Anda di halaman 1dari 6

RANCANGAN PENGAJARAN HARIAN (PAK21)

REKA BENTUK DAN TEKNOLOGI TAHUN 4

Tarikh Kemahiran Abad ke-21

Kelas / Berdaya tahan

Masa Mahir berkomunikasi


Bidang TEKNIKAL Pemikir
Tajuk 1.0 ORGANISASI DAN KESELAMATAN BENGKEL
Standard Kandungan 1.1 / Kerja sepasukan
Standard Pembelajaran 1.1.1, 1.1.2
Pada akhir pembelajaran dan pengajaran murid dapat; Bersifat ingin tahu

Berperinsip
1. Menyatakan struktur organisasi bengkel berpandukan carta.
Objektif Pembelajaran
2. Menyediakan jadual tugas berpandukan struktur organisasi Bermaklumat
bengkel.
Penyayang / Prihatin
1. Murid di bawa ke bengkel Reka Bentuk dan Teknologi untuk
melihat persekitaran bengkel. Patriotik
2. Murid bersoal jawab dengan guru tentang aktiviti dan tugasan
murid seperti dalam gambar.
Strategi Pengajaran dan
3. Murid mendengar penerangan guru tentang isi pelajaran dan
Pembelajaran
kaitannya dengan tajuk pelajaran.
Ringkasan Aktiviti 4. Murid membina struktur organisasi bengkel dan berbincang / 5P
tentang struktur organisasi tersebut.
5. Murid mendengar guru membuat pengukuhan tentang isi Penyelesaian masalah
pelajaran.
6. Murid melengkapkan latihan yang diberi oleh guru. Murid Pembelajaran berasaskan
membuat jadual tugasan mengikut kreativiti mereka. projek

BBM Buku teks, buku kerja, buku latihan Pembelajaran kooperatif

Pembelajaran kecergasan
Lembaran kerja pelbagai
/ Hasil kerja
Pemerhatian Pembelajaran Kontekstual
Pentaksiran dan
Kuiz
Penilaian Pembelajaran
Lisan
/ Tugasan Konstruktivisme
Projek Kemahiran Belajar Cara
Belajar
Pada akhir pengajaran;
Kajian Masa Depan
______ murid dapat mencapai objektif yang ditetapkan dan ______
Refleksi murid yang tidak mencapai objektif akan diberi bimbingan khas dalam Pembelajaran Akses
sesi akan datang. Kendiri

Pembelajaran Luar Bilik


Darjah
Catatan Aktiviti pengajaran dan pembelajaran ditangguhkan kerana:-
Mesyuarat / Kursus Pembelajaran Masteri
Program Sekolah
Mengiringi murid keluar Pendekatan Modular
Aktiviti luar
Cuti Bencana / Cuti Khas / Pendekatan Berpusatkan
Murid
Cuti Peristiwa / Cuti Umum
Cuti Rehat / Cuti Sakit
Ulasan Pentadbir
Strategi Pengajaran dan
Pembelajaran Abad Ke-21

Round Table
Think, Pair, Share
Hot seat
Permainan

3 stray and 1 stay


Pembentangan

Main Peranan

Gallery Walk
Peta I-Think

Nyanyian

Kemahiran Berfikir Aras Tinggi


(KBAT)

Mengaplikasi
RANCANGAN PENGAJARAN HARIAN (PAK21)
REKA BENTUK DAN TEKNOLOGI TAHUN 4

Tarikh Kemahiran Abad ke-21

Kelas / Berdaya tahan

Masa Mahir berkomunikasi


Bidang TEKNIKAL Pemikir
Tajuk 1.0 ORGANISASI DAN KESELAMATAN BENGKEL
Standard Kandungan 1.2 / Kerja sepasukan
Standard Pembelajaran 1.2.1, 1.2.2
Pada akhir pembelajaran dan pengajaran murid dapat; Bersifat ingin tahu

Berperinsip
1. Menyatakan peraturan dan keselamatan am, diri, alatan dan
Objektif Pembelajaran bahan berpandukan carta. Bermaklumat
2. Mengamalkan peraturan dan keselamatan ketika berada di
dalam bengkel berpandukan peraturan keselamatan. Penyayang / Prihatin

1. Murid membaca dan memahami peraturan dan keselamatan Patriotik


bengkel.
2. Murid mendengar penerangan guru tentang isi pelajaran dan
Strategi Pengajaran dan
kaitannya dengan tajuk pelajaran.
Pembelajaran
3. Murid menyatakan peraturan dan keselamatan bengkel secara
Ringkasan Aktiviti lisan. / 5P
4. Murid mengamalkan segala peraturan dan keselamatan
bengkel. Penyelesaian masalah
5. Murid mendengar guru membuat pengukuhan tentang isi
pelajaran. Pembelajaran berasaskan
6. Murid melengkapkan latihan yang diberi oleh guru. projek

