Anda di halaman 1dari 12

RANCANGAN PENGAJARAN HARIAN (PAK21)

BAHASA MELAYU TAHUN 2

Tarikh 15.11.2019 ( JUMAAT)


Kemahiran Abad ke-21
Masa 7:40 - 9:40 PAGI
Kelas 2 ADIL Berdaya tahan
Pada akhir pengajaran dan pembelajaran, murid dapat;
Mahir berkomunikasi
Objektif Memahami cara mengisi masa dengan perkara yang berfaedah.
Pemikir
PERMAINAN BAHASA Kerja sepasukan

1. Murid mendengar penerangan guru tentang perraturan permainan. Bersifat ingin tahu
2. Murid meneliiti dan memahami bahan.
Ringkasan Aktiviti Berperinsip
3. Murid melengkapkan aktiviti yang diberi oleh guru.
4. Murid mendengar guru membuat kesimpulan tentang impak Bermaklumat
permainan.
/ Penyayang / Prihatin
BBM Buku teks, buku tulis, buku aktiviti
Patriotik
Lembaran kerja
/ Hasil kerja
Pemerhatian Strategi Pengajaran dan
Pembelajaran
Kuiz
Pentaksiran dan / Lisan 5P
Penilaian Tugasan
Projek Penyelesaian masalah

Pembelajaran berasaskan
projek

Pada akhir pengajaran; Pembelajaran kooperatif

Pembelajaran kecergasan
______ murid dapat mencapai objektif yang ditetapkan dan ______ pelbagai
Refleksi murid yang tidak mencapai objektif akan diberi bimbingan khas dalam
sesi akan datang. / Pembelajaran Kontekstual

Pembelajaran
Catatan Konstruktivisme

Aktiviti pengajaran dan pembelajaran ditangguhkan kerana:- Kemahiran Belajar Cara


Mesyuarat / Kursus Belajar
Program Sekolah Kajian Masa Depan
Mengiringi murid keluar
Aktiviti luar Pembelajaran Akses
Cuti Bencana / Cuti Khas Kendiri
Cuti Peristiwa / Cuti Umum
Cuti Rehat / Cuti Sakit Pembelajaran Luar Bilik
Darjah

Pembelajaran Masteri
Ulasan Pentadbir
Pendekatan Modular

/ Pendekatan Berpusatkan
Murid

Strategi Pengajaran dan


Pembelajaran Abad Ke-21

Round Table
Think, Pair, Share
Hot seat
Permainan

stray and 1 stay 3


Pembentangan

/ Main Peranan

Gallery Walk
Peta I-Think

Deklamasi Sajak /
Nyanyian

Kemahiran Berfikir Aras Tinggi


(KBAT)

/ Mengaplikasi

Menganalisis

Menilai

Mencipta

Elemen Merentas Kurikulum


)EMK(

Bahasa

Kelestarian Alam Sekitar

/ Nilai Murni

Sains dan Teknologi

Patriotisme

Kreativiti dan Inovasi

Keusahawanan

Teknologi Maklumat dan


Komunikasi (TMK)

RANCANGAN PENGAJARAN HARIAN (PAK21)


BAHASA MELAYU TAHUN 2

Tarikh 23.10.2019 (RABU)


Masa 10:00 - 11:00 PAGI
Kelas 2 ADIL
Kemahiran Abad ke-21
Aspek Kemahiran Membaca
Tema Integriti Berdaya tahan
Tajuk Amalan Baik di Sekolah
2.3 / Mahir berkomunikasi
Standard Kandungan
2.3.1 (i) Pemikir
Standard Pembelajaran
Pada akhir pengajaran dan pembelajaran, murid dapat; Kerja sepasukan

Objektif 1. Membaca, mengenal pasti dan menyatakan nilai daripada bahan Bersifat ingin tahu
sastera dan bahan bukan sastera;(i) lagu kanak-kanak
Berperinsip
Marilah Kawan-kawanku (Buku Teks:70) Bermaklumat

