Anda di halaman 1dari 3

RANCANGAN PENGAJARAN HARIAN (RPH) PLC

SEKOLAH SK UMAS-UMAS TARIKH 23 APRIL 2018


TINGKATAN / 5 AMANAH HARI ISNIN
KELAS / 28 orang
WAKTU 10.30 – 11.30 TEMPOH (MINIT) 60 MINIT
PAGI
MATA BIDANG NOMBOR DAN
PELAJARAN MATEMATIK PEMBELAJARAN OPERASI
TOPIK 9. PERATUS
TEMA 9.1 Nilai Peratus
KONSEP UTAMA (i) Menukar peratus kepada pecahan dan
sebaliknya.
(ii) Menukar nombor bercampur kepada peratus dan
sebaliknya.
RASIONAL Murid dapat mengaplikasikan subtopic ini dengan situasi
kehidupan sebenar kerana banyak disekeliling murid
melihat symbol peratus (%).
OBJEKTIF Pada akhir pembelajaran, murid akan dapat ;
PEMBELAJARAN - Menyelesaikan 6 soalan menukar peratus kepada
pecahan dan sebaliknya dengan langkah kerja yang
sistematik. (ekplisit)
- Menjawab 6 soalan menukar nombor bercampur kepada
peratus dan sebaliknya dengan langkah yang betul
selepas melihat penerangan guru. (ekplisit)
- Murid dapat membina sifat kerjasama dan dilihat
bergembira semasa menjalankan aktiviti yang disediakan
oleh guru. (implisit)
PENGETAHUAN 1. Murid mengetahui maksud dan konsep pecahan dan
SEDIA ADA MURID peratus.
2. Murid mahir dalam operasi darab mudah.
ILMU NILAI
EMK
PENGISIAN - Sains - Kerjasama
- Keusahawanan
KURIKULUM - Dunia Seni - Keberanian
- TMK
Visual - Berdikari
SUMBER PDPC Score board, soalan peta i-Think, powerpoint tajuk Nilai
(BBM) Peratus, soalan kuiz Fasa 1, Bahan PAK 21, LCD.

PENDEKATAN - Think-Pair-Share
PENGAJARAN - Kolaboratif
- 3 Stray 1 Stay
- Peta I-Think (Peta Titi)
- Pembentangan
PERKEMBANGAN KANDUNGAN / PEMBELAJARAN (TINDAKAN GURU DAN JANGKAAN PEMIKIRAN
PENGAJARAN KONSEP AKTIVITI MURID) MURID
FASA 1  Kuiz ringkas  Secara berpasangan, murid menjawab soalan  Murid menjawab soalan
SET INDUKSI / berkaitan tajuk kuiz berkaitan nombor pecahan ditukarkan yang diberi dalam masa
PENGENALAN dijalankan mengikut kepada peratus. yang ditetapkan.
( 7 MINIT) pasangan.  Aktiviti : murid pertama menjawab soalan yang  Jawapan yang tepat akan
 Strategi diberi, setelah siap, murid kedua menjawab diperoleh daripada hasil
‘THINK-PAIR- soalan yang sama. gabungan jawapan peserta
SHARE dijalankan/  Guru memilih pasangan murid secara rawak bagi pertama dan kedua.
 Guru memaparkan jawapan yang diperoleh.
memperkenalkan  Perbandingan jawapan dibuat. Sesi
tajuk pdpc hari ini. perbincangan dua hala dibuat seterusnya guru
kaitkan dengan tajuk pdpc hari ini.
FASA 2  Penukaran  Dua soalan berkaitan penukaran pecahan  Murid akan berbincang
PERKEMBANGAN pecahan nombor nombor bercampur kepada peratus dan dalam kumpulan bagi
(PENEROKAAN) bercampur kepada sebaliknya diberikan. mencari jawapan bagi
( 15 MINIT) peratus dan  Dalam kumpulan murid menyelesaikannya soalan yang diberikan.
sebaliknya. A dan B. dengan kaedah 3 stray 1 stay.  Murid yang paling berani
 Strategi 3 stray  Kumpulan murid dipilih secara rawak bagi akan diminta oleh ahli
1 stay. membentangkan jawapan di hadapan kelas. kumpulannya untuk
 Pembentangan Seorang sahaja murid dalam kumpulan di minta membentangkan jawapan
jawapan dibuat untuk memberikan penerangan. mereka.
 Guru memberikan penerangan berkaitan
soalan yang diberi.
FASA 3  Guru bertindak  Guru memberikan penerangan secara  Murid mengajukan
PERKEMBANGAN sebagai pendorong tersusun langkah kerja bagi menyelesaikan soalan kepada penerangan
(PENERANGAN) kepada penjanaan soalan yang telah dibuat oleh murid. guru bagi cara kerja yang
( 8 MINIT) idea murid.  Perbincangan dua hala dijalankan bagi belum pernah mereka lihat.
 Penerangan menggalakkan murid memberikan idea dan
terperinci diberikan. pendapat yang kreatif dan rasional.
 Guru membuat pemerhatian sepintas lalu
kepada sejauh mana kefahaman murid dalam
topik ini.
FASA 4  Soalan aplikasi  Setiap kumpulan murid dibekalkan 4 soalan  Murid menjawab
PERKEMBANGAN berkaitan isi dalam sampul yang dipilih oleh murid. menggunakan masa yang
(APLIKASI / kandungan pdpc  Murid menjawab soalan mengikut nombor ditetapkan.
PENELITIAN) yang telah dipelajar. peserta yang telah ditetapkan.  Murid yang aktif akan
( 20 MINIT)  Strategi kolaboratif  Perbincangan dalam kumpulan (kolaboratif) bertindak sebagai tenaga
dijalankan. diterapkan dalam aktiviti ini. pengajar.
 Guru bertindak sebagai fasilatator kepada
murid.
 Perbincangan jawapan yang salah dibuat
bagi memastikan murid menguasai semua
soalan yang diberi.
FASA 5  Latihan berbentuk  Peta i-think (peta titi) dibekalkan kepada  Murid mampu
PENUTUPAN peta i-Think untuk setiap murid. menguasai soalan peta i-
(PENTAKSIRAN) menjana tahap  Dalam masa 2 minit murid menjawab soalan Think ini dengan baik.
( 10 MINIT) penguasaan murid. yang diberi.  Murid yang berjaya
 Guru memberi  Perbincangan jawapan dibuat. menguasai akan memberi
gambaran tajuk pdpd  Guru memilih murid secara rawak bagi tunjuk ajar kepada rakan
akan datang. merumuskan isi pdpc pada hari ini. yang pasif.
 Guru memberi gambaran kepada tajuk pdpc
akan datang.
