Anda di halaman 1dari 14

RANCANGAN PENGAJARAN HARIAN (PAK21)

REKA BENTUK DAN TEKNOLOGI TAHUN 4

Tarikh Kemahiran Abad ke-21

Kelas / Berdaya tahan

Masa Mahir berkomunikasi


Bidang SAINS RUMAH TANGGA Pemikir
Tajuk 6.0 MENGHASILKAN ARTIKEL JAHITAN
Standard Kandungan 6.1 / Kerja sepasukan
Standard Pembelajaran 6.1.1
Pada akhir pembelajaran dan pengajaran murid dapat; Bersifat ingin tahu

Berperinsip
Objektif Pembelajaran 1. Menyatakan artikel jahitan dan kegunaannya seperti beg pensel,
sarung kusyen, kusyen mini dan pengantung surat. Bermaklumat

1. Guru mencungkil pengetahuan sedia ada murid berkaitan Penyayang / Prihatin


dengan jahitan.
2. Murid mendengar penerangan guru tentang isi pelajaran dan Patriotik
kaitannya dengan tajuk pelajaran.
Ringkasan Aktiviti 3. Murid menamakan artikel jahitan dalam gambar di atas.
Strategi Pengajaran dan
4. Murid menyenaraikan artikel jahitan dan kegunaanya.
Pembelajaran
5. Murid mendengar guru membuat pengukuhan tentang isi
pelajaran. / 5P
6. Murid melengkapkan latihan yang diberi oleh guru.
Penyelesaian masalah
BBM Buku teks, buku kerja, buku latihan
Pembelajaran berasaskan
Lembaran kerja projek
/ Hasil kerja
Pembelajaran kooperatif
Pemerhatian
Pentaksiran dan
Kuiz Pembelajaran kecergasan
Penilaian
Lisan pelbagai
/ Tugasan
Projek Pembelajaran Kontekstual

Pembelajaran
Pada akhir pengajaran;
Konstruktivisme
______ murid dapat mencapai objektif yang ditetapkan dan ______ Kemahiran Belajar Cara
Refleksi murid yang tidak mencapai objektif akan diberi bimbingan khas dalam Belajar
sesi akan datang.
Kajian Masa Depan

Aktiviti pengajaran dan pembelajaran ditangguhkan kerana:- Pembelajaran Akses


Mesyuarat / Kursus Kendiri
Program Sekolah
Pembelajaran Luar Bilik
Mengiringi murid keluar Darjah
Catatan
Aktiviti luar
Cuti Bencana / Cuti Khas Pembelajaran Masteri
Cuti Peristiwa / Cuti Umum
Cuti Rehat / Cuti Sakit Pendekatan Modular

/ Pendekatan Berpusatkan
Ulasan Pentadbir Murid
Strategi Pengajaran dan
Pembelajaran Abad Ke-21

Round Table
Think, Pair, Share
Hot seat
Permainan

3 stray and 1 stay


Pembentangan

Main Peranan

Gallery Walk
Peta I-Think

Nyanyian

Kemahiran Berfikir Aras Tinggi


(KBAT)

Mengaplikasi
RANCANGAN PENGAJARAN HARIAN (PAK21)
REKA BENTUK DAN TEKNOLOGI TAHUN 4

Tarikh Kemahiran Abad ke-21

Kelas / Berdaya tahan

Masa Mahir berkomunikasi


Bidang SAINS RUMAH TANGGA Pemikir
Tajuk 6.0 MENGHASILKAN ARTIKEL JAHITAN
Standard Kandungan 6.1 / Kerja sepasukan
Standard Pembelajaran 6.1.2
Pada akhir pembelajaran dan pengajaran murid dapat; Bersifat ingin tahu

Objektif Pembelajaran Berperinsip


1. Mengenal pasti alatan jahitan
Bermaklumat
1. Murid meneliti alatan dan bahan
2. Murid mendengar penerangan guru tentang isi pelajaran dan Penyayang / Prihatin
kaitannya dengan tajuk pelajaran.
 Cara menggunakan alatan dan bahan jahitan dengan Patriotik
betul
Ringkasan Aktiviti
 Kedudukan kertas karbon tukang jahit yang betul ketika Strategi Pengajaran dan
memindahkan pola Pembelajaran
 Maksud kit jahitan
3. Murid mendengar guru membuat pengukuhan tentang isi / 5P
pelajaran.
Penyelesaian masalah
BBM Buku teks, buku kerja, buku latihan
Pembelajaran berasaskan
projek
Lembaran kerja
/ Hasil kerja Pembelajaran kooperatif
Pemerhatian
Pentaksiran dan
Kuiz Pembelajaran kecergasan
Penilaian
Lisan pelbagai
/ Tugasan
Projek Pembelajaran Kontekstual