1. Murid mendengar penerangan guru tentang isi pelajaran dan Penyayang / Prihatin
kaitannya dengan tajuk pelajaran.
Ringkasan Aktiviti Patriotik
2. Murid mengenal pasti nilai yang terdapat dalam seni kata lagu.
3. Murid melengkapkan latihan yang diberi oleh guru. (Buku Aktiviti:79)
4. Murid mendengar guru membuat kesimpulan tentang isi pelajaran.
Strategi Pengajaran dan
Pembelajaran
BBM Buku teks, buku tulis
/ 5P
Lembaran kerja
/ Hasil kerja Penyelesaian masalah
Pemerhatian
Kuiz Pembelajaran berasaskan
Pentaksiran dan projek
/ Lisan
Penilaian Tugasan Pembelajaran kooperatif
Projek
Pembelajaran kecergasan
pelbagai

Pembelajaran Kontekstual
Pada akhir pengajaran;
Pembelajaran
______ murid dapat mencapai objektif yang ditetapkan dan ______ Konstruktivisme
Refleksi murid yang tidak mencapai objektif akan diberi bimbingan khas dalam Kemahiran Belajar Cara
sesi akan datang. Belajar

Kajian Masa Depan


Catatan
Pembelajaran Akses
Aktiviti pengajaran dan pembelajaran ditangguhkan kerana:- Kendiri
Mesyuarat / Kursus
Program Sekolah Pembelajaran Luar Bilik
Mengiringi murid keluar Darjah
Aktiviti luar Pembelajaran Masteri
Cuti Bencana / Cuti Khas
Cuti Peristiwa / Cuti Umum Pendekatan Modular
Cuti Rehat / Cuti Sakit
/ Pendekatan Berpusatkan
Murid

Strategi Pengajaran dan


Ulasan Pentadbir Pembelajaran Abad Ke-21

Round Table
Think, Pair, Share
Hot seat
Permainan

stray and 1 stay 3


Pembentangan

/ Main Peranan

Gallery Walk
Peta I-Think

Deklamasi Sajak /
Nyanyian

Kemahiran Berfikir Aras Tinggi


(KBAT)

/ Mengaplikasi

Menganalisis

Menilai

Mencipta

Elemen Merentas Kurikulum


)EMK(

Bahasa

Kelestarian Alam Sekitar

/ Nilai Murni

Sains dan Teknologi

Patriotisme

Kreativiti dan Inovasi

Keusahawanan

Teknologi Maklumat dan


Komunikasi (TMK)

RANCANGAN PENGAJARAN HARIAN (PAK21)


BAHASA MELAYU TAHUN 2

Tarikh 24.10.2019 ( KHAMIS )


Kemahiran Abad ke-21
Masa 9:10 - 9:40, 11:30 - 12:30 TENGAH HARI
Kelas 2 ADIL Berdaya tahan
Aspek Kemahiran Menulis
Tema Integriti / Mahir berkomunikasi
Tajuk Amalan Baik di Sekolah
3.3
Standard Kandungan Pemikir
3.3.2 (iii) Kerja sepasukan
Standard Pembelajaran
Pada akhir pengajaran dan pembelajaran, murid dapat; Bersifat ingin tahu
1. Mengedit dan memurnikan hasil penulisan daripada aspek; (iii) Berperinsip
Objektif penggunaan kata
Bermaklumat

Penyayang / Prihatin

Menghargai Masa (Buku Teks:71) Patriotik

1. Murid mendengar penerangan guru tentang isi pelajaran dan


kaitannya dengan tajuk pelajaran. Strategi Pengajaran dan
2. Murid mengenal pasti dan mengedit penggunaan kata yang kurang Pembelajaran
Ringkasan Aktiviti
tepat dalam teks. 5P
3. Murid melengkapkan latihan yang diberi oleh guru. (Buku Aktiviti:
80) / Penyelesaian masalah
4. Murid mendengar guru membuat kesimpulan tentang isi pelajaran.
Pembelajaran berasaskan
BBM Buku teks, buku tulis projek

