Anda di halaman 1dari 5

RANCANGAN PENGAJARAN HARIAN

MINGG
HARI TARIKH TAHUN MASA MATA PELAJARAN
U

11.00 PAGI - 12.00 TGH


11 ISNIN 2 AL FARABI BAHASA MELAYU
60 MINIT

FOKUS PEMBELAJARAN TEMA

Memahami dan menggunakan pembentukan kata mengikut


Kebudayaan
konteks Kita

TAJUK Pantun Nasehat

STANDARD
1.1 Mendengar dan memberikan respon 1.2 Bertutur untuk menyampaikan maklumat dan idea bagi pelba
KANDUNGAN

STANDARD 1.1.1 Mendengar, mengecam, memahamai dan menyebut dengan betul dan tepat i) frasa ii) ayat tunggal
PEMBELAJARAN
2.1.1 Membaca dengan intinosi yang betul dan sebutan yang sesuai i) perkataan ii) ayat

Pada akhir pembelajaran murid akan dapat:

1. Membaca perenggan pantun dengan sebutan yang betul dan intonasi yang sesuai.
OBJEKTIF
2. Mengenalpasti pembayang dan maksud pantun

3. Menulis kembali 2 dari 3 pesanan dengan betul

Set Induksi
1. Pengenalan tajuk
Pemula/Pembelajaran :
2. Guru menyampaikan Objektif Pembelajaran kepada murid.
3. Murid buka buku teks ms 4 dan diminta membaca teks
Perkembangan /Latihan:
AKTIVITI 4. Murid diminta membaca bersama pantun nasehat yang diberikan cuba menghafal pantun tersebut.
5. Murid membaca mengikut kumpulan
6. Guru membimbing murid membaca perkataan dan ayat dalam teks secara latih tubi. Murid yang telah hafal diberi
pernghormatan untuk dibuat rakaman video pantun yang dibacanya.
Plenari/ Peneguhan/Penutup :
7. Guru membuat rumusan dan kesimpulan berdasarkan aktiviti yang dijalankan.
8. Murid menulis maklumat yang diperolehi di dalam buku latihan.

TATABAHASA Kata nama dan kata kerja

NILAI
suka berkawan HOT/ITHINK Carta Buih
MURNI
CCE/CE
PROSES
EMK Kreatif dan Inovatif Kemahiran Berbahasa Mengasingkan
BERFIKIR
BAHAN BANTU
Pantun Nasihat, Pantun 4 rangkap
MENGAJAR
Mendeklamasikan pantun yang diberikan dalam rakaman video. Cth:
PENILAIAN
https://www.youtube.com/watch?v=Fv3_Wb0QiLE
Kehadiran : 31 / 32

REFLEKSI 15/33 murid dapat meyelesaikan arahan dan latihan yang diberikan

32/33 murid faham apa yang sampaikan dan diajarkan oleh guru

KERJA RUMAH YA Menghafal sajak yg diberikan


RANCANGAN PENGAJARAN HARIAN

MINGG
HARI TARIKH TAHUN MASA MATA PELAJARAN
U

10.00 PAGI - 11.00 PAGI PENDIDIKAN MORAL


11 KHAMIS 2 AL FARABI
60 MINIT

FOKUS PEMBELAJARAN TEMA

Tanggung jawab Jati diri, Patriotisme dan Kewarganegaraan

TAJUK Tanggung Jawab Dalam Keluarga Kepentingan Tanggung Jawab Dalam Keluarga

4STANDARD
2.0 Baik Hati
KANDUNGAN

2.2 Menjelaskan cara memberi bantuan kepada keluarga


STANDARD
PEMBELAJARAN
2.1 Menyenaraikan jenis bantuan yang boleh diberikan kepada keluarga

Pada akhir pembelajaran murid akan dapat:

1. Menjelaskan cara memberi bantuan kepada keluarga


OBJEKTIF
2. Menyenaraikan jenis bantuan yang boleh diberikan kepada keluarga

3. -

1. Guru meminta murid menerangkan maksud baik hati.


2. Guru mengaitkan jawapan murid dengan isi pelajaran hari ini.
3. Murid diminta menyatakan jenis bantuan yang boleh diberikan kepada keluarga berdasarkan gambar yang ditunjukkan
oleh guru.
AKTIVITI
4. Murid dibimbing untuk menyatakan jenis bantuan kepada ahli keluarga daripada aspek kebendaan, sumbangan tenaga
dan sokongan moral.
5. Murid dibimbing untuk bercerita tentang pengalaman mereka memberikan bantuan kepada keluarga.
6. Murid menyiapkan lembaran kerja yang diedarkan oleh guru.
7. Guru membuat rumusan isi pelajaran hari ini.