Pembelajaran
Pada akhir pengajaran; Konstruktivisme
______ murid dapat mencapai objektif yang ditetapkan dan ______ Kemahiran Belajar Cara
Refleksi murid yang tidak mencapai objektif akan diberi bimbingan khas dalam Belajar
sesi akan datang.
Kajian Masa Depan

Aktiviti pengajaran dan pembelajaran ditangguhkan kerana:- Pembelajaran Akses


Kendiri
Mesyuarat / Kursus
Program Sekolah Pembelajaran Luar Bilik
Mengiringi murid keluar Darjah
Catatan
Aktiviti luar
Cuti Bencana / Cuti Khas Pembelajaran Masteri
Cuti Peristiwa / Cuti Umum
Pendekatan Modular
Cuti Rehat / Cuti Sakit
Ulasan Pentadbir / Pendekatan Berpusatkan
Murid
Strategi Pengajaran dan
Pembelajaran Abad Ke-21

Round Table
Think, Pair, Share
Hot seat
Permainan

3 stray and 1 stay


Pembentangan

Main Peranan

Gallery Walk
Peta I-Think

Nyanyian

Kemahiran Berfikir Aras Tinggi


(KBAT)

Mengaplikasi
RANCANGAN PENGAJARAN HARIAN (PAK21)
REKA BENTUK DAN TEKNOLOGI TAHUN 4

Tarikh Kemahiran Abad ke-21

Kelas / Berdaya tahan

Masa Mahir berkomunikasi


Bidang SAINS RUMAH TANGGA Pemikir
Tajuk 6.0 MENGHASILKAN ARTIKEL JAHITAN
Standard Kandungan 6.1 / Kerja sepasukan
Standard Pembelajaran 6.1.3, 6.1.4
Pada akhir pembelajaran dan pengajaran murid dapat; Bersifat ingin tahu

Berperinsip
Objektif Pembelajaran 1. Menyatakan jenis bahan jahitan
2. Mengenal pasti jenis mata jahitan tangan Bermaklumat

1. Murid mendengar penerangan guru tentang isi pelajaran dan Penyayang / Prihatin
kaitannya dengan tajuk pelajaran.
2. Murid memilih fabric yang sesuai untuk membuat artikel jahitan. Patriotik
3. Murid menjahit mata jahitan tangan dengan cara yang betul dan
Ringkasan Aktiviti selamat.
Strategi Pengajaran dan
4. Murid memegang jarum dengan cara yang betul supaya tidak
Pembelajaran
tercucuk jari.
5. Murid mendengar guru membuat pengukuhan tentang isi / 5P
pelajaran.
Penyelesaian masalah
BBM Buku teks, buku kerja, buku latihan
Pembelajaran berasaskan
Lembaran kerja projek
/ Hasil kerja
Pembelajaran kooperatif
Pemerhatian
Pentaksiran dan
Kuiz Pembelajaran kecergasan
Penilaian
Lisan pelbagai
/ Tugasan
Projek Pembelajaran Kontekstual

Pembelajaran
Pada akhir pengajaran;
Konstruktivisme
______ murid dapat mencapai objektif yang ditetapkan dan ______ Kemahiran Belajar Cara
Refleksi murid yang tidak mencapai objektif akan diberi bimbingan khas dalam Belajar
sesi akan datang.
Kajian Masa Depan

Aktiviti pengajaran dan pembelajaran ditangguhkan kerana:- Pembelajaran Akses


Mesyuarat / Kursus Kendiri
Program Sekolah
Pembelajaran Luar Bilik
Mengiringi murid keluar Darjah
Catatan
Aktiviti luar
Cuti Bencana / Cuti Khas Pembelajaran Masteri
Cuti Peristiwa / Cuti Umum
Cuti Rehat / Cuti Sakit Pendekatan Modular