Pembelajaran kooperatif
Lembaran kerja
/ Hasil kerja Pembelajaran kecergasan
Pemerhatian pelbagai
Kuiz
Pentaksiran dan / Lisan Pembelajaran Kontekstual
Penilaian Tugasan
Projek Pembelajaran
Konstruktivisme

Kemahiran Belajar Cara


Belajar
Pada akhir pengajaran; Kajian Masa Depan

______ murid dapat mencapai objektif yang ditetapkan dan ______ Pembelajaran Akses
Refleksi murid yang tidak mencapai objektif akan diberi bimbingan khas dalam Kendiri
sesi akan datang.
Pembelajaran Luar Bilik
Darjah
Catatan
Pembelajaran Masteri
Aktiviti pengajaran dan pembelajaran ditangguhkan kerana:- Pendekatan Modular
Mesyuarat / Kursus
Program Sekolah / Pendekatan Berpusatkan
Mengiringi murid keluar Murid
Aktiviti luar
Cuti Bencana / Cuti Khas
Cuti Peristiwa / Cuti Umum Strategi Pengajaran dan
Cuti Rehat / Cuti Sakit Pembelajaran Abad Ke-21

Round Table
Ulasan Pentadbir Think, Pair, Share
Hot seat
Permainan
stray and 1 stay 3
Pembentangan

/ Main Peranan

Gallery Walk
Peta I-Think

Deklamasi Sajak /
Nyanyian

Kemahiran Berfikir Aras Tinggi


(KBAT)

/ Mengaplikasi

Menganalisis

Menilai

Mencipta

Elemen Merentas Kurikulum


)EMK(

Bahasa

Kelestarian Alam Sekitar

/ Nilai Murni

Sains dan Teknologi

Patriotisme

Kreativiti dan Inovasi

Keusahawanan

Teknologi Maklumat dan


Komunikasi (TMK)

RANCANGAN PENGAJARAN HARIAN (PAK21)


BAHASA MELAYU TAHUN 2

Tarikh 25.10.2019 (JUMAAT)


Kemahiran Abad ke-21
Masa 7:40 - 8:40 PAGI
Kelas 2 ADIL Berdaya tahan
Aspek Seni Bahasa
Tema Integriti / Mahir berkomunikasi
Tajuk Amalan Baik di Sekolah
4.3 Pemikir
Standard Kandungan
Standard Pembelajaran 4.3.3 (ii) Kerja sepasukan
Pada akhir pengajaran dan pembelajaran, murid dapat; Bersifat ingin tahu
Objektif 1. Mempersembahkan lagu; (ii) rakyat Berperinsip

Bermaklumat
Amal Sikap Terpuji (Buku Teks: 72)
Penyayang / Prihatin
1. Murid mendengar penerangan guru tentang isi pelajaran dan
kaitannya dengan tajuk pelajaran. Patriotik
Ringkasan Aktiviti 2. Murid menyanyi sambal bertepuk tangan.
3. Murid melengkapkan latihan yang diberi oleh guru. (Buku Aktiviti:-
81). Strategi Pengajaran dan
4. Murid mendengar guru membuat kesimpulan tentang isi pelajaran. Pembelajaran

BBM Buku teks, buku tulis 5P

Penyelesaian masalah
Lembaran kerja
/ Hasil kerja Pembelajaran berasaskan
Pemerhatian projek
Kuiz
Pentaksiran dan / Lisan Pembelajaran kooperatif
Penilaian Tugasan Pembelajaran kecergasan
Projek pelbagai

/ Pembelajaran Kontekstual

Pembelajaran
Pada akhir pengajaran; Konstruktivisme

______ murid dapat mencapai objektif yang ditetapkan dan ______ Kemahiran Belajar Cara
Refleksi murid yang tidak mencapai objektif akan diberi bimbingan khas dalam Belajar
sesi akan datang.
Kajian Masa Depan

