Anda di halaman 1dari 10

RANCANGAN PENGAJARAN HARIAN (PAK21)

BAHASA MELAYU TAHUN 1

Tarikh
Kemahiran Abad ke-21
Masa
Kelas Berdaya tahan
Aspek Kemahiran Mendengar dan Bertutur
Tema Masyarakat Muhibbah / Mahir berkomunikasi
Tajuk Buku Segalanya
1.1 Pemikir
Standard Kandungan
Kerja sepasukan
Standard 1.1.2 (iii)
Pembelajaran Bersifat ingin tahu
Pada akhir pengajaran dan pembelajaran, murid dapat;
Berperinsip
Objektif 1. Mendengar, memahami, dan memberikan respons terhadap; iii)
pesanan Bermaklumat

Sampaikan Pesan (Buku Teks: 31) Penyayang / Prihatin


1. Murid mendengar, memahami dan memberikan respons terhadap
pesanan. Patriotik
2. Murid mendengar penerangan guru tentang isi pelajaran dan
kaitannya dengan tajuk pelajaran.
Ringkasan Aktiviti Strategi Pengajaran dan
3. Murid mendengar dan memahami pesanan.
Pembelajaran
4. Murid memberikan respons terhadap pesanan.
5. Murid mendengar guru membuat kesimpulan tentang isi pelajaran. 5P
6. Murid melengkapkan latihan yang diberi oleh guru. (Buku Aktiviti:
35) Penyelesaian masalah
Sistem Bahasa
BBM Buku teks, buku tulis Pembelajaran berasaskan
projek
Lembaran kerja Pembelajaran kooperatif
/ Hasil kerja
Pemerhatian Pembelajaran kecergasan
Kuiz pelbagai
Pentaksiran dan / Lisan
Penilaian Tugasan / Pembelajaran Kontekstual
Projek
Pembelajaran
Konstruktivisme

Kemahiran Belajar Cara


Belajar
Pada akhir pengajaran;
Kajian Masa Depan
______ murid dapat mencapai objektif yang ditetapkan dan ______
Refleksi murid yang tidak mencapai objektif akan diberi bimbingan khas Pembelajaran Akses
dalam sesi akan datang. Kendiri

Pembelajaran Luar Bilik


Darjah
Catatan Aktiviti pengajaran dan pembelajaran ditangguhkan kerana:-
Mesyuarat / Kursus Pembelajaran Masteri
Program Sekolah
Mengiringi murid keluar Pendekatan Modular
Aktiviti luar
/ Pendekatan Berpusatkan
Cuti Bencana / Cuti Khas Murid
Cuti Peristiwa / Cuti Umum
Cuti Rehat / Cuti Sakit
Strategi Pengajaran dan
Pembelajaran Abad Ke-21

Round Table

Think, Pair, Share

Hot seat

Permainan

3 stray and 1 stay

Pembentangan

/ Main Peranan

Gallery Walk

Peta I-Think

Deklamasi Sajak /
Nyanyian

Kemahiran Berfikir Aras Tinggi


(KBAT)

/ Mengaplikasi
Ulasan Pentadbir Menganalisis

Menilai

Mencipta

Elemen Merentas Kurikulum


(EMK)

Bahasa

Kelestarian Alam Sekitar

/ Nilai Murni

Sains dan Teknologi

Patriotisme

Kreativiti dan Inovasi

Keusahawanan

Teknologi Maklumat dan


Komunikasi (TMK)
RANCANGAN PENGAJARAN HARIAN (PAK21)
BAHASA MELAYU TAHUN 1

Tarikh
Kemahiran Abad ke-21
Masa
Kelas Berdaya tahan
Aspek Kemahiran Membaca
Tema Masyarakat Muhibbah / Mahir berkomunikasi
Tajuk Buku Segalanya
2.1 Pemikir
Standard Kandungan
Kerja sepasukan
Standard 2.1.2 (iii)
Pembelajaran Bersifat ingin tahu
Pada akhir pengajaran dan pembelajaran, murid dapat;
Berperinsip
Objektif 1. Membaca dengan sebutan yang betul, intonasi yang sesuai, dan
memahami; iii) ayat Bermaklumat