/ Pendekatan Berpusatkan
Ulasan Pentadbir Murid
Strategi Pengajaran dan
Pembelajaran Abad Ke-21

Round Table
Think, Pair, Share
Hot seat
Permainan

3 stray and 1 stay


Pembentangan

Main Peranan

Gallery Walk
Peta I-Think

Nyanyian

Kemahiran Berfikir Aras Tinggi


(KBAT)

Mengaplikasi
RANCANGAN PENGAJARAN HARIAN (PAK21)
REKA BENTUK DAN TEKNOLOGI TAHUN 4

Tarikh Kemahiran Abad ke-21

Kelas / Berdaya tahan

Masa Mahir berkomunikasi


Bidang SAINS RUMAH TANGGA Pemikir
Tajuk 6.0 MENGHASILKAN ARTIKEL JAHITAN
Standard Kandungan 6.1 / Kerja sepasukan
Standard Pembelajaran 6.1.5, 6.1.6, 6.1.7
Pada akhir pembelajaran dan pengajaran murid dapat; Bersifat ingin tahu

Berperinsip
1. Memilih artikel jahitan berpandukan manual.
2. Menyediakan alatan dan bahan berdasarkan manual yang Bermaklumat
Objektif Pembelajaran
dipilih.
3. Menyusun atur pola, menggunting fabric dan memindahkan Penyayang / Prihatin
tanda pola.
Patriotik
1. Murid mendengar penerangan guru tentang isi pelajaran dan
kaitannya dengan tajuk pelajaran.
Strategi Pengajaran dan
2. Murid memilih satu artikel jahitan yang hendak dibuat dan
Pembelajaran
sesuai dengan kebolehan mereka.
3. Murid memastikan artikel jahitan yang hendak dibuat / 5P
mempunyai manual.
Ringkasan Aktiviti 4. Murid membuat satu pola untuk menghasilkan artikel jahitan Penyelesaian masalah
mengikut kreativiti.
5. Murid menyediakan alatan dan bahan yang diperlukan. Pembelajaran berasaskan
6. Murid menjalankan aktiviti dengan berhati-hati dan terkawal projek
dengan bimbingan guru.
7. Murid mendengar guru membuat pengukuhan tentang isi Pembelajaran kooperatif
pelajaran. Pembelajaran kecergasan
pelbagai
BBM Buku teks, buku kerja, buku latihan
Pembelajaran Kontekstual
Lembaran kerja
/ Hasil kerja Pembelajaran
Pemerhatian Konstruktivisme
Pentaksiran dan
Kuiz
Penilaian Kemahiran Belajar Cara
Lisan
Belajar
/ Tugasan
Projek Kajian Masa Depan

Pada akhir pengajaran; Pembelajaran Akses


Kendiri
______ murid dapat mencapai objektif yang ditetapkan dan ______
Refleksi murid yang tidak mencapai objektif akan diberi bimbingan khas dalam Pembelajaran Luar Bilik
sesi akan datang. Darjah

Pembelajaran Masteri
Catatan Aktiviti pengajaran dan pembelajaran ditangguhkan kerana:- Pendekatan Modular
Mesyuarat / Kursus
Program Sekolah / Pendekatan Berpusatkan
Mengiringi murid keluar Murid
Aktiviti luar
Cuti Bencana / Cuti Khas
Cuti Peristiwa / Cuti Umum
Cuti Rehat / Cuti Sakit

Ulasan Pentadbir Strategi Pengajaran dan


Pembelajaran Abad Ke-21

Round Table
Think, Pair, Share
Hot seat
Permainan

3 stray and 1 stay


Pembentangan

Main Peranan

Gallery Walk
Peta I-Think

Nyanyian

Kemahiran Berfikir Aras Tinggi


(KBAT)
RANCANGAN PENGAJARAN HARIAN (PAK21)
REKA BENTUK DAN TEKNOLOGI TAHUN 4

Tarikh Kemahiran Abad ke-21

Kelas / Berdaya tahan

Masa Mahir berkomunikasi


Bidang SAINS RUMAH TANGGA Pemikir
Tajuk 6.0 MENGHASILKAN ARTIKEL JAHITAN
Standard Kandungan 6.1 / Kerja sepasukan
Standard Pembelajaran 6.1.8
Pada akhir pembelajaran dan pengajaran murid dapat; Bersifat ingin tahu

