slaid


Bahan Bantu
pengajaran, peta alir dan video pertarungan Hang Tuah dan Hang
Belajar
Jebat.
Penilaian
Pengajaran dan
Pembelajaran

Refleksi

Aktiviti Perkembangan Aktiviti Catatan


1. Dua orang murid dipilih secara rawak untuk
Set Induksi BBM:
memakai tanjak dan memegang keris.
Tanjak dan
(5 minit) 2. Murid tersebut akan membuat simulasi
replika keris
pertarungan antara dua sahabat.

1. Perbincangan antara guru dan murid tentang


BBM:
Aktiviti 1 peristiwa pertarungan antara Hang Tuah
Slaid
dengan Hang Jebat dalam Hikayat Hang Tuah.
(3 minit) pengajaran
2. Murid dikehendaki memindahkan maklumat
dan peta alir
berkaitan kedalam peta alir.

BBM:
Slaid
1. Sambungan penceritaan dilakonkan oleh dua pengajaran,
Aktiviti 2
orang murid yang berperanan sebagai Hang tanjak dan
(7 minit) Tuah dan Hang Jebat berdasar gambar yang keris.
ditayangkan.
Teknik:
Lakonan

BBM:
Video
Penutup 1. Video pertarungan antara Hang Tuah dengan
pertarungan
Hang Jebat ditayangkan.
(5 minit) Hang Tuah
2. Guru merumuskan pembelajaran hari ini.
dan Hang
Jebat