TATABAHASA

NILAI
baik hati HOT/ITHINK Carta Pokok
MURNI
CCE/CE
PROSES
EMK Kecerdikan Pelbagai Patriotik Choose an item.
BERFIKIR
BAHAN BANTU
MENGAJAR

PENILAIAN DI TANGGUHKAN KERANA CRK

Kehadiran : / 32

REFLEKSI __/__ murid faham apa yang sampaikan dan diajarkan oleh guru

__/__ murid faham apa yang sampaikan dan diajarkan oleh guru

KERJA RUMAH YA
RANCANGAN PENGAJARAN HARIAN

MINGG
HARI TARIKH TAHUN MASA MATA PELAJARAN
U

08.40 PAGI - 09.40 PAGI TEKNOLOGI


11 ISNIN 5 AR RAZZI MAKLUMAT DAN
60 MINIT KOMUNIKASI
FOKUS PEMBELAJARAN TEMA

Rangkaian Komputer Internet

TAJUK SISTEM RANGKAIAN DAN DUNIA INTERNET

STANDARD
2.0 Memahami Fungsi Peranti Rangkaian Komputer
KANDUNGAN

1.3 Menyatakan kegunaan rangkaian


STANDARD
PEMBELAJARAN
2.1 Menamakan peranti rangkaian: kabel rangkaian kad antaramuka rangkaian (NIC) wireless card/adapter hab suis (switc

Pada akhir pembelajaran murid akan dapat:

1. Membuat carian dengan menggunakan kaedah Boolean, frasa atau simbol.


OBJEKTIF
2. Murid dapat memasukkan alamat emel rakan ke dalam buku alamat emel.

3. Murid dapat menggunakan buku alamat emel bagi tujuan penghantaran email.

1. Murid dibimbing untuk menerangkan maksud pangkalan data.


2. Murid berbincang dan menyenaraikan kelebihan menggunakan pangkalan data sebagai tempat untuk menyimpan
AKTIVITI
maklumat.
3. Murid menghasilkan peta minda dengan menggunakan program MS Power Point .
4. Murid membentangkan hasil kerja mereka.

TATABAHASA URL, www., http:// dan alamat emel Cth: godokboy@gmail.com

NILAI
mencintai alam sekitar HOT/ITHINK Carta Rantai
MURNI
CCE/CE
PROSES
EMK Sains dan Teknologi ICT Menyatakan
BERFIKIR
BAHAN BANTU
Buku teks, buku latihan, komputer, LCD Projektor
MENGAJAR

PENILAIAN Membina Powerpoint mengenai isi pelajaran yang telah dipelajari.

Kehadiran : / 32

REFLEKSI ______ murid dapat mencapai objektif yang ditetapkan dan ______ murid yang tidak mencapai objektif akan diberi bimbing

KERJA RUMAH YA
RANCANGAN PENGAJARAN HARIAN

MINGGU HARI TARIKH TAHUN MASA MATA PELAJARAN

12.30 THG - 01.30 PTG TEKNOLOGI


10 SELASA 5 AL BIRUNI MAKLUMAT DAN
90 MINIT KOMUNIKASI
FOKUS PEMBELAJARAN TEMA

PENGATURCARAAN 2.0 Menggunakan Algoritma Melalui Psedukod dan Carta Alir

TAJUK Pengaturcaraan

STANDARD
- -
KANDUNGAN

2.1 Mengenal algoritma, pseudokod dan carta alir.


STANDARD
PEMBELAJARAN
2.2 Menerangkan makna simbol (mula dan tamat, proses, pilihan, aliran) dalam carta alir.

Pada akhir pembelajaran murid akan dapat:

1. Membezakan aliran secara urutan dan pilihan tunggal bagi algoritma, pseudokod dan carta alir.

OBJEKTIF i. Membezakan aliran secara urutan dan pilihan tunggal bagi algoritma.

ii. Membezakan aliran secara urutan dan pilihan tunggal bagi pseudokod .

1. Murid dibahagikan kepada beberapa kumpulan


2. Setiap kumpulan senaraikan sekurang-kurangnya lima aktivit harian yang melibatkan urutan atau prosedur.
3. Pilih satu daripada lima aktiviti tersebut dan tukar dengan kumpulan lain.
AKTIVITI
4. Setiap kumpulan dikehendaki menyenaraikan langkah-langkah atau prosedur bagi aktiviti harian yang mereka
terima. Lakarkan hasil perbincangan dalam format Peta Pemikiran iTHINK jenis Peta Alir (Flow Map ).
5. Bentangkan hasil perbincangan di dalam kelas.

Rangkaian, wayar, tanpa wayar, gelombang, frekuensi, satelit, parabola, stesyen pemancar, pencawang
TATABAHASA
telekomunikasi, Stesyen Radioa, Stesyen TV, stesyen Pemancar Radio/TV

NILAI
mencintai alam sekitar HOT/ITHINK Carta Bulat
MURNI
CCE/CE
PROSES
EMK Sains dan Teknologi Alam Sekitar Menentukan konteks
BERFIKIR
BAHAN BANTU
Buku teks, buku latihan, komputer, LCD Projektor
MENGAJAR

PENILAIAN Soalan (Bertulis atau lisan)

Kehadiran : / 32

REFLEKSI ______ murid dapat mencapai objektif yang ditetapkan dan ______ murid yang tidak mencapai objektif akan diberi bimbi

KERJA RUMAH YA
RANCANGAN PENGAJARAN HARIAN

MINGG
HARI TARIKH TAHUN MASA MATA PELAJARAN
U

11.00 PAGI - 12.00 TGH


10 KHAMIS 2 AL FARABI
60 MINIT

STANDARD
KANDUNGAN

STANDARD
PEMBELAJARAN

OBJEKTIF

Ujian
Pendidikan Moral
AKTIVITI
Bulan Mac
2020
TATABAHASA

CCE/CE

BAHAN BANTU
MENGAJAR

PENILAIAN

REFLEKSI

KERJA RUMAH