Pembelajaran Akses
Catatan Kendiri
Aktiviti pengajaran dan pembelajaran ditangguhkan kerana:- Pembelajaran Luar Bilik
Mesyuarat / Kursus Darjah
Program Sekolah
Mengiringi murid keluar Pembelajaran Masteri
Aktiviti luar Pendekatan Modular
Cuti Bencana / Cuti Khas
Cuti Peristiwa / Cuti Umum / Pendekatan Berpusatkan
Cuti Rehat / Cuti Sakit Murid

Ulasan Pentadbir Strategi Pengajaran dan


Pembelajaran Abad Ke-21

Round Table
Think, Pair, Share
Hot seat
Permainan

stray and 1 stay 3


Pembentangan
/ Main Peranan

Gallery Walk
Peta I-Think

Deklamasi Sajak /
Nyanyian

Kemahiran Berfikir Aras Tinggi


(KBAT)

/ Mengaplikasi

Menganalisis

Menilai

Mencipta

Elemen Merentas Kurikulum


)EMK(

Bahasa

Kelestarian Alam Sekitar

/ Nilai Murni

Sains dan Teknologi

Patriotisme

Kreativiti dan Inovasi

Keusahawanan

Teknologi Maklumat dan


Komunikasi (TMK)

RANCANGAN PENGAJARAN HARIAN (PAK21)


BAHASA MELAYU TAHUN 2

Tarikh
Kemahiran Abad ke-21
Masa
Kelas Berdaya tahan
Aspek Tatabahasa
Tema Integriti / Mahir berkomunikasi
Tajuk Amalan Baik di Sekolah
5.2 Pemikir
Standard Kandungan
5.2.3 Kerja sepasukan
Standard Pembelajaran
Bersifat ingin tahu
Pada akhir pengajaran dan pembelajaran, murid dapat;
Berperinsip
Objektif 1. Memahami, mengenal pasti dan menggunakan kata ganda
mengikut konteks.
Kata Ganda (Buku Teks: 73) Bermaklumat
1. Murid mendengar penerangan guru tentang isi pelajaran dan Penyayang / Prihatin
kaitannya dengan tajuk pelajaran.
Ringkasan Aktiviti 2. Murid mengenal pasti kata ganda yang terdapat dalam bahan. Patriotik
3. Murid melengkapkan latihan yang diberi oleh guru. (Buku Aktiviti:-
82).
4. Murid mendengar guru membuat kesimpulan tentang isi pelajaran. Strategi Pengajaran dan
Pembelajaran
BBM Buku teks, buku tulis
5P
Lembaran kerja Penyelesaian masalah
/ Hasil kerja
Pemerhatian Pembelajaran berasaskan
Kuiz projek
Pentaksiran dan / Lisan
Penilaian Pembelajaran kooperatif
Tugasan
Projek Pembelajaran kecergasan
pelbagai

/ Pembelajaran Kontekstual

Pada akhir pengajaran; Pembelajaran


Konstruktivisme
______ murid dapat mencapai objektif yang ditetapkan dan ______
Refleksi murid yang tidak mencapai objektif akan diberi bimbingan khas dalam Kemahiran Belajar Cara
sesi akan datang. Belajar

Kajian Masa Depan


Catatan Pembelajaran Akses
Kendiri
Aktiviti pengajaran dan pembelajaran ditangguhkan kerana:-
Mesyuarat / Kursus Pembelajaran Luar Bilik
Program Sekolah Darjah
Mengiringi murid keluar
Aktiviti luar Pembelajaran Masteri
Cuti Bencana / Cuti Khas Pendekatan Modular
Cuti Peristiwa / Cuti Umum
Cuti Rehat / Cuti Sakit / Pendekatan Berpusatkan
Murid

