Anda di halaman 1dari 9

MATA PELAJARAN: PENDIDIKAN SENI VISUAL

TAHUN : 4

NAMA KUMPULAN: IKATAN & CELUPAN

NAMA AHLI:
1.EN. YUSOF B. SIPER
2. PN. ADILAH BT. JAAFAR
3. PN. VIJAYA A/P SUBRAMANIAM
RANCANGAN PELAJARAN HARIAN
1 MINGGU
2 WAKTU
4 STANDARD KANDUNGAN
Mata Pelajaran : Pendidikan Seni Visual
Kelas : 4 Bestari Masa: 60 minit
Bidang : Membuat Corak dan Rekaan- Tema dan Tajuk : Objek Buatan Manusia - Sapu Tangan
Ikatan dan Celupan

2.1 PERSEPSI ESTETIK 2.2 APLIKASI SENI 2.3 EKSPRESI KREATIF 2.4 APRESIASI SENI
2.1.1 Unsur seni 2.2.1 Media 2.3.1 2.4.1
2.1.1.1 2.2.1.1 2.3.2 2.4.2
STANDARD 2.1.1.2 2.2.1.2 2.3.3 2.4.3
2.1.2 Prinsip rekaan
PEMBELAJARAN 2.1.2.1
2.2.2 Teknik & Proses
2.2.2.1
2.1.2.2

Pada akhir pembelajaran murid dapat: (Rujuk standard kandungan mengikut tajuk)
1. Mengenal,memahami dan menyatakan bahasa seni visual dalam membuat ikatan dan celupan.
OBJEKTIF 2. Menghasilkan sapu tangan dengan menggunakan teknik ikatan dan celupan.
PEMBELAJARAN 3.Membuat apresiasi berpandukan bahasa seni visual yang telah dipelajari .

1.Guru menunjukkan contoh dan bersoal jawab mengenai bahasa seni visual.
AKTIVITI PdP 2.Guru menunjuk cara menghasilkan corak dengan mengaplikasikan teknik ikatan dan celupan.
3.Murid menghasilkan sapu tangan mengunakan teknik ikatan dan celupan.
4.Murid mempamer dan menceritakan karya seni yang dihasilkan.

EMK 1.Kreativiti dan Inovasi, Keusahawanan TMK dan Nilai murni

BAHAN BANTU 1.Contoh : Batu, guli, kain putih, warna (dye), gelang getah, hasil karya guru, bahan bercetak (Buku
BELAJAR Rujukan) Komputer (Internet), CD

1.Proses penghasilan karya sepanjang aktiviti membuat ikatan dan celupan berdasarkan empat
PENILAIAN PdP Standard Kandungan.

Pada Akhir pengajaran


I REFLEKSI 30 murid dapat mencapai objektif yang ditetapkan dan 4 murid yang tidak mencapai objekitif akan diberi
bimbingan khas dalam sesi pembelajaran pada masa akan datang.
RANCANGAN PELAJARAN HARIAN
2 MINGGU
MINGGU 1
2 WAKTU
2 STANDARD KANDUNGAN
Mata Pelajaran : Pendidikan Seni Visual
Kelas : 4 Bestari Masa: 60 minit
Bidang : Membuat Corak dan Rekaan-
Tema dan Tajuk : Objek Buatan Manusia- Sapu Tangan
Ikatan dan celupan

2.1 PERSEPSI ESTETIK 2.2 APLIKASI SENI


2.1.1 Unsur seni 2.2.1 Media
2.1.1.1 2.2.1.1
STANDARD 2.1.1.2 2.2.1.2
2.1.2 Prinsip rekaan
PEMBELAJARAN 2.1.2.1
2.2.2 Teknik & Proses
2.2.2.1
2.1.2.2

Pada akhir pembelajaran murid dapat: (Rujuk standard kandungan mengikut tajuk)
OBJEKTIF 1. Mengenal,memahami dan menyatakan bahasa seni visual dalam membuat ikatan dan celupan
PEMBELAJARAN 2. Menghasilkan sapu tangan dengan menggunakan teknik ikatan dan celupan

1.Guru menunjukkan contoh dan bersoal jawab mengenai bahasa seni visual (EK1)
AKTIVITI PdP 1.Guru menunjuk cara menghasilkan corak dengan mengaplikasikan teknik ikatan .
2.Murid memulakan aktiviti dengan membuat proses ikatan .

EMK 1.Kreativiti dan Inovasi, Keusahawanan TMK dan Nilai murni.

BAHAN BANTU 1.Contoh : Batu, guli, kain putih, warna (dye), gelang getah, hasil karya guru, bahan bercetak (Buku
BELAJAR Rujukan) Komputer (Internet), CD

1.Proses penghasilan karya sepanjang aktiviti membuat ikatan dan celupan berdasarkan
PENILAIAN PdP dua Standard Kandungan.

Pada Akhir pengajaran


I REFLEKSI 30 murid dapat mencapai objektif yang ditetapkan dan 4 murid yang tidak mencapai Objekitif akan diberi
bimbingan khas dalam sesi pembelajaran pada masa akan datang
RANCANGAN PELAJARAN HARIAN
2 MINGGU
MINGGU 2
2 WAKTU
4 STANDARD KANDUNGAN
Mata Pelajaran : Pendidikan Seni Visual
Kelas : 4 Bestari Masa: 60 minit
Bidang : Membuat corak dan Rekaan- Tema dan Tajuk : Objek Buatan Manusia- Sapu Tangan
Ikatan dan celupan

2.3 EKSPRESI KREATIF 2.4 APRESIASI SENI


2.3.1 2.4.1
2.3.2 2.4.2
STANDARD 2.3.3 2.4.3
PEMBELAJARAN

Pada akhir pembelajaran murid dapat: (Rujuk standard kandungan mengikut tajuk)
OBJEKTIF 1. Mengenal,memahami dan menyatakan bahasa seni visual dalam membuat ikatan dan celupan
PEMBELAJARAN 2. Menghasilkan sapu tangan dengan menggunakan teknik ikatan dan celupan
3.Membuat apresiasi berpandukan bahasa seni visual yang telah dipelajari

1.Guru mengulangkaji pengajaran pada minggu lepas.


AKTIVITI PdP 2.Murid memulakan aktiviti proses celupan dalam penghasilan Sapu Tangan.
3.Murid mempamer dan menceritakan karya seni yang dihasilkan.

EMK 1.Kreativiti dan Inovasi, Keusahawanan TMK dan Nilai murni

BAHAN BANTU 1.Contoh : Batu, guli, kain putih, warna (dye), gelang getah, hasil karya guru, bahan bercetak (Buku
BELAJAR Rujukan) Komputer (Internet), CD

1.Proses penghasilan karya sepanjang aktiviti membuat ikatan dan celupan berdasarkan
PENILAIAN PdP empat Standard Kandungan.

Pada Akhir pengajaran


I REFLEKSI 30 murid dapat mencapai objektif yang ditetapkan dan 4 murid yang tidak mencapai objekitif akan diberi
bimbingan khas dalam sesi pembelajaran pada masa akan datang.
LANGKAH-LANGKAH PENGHASILAN KARYA

Mengikat kain yang di


Membungkus batu
Media (bahan /alatan) bungkuskan batu dengan
ke dalam kain
gelang getah.

Mencelup kain yang siap Menjemur ikatan kain yang telah Membuka ikatan kain dan
diikat pada warna (dye) diwarnakan sehingga kering mempamerkan hasil karya