Perpustakaan Mini Pak Cik Lokman (Buku Teks: 32) Penyayang / Prihatin
1. Murid membaca dengan sebutan yang betul, intonasi yang sesuai
dan memahami teks. Patriotik
2. Murid mendengar penerangan guru tentang isi pelajaran dan
kaitannya dengan tajuk pelajaran.
Ringkasan Aktiviti 3. Murid membaca dengan sebutan yang betul dan Strategi Pengajaran dan
Pembelajaran
4. Murid mencadangkan masa hadapan Pak Cik Lokman terhadap
perpustakaannya. 5P
5. Murid mendengar guru membuat kesimpulan tentang isi pelajaran.
6. Murid melengkapkan latihan yang diberi oleh guru. (Buku Aktiviti: / Penyelesaian masalah
36)
Sistem Bahasa Pembelajaran berasaskan
BBM Buku teks, buku tulis projek

Pembelajaran kooperatif
Lembaran kerja
/ Hasil kerja Pembelajaran kecergasan
Pemerhatian pelbagai
Kuiz
Pentaksiran dan / Lisan Pembelajaran Kontekstual
Penilaian Tugasan
Pembelajaran
Projek
Konstruktivisme

Kemahiran Belajar Cara


Belajar

Pada akhir pengajaran; Kajian Masa Depan

______ murid dapat mencapai objektif yang ditetapkan dan ______ Pembelajaran Akses
Refleksi murid yang tidak mencapai objektif akan diberi bimbingan khas Kendiri
dalam sesi akan datang.
Pembelajaran Luar Bilik
Darjah
Catatan Aktiviti pengajaran dan pembelajaran ditangguhkan kerana:- Pembelajaran Masteri
Mesyuarat / Kursus
Program Sekolah Pendekatan Modular
Mengiringi murid keluar
/ Pendekatan Berpusatkan
Aktiviti luar
Murid
Cuti Bencana / Cuti Khas
Cuti Peristiwa / Cuti Umum
Cuti Rehat / Cuti Sakit
Strategi Pengajaran dan
Pembelajaran Abad Ke-21

Round Table

Think, Pair, Share

Hot seat

Permainan

3 stray and 1 stay

Pembentangan

/ Main Peranan

Gallery Walk

Peta I-Think

Deklamasi Sajak /
Nyanyian

Kemahiran Berfikir Aras Tinggi


(KBAT)

/ Mengaplikasi
Ulasan Pentadbir Menganalisis

Menilai

Mencipta

Elemen Merentas Kurikulum


(EMK)

Bahasa

Kelestarian Alam Sekitar

/ Nilai Murni

Sains dan Teknologi

Patriotisme

Kreativiti dan Inovasi

Keusahawanan

Teknologi Maklumat dan


Komunikasi (TMK)
RANCANGAN PENGAJARAN HARIAN (PAK21)
BAHASA MELAYU TAHUN 1

Tarikh
Kemahiran Abad ke-21
Masa
Kelas Berdaya tahan
Aspek Kemahiran Menulis
Tema Masyarakat Muhibbah / Mahir berkomunikasi
Tajuk Buku Segalanya
3.2 Pemikir
Standard Kandungan
Kerja sepasukan
Standard 3.2.1 (iii)
Pembelajaran Bersifat ingin tahu
Pada akhir pengajaran dan pembelajaran, murid dapat;
Berperinsip
Objektif 1. Membina dan menulis iii) ayat
Bermaklumat

Buku Merapatkan Kita (Buku Teks: 33) Penyayang / Prihatin


1. Murid membina dan menulis ayat dengan betul.
2. Murid mendengar penerangan guru tentang isi pelajaran dan Patriotik
kaitannya dengan tajuk pelajaran.
Ringkasan Aktiviti 3. Murid membina ayat berdasarkan gambar menggunakan kata kerja
untuk melengkapkan cerita. Strategi Pengajaran dan
Pembelajaran
4. Murid mendengar guru membuat kesimpulan tentang isi pelajaran.
5. Murid melengkapkan latihan yang diberi oleh guru. (Buku Aktiviti: 5P
37-38)
Sistem Bahasa / Penyelesaian masalah
BBM Buku teks, buku tulis
Pembelajaran berasaskan
Lembaran kerja projek
/ Hasil kerja Pembelajaran kooperatif
Pemerhatian
Kuiz Pembelajaran kecergasan
Pentaksiran dan / Lisan pelbagai
Penilaian Tugasan
Projek Pembelajaran Kontekstual

