Anda di halaman 1dari 9

RANCANGAN PENGAJARAN HARIAN (PAK21)

BAHASA MELAYU TAHUN 6

Tarikh
Kemahiran Abad ke-21
Masa
Kelas Berdaya tahan
Aspek Kemahiran Mendengar dan Bertutur
/ Mahir berkomunikasi
Tema Pupuk Perpaduan
Tajuk Berkat Hidup Sepakat Pemikir
1.5
Standard Kandungan Kerja sepasukan
Standard 1.5.2 Bersifat ingin tahu
Pembelajaran
Pada akhir pengajaran dan pembelajaran, murid dapat; Berperinsip

1. Menceritakan sesuatu perkara dengan sebutan dan intonasi yang Bermaklumat


Objektif
betul menggunakan pelbagai ayat yang mengandungi bahasa yang Penyayang / Prihatin
indah.
Patriotik
Seikat bagai Sirih, Serumpun bagai Serai (Buku teks: 79)

1. Murid membaca dan memahami jalur komik Strategi Pengajaran dan


2. Murid menceritakan yang dibaca dengan sebutan dan intonasi yang Pembelajaran
Ringkasan Aktiviti betul 5P
3. Murid mendengar penerangan guru tentang isi pelajaran dan
kaitannya dengan tajuk pelajaran. Penyelesaian masalah
4. Murid membuat latihan di buku tulis.
Pembelajaran berasaskan
Sistem Bahasa projek
BBM Buku teks, buku tulis
Pembelajaran kooperatif

Pembelajaran kecergasan
Lembaran kerja
pelbagai
/ Hasil kerja
Pemerhatian / Pembelajaran Kontekstual
Pentaksiran dan Kuiz
Penilaian Pembelajaran
Lisan Konstruktivisme
Tugasan
Projek Kemahiran Belajar Cara
Belajar

Kajian Masa Depan


Pada akhir pengajaran;
Pembelajaran Akses
______ murid dapat mencapai objektif yang ditetapkan dan ______ Kendiri
Refleksi murid yang tidak mencapai objektif akan diberi bimbingan khas dalam Pembelajaran Luar Bilik
sesi akan datang. Darjah

Pembelajaran Masteri
Catatan Aktiviti pengajaran dan pembelajaran ditangguhkan kerana:- Pendekatan Modular
Mesyuarat / Kursus
/ Pendekatan Berpusatkan
Program Sekolah Murid
Mengiringi murid keluar
Aktiviti luar
Cuti Bencana / Cuti Khas Strategi Pengajaran dan
Cuti Peristiwa / Cuti Umum Pembelajaran Abad Ke-21
Cuti Rehat / Cuti Sakit
Round Table

Think, Pair, Share

Hot seat

Permainan

3 stray and 1 stay

Pembentangan

/ Main Peranan

Gallery Walk

Peta I-Think

Deklamasi Sajak /
Nyanyian

Kemahiran Berfikir Aras Tinggi


(KBAT)

/ Mengaplikasi

Menganalisis
Ulasan Pentadbir
Menilai

Mencipta

Elemen Merentas Kurikulum


(EMK)

Bahasa

Kelestarian Alam Sekitar

/ Nilai Murni – Kasih


sayang

Sains dan Teknologi

Patriotisme

Kreativiti dan Inovasi

Keusahawanan

Teknologi Maklumat dan


Komunikasi (TMK)
RANCANGAN PENGAJARAN HARIAN (PAK21)
BAHASA MELAYU TAHUN 6

Tarikh
Kemahiran Abad ke-21
Masa
Berdaya tahan
Kelas
/ Mahir berkomunikasi
Aspek Kemahiran Membaca
Tema Pupuk Perpaduan Pemikir
Tajuk Berkat Hidup Sepakat
Kerja sepasukan
Standard Kandungan 2.3
Bersifat ingin tahu
Standard 2.3.1
Berperinsip
Pembelajaran
Pada akhir pengajaran dan pembelajaran, murid dapat; Bermaklumat

Penyayang / Prihatin
Objektif 1. Memabaca sesuatu bahan yang mengandungi pelbagai jenis ayat
dan ragam ayat secara mekanis. Patriotik

