Anda di halaman 1dari 2

MINGGU : _____________

RANCANGAN PENGAJARAN HARIAN

MATA PELAJARAN Bahasa Malaysia KELAS 2 Ceria


TARIKH / HARI MASA 1 jam
TEMA Dunia Sains
TAJUK Unit 29 Wah, Lajunya
STANDARD 5.1 Memahami dan menggunakan golongan kata dengan mengikut konteks.
KANDUNGAN
STANDARD 5.1.6 Memahami dan menggunakan kata hubung dengan betul mengikut konteks
PEMBELAJARAN
KONSTRUK Konstruk 12 Membaca dan membina ayat berdasarkan bahan rangsangan.

ASPIRASI

OBJEKTIF Pada akhir pembelajaran, murid dapat


PEMBELAJARAN PERDANA
1. Memahami dan menggunakan kata hubung dengan betul mengikut konteks
LINUS
1. Murid dapat menulis dan membina ayat majmuk dengan kata hubung dengan betul
KRITERIA PERDANA
KEJAYAAN 1. Murid dapat membaca 4 ayat yang mengandungi kata hubung dengan betul.
2. Murid dapat membina 4 ayat menggunakan kata hubung dengan betul.
LINUS
1. Murid dapat membina 3 ayat mudah dengan menggunakan kata hubung dengan betul
berdasarkan bahan rangsangan.
AKTIVITI PENGAJARAN & PEMBELAJARAN (PdP)
Set Induksi 1. Murid membentuk kad kata hubung yang diberikan oleh guru dalam kumpulan.
2. Murid membaca kata hubung yang dibentuk secara kumpulan.
Aktiviti pemula
3. Murid menampalkan kata hubung pada peta buih yang disediakan.
untuk menarik minat
4. Murid menjawab soalan yang ditanya oleh guru.
murid.
5. Guru menyatakan objektif pdp hari ini.
Merangsang murid
terhadap topik
pembelajaran utama.

Aktiviti Utama Aktiviti 1: (Penerangan Guru)


1. Murid mendengar penerangan guru.
Menerapkan aktiviti
2. Guru memberi contoh ayat yang mengandungi kata hubung.
kolaboratif dan 3. Murid membaca secara kumpulan.
koperatif 4. Guru menyoal murid.
Menggalakkan 5. Murid menyatakan kata hubung dalam ayat tersebut.
penglibatan aktif Aktiviti 2: (Idea Rush)
keseluruhan murid PERDANA
1. Murid mendengar penerangan tentang cara aktiviti yang akan dijalankan.
2. Guru mengedarkan bahan kepada setiap kumpulan.
3. Guru menerapkan nilai murni seperti bekerjasama.
4. Murid menjalankan aktiviti secara kumpulan.
5. Murid menulis ayat dalam nota berpelekat(sticky note).
LINUS
1. Guru mengedarkan gambar-gambar dan kad perkataan .
2. Guru menerangkan cara membina ayat secara kumpulan.
3. Murid membina ayat secara individu.
4. Murid mempamerkan hasil mereka.
5. Penilaian tugasan(AFL)

Aktiviti 3:
1. Wakil dari setiap kumpulan membentangkan hasil perbincangan mereka.
2. Guru membuat penilaian terhadap hasil perbincangan murid.
3. Ganjaran diberikan kepada kumpulan yang berjaya menjawab semua soalan dengan
betul.
Penutup 1. Minta murid menyenaraikan 5 kata hubung.
2. Membuat penilaian dengan menggunakan “traffic light”
Murid membuat
3. Minta murid membuat latihan di dalam buku Tatabahasa (Buku Teks ms 132)
rumusan atau -latihan pengukuhan
refleksi terhadap
topik pembelajaran

BAHAN BANTU √ Buku Teks  Internet  Radio/TV  Spesimen


BELAJAR  Modul √ Projektor  Radas √ Gambar / Carta
(BBB)/BAHAN √ Powerpoint  Model  Buku Cerita √ Lain-lain
BANTU MENGAJAR
(BBM)
ELEMEN  Kreativiti & Inovasi √ Bahasa √ Sains & Teknologi  Keusahawanan
MERENTAS  Pendidikan Alam
 Patriotisme  TMK √ Nilai Murni
KURIKULUM (EMK) Sekitar
KBAT / i-THINK √ Peta Bulatan √ Peta Buih  Peta Buih Berganda  Peta Pokok
 Peta Dakap
 Peta Alir  Peta Pelbagai Alir  Peta Titi

PENILAIAN  Lembaran Kerja √ Pemerhatian √ Lisan  Tugasan


PENGAJARAN & √ Hasil Kerja
 Kuiz  Drama  Projek
PEMBELAJARAN

/ orang murid dapat menguasai objektif pembelajaran dan


diberi latihan pengayaan / pengukuhan.

/ orang murid tidak menguasai objektif pembelajaran dan


diberi latihan pemulihan.
REFLEKSI Aktiviti pengajaran dan pembelajaran ditangguhkan  Mesyuarat
kerana...  Kursus
 Program Sekolah
 Mengiringi Murid Keluar
 Aktiviti Luar

Aktiviti PdP dibawa ke