Pembelajaran
Konstruktivisme

Kemahiran Belajar Cara


Pada akhir pengajaran; Belajar

______ murid dapat mencapai objektif yang ditetapkan dan ______ Kajian Masa Depan
Refleksi murid yang tidak mencapai objektif akan diberi bimbingan khas
dalam sesi akan datang. Pembelajaran Akses
Kendiri

Pembelajaran Luar Bilik


Catatan Darjah
Aktiviti pengajaran dan pembelajaran ditangguhkan kerana:-
Mesyuarat / Kursus Pembelajaran Masteri
Program Sekolah
Mengiringi murid keluar Pendekatan Modular
Aktiviti luar
/ Pendekatan Berpusatkan
Cuti Bencana / Cuti Khas
Murid
Cuti Peristiwa / Cuti Umum
Cuti Rehat / Cuti Sakit
Strategi Pengajaran dan
Pembelajaran Abad Ke-21

Round Table

Think, Pair, Share

Hot seat

Permainan

3 stray and 1 stay

Pembentangan

/ Main Peranan

Gallery Walk

Peta I-Think

Deklamasi Sajak /
Nyanyian

Kemahiran Berfikir Aras Tinggi


(KBAT)

/ Mengaplikasi
Ulasan Pentadbir
Menganalisis

Menilai

Mencipta

Elemen Merentas Kurikulum


(EMK)

Bahasa

Kelestarian Alam Sekitar

/ Nilai Murni

Sains dan Teknologi

Patriotisme

Kreativiti dan Inovasi

Keusahawanan

Teknologi Maklumat dan


Komunikasi (TMK)
RANCANGAN PENGAJARAN HARIAN (PAK21)
BAHASA MELAYU TAHUN 1

Tarikh
Kemahiran Abad ke-21
Masa
Kelas Berdaya tahan
Aspek Seni Bahasa
Tema Masyarakat Muhibbah / Mahir berkomunikasi
Tajuk Buku Segalanya
4.2 Pemikir
Standard Kandungan
Kerja sepasukan
Standard 4.2.1 (ii)
Pembelajaran Bersifat ingin tahu
Pada akhir pengajaran dan pembelajaran, murid dapat;
Berperinsip
Objektif 1. Melafazkan pantun dengan intonasi yang betul; ii) pantun empat kerat
Bermaklumat

Melafazkan Pantun (Buku Teks: 34) Penyayang / Prihatin


1. Murid melafazkan pantun dengan sebutan dan intonasi yang betul.
2. Murid mendengar penerangan guru tentang isi pelajaran dan Patriotik
kaitannya dengan tajuk pelajaran.
Ringkasan Aktiviti
3. Murid melafazkan pantun dengan sebutan dan intonasi yang betul.
4. Murid mendengar guru membuat kesimpulan tentang isi pelajaran. Strategi Pengajaran dan
Pembelajaran
5. Murid melengkapkan latihan yang diberi oleh guru. (Buku Aktiviti:
39) 5P
Sistem Bahasa
BBM Buku teks, buku tulis / Penyelesaian masalah

Lembaran kerja Pembelajaran berasaskan


/ Hasil kerja projek
Pemerhatian Pembelajaran kooperatif
Kuiz
Pentaksiran dan / Lisan Pembelajaran kecergasan
Penilaian Tugasan pelbagai
Projek
Pembelajaran Kontekstual

Pembelajaran
Konstruktivisme
Pada akhir pengajaran; Kemahiran Belajar Cara
Belajar
______ murid dapat mencapai objektif yang ditetapkan dan ______
Refleksi murid yang tidak mencapai objektif akan diberi bimbingan khas Kajian Masa Depan
dalam sesi akan datang.
Pembelajaran Akses
Kendiri
Catatan Pembelajaran Luar Bilik
Aktiviti pengajaran dan pembelajaran ditangguhkan kerana:- Darjah
Mesyuarat / Kursus
Program Sekolah Pembelajaran Masteri
Mengiringi murid keluar
Aktiviti luar Pendekatan Modular
Cuti Bencana / Cuti Khas
/ Pendekatan Berpusatkan
Cuti Peristiwa / Cuti Umum
Murid
Cuti Rehat / Cuti Sakit
Strategi Pengajaran dan
Pembelajaran Abad Ke-21