Juara Persembahan Multimedia (Buku teks: 80) Strategi Pengajaran dan


Pembelajaran
1. Murid membaca dan memahami teks
2. Murid membaca teks yang mengandungi pelbagai jenis ayat dan 5P
Ringkasan Aktiviti
ragam ayat Penyelesaian masalah
3. Murid mendengar penerangan guru tentang isi pelajaran dan
kaitannya dengan tajuk pelajaran. Pembelajaran berasaskan
4. Murid membuat latihan di buku tulis. projek
Sistem Bahasa Pembelajaran kooperatif
BBM Buku teks, buku tulis Pembelajaran kecergasan
pelbagai
Lembaran kerja Pembelajaran Kontekstual
/ Hasil kerja
Pemerhatian Pembelajaran
Pentaksiran dan Kuiz Konstruktivisme

Penilaian / Lisan Kemahiran Belajar Cara


Tugasan Belajar
Projek
Kajian Masa Depan

Pembelajaran Akses
Kendiri
Pada akhir pengajaran;
Pembelajaran Luar Bilik
______ murid dapat mencapai objektif yang ditetapkan dan ______ Darjah
Refleksi murid yang tidak mencapai objektif akan diberi bimbingan khas Pembelajaran Masteri
dalam sesi akan datang.
Pendekatan Modular

/ Pendekatan Berpusatkan
Aktiviti pengajaran dan pembelajaran ditangguhkan kerana:- Murid
Catatan
Mesyuarat / Kursus
Program Sekolah
Mengiringi murid keluar Strategi Pengajaran dan
Aktiviti luar Pembelajaran Abad Ke-21
Cuti Bencana / Cuti Khas
Round Table
Cuti Peristiwa / Cuti Umum
Cuti Rehat / Cuti Sakit Think, Pair, Share

Hot seat

Permainan

3 stray and 1 stay

Pembentangan

/ Main Peranan

Gallery Walk

Peta I-Think

Deklamasi Sajak /
Nyanyian

Kemahiran Berfikir Aras Tinggi


(KBAT)
/ Mengaplikasi

Menganalisis

Menilai
Ulasan Pentadbir
Mencipta

Elemen Merentas Kurikulum


(EMK)

Bahasa

Kelestarian Alam Sekitar


/ Nilai Murni

Sains dan Teknologi

Patriotisme

Kreativiti dan Inovasi

Keusahawanan
/ Teknologi Maklumat dan
Komunikasi (TMK)
RANCANGAN PENGAJARAN HARIAN (PAK21)
BAHASA MELAYU TAHUN 6

Tarikh
Kemahiran Abad ke-21
Masa
Berdaya tahan
Kelas
/ Mahir berkomunikasi
Aspek Kemahiran Menulis
Tema Pupuk Perpaduan Pemikir
Tajuk Berkat Hidup Sepakat
Kerja sepasukan
Standard Kandungan 3.7
Bersifat ingin tahu
Standard 3.7.2
Berperinsip
Pembelajaran
Pada akhir pengajaran dan pembelajaran, murid dapat; Bermaklumat

Penyayang / Prihatin
Objektif 1. Menghasilkan penulisan imaginatif dan deskriptif dengan bahasa
yang menarik. Patriotik

Suburkan Perpaduan (Buku teks: 81) Strategi Pengajaran dan


Pembelajaran
1. Murid memahami dan menaakul maklumat
Ringkasan Aktiviti 2. Murid menulis karangan deskriptif dan imaginative 5P
3. Murid mendengar penerangan guru tentang isi pelajaran dan Penyelesaian masalah
kaitannya dengan tajuk pelajaran.
4. Murid membuat latihan di buku tulis. Pembelajaran berasaskan
projek
Sistem Bahasa
BBM Buku teks, buku tulis Pembelajaran kooperatif

Pembelajaran kecergasan
Lembaran kerja pelbagai
/ Hasil kerja Pembelajaran Kontekstual
Pemerhatian
Pentaksiran dan Kuiz Pembelajaran
Konstruktivisme
Penilaian / Lisan
Tugasan Kemahiran Belajar Cara
Projek Belajar

Kajian Masa Depan

Pembelajaran Akses
Pada akhir pengajaran;
Kendiri

______ murid dapat mencapai objektif yang ditetapkan dan ______ Pembelajaran Luar Bilik
Refleksi murid yang tidak mencapai objektif akan diberi bimbingan khas Darjah
dalam sesi akan datang. Pembelajaran Masteri