Ulasan Pentadbir
Strategi Pengajaran dan
Pembelajaran Abad Ke-21

Round Table
Think, Pair, Share
Hot seat
Permainan

stray and 1 stay 3


Pembentangan

/ Main Peranan

Gallery Walk
Peta I-Think

Deklamasi Sajak /
Nyanyian

Kemahiran Berfikir Aras Tinggi


(KBAT)

/ Mengaplikasi

Menganalisis

Menilai

Mencipta

Elemen Merentas Kurikulum


)EMK(

Bahasa

Kelestarian Alam Sekitar

/ Nilai Murni

Sains dan Teknologi

Patriotisme

Kreativiti dan Inovasi

Keusahawanan

Teknologi Maklumat dan


Komunikasi (TMK)

RANCANGAN PENGAJARAN HARIAN (PAK21)


BAHASA MELAYU TAHUN 2

Tarikh
Kemahiran Abad ke-21
Masa
Kelas Berdaya tahan
Aspek Tatabahasa
Tema Integriti / Mahir berkomunikasi
Tajuk Amalan Baik di Sekolah
5.3 Pemikir
Standard Kandungan
5.3.1 Kerja sepasukan
Standard Pembelajaran
Bersifat ingin tahu
Objektif Pada akhir pengajaran dan pembelajaran, murid dapat;
Berperinsip
1. Memahami, mengenal pasti dan menggunakan ayat mengikut
konteks; (ii) ayat penyata Bermaklumat
Ringkasan Aktiviti Sifat Murid yang Baik (Buku Teks: 74) Penyayang / Prihatin
1. Murid mendengar penerangan guru tentang isi pelajaran dan Patriotik
kaitannya dengan tajuk pelajaran.
2. Murid membina ayat penyata berdasarkan gambar dan frasa.
3. Murid melengkapkan latihan yang diberi oleh guru. (Buku Aktiviti:- Strategi Pengajaran dan
83-84). Pembelajaran
4. Murid mendengar guru membuat kesimpulan tentang isi pelajaran.
5P
BBM Buku teks, buku tulis
Penyelesaian masalah
Lembaran kerja
Pembelajaran berasaskan
/ Hasil kerja
projek
Pemerhatian
Kuiz Pembelajaran kooperatif
Pentaksiran dan / Lisan
Penilaian Tugasan Pembelajaran kecergasan
Projek pelbagai

/ Pembelajaran Kontekstual

Pembelajaran
Konstruktivisme
Pada akhir pengajaran;
Kemahiran Belajar Cara
______ murid dapat mencapai objektif yang ditetapkan dan ______ Belajar
Refleksi murid yang tidak mencapai objektif akan diberi bimbingan khas dalam
sesi akan datang. Kajian Masa Depan

Pembelajaran Akses
Catatan Kendiri

Aktiviti pengajaran dan pembelajaran ditangguhkan kerana:- Pembelajaran Luar Bilik


Mesyuarat / Kursus Darjah
Program Sekolah Pembelajaran Masteri
Mengiringi murid keluar
Aktiviti luar Pendekatan Modular
Cuti Bencana / Cuti Khas
Cuti Peristiwa / Cuti Umum / Pendekatan Berpusatkan
Cuti Rehat / Cuti Sakit Murid

Strategi Pengajaran dan


Ulasan Pentadbir
Pembelajaran Abad Ke-21

Round Table
Think, Pair, Share
Hot seat
Permainan

stray and 1 stay 3


Pembentangan

/ Main Peranan

Gallery Walk
Peta I-Think

Deklamasi Sajak /
Nyanyian
Kemahiran Berfikir Aras Tinggi
(KBAT)

/ Mengaplikasi

Menganalisis

Menilai

Mencipta

Elemen Merentas Kurikulum


)EMK(

Bahasa

Kelestarian Alam Sekitar

/ Nilai Murni

Sains dan Teknologi

Patriotisme

Kreativiti dan Inovasi

Keusahawanan

Teknologi Maklumat dan


Komunikasi (TMK)