Objektif Pembelajaran Berperinsip


1. Menjahit artikel jahitan dengan jahitan tangan.
Bermaklumat
1. Murid mendengar penerangan guru tentang isi pelajaran dan
kaitannya dengan tajuk pelajaran. Penyayang / Prihatin
2. murid menjahit helaian fabric menggunakan mata jahitan kia,
jelujur kasar dan jelujur halus. Patriotik
Ringkasan Aktiviti 3. Guru membimbing murid semasa mengisi kekabu ke dalam
atikel jahitan.
Strategi Pengajaran dan
4. Murid mendengar guru membuat pengukuhan tentang isi
Pembelajaran
pelajaran.
/ 5P
BBM Buku teks, buku kerja, buku latihan
Penyelesaian masalah
Lembaran kerja
/ Hasil kerja Pembelajaran berasaskan
Pemerhatian projek
Pentaksiran dan
Kuiz Pembelajaran kooperatif
Penilaian
Lisan
/ Tugasan Pembelajaran kecergasan
Projek pelbagai

Pada akhir pengajaran; Pembelajaran Kontekstual

Pembelajaran
______ murid dapat mencapai objektif yang ditetapkan dan ______
Konstruktivisme
Refleksi murid yang tidak mencapai objektif akan diberi bimbingan khas dalam
sesi akan datang. Kemahiran Belajar Cara
Belajar

Aktiviti pengajaran dan pembelajaran ditangguhkan kerana:- Kajian Masa Depan


Mesyuarat / Kursus
Program Sekolah Pembelajaran Akses
Mengiringi murid keluar Kendiri
Catatan
Aktiviti luar Pembelajaran Luar Bilik
Cuti Bencana / Cuti Khas Darjah
Cuti Peristiwa / Cuti Umum
Cuti Rehat / Cuti Sakit Pembelajaran Masteri
Ulasan Pentadbir
Pendekatan Modular

/ Pendekatan Berpusatkan
Murid

Strategi Pengajaran dan


Pembelajaran Abad Ke-21

Round Table
Think, Pair, Share
Hot seat
Permainan

3 stray and 1 stay


Pembentangan

Main Peranan

Gallery Walk
Peta I-Think

Nyanyian

Kemahiran Berfikir Aras Tinggi


(KBAT)
RANCANGAN PENGAJARAN HARIAN (PAK21)
REKA BENTUK DAN TEKNOLOGI TAHUN 4

Tarikh Kemahiran Abad ke-21

Kelas / Berdaya tahan

Masa Mahir berkomunikasi


Bidang SAINS RUMAH TANGGA Pemikir
Tajuk 6.0 MENGHASILKAN ARTIKEL JAHITAN
Standard Kandungan 6.1 / Kerja sepasukan
Standard Pembelajaran 6.1.9
Pada akhir pembelajaran dan pengajaran murid dapat; Bersifat ingin tahu

Objektif Pembelajaran Berperinsip


1. Menyatakan jenis bahan hiasan seperti butang, renda dan riben.
Bermaklumat
1. Murid mendengar penerangan guru tentang isi pelajaran dan
kaitannya dengan tajuk pelajaran. Penyayang / Prihatin
 Bahan-bahan yang digunakan untuk menghias artikel
jahitan. Patriotik
Ringkasan Aktiviti  Cara menjahit bahan hiasan
2. Murid menjalankan projek secara berhati-hati dan terkawal Strategi Pengajaran dan
dengan bimbingan guru. Pembelajaran
3. Murid mendengar guru membuat pengukuhan tentang isi
pelajaran. / 5P

BBM Buku teks, buku kerja, buku latihan Penyelesaian masalah

Lembaran kerja Pembelajaran berasaskan


projek
/ Hasil kerja
Pemerhatian Pembelajaran kooperatif
Pentaksiran dan
Kuiz
Penilaian
Lisan Pembelajaran kecergasan
/ Tugasan pelbagai
Projek
Pembelajaran Kontekstual
Pada akhir pengajaran; Pembelajaran
Konstruktivisme
______ murid dapat mencapai objektif yang ditetapkan dan ______
Refleksi murid yang tidak mencapai objektif akan diberi bimbingan khas dalam Kemahiran Belajar Cara
sesi akan datang. Belajar