Pendekatan Modular
Aktiviti pengajaran dan pembelajaran ditangguhkan kerana:- / Pendekatan Berpusatkan
Catatan
Mesyuarat / Kursus
Program Sekolah Murid
Mengiringi murid keluar
Aktiviti luar
Cuti Bencana / Cuti Khas Strategi Pengajaran dan
Cuti Peristiwa / Cuti Umum Pembelajaran Abad Ke-21
Cuti Rehat / Cuti Sakit Round Table

Think, Pair, Share

Hot seat

Permainan

3 stray and 1 stay

Pembentangan

/ Main Peranan

Gallery Walk

Peta I-Think

Deklamasi Sajak /
Nyanyian

Kemahiran Berfikir Aras Tinggi


(KBAT)
/ Mengaplikasi

Menganalisis

Menilai
Ulasan Pentadbir
Mencipta

Elemen Merentas Kurikulum


(EMK)

Bahasa

Kelestarian Alam Sekitar


/ Nilai Murni – Kasih
sayang

Sains dan Teknologi

Patriotisme

Kreativiti dan Inovasi

Keusahawanan

Teknologi Maklumat dan


Komunikasi (TMK)
RANCANGAN PENGAJARAN HARIAN (PAK21)
BAHASA MELAYU TAHUN 6

Tarikh
Kemahiran Abad ke-21
Masa
Berdaya tahan
Kelas
/ Mahir berkomunikasi
Aspek Seni Bahasa
Tema Pupuk Perpaduan Pemikir
Tajuk Berkat Hidup Sepakat
Kerja sepasukan
Standard Kandungan 4.1
Bersifat ingin tahu
Standard 4.1.2
Berperinsip
Pembelajaran
Pada akhir pengajaran dan pembelajaran, murid dapat; Bermaklumat

Penyayang / Prihatin
Objektif 1. Memahami dan mengubah suai seni kata lagu secara bebas dan
mempersembahkannya melalui nyanyian secara didik hibur. Patriotik

Mekarnya Perpaduan (Buku teks: 82) Strategi Pengajaran dan


Pembelajaran
1. Murid menaakul seni kata lagu dan menyanyikannya
Ringkasan Aktiviti 2. Murid mengubah suai kata lagu melalui nyanyian 5P
3. Murid mendengar penerangan guru tentang isi pelajaran dan Penyelesaian masalah
kaitannya dengan tajuk pelajaran.
4. Murid membuat latihan di buku tulis. Pembelajaran berasaskan
projek
Sistem Bahasa
BBM Buku teks, buku tulis Pembelajaran kooperatif

Pembelajaran kecergasan
Lembaran kerja pelbagai
/ Hasil kerja Pembelajaran Kontekstual
Pemerhatian
Pentaksiran dan Kuiz Pembelajaran
Konstruktivisme
Penilaian / Lisan
Tugasan Kemahiran Belajar Cara
Projek Belajar

Kajian Masa Depan

Pembelajaran Akses
Pada akhir pengajaran;
Kendiri

______ murid dapat mencapai objektif yang ditetapkan dan ______ Pembelajaran Luar Bilik
Refleksi murid yang tidak mencapai objektif akan diberi bimbingan khas Darjah
dalam sesi akan datang. Pembelajaran Masteri
Catatan Pendekatan Modular
Aktiviti pengajaran dan pembelajaran ditangguhkan kerana:- / Pendekatan Berpusatkan
Mesyuarat / Kursus Murid
Program Sekolah
Mengiringi murid keluar
Strategi Pengajaran dan
Aktiviti luar Pembelajaran Abad Ke-21
Cuti Bencana / Cuti Khas
Cuti Peristiwa / Cuti Umum Round Table
Cuti Rehat / Cuti Sakit Think, Pair, Share

Hot seat

Permainan

3 stray and 1 stay

Pembentangan

/ Main Peranan

Gallery Walk

Peta I-Think

Deklamasi Sajak /
Nyanyian

Kemahiran Berfikir Aras Tinggi


(KBAT)
/ Mengaplikasi

Menganalisis

Ulasan Pentadbir Menilai

Mencipta

Elemen Merentas Kurikulum


(EMK)

Bahasa

Kelestarian Alam Sekitar


/ Nilai Murni – Kasih
sayang

Sains dan Teknologi

Patriotisme

Kreativiti dan Inovasi

Keusahawanan

Teknologi Maklumat dan


Komunikasi (TMK)