BBM Buku teks, buku kerja, buku latihan Pembelajaran kooperatif

Pembelajaran kecergasan
Lembaran kerja pelbagai
/ Hasil kerja
Pemerhatian Pembelajaran Kontekstual
Pentaksiran dan
Kuiz
Penilaian Pembelajaran
Lisan
/ Tugasan Konstruktivisme
Projek Kemahiran Belajar Cara
Belajar
Pada akhir pengajaran;
Kajian Masa Depan
______ murid dapat mencapai objektif yang ditetapkan dan ______
Refleksi murid yang tidak mencapai objektif akan diberi bimbingan khas dalam Pembelajaran Akses
sesi akan datang. Kendiri

Pembelajaran Luar Bilik


Darjah
Catatan Aktiviti pengajaran dan pembelajaran ditangguhkan kerana:-
Mesyuarat / Kursus Pembelajaran Masteri
Program Sekolah
Mengiringi murid keluar Pendekatan Modular
Aktiviti luar
Cuti Bencana / Cuti Khas / Pendekatan Berpusatkan
Murid
Cuti Peristiwa / Cuti Umum
Cuti Rehat / Cuti Sakit
Ulasan Pentadbir
Strategi Pengajaran dan
Pembelajaran Abad Ke-21

Round Table
Think, Pair, Share
Hot seat
Permainan

3 stray and 1 stay


Pembentangan

Main Peranan

Gallery Walk
Peta I-Think

Nyanyian

Kemahiran Berfikir Aras Tinggi


(KBAT)

Mengaplikasi
RANCANGAN PENGAJARAN HARIAN (PAK21)
REKA BENTUK DAN TEKNOLOGI TAHUN 4

Tarikh Kemahiran Abad ke-21

Kelas / Berdaya tahan

Masa Mahir berkomunikasi


Bidang TEKNIKAL Pemikir
Tajuk 1.0 ORGANISASI DAN KESELAMATAN BENGKEL
Standard Kandungan 1.2 / Kerja sepasukan
Standard Pembelajaran 1.2.1, 1.2.2
Pada akhir pembelajaran dan pengajaran murid dapat; Bersifat ingin tahu

Berperinsip
1. Menyatakan peraturan dan keselamatan am, diri, alatan dan
Objektif Pembelajaran bahan berpandukan carta. Bermaklumat
2. Mengamalkan peraturan dan keselamatan ketika berada di
dalam bengkel berpandukan peraturan keselamatan. Penyayang / Prihatin

1. Murid membaca dan memahami peraturan dan keselamatan Patriotik


alatan dan bahan.
2. Murid mendengar penerangan guru tentang isi pelajaran dan
Strategi Pengajaran dan
kaitannya dengan tajuk pelajaran.
Pembelajaran
Ringkasan Aktiviti 3. Murid melengkapkan latihan yang diberi oleh guru.
 Soal Minda / 5P
 Refleksi Minda
4. Murid mendengar guru membuat pengukuhan tentang isi Penyelesaian masalah
pelajaran.
Pembelajaran berasaskan
BBM Buku teks, buku kerja, buku latihan projek

Pembelajaran kooperatif
Lembaran kerja
/ Hasil kerja Pembelajaran kecergasan
Pemerhatian pelbagai
Pentaksiran dan
Kuiz
Penilaian Pembelajaran Kontekstual
Lisan
/ Tugasan
Pembelajaran
Projek
Konstruktivisme
Pada akhir pengajaran; Kemahiran Belajar Cara
Belajar
______ murid dapat mencapai objektif yang ditetapkan dan ______
Refleksi murid yang tidak mencapai objektif akan diberi bimbingan khas dalam Kajian Masa Depan
sesi akan datang.
Pembelajaran Akses
Kendiri
Aktiviti pengajaran dan pembelajaran ditangguhkan kerana:- Pembelajaran Luar Bilik
Mesyuarat / Kursus Darjah
Program Sekolah
Mengiringi murid keluar Pembelajaran Masteri
Catatan
Aktiviti luar
Cuti Bencana / Cuti Khas Pendekatan Modular
Cuti Peristiwa / Cuti Umum / Pendekatan Berpusatkan
Cuti Rehat / Cuti Sakit Murid
Ulasan Pentadbir
Strategi Pengajaran dan
Pembelajaran Abad Ke-21

Round Table
Think, Pair, Share
Hot seat
Permainan

3 stray and 1 stay


Pembentangan

Main Peranan

Gallery Walk
Peta I-Think

Nyanyian

Kemahiran Berfikir Aras Tinggi


(KBAT)

Mengaplikasi