Kajian Masa Depan


Aktiviti pengajaran dan pembelajaran ditangguhkan kerana:-
Mesyuarat / Kursus Pembelajaran Akses
Kendiri
Program Sekolah
Mengiringi murid keluar Pembelajaran Luar Bilik
Catatan
Aktiviti luar Darjah
Cuti Bencana / Cuti Khas
Cuti Peristiwa / Cuti Umum Pembelajaran Masteri
Cuti Rehat / Cuti Sakit
Pendekatan Modular
Ulasan Pentadbir
/ Pendekatan Berpusatkan
Murid
Strategi Pengajaran dan
Pembelajaran Abad Ke-21

Round Table
Think, Pair, Share
Hot seat
Permainan

3 stray and 1 stay


Pembentangan

Main Peranan

Gallery Walk
Peta I-Think

Nyanyian

Kemahiran Berfikir Aras Tinggi


(KBAT)

Mengaplikasi
RANCANGAN PENGAJARAN HARIAN (PAK21)
REKA BENTUK DAN TEKNOLOGI TAHUN 4

Tarikh Kemahiran Abad ke-21

Kelas / Berdaya tahan

Masa Mahir berkomunikasi


Bidang SAINS RUMAH TANGGA Pemikir
Tajuk 6.0 MENGHASILKAN ARTIKEL JAHITAN
Standard Kandungan 6.1 / Kerja sepasukan
Standard Pembelajaran 6.1.10, 6.1.11
Pada akhir pembelajaran dan pengajaran murid dapat; Bersifat ingin tahu

Berperinsip
1. Memilih bahan hiasan mengikut artikel jahitan
Objektif Pembelajaran
2. Menghias artikel jahitan menggunakan bahan hiasan yang Bermaklumat
dipilih.
Penyayang / Prihatin
1. Murid mendengar penerangan guru tentang isi pelajaran dan
kaitannya dengan tajuk pelajaran. Patriotik
2. Murid menghias artikel jahitan dengan bahan hiasan yang
dipilih.
Strategi Pengajaran dan
3. Murid menjalankan projek secara berhati-hati dan terkawal
Pembelajaran
Ringkasan Aktiviti dengan bimbingan guru.
4. Guru memberikan pengiktirafan atau bimbingan dan galakan / 5P
kepada murid mengikut kualiti hasil kerja mereka.
5. Murid mendengar guru membuat pengukuhan tentang isi Penyelesaian masalah
pelajaran.
 Soal Minda Pembelajaran berasaskan
 Refleksi Minda projek
BBM Buku teks, buku kerja, buku latihan
Pembelajaran kooperatif
Lembaran kerja Pembelajaran kecergasan
/ Hasil kerja pelbagai
Pemerhatian
Pentaksiran dan Pembelajaran Kontekstual
Kuiz
Penilaian
Lisan
Pembelajaran
/ Tugasan
Konstruktivisme
Projek
Kemahiran Belajar Cara
Pada akhir pengajaran; Belajar

______ murid dapat mencapai objektif yang ditetapkan dan ______ Kajian Masa Depan
Refleksi murid yang tidak mencapai objektif akan diberi bimbingan khas dalam
sesi akan datang. Pembelajaran Akses
Kendiri

Pembelajaran Luar Bilik


Aktiviti pengajaran dan pembelajaran ditangguhkan kerana:- Darjah
Mesyuarat / Kursus
Program Sekolah Pembelajaran Masteri
Mengiringi murid keluar
Catatan Pendekatan Modular
Aktiviti luar
Cuti Bencana / Cuti Khas
/ Pendekatan Berpusatkan
Cuti Peristiwa / Cuti Umum Murid
Cuti Rehat / Cuti Sakit
Ulasan Pentadbir
Strategi Pengajaran dan
Pembelajaran Abad Ke-21

Round Table
Think, Pair, Share
Hot seat
Permainan

3 stray and 1 stay


Pembentangan

Main Peranan

Gallery Walk
Peta I-Think

Nyanyian

Kemahiran Berfikir Aras Tinggi


(KBAT)

Mengaplikasi
