Anda di halaman 1dari 4

RANCANGAN PELAJARAN HARIAN

SEJARAH TAHUN 5

MATAPELAJARAN : SEJARAH
KELAS : TAHUN 5
HARI : ISNIN
MASA : 8.40 – 9.40 PAGI
TEMA : WARISAN NEGARA KITA
TAJUK : AGAMA ISLAM
TARIKH : 10 MEI 2015
FOKUS :

STANDARD KANDUNGAN 6.2 Agama Islam


6.2.1 Menyatakan Islam sebagai warisan
negara.
STANDARD PEMBELAJARAN 6.2.2 Menyatakan Islam sebagai agama
Persekutuan
K6.2.5 Menyatakan peranan agama Islam
dalam membentuk perpaduan
STANDARD PRESTASI TP 1 – mengetahui agama Islam sebagai
agama warisan negara
TP 2 – memahami agama Islam sebagai
agama warisan negara.

OBJEKTIF : Pada akhir pengajaran dan pembelajaran, murid akan


dapat ;
1.Menyatakan Islam sebagai warisan negara.
2. Menyatakan Islam sebagai agama persekutuan.

ELEMEN MERENTAS KURIKULUM (EMK) :-


KEMAHIRAN PEMBELAJARAN SEJARAH (KPS) : Elemen asas sejarah
DIMENSI KEWARGANEGARAAN : Memelihara warisan kita, menerima
perbezaan kaum,budaya dan agama
TMK : Belajar Melalui TMK
NILAI MURNI : Menghormati agama, semangat
patriotisme
PENDEKATAN/KAEDAH/TEKNIK : Bersoal jawab,perbincangan
KEMAHIRAN BERFIKIR : Merumus dan menjana idea

BAHAN BANTU BELAJAR (BBB) :-


BIL BAHAN KUANTITI
1 Komputer Riba 1
2 LCD 1
3 Slaid Power Point
4 Kad perkataan 5
5 Gambar 5

PENGETAHUAN SEDIA ADA:-


i. Murid pernah bergaul mesra dengan pelajar-pelajar yang beragama Islam
ii. Murid tahu tentang agama dan kaum di negara Malaysia.

LANGKAH ISI PELAJARAN AKTIVITI P & P EMK/CATATA


/ N
MASA
Set Induksi Soalan :- Nilai : menghargai
(10 minit) a) Apakah yang anda Menonton tayangan gambar dan video. tinggalan sejarah
tahu tentang 1. Murid menonton tayangan EMK : TKP,
gambar tersebut? gambar & video masjid TMK
negara. KB : Menjana
b) Dimanakah anda 2. Guru bertanyakan soalan Idea, menghubung
lihat bangunan ini? kepada murid berkaitan kait
gambar yang ditayangkan BBM : Komputer
3. Murid menghubungkait riba, LCD
dengan tajuk pelajaran hari
ini.

Langkah 1 Kedatangan Islam ke 1. Guru memberikan Nilai : Semangat


(15 minit) Tanah Melayu penerangan dan menunjukkan slaid patriotisme
Kisah Parameswara ke tentang sejarah kedatangan Islam EMK : Kreatif
Tanah Melayu ke Tanah Melayu : KB : menjana idea
Batu-batu bersurat di 1.1 Parameswara memeluk Islam. BBB: Slaid Power
negeri-negeri seperti:- Menggunakan nama Sultan Point
Kedah Iskandar Shah
Terengganu 1.2 Sejarah kedatangan Islam di
Kelantan Terenggnu – Batu bersurat.
2. Guru menerangkan Islam
sebagai agama
persekutuan.

Langkah 2 Kedatangan Islam ke 1. Murid ditunjukkan dengan gambar Nilai : hormat-


( 15minit) Tanah Melayu slaid tentang riwayat Parameswara menghormati
Kisah Parameswara ke yang memeluk agama Islam. EMK : Kreatif dan
Tanah Melayu 2. Murid diminta Inovasi
Batu-batu bersurat di membandingbezakan tentang KB: merumus dan
negeri-negeri seperti:- agama Islam dahulu dan kini serta menjana idea
Kedah agama pesekutuan. BBB: Gambar
Terengganu 3. Guru bersoal jawab dengan batu-
Kelantan batu bersurat yang pernah dilihat
oleh pelajar sebelum ini dan
diminta menjelaskan peristiwa
tersebut.
4. Guru menilai rumusan murid dan
memberi pujian.

Langkah 3 Kumpulan 1:- 1. Murid dibahagikan kepada 3 Nilai :


(15minit) Gambar Masjid dan agama kumpulan dan diedarkan aktiviti Menghormati
persekutuan. tentang agama Islam EMK : kreatif
2. Murid akan mencari maklumat dan KB : memberi
menyenaraikan nama-nama batu sebab
bersurat dengan

menggunakan komputer riba


Kumpulan 2 :- 3. Guru mengedarkan kad bergambar BBB: Komputer
Senaraikan bukti-bukti tentang masjid-masjid di Malaysia Riba,kad
batu bersurat sebagai dan murid diminta mencari nama gambar,LCD
warisan agama Islam masjid-masjid di Malaysia dengan
menggunakan internet .
4. Murid diminta menjawab atau
Kumpulan 3:- mencari jawapan bagi aktiviti yang
Jelaskan kedatangan Islam diberi oleh guru.
ke Tanah Melayu 5. Guru memaparkan hasil kerja
murid melalui komputer dan
mengadakan perbincangan.
Penutup Penutup Kognitif :- 1. Murid diminta merumuskan KB : merumus
(5minit) kembali tentang warisan negara Nilai : Kerjasama
kita dan fokuskan pada agama dan keusahawan.
Islam di Malaysia.
Penutup sosial :- 2. Guru memberi pujian tehadap
murid atas usaha dan kerjasama
yang diberikan.

REFLEKSI :

1. Sebelum Pdp
2. Semasa Pdp
3. Selepas Pdp
4. Cadangan Penambahbaikan :-

ULASAN GURU PEMBIMBING/ PENSYARAH :-