Round Table

Think, Pair, Share

Hot seat

Permainan

3 stray and 1 stay

Pembentangan

/ Main Peranan

Gallery Walk

Peta I-Think

Deklamasi Sajak /
Nyanyian

Kemahiran Berfikir Aras Tinggi


(KBAT)

/ Mengaplikasi
Ulasan Pentadbir
Menganalisis

Menilai

Mencipta

Elemen Merentas Kurikulum


(EMK)

Bahasa

Kelestarian Alam Sekitar

/ Nilai Murni

Sains dan Teknologi

Patriotisme

Kreativiti dan Inovasi

Keusahawanan

Teknologi Maklumat dan


Komunikasi (TMK)
RANCANGAN PENGAJARAN HARIAN (PAK21)
BAHASA MELAYU TAHUN 1

Tarikh
Kemahiran Abad ke-21
Masa
Kelas Berdaya tahan
Aspek Tatabahasa
Tema Masyarakat Muhibbah / Mahir berkomunikasi
Tajuk Buku Segalanya
5.1 Pemikir
Standard Kandungan
Kerja sepasukan
Standard 5.1.1 (iv)
Pembelajaran Bersifat ingin tahu
Pada akhir pengajaran dan pembelajaran, murid dapat;
Berperinsip
Objektif 1. Memahami, mengenal pasti dan menggunakan golongan kata
mengikut konteks; iv) penjodoh bilangan Bermaklumat

Penyayang / Prihatin
Padankan Saya (Buku Teks: 35)
1. Murid mengenal pasti dan menggunakan penjodoh bilangan dengan Patriotik
betul.
2. Murid mendengar penerangan guru tentang isi pelajaran dan
kaitannya dengan tajuk pelajaran. Strategi Pengajaran dan
Ringkasan Aktiviti
3. Murid mengenal pasti dan menggunakan penjodoh bilangan dan Pembelajaran
membina ayat menggunakan penjodoh bilangan dengan betul.
4. Murid mendengar guru membuat kesimpulan tentang isi pelajaran. 5P
5. Murid melengkapkan latihan yang diberi oleh guru. (Buku Aktiviti:
/ Penyelesaian masalah
39)
Sistem Bahasa Pembelajaran berasaskan
BBM Buku teks, buku tulis projek

Lembaran kerja Pembelajaran kooperatif


/ Hasil kerja
Pembelajaran kecergasan
Pemerhatian
pelbagai
Kuiz
Pentaksiran dan / Lisan Pembelajaran Kontekstual
Penilaian Tugasan
Projek Pembelajaran
Konstruktivisme

Kemahiran Belajar Cara


Belajar
Pada akhir pengajaran; Kajian Masa Depan
______ murid dapat mencapai objektif yang ditetapkan dan ______ Pembelajaran Akses
Refleksi murid yang tidak mencapai objektif akan diberi bimbingan khas Kendiri
dalam sesi akan datang.
Pembelajaran Luar Bilik
Darjah
Catatan Aktiviti pengajaran dan pembelajaran ditangguhkan kerana:-
Pembelajaran Masteri
Mesyuarat / Kursus
Program Sekolah Pendekatan Modular
Mengiringi murid keluar
Aktiviti luar / Pendekatan Berpusatkan
Cuti Bencana / Cuti Khas Murid
Cuti Peristiwa / Cuti Umum
Cuti Rehat / Cuti Sakit
Strategi Pengajaran dan
Pembelajaran Abad Ke-21

Round Table

Think, Pair, Share

Hot seat

Permainan

3 stray and 1 stay

Pembentangan

/ Main Peranan

Gallery Walk

Peta I-Think

Deklamasi Sajak /
Nyanyian

Kemahiran Berfikir Aras Tinggi


(KBAT)

/ Mengaplikasi
Ulasan Pentadbir Menganalisis

Menilai

Mencipta

Elemen Merentas Kurikulum


(EMK)

Bahasa

Kelestarian Alam Sekitar

/ Nilai Murni

Sains dan Teknologi

Patriotisme

Kreativiti dan Inovasi

Keusahawanan

Teknologi Maklumat dan


Komunikasi (TMK)
